Jump to content

χαζό ψαράκι (Αυγά από bicolor blenny)


salTasos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους :lmao:

Καταρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου και εύχομαι τελικά να πετύχεις την επιβίωση των ιχθυδιών.

Θα ήθελα να σου πω την άποψη μου χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και η σωστότερη μιας και δεν έχω ακόμα ασχοληθεί καθόλου (ακόμα) με τροπικά είδη.

• Καταρχήν το μεγάλο πρόβλημα είναι το μέγεθος των λαρβών (όσο πιο μικρό τόσο πιο δύσκολα βρίσκεις κατάλληλη τροφή)

• Οι τροφές που χρησιμοποιούνται στους ιχθυογεννητικούς είναι κατάλληλες κυρίως για λάρβες που έχουν το μέγεθος των νεοεκκολαφθέντων ιχθύων τσιπούρας λαυρακιού. Βέβαια το μέγεθος της artemia εξαρτάται & από το στάδιο που βρίσκεται (ναύπλιος – μεταναύπλιος – ενήλικο κτλ)

• Σαν πρώτη τροφή θα έλεγα να δοκιμάσεις rotifers (έχουν μέγεθος περίπου 150 μ )και μετά χρησιμοποιείσαι σταδιακά ναυπλιους artemia (έχουν μέγεθος μόλις εκκολαφθούν, περίπου 450 μ ανάλογα με το στέλεχος.)

• Το ποτηράκι κατά την γνώμη μου είναι μικρό. Βάλε ένα λίγο μεγαλύτερο η μοίρασε τα αυγά σε περισσότερα. Τα ψαράκια τρώνε μόνο όταν έχει φως. Ο υπερβολικός φωτισμός όμως τα ενοχλεί. (σκέψου ότι στη φύση θα κρύβονται σε σπηλιές η μέσα σε φύκη.). Φυτοπλαγκτόν βάλε αρκετό αν έχεις βάλει αέρα (προσοχή ατμοσφαιρικό αέρα όχι οξυγόνο), στα ποτηράκια βοηθάει…

• Η ροή των φυσαλίδων θα πρέπει να είναι μικρή για να μπορούν να κολυμπάνε άνετα τα ιχθύδια ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ. (για αυτό λέω λίγο μεγαλύτερο δοχείο..)

• Όταν εκκολαφθούν να θυμάσαι να καθαρίζεις το νερό παίρνοντας (με ένα κουτάλι η μια μικρή σύριγγα ίσως ) όσο περισσότερο επιφανειακό νερό μπορείς (θα κάνεις την δουλειά του scimmer!!),ειδικά όταν προσθέτεις τροφή.

• Δεν ξέρω τον λόγω που πέθαναν οι λάρβες για αυτό σου λέω πως θα σκεφτόμουν εγώ. Ι) Σε πιο στάδιο της ανάπτυξης τους ήταν ? Είχε καταναλωθεί όλος ο λεκιθικός σάκος? Είχαν φάει (γεμάτος ο εντερικός σωλήνας ) η πέθαναν “νηστικά”? Μήπως ήταν φραγμένος ο εντερικός σωλήνας (από λάθος κατάποση ?), ήταν “στραβά” είχαν δηλ δυσμορφίες? Είχαν στο δέρμα και στα μάτια τους καθόλου φυσαλίδες? Πέθαναν το βράδυ? κα . Δυστυχώς αυτές οι παρατηρήσεις θέλουν ένα καλό στερεοσκόπιο και ίσως και έμπειρα μάτια. Μπορείς να δοκιμάσεις και με ένα μεγεθυντικό φακό. Άκου κ μια ιδέα που μου ήρθε σήμερα το πρωί, είναι λίγο τρελή κ δεν ξέρω αν θα πιάσει αλλά... Έλληνες είμαστε!! Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα scanner για pc και να σκανάρεις σε υψηλή ανάλυση μερικά ψαράκια που μόλις πέθαναν, και να δεις τι θα γίνει.

• Επίσης το τσιγάρο μακριά από τα ποτηράκια και το θέμα της αντισηψίας είναι γνωστό.

• Τέλος μπορείς να βάλεις μια επίπεδη επιφάνεια στο/α σημείο/α που γεννάει το ψαράκι και έπειτα να αφαιρέσεις τα “πλακίδια” χωρίς ώμος να τα εκθέσεις στο αέρα.

