Jump to content

Οι προβληματισμοί ενός ελεύθερου καταναλωτή


stefanos

Recommended Posts

Φιλοι μου επειδη το θεμα απο αλλου ξεκινησε και αλλου πηγαινει θα ηθελα να εκφρασω και εγω την αποψη μου σχετικα.

Καταρχην θα ηθελα και εγω να πω οτι απο οσα ξερω στον μισο και πλεον χρονο που ειμαι μελος της παρεας, το forum ανηκει στους χομπιστες (ολους εμας).Προσωπικα, ποτε δεν εννιωσα οτι το forum μου "υπεδειξε" συγκεκριμενο καταστημα ή επιχειρηση για τις αγορες μου.

Επισης, δεν καταλαβαινω γιατι ασχολουμαστε με κατι τοσο αυτονοητο, δηλαδη οτι εδω ειναι χωρος που διακινουνται ελευθερα οι ιδεες μας πανω σε μια φορμα κανονων.Αυτο δεν συμβαινει και στην κοινωνια μας;Αυτο τελικα δεν ειναι η δημοκρατια;Γιατι μας ενοχλουν οι κανονες, οταν αυτοι ειναι οι βασεις που στηριζεται το forum και οχι μονο;

Τελος, νομιζω οτι ειτε καποιος μενει στην επαρχια, ειτε στην Αθηνα αν θελει να εχει δικη του γνωμη απο καποιο καταστημα, την αποκτα μονο με την συναλλαγη με αυτο!Λογικο δεν ειναι;Σε μενα μπορει να αρεσει ο τροπος και η εξυπηρετηση ενος μαγαζιου ενω στον ΡΡΑΡ(που ειναι και παραξενος :) ) οχι, ή και το αντιστροφο!

Προτεινω, λοιπον, να ηρεμησουμε ολοι και να χαιρομαστε το υπεροχο χομπι μας! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τελος, νομιζω οτι ειτε καποιος μενει στην επαρχια, ειτε στην Αθηνα αν θελει να εχει δικη του γνωμη απο καποιο καταστημα, την αποκτα μονο με την συναλλαγη με αυτο!Λογικο δεν ειναι;Σε μενα μπορει να αρεσει ο τροπος και η εξυπηρετηση ενος μαγαζιου ενω στον ΡΡΑΡ(που ειναι και παραξενος :blink: ) οχι, ή και το αντιστροφο!

Προτεινω, λοιπον, να ηρεμησουμε ολοι και να χαιρομαστε το υπεροχο χομπι μας! :blush:

Παράξενος εγώ Νίκο :):ballistic:

Προτεινω, λοιπον, να ηρεμησουμε ολοι και να χαιρομαστε το υπεροχο χομπι μας!

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω, λοιπον, να ηρεμησουμε ολοι και να χαιρομαστε το υπεροχο χομπι μας!

φιλοι μου νομιζω οτι ειμαστε ηρεμοι ολοι :blink:

η αντιοαραθεση επι αποψεων δεν συνεπαγεται ενταση :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου επειδη το θεμα απο αλλου ξεκινησε και αλλου πηγαινει θα ηθελα να εκφρασω και εγω την αποψη μου σχετικα.

Καταρχην θα ηθελα και εγω να πω οτι απο οσα ξερω στον μισο και πλεον χρονο που ειμαι μελος της παρεας, το forum ανηκει στους χομπιστες (ολους εμας).Προσωπικα, ποτε δεν εννιωσα οτι το forum μου "υπεδειξε" συγκεκριμενο καταστημα ή επιχειρηση για τις αγορες μου.

συμφωνω εχω την ιδια αισθηση :)

Επισης, δεν καταλαβαινω γιατι ασχολουμαστε με κατι τοσο αυτονοητο, δηλαδη οτι εδω ειναι χωρος που διακινουνται ελευθερα οι ιδεες μας πανω σε μια φορμα κανονων.Αυτο δεν συμβαινει και στην κοινωνια μας;Αυτο τελικα δεν ειναι η δημοκρατια;Γιατι μας ενοχλουν οι κανονες, οταν αυτοι ειναι οι βασεις που στηριζεται το forum και οχι μονο;

στην κοινωνια μας συμβαινει αυτο αλλα συμβαινει και το να μπορουμε να αμφισβιτουμε τους νομους η κανονες ητε καθε 4 ετη με την ψηφο μας ητε κατεβαινοντας σε διαδηλωση.

ετσι πιστευω και εδω μπορω να τοποθετηθω και να ρωτησω ολους μας αν ο κανονας να μην σχολιαζονται αρνητικα αποντα (κατα επιλογη τους) καταστηματα θα πρεπει να διατηρηθει η να αλλαξει???.

δεν διερηξα την λειτουργια του φορουμ απλα ανατωτηθηκα αν συμφωνουμε για μια αλλαγη. :blink:

Τελος, νομιζω οτι ειτε καποιος μενει στην επαρχια, ειτε στην Αθηνα αν θελει να εχει δικη του γνωμη απο καποιο καταστημα, την αποκτα μονο με την συναλλαγη με αυτο!Λογικο δεν ειναι;Σε μενα μπορει να αρεσει ο τροπος και η εξυπηρετηση ενος μαγαζιου ενω στον ΡΡΑΡ(που ειναι και παραξενος :blush: ) οχι, ή και το αντιστροφο!

