Jump to content

Οι προβληματισμοί ενός ελεύθερου καταναλωτή


stefanos

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι λίγο καιρό στο φόρουμ και έχω ξεστραβωθεί άπειρα σχετικά με το χόμπι

και ακόμη νερό δεν κύλισε σε νέο ενυδρείο!

θα ήθελα σε αυτή την ενότητα να συζητηθεί το θέμα σχετικά με τις κακές εμπειρίες

που έχουμε με μαγαζιά που συμμετέχουνε στο φόρουμ εάν αυτές θα πρέπει

και πως να διατυπώνονται?

Εγώ προσπαθώ να είμαι όσο πιο διακριτικός γίνεται με το εν λόγω θέμα!

Δηλαδή μπορεί να πάω σε κάποιο απο τα μαγαζιά και να μην συστηθώ

καθόλου ή να αγοράσει καποιος γνωστός μου κάτι και να προκύψει κάτι

είτε θεετικο είτε αρνητικό.

Ο προβληματισμός μου είναι αρκετα μεγαλύτερος διότι υπάρχουν και αρκετά

πολύ ενεργά και παλαιά μέλη του χόμπι που συμμετέχουν σε αρκετά μαγαζιά!

Καθυστώντας και για αυτά ένα κλίμα δύσκολο.

Γνωρίζω ότι έιναι μια δύσκολη συζήτηση και είναι δύσκολο να πάρει κάποιος

θέση και να ορίσει μία γραμμή. Χομπιστες και καταναλωτές ειμαστε αλλά

πως μπορεί στα ανοιχτά γραφόμενά μας να προστατέψουμε τον ίδιο καταναλωτή

- χομπίστα?

Τα λέω όλα αυτά γιατι για εμάς στην επαρχία στα ανοιχτά γραφόμενα βασιζόμαστε

ώστε να κάνουμε τις αγορές μας. Μην ξεχνάμε ότι το προϊόν δεν είναι πάντα άψυχο

αλλά μιλάμε για live stock. Πολύ απλά μπορούμε να αγοράσουμε ένα ψάρι

αλλά κανείς δεν μπορεί να ξέρει την πραγματική του κατάσταση. ¨Η ασ πουμε την

πραγματική προέλευση βράχου κτλ.

Το να γίνει το φόρουμ ανοιχτό ακροατήριο ή λαικό δικαστήριο για κάποιο

κατάστημα φυσικά και δεν με βρίσκει σύμφωνο αλλά μία χρυσή τόμη θα πρέπει να βρεθει.

Υπάρχουν και άλλες σκέψεις μου γύρω από το θέμα αλλά ...

αυτά προς το παρόν!

Ελπίζω να μην παρεξηγθώ

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα σε αυτή την ενότητα να συζητηθεί το θέμα σχετικά με τις κακές εμπειρίες

που έχουμε με μαγαζιά που συμμετέχουνε στο φόρουμ εάν αυτές θα πρέπει

και πως να διατυπώνονται?

Ο προβληματισμός μου είναι αρκετα μεγαλύτερος διότι υπάρχουν και αρκετά

πολύ ενεργά και παλαιά μέλη του χόμπι που συμμετέχουν σε αρκετά μαγαζιά!

Καθυστώντας και για αυτά ένα κλίμα δύσκολο.

Χωρίς να είμαι ο αρμόδιος για να απαντήσει σε αυτό αλλά καθότι γνωρίζω τα πράγματα από μέσα (συντονιστής καθότι μέχρι πρόσφατα) ένας από τους λόγους συμμετοχής των μαγαζιών στο φόρουμ είναι και για τη διατύπωση παραπόνων προς καλυτέρευση των υπηρεσιών τους. Είναι άλλωστε γνωστή η θέση των admin ότι αρνητικά σχόλια γίνονται μόνο για καταστήματα που μετέχουν στο φόρουμ, αν δεν πούμε και για αυτά τη γνώμη μας... ;)

