Jump to content

3 απορίες για πετρες,apple snail και moonlight


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω πάει ένα 120lt carrefour.Έχω αλλάξει τα πάντα από μέσα γιατί μού είπαν ότι δεν είναι καλά και έχω βάλει θερμοστάτη και φίλτρο eheim για 200lt, λάμπα για φυτά και ψάρια (ροζίζει) και φίλτρο CO2 τις Nutrafin.

Είμαι σχετικά νέος με το άθλημα (μόλις 10 μήνες) και έχω μερικές απορίες.

1)Έχω βάλει μέσα στο ενυδρείο εδώ και 4 μήνες 3 πέτρες που βρήκα από την θάλασσα.Πριν τις βάλω τις έβρασα για αρκετή ώρα (έτσι μου είπαν να κάνω...).Θα υπάρξει στο μέλλον κάποιο πρόβλημα;

2)Σκέφτομαι να βάλω apple snail.Θα έχουν πρόβλημα τα φυτά μου;Έπισεις αναπαράγωντε εύκολα;Δεν θέλω να γεμίσει και το ενυδρείομου ξαφνικά!!

3)Υπάρχει έτοιμη συσκευή moonlight που διαβάζω στο forum η πρέπει να την φτιάξω μόνος μου;

Ευχαριτώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω πάει ένα 120lt carrefour.Έχω αλλάξει τα πάντα από μέσα γιατί μού είπαν ότι δεν είναι καλά και έχω βάλει θερμοστάτη και φίλτρο eheim για 200lt, λάμπα για φυτά και ψάρια (ροζίζει) και φίλτρο CO2 τις Nutrafin.

Είμαι σχετικά νέος με το άθλημα (μόλις 10 μήνες) και έχω μερικές απορίες.

1)Έχω βάλει μέσα στο ενυδρείο εδώ και 4 μήνες 3 πέτρες που βρήκα από την θάλασσα.Πριν τις βάλω τις έβρασα για αρκετή ώρα (έτσι μου είπαν να κάνω...).Θα υπάρξει στο μέλλον κάποιο πρόβλημα;

2)Σκέφτομαι να βάλω apple snail.Θα έχουν πρόβλημα τα φυτά μου;Έπισεις αναπαράγωντε εύκολα;Δεν θέλω να γεμίσει και το ενυδρείομου ξαφνικά!!

3)Υπάρχει έτοιμη συσκευή moonlight που διαβάζω στο forum η πρέπει να την φτιάξω μόνος μου;

Ευχαριτώ πολύ για τον χρόνο σας.

Οι πετρες το πιο πιθανο ειναι να σου δημιουργησουν προβλημα αν το ενυδρειο δε προοριζετε για ψαρια τα οποια θελουν υψηλο PH/ΚΗ καθοτι το πιο πιθανο ειναι να ειναι ασβεστολιθικες με αποτελεσμα να σου ανεβασουν αυτες τις 2 τιμες με ασψημα αποτελεσματα για τα ψαρια . Ενα απλο τεστ ειναι να ριξεις επανω στις πετρες ακουαφορτε ή ξυδι και να δεις αν αφριζουνε αν ναι τοτε θα πρεπει σιγουρα να τις βγαλεις .

Με τα apple snail δε θα εχεις προβλημα με τα φυτα σου οπως και με το πολαπλασιασμο καθως ειναι απο τα ειδη τα οποια χρειαζετε θυληκο και αρσενικο και η αναπαργωγη γινετε εκτος ενυδρειου .

Υπαρχει ετοιμη συσκευη moonlight αλλα μπορεις και να φτιαξεις και μονος σου .

Link to comment
Share on other sites

... Επίσης apple snails αν αυξηθούν δραματικά μπορείς να δωρίσεις μέρος αυτών σε άλλους χομπίστες. Στο δικό μου ενυδρείο δεν είχα πρόβλημα με τα φυτά παρ’ όλο που ο πληθυσμός ήταν πάνω από 150 ;)

Για τα υπόλοιπα με κάλυψε ο φίλος Αντώνης :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...