Jump to content

σκισμενη ουρα


Guest purepoison

Recommended Posts

Guest purepoison

Εχω εναν μονομαχο μαζι με 5 zebra και 1 black skirt tetra. Με το τετρα μαλωνε στην αρχη, αλλα μετα τα πηγαιναν μια χαρα, με τα αλλα ψαρακια δεν υπηρξε κανενα προβλημα. Σημερα το πρωι που ξυπνησα βρηκα τον μονομαχο μου με σκισμενη την ουρα ;) Κατευθειαν εβγαλα το τετρα απο το ενυδρειο και το εβαλα σε ενα αλλο μικροτερο, αλλα δεν του αρεσει :hysterical: Λετε να σκιστηκε η ουρα του απο μονη της; Μηπως πιαστηκε σε κανενα πλαστικο φυτο; Δε νομιζω να την εσκισε τοσο πολυ το τετρα. Αχ δεν ξερω τι να κανω :blush: Δεν μπορω να βλεπω το τετρα δυστυχισμενο, αλλα ουτε τον μονομαχο με την ουρα του κομμενη στα 2. Εβαλα φωτογραφιες να μου πειτε αν μπορει το τετρα να την σκισει τοσο πολυ... HELP ME!!!!!! :);):lmao:

post-2020-1162319334_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

μονο μια φωτογραφια χωρεσε οποτε θα βαλω την αλλη εδω :blush: Ειναι λιγο θολη, αλλα φαινεται η ουρα του ;)

post-2020-1162319632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω εναν μονομαχο μαζι με 5 zebra και 1 black skirt tetra. Με το τετρα μαλωνε στην αρχη, αλλα μετα τα πηγαιναν μια χαρα, με τα αλλα ψαρακια δεν υπηρξε κανενα προβλημα. Σημερα το πρωι που ξυπνησα βρηκα τον μονομαχο μου με σκισμενη την ουρα ;) Κατευθειαν εβγαλα το τετρα απο το ενυδρειο και το εβαλα σε ενα αλλο μικροτερο, αλλα δεν του αρεσει :lmao: Λετε να σκιστηκε η ουρα του απο μονη της; Μηπως πιαστηκε σε κανενα πλαστικο φυτο; Δε νομιζω να την εσκισε τοσο πολυ το τετρα. Αχ δεν ξερω τι να κανω :blush: Δεν μπορω να βλεπω το τετρα δυστυχισμενο, αλλα ουτε τον μονομαχο με την ουρα του κομμενη στα 2....

1. Οι Μονομάχοι είναι καλύτερα να ζουν μόνοι τους. Και για μένα, ΠΡΕΠΕΙ να ζουν μόνοι τους. Λίγες είναι οι εξαιρέσεις...

2. Κακώς έβγαλες το τέτρα. Τον Μονομάχο έπρεπε να βγάλεις...

3. Οι ουρές δεν σκίζονται από μόνες τους. Δεν είναι σεντόνια...

4. Βγάλε τα πλαστικά φυτά, τα χρωματιστά-πλουμιστά χαλίκια και τα ψεύτικα αρκουδοψαράκια που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου... Και ότι άλλο ψεύτικο έχεις! Λες ότι δεν μπορείς να βλέπεις το τέτρα δυστυχισμένο. Τώρα μόνο νομίζεις ότι είναι δυστυχισμένο? Για ρώτα το να σου πει τη γνώμη του για τα παραπάνω... Καθώς και όλα τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις...

5. Μόλις απομονώσεις τον Μονομάχο, βάλε στο ενυδρείο του, 1-2 γραμμάρια για κάθε λίτρο νερού, ενυδρειακό αλάτι. Αυτό για 1-2 εβδομάδες και ρίχνε και βιταμίνες, μπας και γλυτώσεις από τίποτα χειρότερα που μπορεί να παρουσιαστούν. Λογικά, η ουρά του θα ξαναφτιάξει σε λίγο καιρό - αν του το επιτρέψουν οι συνθήκες...

6. Βάλε ΜΟΝΟ πραγματικά φυτά μέσα - από τα εύκολα είδη - και να είσαι σίγουρη ότι τα ψαράκια σου θα το εκτιμήσουν δεόντως, σε συνδιασμό με το γήινο ουδέτερο χαλίκι που θα προσθέσεις...