Το "ασυμβίβαστο" είναι και για μένα ένα θέμα και το κατά πόσο είναι αντικειμενική η κρίση κάποιου ο οποίος δουλεύει ή είναι ιδιοκτήτης καταστήματος. :blush: Παρόλ' αυτά και, εφόσον θεωρείται εκ των άνωθεν αποδεκτό, σημαίνει ότι αντιμετωπίζουμε τα μέλη-εργαζόμενους ή ιδιοκτήτες όπως ακριβώς και τα "άπλά" μαγαζιά: αντικειμενικότητα και αποδίδουμε στον καθένα αυτά που του αρμόζουν-αξίζουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, όσον αφορά τα μαγαζιά τα οποία συμμετέχουν στο Aquazone θα πρέπει να ξέρεις ότι στις ειδικές κατηγορίες που διαθέτουν δεν είναι μόνο για να μας ενημερώνουν για τις εκάστοτε προσφορές αλλά είναι και για να συζητάμε μαζί τους διάφορα θέματα που αφορούν το κατάστημα τους.

Αν για παράδειγμα εσύ έχεις κάποιο παράπονο από το Χ μαγαζί τότε μπορείς κόσμια να το εκφράσεις στην κατηγορία του και να ζητήσεις να σου απαντήσει ο συγκεκριμένος καταστηματάρχης. Αυτός άλλωστε είναι και ο σκοπός που έγιναν αυτες οι κατηγορίες. Για να μπορεί να έρθει πιο κοντά ο χομπίστας με τον καταστηματάρχη. Να μάθει και τα καλά αλλά και τα άσχημα που αφορούν το κατάστημα του. Εκεί φυσικά έχει και αντίλογο και μπορεί να εκφράσει και αυτός την άποψη του.

Για τον λόγο αυτό άλλωστε επιτρέπουμε να αναφέρονται προβλήματα μόνο για τα συνεργαζόμενα μαγαζιά και όχι για όλα καθώς στα μαγαζιά που δεν συμμετέχουν δεν υπάρχει ο αντίλογος και έτσι η πληροφόριση θα ήταν μονομερής.

Όμως αυτό που πρέπει να ξέρει ο κάθε χομπίστας είναι πως ανεξάρτητα από τις απόψεις και σχόλια για τα καταστήματα που μπορεί να διαβάζει είτε εδώ είτε σε άλλα φόρουμ θα πρέπει από μόνος του να είναι ικανός να σχηματίσει γνώμη και να μην ακολουθεί τυφλά ότι ακούει χωρίς να έχει προσωπική άποψη. Πρέπει ο κάθε χομπίστας να επισκευτεί το κάθε μαγαζί και να αποκτήσει την προσωπική του γνώμη. Το ότι για εσένα το Χ μαγαζί είναι μάπα για εμένα μπορεί να είναι το καλύτερο, Το ότι για εσένα ο Υ μαγαζάτορας είναι αστα να πάνε για εμένα μπορεί να είναι ο καλύτερος.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως και στο παρελθον εχουν γραφτει αποριες ή αρνητικα σχολια στις κατηγοριες των μαγαζιων που συμμετεχουν. Εκει ο καθε καταστηματαρχης ή αντιπροσωπος του μαγαζιου θα απαντησει οπως κρινει και ο καταναλωτης/μελος μπορει να ανταπαντησει!

Πραγματικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα με αυτο και ειναι κατι που το εχουν δεχτει τα μαγαζια που συμμετεχουν!

Φυσικα ολοι μας θα πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας να μην γραφουμε οπως δεν θα μιλαγαμε απο κοντα ;)

Link to comment
Share on other sites

τα καταστηματα δεν επρεπε να υπαρχουν εδω μεσα..

διωχνουν τον χωμπηστα-πελατη απο αυτο το forum

Link to comment
Share on other sites

τα καταστηματα δεν επρεπε να υπαρχουν εδω μεσα..

διωχνουν τον χωμπηστα-πελατη απο αυτο το forum

Θα ηθελες να μας εξηγησεις λιγο παραπανω την αποψη αυτη ? Σε ολα τα Ελληνικα και στα περισσοτερα ξενα fora σχετικα με τα ενυδρεια συμμετεχουν μαγαζια με τον ενα ή τον αλλο τροπο (σε καποια με κατηγοριες οπως εδω, σε καποια αλλα σε γενικη κατηγορια μαγαζιων κτλ) και το θεωρω απολυτα φυσιολογικο αφου αποτελουν αναποσπαστο κομματι του χομπι! Θα υπηρχε το χομπι αν δεν υπηρχαν μαγαζια ? Δες λιγο το θαλασσινο κομματι του χομπι στην Ελλαδα...τον τελευταιο χρονο που τα μαγαζια εριξαν τις τιμες και φερνουν συχνα μεγαλες εισαγωγες εχει γινει πραγματικη εκρηξη!

