Jump to content

Recommended Posts

Αυτό με τους "οργανικούς δείκτες" εγώ το καταλαβαίνω ως τα απόβλητα που παράγουν τα σκουληκάκια. Είναι γεγονός ότι μετά από κάποιο καιρό, είτε από υπολείμματα τροφών, είτε από τα απορρίμματα των σκουληκιών, δημιουργείται μια "γλίτσα" στην επιφάνεια του χώματος. Οπότε ή αφαιρείς το επιφανειακό χώμα ή πας για άλλη καλλιέργεια. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω ενα αλλο θεμα ρε παιδια νε τα γκρινταλ,οπως ειχα και με τα whiteworm παλιοτερα.Μου βγαζουν οι καλλιεργειες κατι ασπρα μικροσκοπικα ζωιφια,σαν μυγακια αλλα δεν πετανε.Ισως φταιει το χωμα που χρησιμοποιω,δεν ξερω..Και οσες φορες και αν εχω δοκιμασει να φτιαξω καινουρια καλλιεργεια περνοντας αυστηρα μονο σκουληκια απο την παλια παλι τα ιδια..Δεν με ενοχλει ιδιαιτερα αλλα θα ηθελα να μαθω τι ειναι.

Επισης @Husky_Jim δοκιμασα αυτο που μου ειπες για το αλευρι που φουσκωνει μονο του αλλα δεν εκανε κατι..

Link to comment
Share on other sites

Φυλλοχωμα.

Λες να φταιει αυτο?

Εχεις κατι να προτεινεις?

Κατι που να μπορω να βρω ευκολα σε φυτωριο.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι φταίει,  ούτε μπορώ να προτείνω εναλλακτικές.  Εγώ πάντα humus χρησιμοποιούσα αγορασμένο απο pet shop. 

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά σε "οργανικούς δείκτες" ήταν για την αύξησή τους στο ενυδρείο, χωρίς να καταλάβω για ποιους.
Όσον αφορά τα ζωύφια, αυτά τα παρατήρησα και στη δική μου καλλιέργεια. Κάπου διάβασα πως δεν επηρεάζει την ανάπτυξη των γκρινταλ, αλλά με αυξημένη υγρασία μειώνεται ο πληθυσμός τους.
Το χώμα που χρησιμοποιώ είναι κοκοφοίνικας.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν τα εβαζα σε ενα μπολ 10 εκατοστων με φυλλοχωμα τα εβλεπα οτι χωνονταν στον πατο του δοχειου και δεν ειχα αναπτυξη της καλλιεργειας

Link to comment
Share on other sites

@argy1 οταν βάζεις το αλεύρι σταματάς να ταίζεις κατι άλλο ετσι ώστε να φάνε αυτό....και ελπίζω να έβαλες αλευρι που φουσκώνει μόνο του....

 

Εγώ χρησιμοποιώ τύρφη/κοκοφοίνικα (μπλόκ) για ερπετά....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

@argy1 οταν βάζεις το αλεύρι σταματάς να ταίζεις κατι άλλο ετσι ώστε να φάνε αυτό....και ελπίζω να έβαλες αλευρι που φουσκώνει μόνο του....

 

Εγώ χρησιμοποιώ τύρφη/κοκοφοίνικα (μπλόκ) για ερπετά....

τι κολπο ειναι αυτο με το αλευρι για πες μας και αλλες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω εγω μεχρι να το διαβασει ο Δημητρης..

Στο εξωτερικο καποιος σκεφτηκε κατι πολυ εξυπνο,το δοκιμασε και πετυχε!

Το προβλημμα το γνωστο με τα ασπρα μυγακια..Αφησε την καλλιεργεια νηστικη και εβαλε μεσα στο ταπερ ενα κοιτακι με αλευρι που φουσκωνει μονο του.Οταν πεινασουν τα "μυγακια" τρωνε το αλευρι,φουσκωνουν και σκανε.

 

Εγω δεν εχω πλεον γκρινταλ γιατι ψιλοβαρεθηκα και ειχα γεμισει ταπερ και γυαλες παντου.Κρατησα δυο καλλιεργειες που θεωρω πιο χρησιμες και τις υπολοιπες τις σταματησα.Αν εχεις προβλημμα με τα ζιζανια μπορεις να δοκιμασεις και εσυ το κολπο με το αλευρι.Απλα πρεπει να πεινανε οπως εγραψε και πιο πανω ο Χασκυ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος argy1 έγραψε:

Να σου πω εγω μεχρι να το διαβασει ο Δημητρης..

Στο εξωτερικο καποιος σκεφτηκε κατι πολυ εξυπνο,το δοκιμασε και πετυχε!

Το προβλημμα το γνωστο με τα ασπρα μυγακια..Αφησε την καλλιεργεια νηστικη και εβαλε μεσα στο ταπερ ενα κοιτακι με αλευρι που φουσκωνει μονο του.Οταν πεινασουν τα "μυγακια" τρωνε το αλευρι,φουσκωνουν και σκανε.

 

Εγω δεν εχω πλεον γκρινταλ γιατι ψιλοβαρεθηκα και ειχα γεμισει ταπερ και γυαλες παντου.Κρατησα δυο καλλιεργειες που θεωρω πιο χρησιμες και τις υπολοιπες τις σταματησα.Αν εχεις προβλημμα με τα ζιζανια μπορεις να δοκιμασεις και εσυ το κολπο με το αλευρι.Απλα πρεπει να πεινανε οπως εγραψε και πιο πανω ο Χασκυ.

AAA καταλαβα οχι εμενα το προβλημα μου ειναι στην μικρη αναπτυξη που εχουν τα γκρινταλ

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη αναπτυξη ισως ειναι απο την θερμοκρασια.Αλλα και οταν υπαρχει αλλος πργανισμος στην καλλιεργεια,ισως ανταγωνιζεται τα γκρινταλ στην τροφη.Οπως αυτα τα ζωηφια που εβγαλε σε εμενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

On 3/2/2017 at 7:31 PM, GreenMachineGR said:

εγω οταν τα εβαζα σε ενα μπολ 10 εκατοστων με φυλλοχωμα τα εβλεπα οτι χωνονταν στον πατο του δοχειου και δεν ειχα αναπτυξη της καλλιεργειας

 

4 hours ago, argy1 said:

Η μικρη αναπτυξη ισως ειναι απο την θερμοκρασια.Αλλα και οταν υπαρχει αλλος πργανισμος στην καλλιεργεια,ισως ανταγωνιζεται τα γκρινταλ στην τροφη.Οπως αυτα τα ζωηφια που εβγαλε σε εμενα.

 

Επισης πρεπει αραιά και που να βρέχετε λιγο η ποικιλία, αλλιώς τα σκουλίκια μένουν μεσα στο χώμα. Οχι πολυ νερό απλα να υπαρχει μια Α υγρασία. Εγω εχω ενα ψεκαστηρι και κάθε φορα που βλεπω και δεν εχει υγρασία τα ψεκάζω λιγο για να βραχεί το χώμα.

Έγινε επεξεργασία - Vogias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Vogias έγραψε:

 

 

 

Επισης πρεπει αραιά και που να βρέχετε λιγο η ποικιλία, αλλιώς τα σκουλίκια μένουν μεσα στο χώμα. Οχι πολυ νερό απλα να υπαρχει μια Α υγρασία. Εγω εχω ενα ψεκαστηρι και κάθε φορα που βλεπω και δεν εχει υγρασία τα ψεκάζω λιγο για να βραχεί το χώμα.

και γω τα ψεκαζω οσο για την θερμοκρασια 17 βαθμους εχουν , τι αλλο να κανω δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...