Jump to content

Υποστρωμα


neokles

Recommended Posts

Αγαπητοί συν-χομπίστες

Με μεγάλη χαρά (αλλά και προβληματισμό για την μέχρι τώρα πορεία μου) διαβάζω το site.

Ειναι γεγονός ότι το ενυδρείο μου πλέον είναι (και πρέπει να παραμείνει Low Budget). Έτσι δεν υπάρχει υποστρωμα προκειμένου να μπουν φυτά. Έχασα την ευκαιρεία να βάλω την άνοιξη

Οι μέτρηση που έκανα (μετά από ένα περίπου χρόνο) :blush::lmao: δίχνει:

NO2 NO3 GH KH pH NH3

0 100 3 6 6,4 0

Είναι όμως από αυτά τα 5+1 (είπαμε Low budget) οποτε μην εμπιστεύεστε 100%. (Μέτρησα το νερο της βρύσης και έχει ΝΟ3... να το πετάξω; :) )

Θέλω να βάλω μερικά φυτά διότι τα πλαστικά καλά είναι αλλά...

Το ερώτημα είναι μπορώ; Σκέφτομαι πως δεν θέλω να αναστατώσω τα ψαράκια

(3neon, 1scalari, 1red tail shark, 1clown fish) στα μόλις 80 λτ συνολικού όγκου (άρα βάλε τι έμεινε)

Σκέφτηκα μήπως βάλω υποστρωμα σε τμήματα του βυθού. Να καθαρίσω με την σκούπα καλά, να βγάλω το χαλίκι ωραία ωραία σε κάποια κομάτια του βυθού (ή στο μισό ενυδρείο) να βάλω υπόστρομα και μετά ξανά από πάνω το χαλίκι. Τι λέτε ;)

Την άνοιξη (μετά από συμβουλή του petshopάνθρωπου) έβαλα φίλτρο βυθού. Τα γνωστά τουβλάκια με την τρόμπα νερού. Μπορώ να βάλω φυτά με την τρόμπα; Αν την σβύσω και αφήσω τα τουβλάκια; (ξέρω είμαι Θεός! ;) )

Μετά από όλα αυτά πόσα ψάρια λέτε να μείνουν; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συν-χομπίστες

Με μεγάλη χαρά (αλλά και προβληματισμό για την μέχρι τώρα πορεία μου) διαβάζω το site.

Ειναι γεγονός ότι το ενυδρείο μου πλέον είναι (και πρέπει να παραμείνει Low Budget). Έτσι δεν υπάρχει υποστρωμα προκειμένου να μπουν φυτά. Έχασα την ευκαιρεία να βάλω την άνοιξη

Οι μέτρηση που έκανα (μετά από ένα περίπου χρόνο) :blush::lmao: δίχνει:

NO2 NO3 GH KH pH NH3

0 100 3 6 6,4 0

Είναι όμως από αυτά τα 5+1 (είπαμε Low budget) οποτε μην εμπιστεύεστε 100%. (Μέτρησα το νερο της βρύσης και έχει ΝΟ3... να το πετάξω; :) )

Θέλω να βάλω μερικά φυτά διότι τα πλαστικά καλά είναι αλλά...

Το ερώτημα είναι μπορώ; Σκέφτομαι πως δεν θέλω να αναστατώσω τα ψαράκια

(3neon, 1scalari, 1red tail shark, 1clown fish) στα μόλις 80 λτ συνολικού όγκου (άρα βάλε τι έμεινε)

Σκέφτηκα μήπως βάλω υποστρωμα σε τμήματα του βυθού. Να καθαρίσω με την σκούπα καλά, να βγάλω το χαλίκι ωραία ωραία σε κάποια κομάτια του βυθού (ή στο μισό ενυδρείο) να βάλω υπόστρομα και μετά ξανά από πάνω το χαλίκι. Τι λέτε ;)

Την άνοιξη (μετά από συμβουλή του petshopάνθρωπου) έβαλα φίλτρο βυθού. Τα γνωστά τουβλάκια με την τρόμπα νερού. Μπορώ να βάλω φυτά με την τρόμπα; Αν την σβύσω και αφήσω τα τουβλάκια; (ξέρω είμαι Θεός! ;) )

Μετά από όλα αυτά πόσα ψάρια λέτε να μείνουν; :hysterical:

χμ.....σκαλαρι μαζι με νεον =επικινδυνος συνδιασμος...

φιλτρο βυθου με συνδιασμο φυτεμενου,ειναι το δευτερο λαθος...

με τον τροπο που σκεφταισαι να βαλεις το υποστρωμα,αλλα προβληματα θα αρχισουν(αλγες κλπ...)

μπορεις να βαλεις υποστρωμα αν βγαλεις ολα τα ψαρια,πεταξεις το φιλτρι βυθου,και το ξαναστησεις σχεδον απο την αρχη....ητρομπα αερα,επισης σου ειναι αχρηστη προς το παρων.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συν-ξενύχτη

Τρόμπα νερού έχω και όχι αέρα. Τραβάει νερό από τον πάτο (κάτω από τα τουβλάκια) ;)

Link to comment
Share on other sites

χμ.....σκαλαρι μαζι με νεον =επικινδυνος συνδιασμος...

φιλτρο βυθου με συνδιασμο φυτεμενου,ειναι το δευτερο λαθος...

με τον τροπο που σκεφταισαι να βαλεις το υποστρωμα,αλλα προβληματα θα αρχισουν(αλγες κλπ...)