Γιατι λοιπον να τους αποκλεισουμε ? Εχεις δει ποτε καποιο μαγαζι να λογοκρινει ή να εμποδιζει καποια συζητηση ?

Link to comment
Share on other sites

τα καταστηματα δεν επρεπε να υπαρχουν εδω μεσα..

διωχνουν τον χωμπηστα-πελατη απο αυτο το forum

Πραγματικα και μενα επειδη μου εκανε εντυπωση αυτο που εγραψες περιμενω να μας δωσεις να καταλαβουμε τι ακριβως εννοεις .

Link to comment
Share on other sites

τα καταστηματα δεν επρεπε να υπαρχουν εδω μεσα..

διωχνουν τον χωμπηστα-πελατη απο αυτο το forum

Ξανασκέψου το αυτό - και όχι μόνο κρίνοντας εξ ιδίων - και θα δεις ότι μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

Ενα μαγαζί που συμμετέχει σε ένα φόρουμ χομπιστών, αναγκάζεται να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις τους, σιγά-σιγά. Αλλοιώς σύντομα, εξαφανίζεται... ;)

Link to comment
Share on other sites

τι να σας πω !!!

γραφω - σβηνω πρωσπαθω με αυτα που θα πω να αποφυγω αυτη η σηζητηση να μετατρεψει το forum σε πεδιο μαχης...

απλα εαν ο καθενας εδω γραψει για το προβλημα που δημιουργηθηκε με τα αναφερομενα καταστηματα θα γινει το forum κολ.....ς (υπαρχουν και αλλα που δεν ειναι εδω μεσα)

και τι θα πει ενας αρχαριος - πελατης - (ασχετος) οτι το το καταστημα που μου προτηνει το forum με κοροιδευει?

μηπως ετσει δεν χανει την αξιοπιστια του στο forum?

Link to comment
Share on other sites

..μαλλον ειχες ενα ασχημο περιστατικο..συμβαινει καμια φορα..

..παντως κατα γενικη ομολογια, βοηθανε πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Τα καταστηματα πρεπει να υπαρχουν στο forum για να εχουν και αυτα φωνη και παραλληλα να

μπορει να γινεται διαλογος μαζι τους για τα οποιαδηποτε προβληματα δημιουργουνται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ μία από τα ίδια, πάω να γράψω και μετά σβήνω!

Μα το θέμα μου είναι να μην ερχόμαστε σε καμία αντιπαράθεση με

το εκάστοτε κατάστημα! Αυτό θα το έκανε λαϊκό δικαστήριο!

Υπάρχουν και πολλά αυτοκινιτιστικά φόρουμς στα οποία καταστήματα

είναι σπόνσορες κτλ.

Για να απλοιποιήσω τα πράγματα επικοινωνία μπορούμε να έχουμε

μόνο με τα 11 καταστήματα της αντίστοιχης ενότητας (αφού μόνο

αυτά ενδιαφέρονται) αλλά πουθενά στο φόρουμ δεν μπορεί να

έχουμε ένα feedback σχετικά με τα υπόλοιπα. Είτε αυτό είναι

καλό είτε είναι κακο. Και ξαναλέω ότι πολλά από τα μέλη είμαστε

εκτός Αθηνών οπότε είτε διαλέγουμε από αυτά τα 11 είτε πάμε

με τον σταυρό στο χέρι εάν πάμε σε κάποια "συνοικιακά" μαγαζιά!

Ενα εικονικό παράδειγμα είναι οτί μπορεί σε κάποιο Α διάστημα

να ψάξω για ένα ζευγάρι από Α.percula clown και κάνω ένα ανοιχτό

θέμα στο φόρουμ για αναζήτηση. Δεν θα έπρεπε να υπάρχει και

η άνεση να διατυπώσει κάποιο από τα απλά μέλη ότι ένα ενυδρειακό

μαγαζί Β μπορεί να έχει αυτό που ψάχνεις (το Β να μην είναι στην

λίστα των 11 !).