το ιδιο ισχυει και για αλλα που μιλαμε εδω???

για να μαθω για ενα τεστ ενα φαρμακο ενα φιλτρο κλπ θα πρεπει να το αγορασω???? :ballistic:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Θα σου κάνω μια απλή ερώτηση, γιατί βλέπω ότι επιμένεις...

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι γίνεται αυτό που λες... Και αρχίσουν κάποιοι να μιλάνε για ένα μαγαζί και να το θάβουν (χωρίς αυτός να μπορεί να απαντήσει, γιατί δεν είναι στο φόρουμ και δεν τα βλέπει, έτσι?). Και μετά βγουν και κάποιοι άλλοι και πουν τα αντίθετα για αυτό το μαγαζί... Σε αυτή την περίπτωση, εσύ ο καταναλωτής, τι συμπέρασμα θα βγάλεις? Οτι είναι καλός επαγγελματίας ή όχι? Φαντάζομαι δεν θα ξέρεις ποιος έχει δίκιο και ποιος έχει άδικο, γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε ούτε τις μικροσυνθήκες που έπαιξαν το ρόλο τους, ούτε ποιος λέει υπερβολές, ούτε τι ακριβώς έγινε. Ο μόνος τρόπος να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα θα είναι να επισκευθείς το μαγαζί και να αποκτήσεις προσωπική άποψη. Από την άλλη όμως, θα έχει δυσφημιστεί αυτός, ενδεχομένως άδικα, χωρίς να μπορεί να υπερασπισθεί τον εαυτό του. Θεωρείς ότι είναι σωστό αυτό?

Εάν όμως γίνει η όποια κριτική για κάποιο μαγαζί που είναι στο φόρουμ, θα δεις την απάντηση που θα δώσει ο εκάστοτε επαγγελματίας και από τις θέσεις που θα αναγκαστεί να πάρει δημόσια, θα μπορέσεις να βγάλεις πιο ασφαλές συμπέρασμα και γι αυτόν και για το μαγαζί και για το ποιος έχει δίκιο.

Πως σου φαίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε printioa, αυτο που λες νομιζω οτι δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που σου λεω εγω.Ενα φιλτρο ή ενα φαρμακο εχει μια συγκεκριμενη λειτουργια.Δεν αλλαζει.Ουτε μπορω να πω οτι εγω το βλεπω φιλτρο και εσυ κατι αλλο.Ειναι φιλτρο, τελος!Απο την αλλη μια συμπεριφορα, ενα νευμα, μια συνομιλια, μια κινηση αν θες, μπορει να ερμηνευθει με παρα πολλους τροπους.Γι' αυτο το λογο σου λεω και απαντω και στον φιλο που ανοιξε το θεμα, οτι ο πιο ασφαλης και αντικειμενικος τροπος για να βγαλεις συμπερασμα με σιγουρια ειναι η προσωπικη, και μονο, δοκιμη!

Πιστευω να καταλαβαινεις, λοιπον, οτι το παραδειγμα σου με τα φιλτρα και τα φαρμακα ειναι μαλλον αστοχο... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου κάνω μια απλή ερώτηση, γιατί βλέπω ότι επιμένεις...

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι γίνεται αυτό που λες... Και αρχίσουν κάποιοι να μιλάνε για ένα μαγαζί και να το θάβουν (χωρίς αυτός να μπορεί να απαντήσει, γιατί δεν είναι στο φόρουμ και δεν τα βλέπει, έτσι?). Και μετά βγουν και κάποιοι άλλοι και πουν τα αντίθετα για αυτό το μαγαζί... Σε αυτή την περίπτωση, εσύ ο καταναλωτής, τι συμπέρασμα θα βγάλεις? Οτι είναι καλός επαγγελματίας ή όχι? Φαντάζομαι δεν θα ξέρεις ποιος έχει δίκιο και ποιος έχει άδικο, γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε ούτε τις μικροσυνθήκες που έπαιξαν το ρόλο τους, ούτε ποιος λέει υπερβολές, ούτε τι ακριβώς έγινε. Ο μόνος τρόπος να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα θα είναι να επισκευθείς το μαγαζί και να αποκτήσεις προσωπική άποψη. Από την άλλη όμως, θα έχει δυσφημιστεί αυτός, ενδεχομένως άδικα, χωρίς να μπορεί να υπερασπισθεί τον εαυτό του. Θεωρείς ότι είναι σωστό αυτό?

Εάν όμως γίνει η όποια κριτική για κάποιο μαγαζί που είναι στο φόρουμ, θα δεις την απάντηση που θα δώσει ο εκάστοτε επαγγελματίας και από τις θέσεις που θα αναγκαστεί να πάρει δημόσια, θα μπορέσεις να βγάλεις πιο ασφαλές συμπέρασμα και γι αυτόν και για το μαγαζί και για το ποιος έχει δίκιο.