μπορεις να βαλεις υποστρωμα αν βγαλεις ολα τα ψαρια,πεταξεις το φιλτρι βυθου,και το ξαναστησεις σχεδον απο την αρχη....ητρομπα αερα,επισης σου ειναι αχρηστη προς το παρων.....

Φίλε μου συν-ξενύχτη

Τρόμπα νερού έχω και όχι αέρα. Τραβάει νερό από τον πάτο (κάτω από τα τουβλάκια) ;)

και που να δεις που θέλω να βάλω και δίσκο... ο αθεόφοβος (δεν βάζω ακόμα μην βαράτε :blush: )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συν-ξενύχτη

Τρόμπα νερού έχω και όχι αέρα. Τραβάει νερό από τον πάτο (κάτω από τα τουβλάκια) :)

και που να δεις που θέλω να βάλω και δίσκο... ο αθεόφοβος (δεν βάζω ακόμα μην βαράτε ;) )

Δεν πας να κανεις καμια καταδυση, λεω εγω, που θες και Δισκο στα 80 λιτρα :hysterical: (Προς αποφυγη παρεξηγησεων ο Νεοκλης ειναι φιλος μου ;) )

Περα απο την πλακα...ξεχνας τους πετσοπαδες οσο αφορα συμβουλες και περνεις την μεγαλη αποφαση να παρεμβεις πολυ δυναμικα τωρα ωστε να προχωρησεις σωστα! Κανε οτι σου πουν οι ειδικοι εδω και μην πας σε ημιμετρα γιατι θα τα βρεις μπροστα σου αργοτερα και θα ειναι ακομα πιο δυσκολο!

Τα πλαστικα φυτα ειναι απαισια :blush: το φυτεμενο ειναι μαγεια...αποφασισε ! :lmao:

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικα φυτα ειναι απαισια ;) το φυτεμενο ειναι μαγεια...αποφασισε ! :blush:

Μπορείς να δείς πως φαίνονται διάφορα φυτεμένα ενυδρεία στην Gallery στην κατηγορία Πρότυπα ενυδρείων

Μόνο έτσι θα καταλάβεις τι σημαίνει φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τα είδα κι έπαθα την πλάκα μου... :) γι αυτό ψάχνομαι. Άσε που ξέρετε για τι κόστος μιλάμε (το οποίο θα κάνω για 3η φορα) ;)

Σκέφτομαι όμως και τα καημένα τα ψαράκια δεν θα την βγάλουν καθαρή. Αν γίνουν όλα αυτά θα πρέπει να βγεί πολύ νερό από το ενυδρείο και θα έχουμε προβλήματα με κύκλο αζώτου κτλ. Αυτό είναι το πιο σημαντικό από όλα.

Το σενάριο δεν παιζει δηλαδή ε; Κρίμα και ήταν καλή ιδέα (σαν την εθνική οδό ένα πράμα... γεμάτο μπαλώματα). Θα κάνω μια βόλτα στα μαγαζιά και με υπομονή θα βρω τρόπο. Ίσως ένα μικρό ενυδρειάκι στο οποίο θα μπεί το φίλτρο ο θερμοστάτης και τα ψάρια μαζί με αρκετό νερό από το υπαρχον ενυδρείο να είναι η λύση... τα λυπάμαι τα καημένα.. να δείτε πως δεν θα την βγάλουν καθαρη.

Ευχαριστώ πολύ,

Υ.Γ. Μάνοgr μη μου κολάς γιατί θα πάρω τον δίσκο και θα τον βάλω σε ποτήρι!!! Άντε σε πιάτο!! :blush:

Βγήκα στον aquazone με έρανο μεγάλο

να κονομήσω χρήματα και τα φυτά να βάλω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Επειδή βαρέθηκα να βλέπω να φυτρώνει μόνο άλγη στα τζάμια του ενυδρείου, λέω να βάλω λίγα "εύκολα" φυτά που δεν χρειάζονται υπόστρωμα, να φάνε και λίγο από το CO2 να δώσουν και λίγη ομορφιά και μέρη για κρυψώνα στα ψαράκια. Έτσι θα μπουν κάποια χρήματα στην άκρη για την αγορά νέου μεγαλύτερου ενυδρείου το οποίο ελπίζω να το κάνω τέλειο βήμα βήμα με τα όσα διαβάζω εδώ μέσα. Έτσι και τα ψαράκια θα την γλυτώσουν και θα προσπαθήσω να βρω τα σωστά υλικά σε σωστή τιμή :)

Τι λέτε;

Η λάμπα γράφει επάνω LT 1.8W και έχει μήκος περίπου 60cm

Δεν έχω χρονοδιακόπτη οπότε ανάβουν τουλάχιστον 12 ώρες με μέσο όρο τις 14ώρες (πολλές ε; )

Δεν ξέρω τι είναι τύρφη

CO2 περίπου 77+

Η άλγη που βγαίνει άλλοτε είναι πράσινη και άλλοτε καφέ. Βγάλε άκρη. Τα πλαστικά φυτά έχουν και αυτά καφέ άλγη

Όταν είναι σβηστό το φως βλέπω ότι τα ψαράκια δεν τρώνε (τουλάχιστον την ίδια ποσότητα). Αν αφήνω 2 μέρες την εβδομάδα κλειστά τα φώτα να ελαττώσω την τροφή;

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε λοιπόν; Είμαι σε καλό δρόμο;

Θα πάω σήμερα ή αύριο να πάρω μερικά υγρά test γιατί κάποιες ενδείξεις δεν ταιριάζουν και φοβάμαι μην οδηγηθώ σε εντελώς λάθος κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...