ΤΑ λέμε και πάλι ;)

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ (ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ). :lmao:

ΔΙΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΑ ΚΑΤΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΙΜΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΤΙΛΟΓΙΣΟΥΝ ΣΕ ΟΣΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΕΔΩ. :)

ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΕΞΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΠΟΥ ΠΟΥΛΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΑΓΑΠΑΜΕ??? ;)

ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΓΑΡΨΩ ΚΑΤΙ ΑΔΙΚΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΑΠΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ :blush:

ΑΝ ΠΑΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΝΑΣΥΜΟΡΦΩΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ;)

Link to comment
Share on other sites

printioa νομίζω δεν έχεις διαβάσει τους κανόνες ;)

και αυτά που λές έρχονται σε αντίφαση με αυτά που έχουν προειπωθεί

σε άλλα ποστς.

ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ (ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ)

καλό είναι να το διευκρινήσεις γιατι θα προκαλέσεις πρόβλημα!

Υπάρχει ρητή ανακοίνωση από τους ιδιοκτήτες οτι δεν συμβαίνει κάτι τετοιο!

Link to comment
Share on other sites

printioa νομίζω δεν έχεις διαβάσει τους κανόνες ;)

και αυτά που λές έρχονται σε αντίφαση με αυτά που έχουν προειπωθεί

σε άλλα ποστς.

καλό είναι να το διευκρινήσεις γιατι θα προκαλέσεις πρόβλημα!

Υπάρχει ρητή ανακοίνωση από τους ιδιοκτήτες οτι δεν συμβαίνει κάτι τετοιο!

ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ

ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

ΣΑΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΗΧΟΥ Η ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΝΗΚΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.

ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΤΙΚΕ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΧΟΜΠΙΣΤΩΝ.

ΕΔΩ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΨΙΝ ΜΑΣ :blush:

Link to comment
Share on other sites

1ον. Το Aquazone ΔΕΝ προτείνει στα μέλη του καταστήματα. Το γεγονός ότι υπάρχει η κατηγορία και μέσα σε αυτήν έχουν μπει κάποια καταστήματα, ΔΕΝ σημαίνει ότι το Aquazone τα προτείνει... Αν το έχετε δει κάπου αυτό να το αναφέρετε να το δω κι εγώ.

2ον. Σε κανένα κατάστημα ΔΕΝ ανήκει αυτό το φόρουμ. Από όσο ξέρω, ανήκει σε μερικούς χομπίστες ιδιώτες, που προσπαθούν για την προώθηση του χόμπι στην Ελλάδα.

3ον. Είναι επιλογή των επαγγελματιών να μπουν ή όχι στον κατάλογο του φόρουμ. Ούτε τους υποχρεώνει κανείς, ούτε ζητάει ανταλλάγματα - από όσο ξέρω. Οσοι περισσότεροι μπουν, τόσο καλύτερα για 'μας, αλλά και για αυτούς...

4ον. Δεν είμαι δικηγόρος του Aquazone... Απλά λέω αυτά που γνωρίζω... ;)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται καπου πρεπει να θεσουμε τα πραγματα σε καποια σειρα...

1) Ειναι 100% ξεκαθαρο οτι το Aquazone ανηκει σε χομπιστες. Κανενα μαγαζι δεν εχει καμια σχεση και αυτο εχει ανακοινωθει ουκ ολιγες φορες.

2) Το Aquazone ΔΕΝ προτεινει μαγαζια και δεν κανει face control στα μαγαζια που θα εχουν δικη τους κατηγορια. Οποιο μαγαζι ενδιαφερεται ας επικοινωνησει

3) Δεν εχει απαγορευτει να λεμε οτι μπορεις να βρεις το ταδε προιον σε μαγαζι που δεν συμμετεχει. Απλα δεν επιτρεπονται οι υποκειμενικες κρισεις για μαγαζια που δεν εχουν τη δυνατοτητα απαντησης.

Link to comment
Share on other sites

3) Δεν εχει απαγορευτει να λεμε οτι μπορεις να βρεις το ταδε προιον σε μαγαζι που δεν συμμετεχει. Απλα δεν επιτρεπονται οι υποκειμενικες κρισεις για μαγαζια που δεν εχουν τη δυνατοτητα απαντησης.

ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΟ???

ΜΗΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΥΜΕ ΑΔΙΚΟΙ ΜΕ ΟΣΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΔΙΚΟΙ ΜΕ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ???

ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΑΞΟΥΝ ΓΝΩΜΗ.

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΕΡΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΑΤ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΕΝΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ.

;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι γινόμαστε άδικοι με όσα καταστήματα είναι στο φόρουμ... Εξήγησέ το.

Υ.Σ.: Προσπάθησε να μην γράφεις με κεφαλαία, pleeeeeeeeeeeeeeeeease...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι γινόμαστε άδικοι με όσα καταστήματα είναι στο φόρουμ... Εξήγησέ το.

Υ.Σ.: Προσπάθησε να μην γράφεις με κεφαλαία, pleeeeeeeeeeeeeeeeease...

OK :blush:

όσα καταστήματα μετέχουν στο φόρουμ είμαστε ελεύθεροι να πούμε τα παραπόνα μας και άλλος λίγο άλλος πολύ να επηρεάσουμε άλλους φίλους ώστε να τα προτιμούν η όχι.

τα καταστήματα όμως που δεν μετέχουν εδώ παραμένουν στο απυρόβλητο και δεν μπορεί να μάθω τις κακές εμπειρίες που είχες από συναλλαγή σου μαζί τους γιατί δεν έχουν δυνατότητα απάντησης.

αυτό προσωπικά το βρίσκω λιγότερο δίκαιο από το να σου έλεγα την κακή μου εμπειρία για κατάστημα που στη συνέχεια δεν θα υπερασπιζόταν τον εαυτό του.

ελπίζω να αποσαφηνίστηκα ;)

Link to comment
Share on other sites

3) Δεν εχει απαγορευτει να λεμε οτι μπορεις να βρεις το ταδε προιον σε μαγαζι που δεν συμμετεχει. Απλα δεν επιτρεπονται οι υποκειμενικες κρισεις για μαγαζια που δεν εχουν τη δυνατοτητα απαντησης.

Συμφωνω με αυτο που γραφει ο Μanogr και υπογραμμιζω το υποκειμενικες γιατι αυτο ειναι το κλειδι της προτασης. Απλως θελω να προσθεσω οτι καθε γνωμη για καθε μαγαζι ειναι υποκειμενικη αναλογα με το ποτε πηγαμε στο Α μαγαζι, με ποιον μιλησαμε, αν ειχε πολλους πελατες και προλαβαινε να τους εξυπηρετησει ολους κ.τ.λ. Ετσι λοιπον ο καθενας πρεπει να κρινει μονος του, γιατι δεν μπορει να ειναι αντικειμενικος και πρεπει να προσεχουμε πολυ οταν κρινουμε δημοσια γιατι αθελα μας μπορει να διαφημισουμε η δυσφημισουμε καποιο μαγαζι.

Αυτο πιστευω ισχυει για ολα τα μαγαζια, ειτε ειναι στο φορουμ ειτε οχι.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτο που γραφει ο Μanogr και υπογραμμιζω το υποκειμενικες γιατι αυτο ειναι το κλειδι της προτασης. Απλως θελω να προσθεσω οτι καθε γνωμη για καθε μαγαζι ειναι υποκειμενικη αναλογα με το ποτε πηγαμε στο Α μαγαζι, με ποιον μιλησαμε, αν ειχε πολλους πελατες και προλαβαινε να τους εξυπηρετησει ολους κ.τ.λ. Ετσι λοιπον ο καθενας πρεπει να κρινει μονος του, γιατι δεν μπορει να ειναι αντικειμενικος και πρεπει να προσεχουμε πολυ οταν κρινουμε δημοσια γιατι αθελα μας μπορει να διαφημισουμε η δυσφημισουμε καποιο μαγαζι.

Αυτο πιστευω ισχυει για ολα τα μαγαζια, ειτε ειναι στο φορουμ ειτε οχι.

Υποκειμενικές θα είναι και οι κρίσεις για καταστήματα εντός του φόρουμ.

Άρα το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και για τα εκτός.

Άλλωστε σύμπτωση που επαναλαμβάνετε παύει να είναι σύμπτωση.

Επαναλαμβανόμενα παράπονα για την ιδία επιχείρηση μάλλον θα έχουν βάση.

