Jump to content

χαζό ψαράκι (Αυγά από bicolor blenny)


salTasos

Recommended Posts

φίλε Μάνο

.. τα περισσότερα αυγά που μάζεψα τα βλέπεις στη φωτογραφία ..

.. χθες έβλεπα μερικά ψαράκια … δεν μπορώ να πω ποσά ..

… σήμερα όμως νομίζω ότι έχω χάσει τα περισσότερα..

.. ίσος να επιβιώνουν μόνο όσο τα θρέφει ο λεκιθικός σάκος

….

χθες πρόσεξα ένα μικρό να τσιμπάει υπολείμματα αυγών

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σήμερα δυστυχώς δεν υπάρχει ζωή μέσα στο ποτηράκι. :) .

.. η δεν κατάφερα να κρατήσω σωστές συνθήκες η τα rotifers δεν ήταν κατάλληλα για τα μικρά..

το ζευγάρι στο ενυδρείο και η υποστήριξη σας με κάνουν να ελπίζω για το μέλλον. :thumbup: .

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις και άλλες ευκαιρίες.

Οργανώσου και προετοιμάσου όσο καλύτερα μπορείς για να τις αξιοποιήσεις.

Εύχομαι να τα καταφέρεις την επόμενη φορά και να μπορέσουμε όλοι να θαυμάσουμε μέσα από τις περιγραφές σου, αυτό το θαύμα της φύσης: Τη γέννεση. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η διατροφή των νυμφών είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο.

Μην το βάζεις κάτω όμως, οργανώσου καλύτερα για την επόμενη φορά. Μάζεψε περισσότερες πληροφορίες ρωτώντας τους ειδικούς, ώστε να προετοιμαστείς κατάλληλα.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Τασο το ξεραμε απο την αρχη οτι αυτο που προσπαθουσες να κανεις ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο και το επιβεβαιωσαμε βεβαια οταν ειδαμε οτι δεν υπαρχει καμια αναφορα χομπιστα για αναπαραγωγη των συγκεκριμενων ψαριων!

Διαβαζουμε, ψαχνουμε και περιμενουμε την επομενη φορα!

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας πληροφορίες δεν μπορώ να πω ότι είμαι πολύ αισιόδοξος για την αξιοπιστία όσων διαβάζω ..

κοιτάξατε εδώ …

http://www.museum.wa.gov.au/faunabase/_asp...enius%20bicolor

αν τους πιστέψω τότε έχω δυο αρσενικά με αυγά

και αν πιστέψω αυτούς .. http://www.reef-guardian.com/fiches-poissons-167.html

άδικα προσπαθώ γιατί θεωρούν την αναπαραγωγή τους σε ενυδρείο αδύνατη

Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας πληροφορίες δεν μπορώ να πω ότι είμαι πολύ αισιόδοξος για την αξιοπιστία όσων διαβάζω ..

κοιτάξατε εδώ …

http://www.museum.wa.gov.au/faunabase/_asp...enius%20bicolor

αν τους πιστέψω τότε έχω δυο αρσενικά με αυγά

και αν πιστέψω αυτούς .. http://www.reef-guardian.com/fiches-poissons-167.html

άδικα προσπαθώ γιατί θεωρούν την αναπαραγωγή τους σε ενυδρείο αδύνατη

Τασο...οσο αφορα το οτι ειναι αδυνατη η αναπαραγωγη τους πιστευω οτι απεδειξες το αντιθετο!! Εφτασες μεχρι την εκκολαψη οποτε η λεξη Impossible ακουγεται καπως ακαιρη :thumbup:

Οσο αφορα τους Αυστραλους....δεν μας τα λενε καλα... εχω την εντυπωση οτι τα χρωματα δεν ειναι διαφορετικα σε αρσενικα και θηλυκα..απλα και για τα 2 φυλα υπαρχουν αυτα τα χρωματα. Οπως μπορουμε να δουμε εδω: http://www.coralrealm.com/detailurl.asp?speciesID=977 :

This is one of the most chromatically variable members of the genus, exhibiting four distinct color phases. One is a uniform brown color. One is bicolored. There is a another that is striped with a yellow tail and another that is striped without a yellow tail.

Αρα εχουμε 4 διαφορετικες χρωματικες φασεις! Μονοχρωμο καφε, διχρωμο, ριγε με κιτρινη ουρα και ριγε χωρις κιτρινη ουρα! Σε κανενα site δεν ειδα οτι υπαρχουν διαφορες στα χρωματα μεταξυ αρσενικου και θηλυκου!! Μονο μια διαφορα μεγεθους και καποια χρωματα που εμφανιζει ο αρσενικος κατα το ζευγαρωμα!

Αστους να λενε... :)

Μερικες πληροφοριες ακομα για να σου φυγουν οι αμφιβολιες...

http://www.peteducation.com/article.cfm?cl...;articleid=1664

http://www.freeinfosociety.com/site.php?postnum=850

Link to comment
Share on other sites

από τα αυγά που έχω φυλάξει σε ποτηράκι εξακολουθούν να βγαίνουν μικρά..

