Jump to content

ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ <<ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΑ>> ΔΙΑΒΑΣΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ.

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 100 ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΡΓΟΛΑΒΙΕΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ.ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ, ΣΤΟ ΠΑΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑ PET ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΣΗ ΖΩΝΤΑΝΗ? ΜΙΣΗ ΝΕΚΡΗ? ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΠΑΡΩ 2 ΤΣΟΥΒΑΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ?( ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΕΣ ΓΟΠΕΣ).ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΕ ΑΜΜΟ? ;) java script:emoticon(':blush:', 'smid_11')

:)

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΧΟΜΠΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΤΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ <<ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΛΟΓΙΚΑ>> ΔΙΑΒΑΣΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΩ.

ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 100 ΛΙΤΡΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΡΓΟΛΑΒΙΕΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ.ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ, ΣΤΟ ΠΑΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑ PET ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΟΥ ΠΟΥΛΟΥΣΕ ΕΝΑΣ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΣΗ ΖΩΝΤΑΝΗ? ΜΙΣΗ ΝΕΚΡΗ? ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΠΑΡΩ 2 ΤΣΟΥΒΑΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ?( ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΕΣ ΓΟΠΕΣ).ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΤΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΕ ΑΜΜΟ? ;) java script:emoticon(':blush:', 'smid_11')

:)

Καταρχας καλωσηρθες στο φορουμ ...

Το ενυδρειο τι θα ειναι γλυκου νερου ... ? Αν ειναι γλυκου νερου τοτε αυτο το εδωσες να το καταλαβει ο καταστηματαρχης ... ? Ζωντανη αμμο βαζουμε σε ενυδρειο το οποιο προοριζετε για θαλασσινο γιαυτο και σου φανηκε και αρκετα ακριβη ...

Φυτα που μπορεις να βαλεις ειναι οτι φυτο σου αρεσει εσενα δε σε περιοριζει η αμμος αν και συνηθως δε χρησιμοποιειτε για φυτεμενο ενυδρειο το καλητερο ειναι λεπτοκοκκο χαλικι . Ελπιζω να σε βοηθησα οτι αλλο θες εδω ειμαστε να βοηθησουμε .. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες στο Aquazone και καλή αρχή στον κόσμο των ενυδρείων. ;)

Στο θέμα μας τώρα ….

Θα πρέπει να ξεκινήσουμε ανάποδα από ότι σκέπτεσαι. Για αρχή θα πρέπει να δεις τι ψάρια θα βάλεις. Πάνω σε αυτό θα στηθούν όλα τα υπόλοιπα.

Ζωντανή και νεκρή άμμο απ’ ότι γνωρίζω υπάρχει στο θαλασσινό και λέγεται αραγωνίτης, στο γλυκό νερό έχουμε ασβεστολιθική και ουδέτερη άμμο ή χαλίκι, δηλαδή αν το πέτρωμα, σε γενικές γραμμές, μας ανεβάζει ή όχι την σκληρότητα.

Αφού θες να βάλεις φυτά θα σου πρότεινα να αγοράσεις (από Pet Shop):

1. ~4 Κιλά υπόστρωμα

2. Και ~15 με 20 κιλά άμμο ή ψιλό χαλίκι. (προσωπικά θα προτιμούσα χαλίκι για να αερίζονται οι ρίζες και να μην δημιουργούνται αναερόβιοι θύλακες).

3. Μερικά ξύλα ή πέτρες

4. Φυτά

Η άμμος από τις παραλίες πέραν του ότι δεν είναι ουδέτερη και εκτός από τα αποτσίγαρα έχει κολοβακτηρίδια, ψευδομονάδες, ιούς βακτήρια , μικρόβια και πολλά άλλα τα οποία δεν θα ήθελες να έχεις στο ενυδρείο σου.

Περιμένουμε νέα σου, καθώς επίσης να μας πείς περισσότερα για το ενυδρείο και τον εξοπλισμό ώστε να έχουμε και εμείς μια εικόνα σε αυτά που προτείνουμε. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια !!

