Jump to content

Γείωση Ενυδρείου


GOERGEFURY

Recommended Posts

ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ...

ο ΘΟΡΥΒΟΣ σε κάθε ενυδρείο δεν είναι ίδιος... διαφέρει ανάλογα τις αντλιές που διαθέτουμε.

Τα ενοχλεί αυτό το ασταμάτητο βουιτό????

Ψάρια ιδιαίτερα ευαίσθητα όπως άγριοι Δίσκοι.... στρεσσάρονται??? :wootwoot: μήπως ακόμα ακόμα μπορεί και να αρρωσταίνουν??? :thaman:

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Yπαρχει αναλογο θεμα εδω...

ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9633

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν ακούν τα ψάρια αλλά πιθανών κάποια ακούν , εάν σκεφτούμε ότι κάποια γρυλίζουν και ακούγονται έξω από το νερό όπως το trichopsis vittatus εάν δεν άκουγε δεν νομίζω να γρύλιζε

Link to comment
Share on other sites

φίλε Γιάννο τον γνώρισες τον eddie??? μπήκε στην παρέα μας σαν ΘΕΟΣ...

τΏΡΑ ΉΡΘΕ ΚΑΙ ΈΔΕΣΕ Η ΟΜΆΔΑ

ορμάτεεεεεε!!!!!

έχουμ'απ'όλα... πάρτε

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Γιάννο τον γνώρισες τον eddie??? μπήκε στην παρέα μας σαν ΘΕΟΣ...

τΏΡΑ ΉΡΘΕ ΚΑΙ ΈΔΕΣΕ Η ΟΜΆΔΑ

ορμάτεεεεεε!!!!!

έχουμ'απ'όλα... πάρτε

φιλικά

:thaman: Ν.Σ.

Δεν μπορω να καταλαβω πως αυτο το ποστ συνισφερει στην κουβεντα μας για τη γειωση. Ποιο πολυ θυμηζει ατακα "γηπεδου" παρα ενα χωρο δημοσιας συζητησης. Θα παρακαλουσα η συζητηση να ειναι σχετικα με το θεμα μας με απλο και κατανοητο τροπο για ολους χωρις ασκοπες και χωρις κανενα νοημα σφηνες.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Δοκιμαστικό κατσαβίδι σε λίμνη θα ανάψει ? ή είναι μόνιμα γειωμένη ?

Όπως το αντιλαμβάνομαι, αν ανάβει τότε ενισχύεται ακόμη περισσότερο η άποψη του φίλου Γιάννου που προσωπικά με πείθει ούτως ή άλλως.

Το δοκίμασε κανείς ή είναι προφανές ?

In the pond δοκίμασε το στη λίμνη σου και ενημέρωσέ μας

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Ρε παΐδια έχουν ανοικτοί 3 ποστ με το ίδιο θέμα.

Σε ποιο να απαντήσω και σε ποιο όχι.

Αν μπορούν να κάνουν κάτι αυτή που χειρίζονται την σελίδα καλό θα ήταν.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Δοκιμαστικό κατσαβίδι σε λίμνη θα ανάψει ? ή είναι μόνιμα γειωμένη ?

Όπως το αντιλαμβάνομαι, αν ανάβει τότε ενισχύεται ακόμη περισσότερο η άποψη του φίλου Γιάννου που προσωπικά με πείθει ούτως ή άλλως.

Το δοκίμασε κανείς ή είναι προφανές ?

In the pond δοκίμασε το στη λίμνη σου και ενημέρωσέ μας

Φιλικά

Ανδρέας

Μην γελάσετε, αλλά δοκίμασα με το κατσαβίδι και στο ενυδρείο μου αλλά και στη λίμνη μου την ίδια κιόλας μέρα που άνοιξε το θέμα αυτό, αλλά τίποτα. Καλό θα ήταν βέβαια να ξέρουμε τί κάνουμε και στις δύο περιπτώσεις. Είναι ένα νέο "φρούτο" για μένα η γείωση και με βρίσκει απροετοίμαστο. Κανονικά η λίμνη από μόνη της πρέπει να είναι όντως γειωμένη!

Τί λέτε όμως που για να γίνει η λίμνη χρειάζεται μια τρύπα στη γή και να καλυφθεί με Fiberglass, ή liner ή πλαστικό που όπως ξέρουμε είναι κακοί αγωγοί του ηλεκτρισμού?

Ρέ παιδιά, αυτό το θέμα όσο πάει μας παιδεύει περισσότερο! :thaman::thaman:

Τί λέτε, για να μην τρελλενόμαστε δηλαδή, να γειώσω και τη λίμνη?

Link to comment
Share on other sites

Μην γελάσετε, αλλά δοκίμασα με το κατσαβίδι και στο ενυδρείο μου αλλά και στη λίμνη μου την ίδια κιόλας μέρα που άνοιξε το θέμα αυτό, αλλά τίποτα. Καλό θα ήταν βέβαια να ξέρουμε τί κάνουμε και στις δύο περιπτώσεις. Είναι ένα νέο "φρούτο" για μένα η γείωση και με βρίσκει απροετοίμαστο. Κανονικά η λίμνη από μόνη της πρέπει να είναι όντως γειωμένη!