Σου εύχομαι ολόψυχα, σύντομα να έχεις πραγματικά ενυδρεία, με υγιή ψάρια, που θα τα χαίρεσαι και θα ζουν ευτυχισμένα και χωρίς προβλήματα μαζί σου... ;):)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Εχω 3 vallisneria, αλλα εχω αφησει 2 ψευτικα φυτα μεσα. Επισης εχω χαλικι αλλα εχω βαλει απο πανω χρωματιστες πετρουλες για decoration! Το χρωματιστο χαλικι και τα αλλα decorations που κολλανε στο οτι κανουν τα ψαρακια μου δυστυχισμενα; Στην φυση ζουνε σε περιοχες οπου δεν υπαρχουν πετρες, αλλα μονο ψιλη αμμος; Ή μηπως οι καταλληλες συνθηκες υπαρχουν μονο στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ ενυδρειο; Μηπως νομιζεις οτι τα δικα σου ψαρια ζουνε καλυτερα; Ποσες φορες εχουν αρρωστησει τα ψαρια σου αληθεια; Ποσες φορες τα πηγες στον κτηνιατρο;

Οσο καιρο τα εχω δεν εχει παρουσιαστει καμια ασθενεια, ο μονομαχος ζουσε αρμονικα με το τετρα και με τα αλλα ψαρακια. Μαλιστα φτιαχνει αρκετες φορες bubble nest! Το τετρα κολυμπουσε ανεμελο και τα zebra φαινονται μια χαρα αφου τα βλεπεις να "χορευουν". Και ερχεσαι εσυ και μου λες οτι ειναι δυστυχισμενα επειδη εχω χρωματιστο χαλικι; Μηπως ολα στην φυση ειναι ασπρομαυρα;

Οι συνθηκες στο ενυδρειο μου ειναι αριστες. Κανω τεστ 2 φορες την εβδομαδα και ποτε δεν εχω προβλημα με ammonia, nitrates, phospates and so on. Ποτε δεν εχω δει το betta μου με clamped fins ή να εχει περιεργη συμπεριφορα! Με εκνευρισες γιατι το παιζεις Mr IKnowEverything. Ρωτησα για τις πιθανες αιτιες που προκαλεσαν το σκισιμο και εσυ αρχισες να μου λες για το decoration στο ενυδρειο μου. Αν δεν ξερεις τι να απαντησεις, μην απαντας καθολου. Και δεν σε ρωτησα να μου πεις αν τα ψαρια μου ειναι αρρωστα!

Link to comment
Share on other sites

..................................................................

Συγνώμη που προσπάθησα να βοηθήσω...

..................................................................

;):blush::)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το σκισιμο στην ουρα πρεπει να εχει προκληθει απ τον διακοσμο και κυριως απ τα πλαστικα φυτακια κι οχι απο δαγκωμα, το ιδιο ειχε παθει και ο δικος μου στην αρχη μεχρι που εβγαλα τα φυτα. Εχουν την ταση να μπαινουν αναμεσα στα φυλλα και να καθονται επανω τους με αποτελεσμα καποιες φορες να σκιζουν ουριτσες.

Το μονο που θα πρεπει να κανεις ειναι να φροντισεις να ειναι καθαρο το νερακι του και να τον ταϊζεις τροφες πλουσιες σε βιταμινες οπως και να ενυσχισεις την τροφη του 2-3 φορες την εβδομαδα με υγρες βιταμινες, θα μουλιαζεις για 2-3΄και μετα θα τον ταϊζεις.

Να σε ρωτησω σε ποσα λιτρα τα εχεις τα ψαρακια σου;

Περιμενουμε νεα του μικρου σου. Παντως ειναι παρα πολυ ομορφος να τον χαιρεσε ποσο καιρο τον εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ λίγη ηρεμία !!!

Δεν χρειάζεται να ανεβάζουμε τους τόνους ούτε να γινόμαστε επιθετικοί.

Ο Ντίνος(filoxenos) προσπάθησε να σε βοηθήσει. Βλέπεις προσπαθούμε να έχουμε τα ψάρια σε συνθήκες που υπάρχουν στους αντίστοιχους βιοτόπους όπου και ζει το κάθε ψάρι και όχι σε ένα περιβάλον που μας αρέσει εμάς στο μάτι. Δεν είναι βέβαια κακό ούτε δημιουργεί κανένα πρόβλημα αυτό πλην κάποιων εξαιρέσεων.