Καταρχας θελω να σας πω οτι αγοραζοντας τον εξοπλισμο ακουσα τους <<κανονες>> ενος φιλου που λεει οτι ισχυουν για ολους και θα ηθελα την γνωμη σας σε αυτο.Καθε 1λιτρο νερου λεει αντιστοιχει παραλληλα σε ενα 1watt , 1 εκατοστο ψαριου κοκ.Ετσι με βαση αυτης της λογικης ενα ενυδρειο 100 λιτρων γλυκου νερου το εξοπλισα με:

λαμπες : 4 Χ 25 watt (daylight sera)

φιλτρο: 1 εσωτερικο της eheim 2010 pick up

αεραντλια: eheim 200

θερμοστατης: aquamatic plus 100 watt

Αυτα ειναι τα βασικα ετσι?Εχω παρει και θερμομετρο ,τεστ νερου για τον κυκλο του αζωτου για το στρωσιμο κ.α.

Η σκεψη του φιλου nkarvoyni μου αρεσε πολυ για το αναποδο αλλα σε αυτο εχω ενα κολλημα.το ενυδρειο μου ειναι 80Χ40Χ40 και θελω να πιστευω οτι εκει μπορω να βαλω Gallaher (paroon shark) εννοειτε οτι θα ειναι για περιορισμενο χρονικο διαστημα γιατι απο οτι ξερω ξεπερνουν το μετρο οταν μεγαλωσουν.Μετα λεω να βαλω μονομαχους,σκαλαρια δεν το εχω ψαξει πιο συγκεκριμενα προτεραιοτητα εχουν τα Gallaher καθε προταση καλοδεχουμενη.java script:emoticon(';)', 'smid_11')

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να ρωτησω κατι τον φιλο nkarvoynis που με μπερδευει στην απαντηση του.

Τι εννοεις οταν λες 4 κιλα υποστρωμα και 15~20 κιλα αμμο?

Τελικα δεν ειναι η ιδια η αμμο το υποστρωμα? Η' επειδη θελω να βαλω φυτα παιζει τον ρολο της κοπριας και πρεπει να βαλω κατι απο κατω?

;):blush::);)

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις πόσο σωστό είναι αυτό που σου είπε ο φίλος σου, τα πυκνοφυτεμένα ενυδρεία ολλανδικού τύπου, χρησιμοποιούν 0,6 - 0,8 το πολύ W/λίτρο. Σπάνια παραπάνω.

Αν ανάβεις όλες τις λάμπες που έχεις, αντί για φυτά, θα καλλιεργείς... άλγες! Εσύ χρειάζεσαι 0,3 W/λίτρο και ίσως λίγο περισσότερο, αργότερα (0,5) εάν το φυτέψεις καλά (γενικά τα γράφω αυτά, μην κάτσει κανείς να τα "ψειρίσει"...).

Ο κανόνας αυτός ισχύει για το θερμαντικό σώμα. Καλώς το έβαλες.

Για τα ψάρια δεν ισχύει. Γενικά μπορείς να πεις ότι για κάθε 1 cm = 3 λίτρα νερό, αλλά με προϋποθέσεις. Στα μεγάλα ψάρια η αναλογία είναι πολύ μεγαλύτερη!

Για 100 λίτρα θέλεις το φίλτρο σου ονομαστικά να γυρνάει το νερό περίπου 6-7 φορές, άρα ο κυκλοφορητής του φίλτρου σου πρέπει να είναι ~600-700 λίτρα ανά ώρα.

Μονομάχους μην βάλεις μαζί με άλλα ψάρια, είναι εξαίρεση να συμβιώνουν αρμονικά και χωρίς προβλήματα. Καλύτερα μόνοι τους. Ψάξτο όμως, γιατί οι γνώμες ποικίλουν (εγώ εκφράζω τη δική μου μόνο).

Το υπόστρωμα είναι/μπαίνει κάτω από το χαλίκι και περιέχει θρεπτικά για τα φυτά (λίπασμα κλπ).