Τί λέτε όμως που για να γίνει η λίμνη χρειάζεται μια τρύπα στη γή και να καλυφθεί με Fiberglass, ή liner ή πλαστικό που όπως ξέρουμε είναι κακοί αγωγοί του ηλεκτρισμού?

Ρέ παιδιά, αυτό το θέμα όσο πάει μας παιδεύει περισσότερο! :thaman::wootwoot:

Τί λέτε, για να μην τρελλενόμαστε δηλαδή, να γειώσω και τη λίμνη?

Η φυσική λίμνη είναι γευομένη αλλά δεν έχει αντλίες, θερμάστρες και κυκλοφορητές. :thaman:

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

...ενώ η τεχνιτή ΔΕΝ είναι μάλλον γειωμένη γιατί ο κύκλος σταματά στην πλαστική επένδυση και βέβαια έχει κυκλοφορητή και μάλιστα "τέρας"! :thaman:

Φίλε Γιάννο, στην περίπτωση όμως της λίμνης μου έχει καταρράκτη που βγαίνει έξω από τα όρια της λίμνης. Αν ο ηλεκρτισμός "γυρεύει" χώρο να φύγει, είναι δυνατόν να αποδεσμεύεται από τον καταρράκτη που όντως έχει βάση του τη γη? (μην γελάσετε άν έριξα πατάτα) :thaman:

Πολύ σωστά τα λες.

Αν η τεχνητή λίμνη είναι πλαστική ή πολυεστερική, τότε δεν είναι γειωμένη. Αν όμως είναι τσιμεντένια με τσιμεντοκονία για στεγανοποίηση, τότε είναι πολύ πιθανό να υπάρχει γείωση προς το έδαφος.

Η άποψη του καταρράκτη, είναι σωστή. Εφόσον το νερό "γλύφει" φυσικές πέτρες, τότε πάλι υπάρχει γείωση.

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: εγώ είμουν βρε... σας απάντησα κατά λάθος από το laptop του Eddie (πελάτης και φίλος που ήρθε στο μαγαζί φορτωμένος για τα περί γείωσης)...

Όσο για τον Γιάννο που επιμένει (και μου αρέσει αυτό, να μάχεσαι για τις ιδέες και γνώσεις σου) θα πω κάτι ακόμα.

Η γείωση σε μια φυσική λίμνη αποτελείται από όλο το υγρό λασπόχωμα του πυθμένα της... μπορεί να καταβροχθίσει ακόμα και ολόκληρους κεραυνούς.

Προστατεύει πάντα και ασταμάτητα τα ψάρια και την βιολογία της.

:thaman: ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ...

ο ΘΟΡΥΒΟΣ σε κάθε ενυδρείο δεν είναι ίδιος... διαφέρει ανάλογα τις αντλιές που διαθέτουμε.

Τα ενοχλεί αυτό το ασταμάτητο βουιτό????

Ψάρια ιδιαίτερα ευαίσθητα όπως άγριοι Δίσκοι.... στρεσσάρονται??? :thumbup: μήπως ακόμα ακόμα μπορεί και να αρρωσταίνουν??? :thaman:

φιλικά

;) Ν.Σ.

Η φυσική λίμνη είναι γευομένη αλλά δεν έχει αντλίες, θερμάστρες και κυκλοφορητές.

Για σκέψου πόσο διαρκή ένας κεραυνός και πόσες ώρες την ημέρα το ενυδρείο σου είναι ενωμένο με την πρίζα.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Η φυσική λίμνη είναι γευομένη αλλά δεν έχει αντλίες, θερμάστρες και κυκλοφορητές. :thaman:

Γιάννος Σάββα

...ενώ η τεχνιτή ΔΕΝ είναι μάλλον γειωμένη γιατί ο κύκλος σταματά στην πλαστική επένδυση και βέβαια έχει κυκλοφορητή και μάλιστα "τέρας"! :wootwoot:

Φίλε Γιάννο, στην περίπτωση όμως της λίμνης μου έχει καταρράκτη που βγαίνει έξω από τα όρια της λίμνης. Αν ο ηλεκρτισμός "γυρεύει" χώρο να φύγει, είναι δυνατόν να αποδεσμεύεται από τον καταρράκτη που όντως έχει βάση του τη γη? (μην γελάσετε άν έριξα πατάτα) :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λες.

Αν η τεχνητή λίμνη είναι πλαστική ή πολυεστερική, τότε δεν είναι γειωμένη. Αν όμως είναι τσιμεντένια με τσιμεντοκονία για στεγανοποίηση, τότε είναι πολύ πιθανό να υπάρχει γείωση προς το έδαφος.

Η άποψη του καταρράκτη, είναι σωστή. Εφόσον το νερό "γλύφει" φυσικές πέτρες, τότε πάλι υπάρχει γείωση.

...και όντως έτσι συμβαίνει φίλε Νίκο! Τελικά (αφού το έψαξα) βρήκα ότι η λίμνη είναι γειωμένη.

Link to comment
Share on other sites

ADMIN NOTE !!!

Το θέμα κλειδώνει

Η αιτιολογία είναι ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...