..

το ζευγαράκι όπως περιμέναμε συνεχίζει να αποθέτει αυγά στο ίδιο μέρος :thumbup: ..

..

σαν να μου δίνουν <έτοιμο γκολ> ..

.. και εγώ πρέπει να τα καταφέρω.. :):band:

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε τις προσπάθειές σου. Κάτι μπορεί να βγει στο τέλος.

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις ποικιλία τροφών, όλων των ειδών, φυτικών ή ζωικών και ότι γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σου έλεγα να τα μοιράσεις σε 2-3 διαφορετικά δοχεία, για να αυξήσεις κάπως τις πιθανότητες. Αν "κάτι" γίνει στο ένα, να μην χαθούν από αυτόν το λόγο όλα...

Link to comment
Share on other sites

αυτή την ώρα το ζευγάρι έχει κάνει όσα αυγά έκανε την πρώτη φορά….

..

κάθε δοχείο θέλει σωληνάκι αέρα και δεν είναι εύκολο να έχω πάνω από δυο που έχω τώρα..

Νίκο διάβασα ότι σε gramma loreto η πρώτη τροφή είναι rotifers ..

.. θα δοκιμάσω και τυποποιημένες σε υγρή μορφή ..

Link to comment
Share on other sites

Το gramma loreto είναι καθαρά carnivorous, ενώ τα συγκεκριμένα είναι αλγοβόρα, που εξελίσσονται σε παμφάγα.

Ίσως να μην πρέπει να συγκρίνεις τα δύο αυτά είδη μεταξύ τους.

Μπορείς να μου στείλεις μερικά αυγά με γέφυρα σωτηρίας?

Link to comment
Share on other sites

και για το Yellow Watchman Goby.. τα ίδια διάβασα..

..

να σου στείλω αυγά να δοκιμάσεις? ευχαρίστως :thumbup:

.. λεπτομέρειες τηλεφωνικώς :)

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που υπάρχει θέληση και αγάπη και εσύ τα έχεις και τα δυο το όλο project αναπαραγωγής θα πάει καλά πολύ συντομα.Ειδη έχεις καταφέρει πολλά και αυτή η αναπαραγωγή πρέπει να είναι και παγκόσμια πρωτιά..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ΤΑΝ

.. όταν είπα στα παιδιά του ΙΘΑΒΙΚ ότι τα αυγά είναι από <φυτοφάγο> είδος ψαριού .. τους είδα προβληματισμένους σχετικά με την πρώτη τροφή που θα πρέπει να τους δώσω ..

στο ψαράκι που επιβιώνει δεύτερη μέρα σήμερα ..

.. έριξα φυτοπλαγκτόν με rotifers ..

.. συνεχίζοντας το ψάξιμο .. είδα ότι σαν <πρώτο πιάτο > κάποιοι δίνουν ένα είδος αλγης- πλαγκτον

για να δούμε ..

Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι δεν ακολουθούν την ίδια συνταγή όλοι ..

.. ξέρεις ποιον ιππόκαμπο έχεις ?

erectus , histrix , reidi , zosterae κάποιον άλλο?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω!

απλά μηπως κοιταζες τους ιπποκαμπους και έπερνς καμια ιδέα τι να δώσεις εννοούσα :thumbup:

σόρι!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία σχέση στις διατροφικές συνήθειες των ιππόκαμπων και των blennies.

Οι ιππόκαμποι χρειάζονται τεράστιες ποσότητες ζωικού πλαγκτόν, ιδιαίτερα όταν βρίσκονται στην ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Τασο...

Το ειδες αυτο ? εχει και για blennies:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9015

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους :rasp:

Καταρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και εύχομαι τελικά να πετύχεις την επιβίωση των ιχθυδιών.

Θα ήθελα να σου πω την άποψη μου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και η σωστότερη μιας και δεν έχω ακόμα ασχοληθεί καθόλου (ακόμα) με τροπικά είδη.

• Καταρχήν το μεγάλο πρόβλημα είναι το μέγεθος των λαρβών (όσο πιο μικρό τόσο πιο δύσκολα βρίσκεις κατάλληλη τροφή)

• Οι τροφές που χρησιμοποιούνται στους ιχθυογεννητικούς είναι κατάλληλες κυρίως για λάρβες που έχουν το μέγεθος των νεοεκκολαφθέντων ιχθύων τσιπούρας λαυρακιού. Βέβαια το μέγεθος της artemia εξαρτάται & από το στάδιο που βρίσκεται (ναύπλιος – μεταναύπλιος – ενήλικο κτλ)

• Σαν πρώτη τροφή θα έλεγα να δοκιμάσεις rotifers (έχουν μέγεθος περίπου 150 μ )και μετά χρησιμοποιείσαι σταδιακά ναυπλιους artemia (έχουν μέγεθος μόλις εκκολαφθούν, περίπου 450 μ ανάλογα με το στέλεχος.)