Σποραδικά μπορούν να θεωρηθούν τυχαία και κακές στιγμές.

;)

Link to comment
Share on other sites

...όσα καταστήματα μετέχουν στο φόρουμ είμαστε ελεύθεροι να πούμε τα παραπόνα μας και άλλος λίγο άλλος πολύ να επηρεάσουμε άλλους φίλους ώστε να τα προτιμούν η όχι.

τα καταστήματα όμως που δεν μετέχουν εδώ παραμένουν στο απυρόβλητο και δεν μπορεί να μάθω τις κακές εμπειρίες που είχες από συναλλαγή σου μαζί τους γιατί δεν έχουν δυνατότητα απάντησης.

αυτό προσωπικά το βρίσκω λιγότερο δίκαιο από το να σου έλεγα την κακή μου εμπειρία για κατάστημα που στη συνέχεια δεν θα υπερασπιζόταν τον εαυτό του.

ελπίζω να αποσαφηνίστηκα ...

Ενα κατάστημα όμως, πριν μπει εδώ, ξέρει τους όρους.

Οπότε έχει να διαλέξει ελεύθερα ανάμεσα στο:

- Προβάλλομαι μέσω του φόρουμ, με κόστος (πιθανά) να τα "ακούσω" από δυσαρεστημένους...

και στο:

- Δεν προβάλλομαι... και γλυτώνω τα μπινελίκια για όσα έχω κάνει στους πελάτες μου...!

Απλό και δίκαιο... ;)

Επίσης, μάλλον μου ακούγεται δίκαιο και το:

"Δεν σχολιάζουμε όσους δεν είναι εδώ, γιατί δεν μπορεί να υπάρξει αντίλογος από τη μεριά τους"...

Νομίζω αυτό είναι Δημοκρατία... :blush:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Υποκειμενικές θα είναι και οι κρίσεις για καταστήματα εντός του φόρουμ.

Ναι με τη διαφορα ομως οτι αν βγει καποιος και πει οτι το ταδε μαγαζι μου εκανε αυτο αυτο και αυτο θα μπορει το καταστημα να του απαντηση να αιτιολογηση το λογο που συνεβει κατι τετοιο ή να τον διαψευση .

Άρα το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και για τα εκτός.

Αυτο μπορει να ειναι δικο σου συμπερασμα το οποιο ομως δε συμπίπτει με τη γραμμη που ακολουθει αυτο εδω το φορουμ που κατα τη γνωμη μου και καλα κανει γιατι σε ολα τα πραγματα θα πρεπει να υπαρχει αντιλογος και μη ξεχναμε οτι οι καλοθελητες περιμενουν με το τουφεκι οπλισμενο στη γωνια . Αν ενα καταστημα επιθυμει να μπει στο φορουμ με το καλο να ερθει και ολοι θα το υποδεχτουμε με ανοιχτες αγκαλιες .

Άλλωστε σύμπτωση που επαναλαμβάνετε παύει να είναι σύμπτωση.

Επαναλαμβανόμενα παράπονα για την ιδία επιχείρηση μάλλον θα έχουν βάση.

Το λες και μονος σου ΜΑΛΛΟΝ θα εχουν βαση ... αν ομως δεν εχουν τοτε τι γινετε ? Ποιος θα τρεξει και ποιος θα σπιλωθει απο ενα τετοιος γεγονος ?

Σποραδικά μπορούν να θεωρηθούν τυχαία και κακές στιγμές.

;)

Γιαυτο λοιπον για να μην θεωρηθουν καν κακες στιγμες εχουμε παρει μετρα ετσι ωστε να τις αποτρεψουμε για το καλο αυτης εδω της κοινοτητας και μονο .

Τελος θεωρω οτι το να κανουμε συζητησης επι των συζητησεων για ενα θεμα το οποιο ειναι απολυτα ξεκαθαρο , ειναι ασκοπο .

Φιλικα ,

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Οι οροί αποδεκτοί.

Διαφορετική άποψη δικαιούμαστε να εκφράζουμε.

Συζήτηση για την συζήτηση όχι

Συζήτηση για καλύτερη ενημέρωση μας και βέβαια.

Αυτό είναι το ζητούμενο μου στην τοποθέτηση μου.

Φιλικά

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...