Και τώρα για το ψάρι σου. Θα συμφωνήσω με την Τζίνια(GIN) ότι το σκίσιμο πρέπει να προήλθε από τα πλαστικά φυτά ή από κάτι αιχμηρό μέσα στο ενυδρείο σου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς τι είναι και να το αφαιρέσεις. Μπορεί να είναι ακόμα και πέτρα λάβας αν έχεις μέσα.

Εγώ σαν ελαφριά θεραπεία θα σου πρότεινα να ρίξεις Melafix καθώς είναι φυτικό και δεν πρόκειτε να σου προκαλέσει πρόβλημα ούτε στα άλλα ψάρια αλλά και ούτε στην βιολογία του ενυδρείου σου.

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Hello ;)

Τον πηρα αρχες Σεπτεμβριου και ειναι πολυ τρελο ψαρακι! Τα πτερυγια του τα εχει παντα ανοιχτα και ειναι υπερβολικα δραστηριος. Δεν τον εχω δει ποτε να καθεται στον πατο ή πανω, ή να κοιμαται. Εχω βαρεθει να τον βλεπω να κολυμπαει :blush:

Το ενυδρειο μου ειναι 10 gal (ακομα ειναι μικρα τα zebra, θα παρω μεγαλυτερο οταν μεγαλωσουν λιγο)

Τον μονομαχο τον εβαλα σε ενα μικρο (2gal) προς το παρων. Του εβαλα μονο χαλικι και εβαλα στο νερο Bettafix (ειναι σαν το Melafix αλλα less concentrated). Ουτε ενα 24 ωρο δεν περασε που τον εβαλα στην γυαλα και αρχισε να φτιαχνει bubble nest ;) Θα βγαλω ολα τα πλαστικα φυτα και θα προσθεσω καμια ανουμπια. Σε ποσο καιρο λετε να γινει καλα η ουριτσα του; Δεν θελω να τον βλεπω σε μικρο χωρο για πολυ καιρο. Α! Στην γυαλα κανω αλλαγες νερου καθε μερα 90% (αν οχι 100%). Στο φαρμακο που εβαλα, λεει να μην αλλαζω νερο για 7 μερες, το βρισκω αρκετα παραλογο ομως :)

thanx για την βοηθεια και sorry filoxenos που σου φερθηκα αποτομα χθες

Link to comment
Share on other sites

..περαστικα στο ψαρακι σου! μην ανησυχεις, θα γιανει..

..και οσο για τον διακοσμο, κανε τον οσο πιο φυσικο μπορεις..

..αλλωστε θελεις φανταζομαι,οπως ολοι μας, εναν ζωντανο βιοτοπο και οχι την Disneyland..

σωστα?

χαιρετω.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

ωραια ειναι η disneyland ;) Τα διακοσμητικα παιχνιδακια ειναι ωραια, αρκει να μην προκαλουν ζημια στα ψαρια. Ο μονομαχος μου χωνεται αναμεσα στα φυτα, αν τα ειχα ολα αληθινα δεν θα ειχε προβλημα. Anyway, η ζημια εγινε και εβαλα μυαλο!

Ο μικρος εχει τρελαθει να φτιαχνει bubble nest! Θα βγαλω φωτογραφια αργοτερα να την δειτε :blush:

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Σε 24 ωρες εφτιαξε bubble nest! (εχει πλατος 6-7cm). Μαλλον ουτε που εχει καταλαβει οτι η ουρα του εχει κοπει ;) Θελω να του αλλαξω νερο, αλλα δεν θελω να χαλασω το bubble nest του, εχει τρελαθει ολη μερα να φτιαχνει φουσκες ο μικρουλης. ;):blush::) Αν δεν αλλαξω το νερο μια μερα παιζει να παθει τιποτα;

post-2020-1162440997_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει να του χαλασεις την φωλια απ την στιγμη που δεν ειναι σε φαση ζευγαρωματος θα κανεις νεα. Εγω σου ειπα πως δεν θα του βαζα φαρμακο γιατι μεσα σε 3-4 μερες θα γινοταν η ουρα του, το ειχε παθει κι ο δικος μου απο πλαστικο φυτο. Ειναι παρα πολυ λιγα τα λιτρα σου για να τον αφησεις μια βδομαδα χωρις αλλαγες νερου καντου αλλαγη αλλα μην βαλεις επιπλεον φαρμακο δεν χρειαζεται απλως να ειναι μικροτερη η αλλαγη που θα του κανεις τωρα απ οτι συνηθως. Να μην ρωτησω στις αλλαγες νερου αν βαζεις αντιχλωριο.......