• Το ποτηράκι κατά την γνώμη μου είναι μικρό. Βάλε ένα λίγο μεγαλύτερο η μοίρασε τα αυγά σε περισσότερα. Τα ψαράκια τρώνε μόνο όταν έχει φως. Ο υπερβολικός φωτισμός όμως τα ενοχλεί. (σκέψου ότι στη φύση θα κρύβονται σε σπηλιές η μέσα σε φύκη.). Φυτοπλαγκτόν βάλε αρκετό αν έχεις βάλει αέρα (προσοχή ατμοσφαιρικό αέρα όχι οξυγόνο), στα ποτηράκια βοηθάει…

• Η ροή των φυσαλίδων θα πρέπει να είναι μικρή για να μπορούν να κολυμπάνε άνετα τα ιχθύδια ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ. (για αυτό λέω λίγο μεγαλύτερο δοχείο..)

• Όταν εκκολαφθούν να θυμάσαι να καθαρίζεις το νερό παίρνοντας (με ένα κουτάλι η μια μικρή σύριγγα ίσως ) όσο περισσότερο επιφανειακό νερό μπορείς (θα κάνεις την δουλειά του scimmer!!),ειδικά όταν προσθέτεις τροφή.

• Δεν ξέρω τον λόγω που πέθαναν οι λάρβες για αυτό σου λέω πως θα σκεφτόμουν εγώ. Ι) Σε πιο στάδιο της ανάπτυξης τους ήταν ? Είχε καταναλωθεί όλος ο λεκιθικός σάκος? Είχαν φάει (γεμάτος ο εντερικός σωλήνας ) η πέθαναν “νηστικά”? Μήπως ήταν φραγμένος ο εντερικός σωλήνας (από λάθος κατάποση ?), ήταν “στραβά” είχαν δηλ δυσμορφίες? Είχαν στο δέρμα και στα μάτια τους καθόλου φυσαλίδες? Πέθαναν το βράδυ? κα . Δυστυχώς αυτές οι παρατηρήσεις θέλουν ένα καλό στερεοσκόπιο και ίσως και έμπειρα μάτια. Μπορείς να δοκιμάσεις και με ένα μεγεθυντικό φακό. Άκου κ μια ιδέα που μου ήρθε σήμερα το πρωί, είναι λίγο τρελή κ δεν ξέρω αν θα πιάσει αλλά... Έλληνες είμαστε!! Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα scanner για pc και να σκανάρεις σε υψηλή ανάλυση μερικά ψαράκια που μόλις πέθαναν, και να δεις τι θα γίνει.

• Επίσης το τσιγάρο μακριά από τα ποτηράκια και το θέμα της αντισηψίας είναι γνωστό.

• Τέλος μπορείς να βάλεις μια επίπεδη επιφάνεια στο/α σημείο/α που γεννάει το ψαράκι και έπειτα να αφαιρέσεις τα “πλακίδια” χωρίς ώμος να τα εκθέσεις στο αέρα.

Ελπίζω να μην έγινα “αναλυτικά κουραστικός”

Καλή συνέχεια :lmao:

Link to comment
Share on other sites

ένας από τους λόγους κάνει το χόμπι μας ενδιαφέρον είναι και η συμπεριφορά των ψαριών..

χθες έβαλα το χέρι μου μέσα να αλλάξω θέση σε ένα κοράλλι ..

.. όπως είναι φυσικό τα ψάρια απομακρύνθηκαν και με κοίταζαν από μακριά ..

.. ξαφνικά αντιλαμβάνομαι το bicolor blenny -ένα από τα πιο μικρά ψαράκια που έχω- να παίρνει φόρα και πριν καλά καλά το καταλάβω έρχεται και με τσιμπάει :lmao: .. με την ίδια ταχύτητα φεύγει πίσω στο σημείο που ήταν … πέθανα στο γέλιο ..

.. και προσπαθούσα να συνειδητοποιήσω το μέγεθος της υπέρβασης που είχε κάνει αυτό το χαζό ψαράκι , μια κατώτερη μορφή ζωής .. όπως λένε μερικοί..

…. ………….

Και εγώ έχω ένα μικρό Lion head (από αυτά με το κόκκινο σκουφάκι) και έρχεται και μου πιπιλίζει το χέρι. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους :rasp:

Καταρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και εύχομαι τελικά να πετύχεις την επιβίωση των ιχθυδιών.

Θα ήθελα να σου πω την άποψη μου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και η σωστότερη μιας και δεν έχω ακόμα ασχοληθεί καθόλου (ακόμα) με τροπικά είδη.

(...)

Ελπίζω να μην έγινα “αναλυτικά κουραστικός”

Καλή συνέχεια :lmao:

:lmao: Εξαιρετικο post Nitrogenase!! Οχι μονο δεν εγινες κουραστικος αλλα πολυ θα ηθελα να διαβαζα και αλλα!! Ειναι ολοφανερο οτι εχεις ασχωληθει αρκετα με την αναπαραγωγη και οι γνωσεις σου ειναι πολυτιμες για ολους μας!!

Αν θελεις ανοιξε ενα θεμα σε καποια σχετικη κατηγορια να μας πεις περισσοτερα για σενα και τα ενυδρεια σου!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...