Jump to content

Recommended Posts

Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ περίεργη συμπεριφερά σε ορισμένα από τα νέον μου. ;) Έχουν ατονίσει τα χρώματά τους, μάλλον πρησμένη κοιλιά και τα λέπια δείχνουν ανασηκωμένα. Είναι βλέπετε και μικρά ψάρια και δεν μπορείς να είσαι σίγουρος... Από τον πίνακα διάγνωσης ασθενειών θα έλεγα ότι πρόκεται για τη δεύτερη περίπτωση αλλά παρατήρησα ότι πολλές φορές, μετά το φαγητό τα ψάρια δυσκολεύονται να κολυμπήσουν, για την ακρίβεια κολυμπούν έντονα με φορά προς τα κάτω, λες και επιπλέουν. Άσχημα τα νέα, καθώς μάλλον πρόκεται για swim bladder, τι μπορώ να κάνω? Μέσα έχω ακόμη 3 γαρίδες japonica, 2 γατόψαρα, 2 SAE, 3 πλέκο, εκ των οποίων ο ένας κοστίζει 3 περίπου τέτοια ενυδρεία... Καταλαβαίνετε λοιπόν το άγχος μου καθώς επίσης ότι η περιγραφή της ασθένειας λέει ότι είναι μεταδοτική! Οι μετρήσεις είναι pH 7.5, NO3 25, αμμωνία & νιτρώδη μηδέν, θερμοκρασία 27βαθμοί.

Link to comment
Share on other sites

"Ασθένεια των Neon Tetra

(Neon Tetra Disease)

Ακανόνιστη κολύμβηση, απώλεια βάρους, αποχρωματισμός......

Προσβάλει ως επί το πλείστον tetras,danios & barbs. Δύσκολη θεραπεία.

Φαρμακευτική αγωγή για βακτήρια αρνητικού gram ή με παροχή φάρμακος με βασικό συστατικό το nalidixic acid..."

Μπορεί να είναι και συνδιασμός ασθενειών. Δύσκολα τα πράγματα. Εγώ θα τα έβγαζα όλα τα τέτρα έξω... και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γω...μην το σκεφτείς πολύ, δεν αξίζει να το ρισκάρεις...εξάλλου ένα ακόμη μικρό ενυδρείο είναι πάντα χρήσιμο...

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζω πως ο george έχει καμια 100νέον!

και εγώ για NTD του είχα πει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...