Θα περιορισεις και την ποσοτητα της τροφης του παρα μα παρα πολυ λιγο και οχι καθε μερα

Περιμενουμε νεα του

Link to comment
Share on other sites

εισαι λιγακι επιθετικος..ζητας τη βοηθεια οσων γνωριζουν καποια πραγματα και ενω προσπαθουν να σε βοηθησουν και εσενα και το ψαρακι σου αρχιζεισ να τους τη λες με πολυ ασχημο τροπο... ο filoxenos ασχολειται με τουσ μονομαχους και εχει εναν λογο παραπανο να σου επισημανει τι θα ηταν καταλληλο για τα ψαρια σου(αφου οπως λες δεν θελεισ να ειναι δυστιχισμενα) και ο καθενας στο aquazone ειναι εδω για να βοηθαει τους υπολοιπους..δεν ειπαμε οτι ολοι τα ξερουμε ολα γι αυτο και ρωταμε...νομιζω οτι η συμπεριφορα σου δεν ηταν σωστη,σκεψου ο καθενας που θα ηθελε συμβουλη να απαντουσε μετα ετσι...σαν τεστ και σαν ποσοτητες ισωσ να εχεισ τισ σωστες για το ενυδρειο σου,αυτο δεν σημαινει ομωσ οτι και τα ψαρια αισθανονται καλα...αυτα ειχα να πω..ευχομαι τι ψαρακι σου να γινει οπως πρωτα και να μεγαλωσει σε ενα σωστο περιβαλλον..

φιλικα. ;)

Link to comment
Share on other sites

εισαι λιγακι επιθετικη..ζητας τη βοηθεια οσων γνωριζουν καποια πραγματα και ενω προσπαθουν να σε βοηθησουν και εσενα και το ψαρακι σου αρχιζεισ να τους τη λες με πολυ ασχημο τροπο... ο filoxenos ασχολειται με τουσ μονομαχους και εχει εναν λογο παραπανο να σου επισημανει τι θα ηταν καταλληλο για τα ψαρια σου(αφου οπως λες δεν θελεισ να ειναι δυστιχισμενα) και ο καθενας στο aquazone ειναι εδω για να βοηθαει τους υπολοιπους..δεν ειπαμε οτι ολοι τα ξερουμε ολα γι αυτο και ρωταμε...νομιζω οτι η συμπεριφορα σου δεν ηταν σωστη,σκεψου ο καθενας που θα ηθελε συμβουλη να απαντουσε μετα ετσι...σαν τεστ και σαν ποσοτητες ισωσ να εχεισ τισ σωστες για το ενυδρειο σου,αυτο δεν σημαινει ομωσ οτι και τα ψαρια αισθανονται καλα...ο filoxenos σου ειπε ποιες μπορει να ειναι οι πιθανες αιτιες για την κομμενη ουρα του μονομαχου σου αλλα δυστυχωσ δεν θες να το καταλαβεις..αυτα ειχα να πω,τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο..ελπιζω αν ξαναζητησεις καποια συμβουλη,να εκτιμισεις και την γνωμη των υπολοιπων και να μην το βλεπεις εγωιστικα..απλα φερε και τον εαυτο σου στη θεση των αλλων,δεν κανει κακο..ευχομαι τι ψαρακι σου να γινει οπως πρωτα και να μεγαλωσει σε ενα σωστο περιβαλλον που θα το βοηθησεισ ΕΣΥ να εχει(επειδη το θελεις και οχι επειδη πρεπει)....

φιλικα. ;)

Link to comment
Share on other sites

;)
Link to comment
Share on other sites

Ας μην επανερχόμαστε σε κάτι που έχει λήξει... please...