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια στο χόμπι και στο φόρουμ... ;)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ

GALLAHER & PANGASIUS ΘΑ ΦΙΛΟΞΕΝΙΣΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ 25 ΠΟΝΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΗΛ ΓΙΑ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ.

ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΑΜΑΡΩΤΑ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΨΑΡΙΑ ΤΑΙΖΕ ΤΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΗΝ ΕΔΕΙΞΕΣ ΑΚΟΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Στα 100 λίτρα???????????.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :blush:

Μα είναι δυνατόν να γράφονται τέτοια πράγματα σε φόρουμ χομπιστών?

Μπορεί να ζήσει ψάρι 20-25 πόντους σε 100άρι ενυδρείο?...!!!! :)

ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά!!!!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για φυτεμένα ενυδρεία ή ενυδρεία που θέλουμε να διατηρήσουμε «σωστά και υγιή» υδρόβια φυτά δεν παίζει ρόλο μόνο η παράμετρος των Watt, δηλαδή της ποσότητας αλλά και της ποιότητας όπως Kelvin, τύπος φωτισμού κλπ .

Δες και αυτά τα άρθρα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1563

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4546

Είναι μικρό το ενυδρείο για τα ψάρια που λες να βάλεις.

Θα πρότεινα να ξεκινήσεις κατ’ ευθείαν με ένα μερικώς φυτεμένο ενυδρείο και ψάρια τα οποία θα μπορούσαν να υπάρξουν σε αυτό το περιβάλλον. Οι συνδυασμοί πάρα πολλοί και το αποτέλεσμα θα δικαιώσει την επιλογή σου.

Έγινε επεξεργασία - nkarvounis
Link to comment
Share on other sites

Στα 100 λίτρα???????????.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :blink:

Μα είναι δυνατόν να γράφονται τέτοια πράγματα σε φόρουμ χομπιστών?

Μπορεί να ζήσει ψάρι 20-25 πόντους σε 100άρι ενυδρείο?...!!!! :ballistic:

ΕΛΕΟΣ ρε παιδιά!!!!!!!! :)

Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό φιλόξενο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το υποστρωμα μπαινει κατω κατω η πρεπει να βαλουμε χαλικι μετα υποστρωμα και μετα παλι χαλικι?Πρεπι να ειναι και του ιδιου,μεγεθους σωστα?Απο τη θαλασσα χαλικι αν το πλυνουμε πολυ καλα και δεν ειναι ασβεστολιθικο δε μπορουμε με τιποτα να βαλουμε?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν υπαρχει χαλικι απο τη θαλασσα που να μην ειναι ασβεστολιθικο

βαζεις κατω υποστρωμα μετα καθαριζεις το χαλικι και το βαζεις

καλο θα ηταν την ημερα που θα το στησεις να εχεις παρει καποια φυτα ωστε να μποριες να τα φυτεψεις ευκολα

μια συμβουλη το υποστρωμα και το χαλικι πισω να ειναι ποιο ψηλο απο μπροστα οστε να δηνει την αισθηση του βαθους

δες και μερικα σιτε με φυτεμενα ενυδρεια

http://www.plantedtank.net/forums/photo-album/

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/aquascaping/

Link to comment
Share on other sites

Για αρχάριους πάντα πρωτινό υπόστρωμα της αρεσκείας μας από μια επώνυμη εταιρία. Τοποθετούμε περίπου 2 εκατοστά υπόστρωμα και απο πάνω 4-5 εκατοστά γαλαζιακό ή κανονικό χαλίκι διαμέτρου περίπου 3mm, και καλό θα είναι να είναι στρογγυλωμένο ώστε αν μειώσουμε τον κίνδυνο τραυματισμου των ψαριών που θα ζουν στον πυθμένα. Η άμμος είναι για πιο έμπυρους χομπίστες, ενώ το πολλή χοντρό χαλίκι δεν το συνιστώ.

Η παραπάνω συνθήκες είναι άριστες για ένα καλό φυτεμένο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...