Ελπίζω να μην έγινα “αναλυτικά κουραστικός”

Καλή συνέχεια :D

καλησπέρα φίλε Nitrogenase ..

..πολύ ενδιαφέρουσες οι παρατηρήσεις σου δείχνουν εμπειρία .. με τι σχετικό έχεις ασχοληθεί?

όπως κατάλαβες το γεγονός με έπιασε απροετοίμαστο και με καθόλου γνώσεις

δύστυχος δεν κατάφερα να τα διατηρήσω στη ζωή περισσότερο από δυο μέρες ..

.. ναι νομίζω ότι τα έχανα τη νύχτα … δεν ξέρω αν είχαν φάει κάτι … δεν έχω μεγεθυντικό φακό σοβαρό .. ούτε στερεοσκόπιο …

.. τα rotifers τα περνούσα από σιτα και μάλλον μάζευα τα πιο μεγάλα σε μέγεθος ..

.. δίστασα να ρίξω φυτοπλαγκτόν .. ήταν λάθος ( ακόμα ένα )

δεν ασχολήθηκα όπως έπρεπε .. έχω τύψεις :lmao: ..

.. το ζευγάρι έκανε μερικά αυγά ακόμα και σταμάτησε … έχω την εντύπωση ότι τα έχει ενοχλήσει η συχνή παρουσία μου ..

άλλο ένα πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει και ο απαιτούμενος χρόνος ..

σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες σου :rasp: …περιμένω τις επόμενες . :lmao: .

..

με το τσιγάρο και την αντισηψία .. τι είναι γνωστό ακριβός?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

:lmao: Εξαιρετικο post Nitrogenase!! Οχι μονο δεν εγινες κουραστικος αλλα πολυ θα ηθελα να διαβαζα και αλλα!! Ειναι ολοφανερο οτι εχεις ασχωληθει αρκετα με την αναπαραγωγη και οι γνωσεις σου ειναι πολυτιμες για ολους μας!!

Αν θελεις ανοιξε ενα θεμα σε καποια σχετικη κατηγορια να μας πεις περισσοτερα για σενα και τα ενυδρεια σου!!! :lmao:

Eιχα τη χαρα να γνωρισω το Γιαννη στη συνατηση του Aquazone το σαββατο. ΟΙ σπουδες του ειναι αναλογες του αντικειμενου και προκειται για πολυ ψαγμενο και προσεχτικο μελλοντικο χομπιστα...

Πολυ ωραιες οι παρατηρησεις σου και το ευχαριστηθηκα. Οχι ομως περισοτερο απο την συναντηση μας το σαββατο! Καλως ηλθες και επισημα απο εμενα στο Aquazone!! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσες και πολύτιμες οι πληροφορίες σου Φίλε Nitrogenase!!!

Είμαι σίγουρος, ότι έχουμε πολλά να αποκομίσουμε από την παρουσία σου στο forum μας.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα αν πέθαναν νύχτα, γιατί μπορεί να είχαν μείνει χωρίς τροφή πολλές ώρες…

Το φυτοπλαγκτόν βοηθάει τις λάρβες να μην έχουν μεγάλο στρες (εάν το τρώνε κιόλας δεν μας χαλάει :rasp: !!)

Η απολύμανση είναι σημαντική για να μην μολυνθούν τα αυγά. Βέβαια δεν γνωρίζω πόσο ανθεκτικά είναι σε διάφορα χημικά απολυμαντικά. Αλλά εγώ,για αρχή θα έκανα τουλάχιστον τα πιο βασικά δηλ απολύμανση των ποτηριών πριν τη χρήση και όχι χέρια σε επαφή με το νερό (την χρήση γαντιών στους χειρισμούς δεν θα την απέκλεια καθόλου) Αυτά! Μπορείς να «ανέβεις ακόμα μια σκάλα» & να χρησιμοποιήσεις νερό που το έχεις περάσει από UV λάμπες και πολλά άλλα ακόμα...

