Jump to content

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ???


iliascryptic

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!! ;) ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑ ΔΙΣΚΟΥΣ.....ΤΩΡΑ ΣΤΡΩΝΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΜΕ ΕΝΥΔΡΕΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ!! ;) ΣΤΟ SITE ΕΧΩ ΡΗΞΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΤΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΤΙΜΕΣ KH,PH,GH....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΩΣΤΕ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΥΤΑ ΜΕΣΑ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΧΕΙ ΤΙΜΕΣ΄

ΝΟ2 -0

ΝΟ3-0

GH-7

KH-7

PH-7.8

YΠΟΨΙΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ (ΕΗΕΙΜ 2080)WATER SOFTENER PILLOW

KAI BIO CHEM ZORM(4 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ SITE

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΕΜΠΙΣΤΕΣ ΓΝΩΜΕΣ!!! :blush::lmao::)

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό στους δίσκους είναι οι συνθήκες σου να είναι σταθερές. ph περίπου 7 και πρός τα κάτω είναι καλά και kh τουλάχιστον 4 για να είναι σταθερό το ph όσο για gh στο 7 είσαι καλά.

Φυτά μπορείς να βάλεις απο τώρα και μάλιστα θα επωφελιθούν απο την διαδικασία στρωσίματος αφού "τρελένονται" για αμωνία Νh3/Nh4 (που κακός δεν μετράς .....!!!).

Link to comment
Share on other sites

Φυτα βαλε απο τωρα καλο θα κανουν στην διαδικασια του στρωσιματος κακο οχι.Βαλε ανουμπιες ,πολυσπερμα , κερατοφυλλο και γενικα πολυ ευκολα φυτα για αρχη.Το water softener pillow σε τετοια λιτρα δεν κανει και τρελη δουλεια ασε που στην φαση που εισαι μην βιαζεσαι να φτιαξεις το νερο για δισκους αλλα να μην εχεις αμμωνια.Θα προτεινα να επαιρνες ενα αλλο εξωτερικο φιλτρο και να βαλεις τυρφη και επιπλεον βιολογικο υλικο και το pillow δεν νομιζω οτι θα το χρειαστεις.Το kh θα πεσει με τον καιρο και με την τυρφη.

Για επιπλεον ερωτησεις εδω ειμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Φυτα βαλε απο τωρα καλο θα κανουν στην διαδικασια του στρωσιματος κακο οχι.Βαλε ανουμπιες ,πολυσπερμα , κερατοφυλλο και γενικα πολυ ευκολα φυτα για αρχη.Το water softener pillow σε τετοια λιτρα δεν κανει και τρελη δουλεια ασε που στην φαση που εισαι μην βιαζεσαι να φτιαξεις το νερο για δισκους αλλα να μην εχεις αμμωνια.Θα προτεινα να επαιρνες ενα αλλο εξωτερικο φιλτρο και να βαλεις τυρφη και επιπλεον βιολογικο υλικο και το pillow δεν νομιζω οτι θα το χρειαστεις.Το kh θα πεσει με τον καιρο και με την τυρφη.

Για επιπλεον ερωτησεις εδω ειμαστε :hysterical:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ... :blush::) ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΒΙΟΜΠΑΛΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ (3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ)post-2098-1162330292_thumb.jpg

ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΦΙΛΤΡΟ?ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ PILLOW ΜΕΣΑ ΣΕ 4 ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΗΔΗ ΒΡΕΙ ΑΙΣΘΗΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΝΩ RECHARGE(STO PILLOW)..... ;) ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ,ΕΙΜΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΡΧΑΡΙΟΣ!!!! ;):lmao:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!!!

Επειδη σχεδον παντα μιλαμε για δισκους εκτροφης,παντα εχουμε ως πρωτη προτεραιοτητα το πεντακαθαρο νερο!!!απο εκει και περα ικανοποιητικες συνθηκες νερου θα ηταν:

Ph:6,5-7,5

Gh:7-11dGh

Kh:3-6

Θερμοκρασια:28-30oC

Φυτα μπορεις να βαλεις απο τωρα.Μονο καλο μπορουν να σου κανουν!

ΓΙΑΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΦΙΛΤΡΟ?

Καλο θα ηταν να υπαρχει και ως εφεδρικο αλλα και για χρηση κυριως της τυρφης και οποιασδηποτε μορφης χημικου φιλτραρισματος.Παντως δεν ειναι απαραιτητο αλλα απλα ενα συν!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι εχεις κανει λαθος ή δεν ειναι καλα τα υλικα που εβαλες στο φιλτρο αλλα γιατι δεν εβαλες το πληρες media set για αυτο το φιλτρο γιατι εχω ακριβως αυτο φιλτρο και το media set του που χρησιμοποιω ειναι και παρα μα παρα πολυ καλο και αρκετα πιο φθηνο απο το να επαιρνες τα υλικα ξεχωριστα.Απλα ερωτηση κανω.Παντος το φιλτρο σαν φιλτρο ειναι φοβερο

Έγινε επεξεργασία - pan
Link to comment
Share on other sites

.Παντος το φιλτρο σαν φιλτρο ειναι φοβερο

Απιστευτα καλο!!! ;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...