Ποιο σημαντικά είναι τα ενυδρεία και τα ψαράκια μας εδώ μέσα, παρά οι ανθρώπινες παρεξηγήσεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ας μην επανερχόμαστε σε κάτι που έχει λήξει... please...

Ποιο σημαντικά είναι τα ενυδρεία και τα ψαράκια μας εδώ μέσα, παρά οι ανθρώπινες παρεξηγήσεις... ;)

Συμφωνώ απόλυτα. Έγινε ένα λάθος και έληξε.

Μην επανερχόμαστε και μην πάμε να δημιουργήσουμε πρόβλημα Maru.

Συνεχίστε παρακαλώ επί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest purepoison

θα με τρελανει ο μικρος! :ballistic::):blink: το σχισιμο στην ουρα του εχει μειωθει στο μισο, αλλα το περιεργο ειναι οτι ΟΛΑ τα πτερυγια του και η ουρα του μεγαλωνουν. Η ουρα του μαλιστα εχει αρχισει να αλλαζει χρωμα στην ακρη και απο κοκκινη γινεται γαλαζοπρασινη. Ολα του τα πτερυγια μεγαλωσαν τουλαχιστον 1cm. Δεν θυμαμαι να ηταν ετσι ποτε...σταματανε ποτε να μεγαλωνουν τα πτερυγια ή να αρχισω να ανησυχω; :blush:

Link to comment
Share on other sites

θα με τρελανει ο μικρος! :ballistic::):ballistic: το σχισιμο στην ουρα του εχει μειωθει στο μισο, αλλα το περιεργο ειναι οτι ΟΛΑ τα πτερυγια του και η ουρα του μεγαλωνουν. Η ουρα του μαλιστα εχει αρχισει να αλλαζει χρωμα στην ακρη και απο κοκκινη γινεται γαλαζοπρασινη. Ολα του τα πτερυγια μεγαλωσαν τουλαχιστον 1cm. Δεν θυμαμαι να ηταν ετσι ποτε...σταματανε ποτε να μεγαλωνουν τα πτερυγια ή να αρχισω να ανησυχω; :2guns:

Και του δικού μου η ουρά είχε σκιστεί όταν τον πρωτοέφερα από το pet shop, σε σημείο που έμοιαζε να έχει ΔΥΟ ουρές!!! Σε σχετικά μικρό διάστημα όμως έθρεψε ξανά και από τότε δεν παρουσίασε τίποτα :blink: Τουλάχιστον αυτό, όπως έχεις δει σε άλλο post μου ο μικρός μου έχει άλλα, πιο σοβαρά προβλήματα :blush::thumbup: :wheelchair:

Link to comment
Share on other sites

Στο ειπα πως θα εφτιαχνε η ουριτσα του δεν ηταν κατι που θα πρεπει να σ ανησυχισει, ουτε το οτι μεγαλωνει η ουρα του ετσι γινεται του δικου μου ειχε γινει βενταλία απορρουσα πως μπορουσε και κολυμπουσε ο Αιμιλιος μου και το χρωμα αλλαζει κυριως αν ειναι μονοχρωμοι. Ολα καλα με το μωρο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

και εμενα που το φαντασμα ειχε φαει τη μιση ουρα του μονομαχου αυτη ξαναβγήκε και χωρις μαλιστα να ριξω το παραμικρό φαρμακο. (για οσους παραξενευονται θυμιζω πως διατηρώ μονομαχο 5 μηνες τωρα με αλλα ψαρια και αυτο ηταν το μονο προβλημα που αντιμετοπισα).βεβαια χρειαστηκε να βγαλω το φαντασμα αφου ειναι εντελως ακαταλληλο για αυτο το ενυδριο. οσον αφορα τις προηγουμενες φωνες αυτη τη φορα και εγώ θα στηρίξω τα παλιότερα μελη του φορουμ. επισης να πω πως μου τη σπαει αφανταστα που οι μονομαχοι πρεπει να μπαινουν μονοι τους αλλά ειναι καλυτερο γιατι αποφευγονται προβλήματα (σε εμενα εχει τυχει απλα να πηγαινουν ολα ρολόϊ)

Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry, ειδα λαθος ημερομηνια, δεν ηξερα πως ηταν τοσο παλιο το topic....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...