Αν στο χώρο που βρίσκονται τα κυπελάκια (μικρή ποσότητα νερού χωρίς κατάλληλη φίλτρανση) υπάρχει ποσότητα καπνού ή και άλλων αερίων τότε είναι δυνατόν να διαλυθεί μέρος των αεριών στο νερό μέσο διάχυσης (μιλάμε για mg/lit) η ποσότητα που θα διαλυθεί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, από την φύση του αερίου (το co2 διαλύεται πολύ πιο εύκολα σχέση με το 02 στο νερό), από την πίεση (εδώ φυσικά δεν μετράει), την θερμοκρασία του νερού, την αλατότητα , τα άλλα αέρια που πιθανός είναι διαλυμένα κτλ Α! να μην το ξεχάσω & η αντλία του αέρα δεν θα έλεγε όχι σε μερικές «τζουρίτσες» από τον καπνό σου. :lmao:

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Είμαι ιχθυολόγος κ συνεχίζω τις σπουδές μου στην βιολογία..

Φιλικά k

Link to comment
Share on other sites

ο χώρος ανάπτυξης των μικρών με προβληματίζει ..

ας πούμε ότι έχω ένα χωριστό μικρό ενυδρείο ..

όταν δω τα αυγά να σκουραίνουν , θα τα μεταφέρω με το γυάλινο πλακάκι στο ενυδρειακι και θα περιμένω να εκκολαφθούν …

τι νερό θα βάλω εκεί ? του μεγάλου ενυδρείου η φρέσκο ?

και πως θα φιλτράρω το νερό ? .. ένα φίλτρο θα πρέπει να ωριμάσει για δουλέψει ..

.. έχω την εντύπωση πως θα είχα επιτυχία μόνο αν είχα αποκλειστικό ενυδρείο για το ζευγάρι το οποίο θα μπορούσα να απομακρυνω την κατάλληλη στιγμή για να μην κινδυνεύουν τα μικρά … αν αυτό το ενυδρείο είναι αρκετά ώριμο ίσος να μπορούσε να βοηθήσει στην πρώτη τροφή των μικρών …

Link to comment
Share on other sites

ο χώρος ανάπτυξης των μικρών με προβληματίζει ..

ας πούμε ότι έχω ένα χωριστό μικρό ενυδρείο ..

όταν δω τα αυγά να σκουραίνουν , θα τα μεταφέρω με το γυάλινο πλακάκι στο ενυδρειακι και θα περιμένω να εκκολαφθούν …

τι νερό θα βάλω εκεί ? του μεγάλου ενυδρείου η φρέσκο ?

και πως θα φιλτράρω το νερό ? .. ένα φίλτρο θα πρέπει να ωριμάσει για δουλέψει ..

.. έχω την εντύπωση πως θα είχα επιτυχία μόνο αν είχα αποκλειστικό ενυδρείο για το ζευγάρι το οποίο θα μπορούσα να απομακρυνω την κατάλληλη στιγμή για να μην κινδυνεύουν τα μικρά … αν αυτό το ενυδρείο είναι αρκετά ώριμο ίσος να μπορούσε να βοηθήσει στην πρώτη τροφή των μικρών …

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να έχουν νερό από το ενυδρείο που γεννήθηκαν. Όσο και να προσέξεις στο φρέσκο νερό, θα έχεις σίγουρα κάποιες αποκλίσεις, και αυτό είναι καταστροφικό για τις νύμφες.

Η καλύτερη λύση είναι οι συνεχείς αλλαγές με νερό του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το βλαμένο .. πήδηξε έξω :angry2::wootwoot: ..

.. λέτε να μην άντεχε άλλο τη μουρμούρα της και αποφάσισε να εγκαταλείψει το μάταιο τούτο κόσμο :) ..

.. ευτυχώς που έπεσε στη βάση του ανεμιστήρα και όπως σπαρταρούσε το άκουσα :D .. αν έπεφτε στο πάτωμα δεν θα είχε καμία τύχη ;) ..

.. ξανά μέσα λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί πάνω στα παιχνίδια με τη σύντροφο.

Μήπως το κυνηγάει κάποιο άλλο ψάρι???

Εύχομαι να μην έπαθε κάτι σοβαρό. Ευτυχώς που δεν έλειπες από το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κυνηγητά στο ενυδρείο αλλά δεν μπορώ να το αποκλείσω ..

πρέπει να έμεινε εκτός νερού 10-15 δευτερόλεπτα ..

.. μια χαρά είναι τώρα .. έφαγε κιόλας

έχω χάσει στο παρελθόν ένα ψαράκι με αυτό το τρόπο :) ..

.. και ένα άλλο το πρόλαβα όταν σπαρταρούσε πάνω στη κεντρική <κόντρα> του ενυδρείου ..

αυτά μέσα σε 2,5 χρόνια λειτουργίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...