Πως σου φαίνεται αυτό?

ΓΕΙΑ

μήπως ενοχλώ που επιμένω??? :ballistic:

λοιπόν στην πρώτη περίπτωση λέμε ότι συνηγορούν υπέρ του καταστήματος κάποιοι πελάτες του ενώ στην δεύτερη το ίδιο το κατάστημα εξηγώντας και περιπτωσιολογοντας πιθανόν για το όποιο του καταλογίζουν.

και στις 2 περιπτώσεις θα μπερδευτώ πιστεύω αγαπητέ filoxenos και μάλλον δεν θα πάω ποτέ να κάνω αυτοψία :)

σκέφτομαι όμως και επιμένω ότι αν βγαίνουν 2 παράπονα την εβδομάδα για ένα κατάστημα και όσο και να το υπερασπίζεται κάποιος η υπερασπίζεται τον εαυτό του , εγώ δεν πυρoκειτε να πάω ποτέ εκεί.

αναρωτιέμαι και πάλι αν μου πεις ότι αυτή η τροφή δεν είναι καλή η ότι το φάρμακο αυτό δεν δουλεύει θα υπερασπιστεί κάποιος τον κατασκευαστή??? (σε κάποια posts που μπήκα να διαβάσω για φίλτρα βρήκα πολλές και διαφορετικές αξιολόγησης για το ίδιο προϊόν)

αν το διαβάσω 3 φορές δεν πρόκειται ποτέ να το δοκιμάσω.

όμως αν το ξέρεις μόνο εσύ και δεν μου το λες μάλλον κάποια στιγμή θα το βάλω στο νερό μου.

τέλος και για να μην το παιδεύω πιστεύω ότι βασική λειτουργία μιας πλατφόρμας είναι η ελεύθερη διακίνηση και η ανταλλαγή πληροφοριών με κάθε ανιδιοτέλεια των γραφόντων

μετέχω και σέβομαι την πλειοψηφια αλλά διατηρώ διαφορετική άποψη.

ευχαριστώ

:blink:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Φιλε printioa, αυτο που λες νομιζω οτι δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που σου λεω εγω.Ενα φιλτρο ή ενα φαρμακο εχει μια συγκεκριμενη λειτουργια.Δεν αλλαζει.Ουτε μπορω να πω οτι εγω το βλεπω φιλτρο και εσυ κατι αλλο.Ειναι φιλτρο, τελος!Απο την αλλη μια συμπεριφορα, ενα νευμα, μια συνομιλια, μια κινηση αν θες, μπορει να ερμηνευθει με παρα πολλους τροπους.Γι' αυτο το λογο σου λεω και απαντω και στον φιλο που ανοιξε το θεμα, οτι ο πιο ασφαλης και αντικειμενικος τροπος για να βγαλεις συμπερασμα με σιγουρια ειναι η προσωπικη, και μονο, δοκιμη!

Πιστευω να καταλαβαινεις, λοιπον, οτι το παραδειγμα σου με τα φιλτρα και τα φαρμακα ειναι μαλλον αστοχο... :blink:

δεν το βρισκω φιλε μου αστοχο μιας και στηριζεται στην αρχη της ανατλλαγης εμπειριων μας με οση δοση υποκειμενικοτητας μπορει να χωρα το καθε θεμα αξιολογησης και ενα στραβο νευμα ειναι το λιγοτερο απο τα ζητουμενα ενος "κακου" επιχειρηματια.

για να ξεκαθαρισω και παλι την θεση μου εγω προτεινω να αναφερομαστε σε ολο το πληθος των καταστηματων που δραστηριοποιουνται γυρω απο το αντικειμενο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά, δεν με ενοχλεί καθόλου που επιμένεις. Δεν το είπα επικριτικά, αλλά παραξενεμένος.

Εν κατακλείδι, θα έλεγα ότι καλό είναι να μην επηρεαζόμαστε και πολύ από τη γνώμη των άλλων για κάτι, αλλά να προσπαθούμε να διαμορφώνουμε τη δική μας, με σταθερά επιχειρήματα που θα πηγάζουν από την προσωπική μας εμπειρία στο κάθε τι. Οι άλλοι μπορεί να έχουν λόγους που έχουν διαμορφώσει μια άποψη, οι οποίοι λόγοι, δεν ισχύουν για εμάς. Αυτό είναι που κάνει και τους ανθρώπους να έχουν διαφοροποιήσεις σε ένα σωρό πράγματα μεταξύ τους (για απόψεις και θέσεις μιλάω).

Επίσης, θεωρώ απόλυτα δίκαιο κάποιος να έχει το δικαίωμα και τη δυνατότητα να υπερασπίζεται τον εαυτό του απέναντι στο οτιδήποτε. Και άδικο το αντίθετο.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε printioa, αυτο που λες νομιζω οτι δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που σου λεω εγω.Ενα φιλτρο ή ενα φαρμακο εχει μια συγκεκριμενη λειτουργια.Δεν αλλαζει.Ουτε μπορω να πω οτι εγω το βλεπω φιλτρο και εσυ κατι αλλο.Ειναι φιλτρο, τελος!Απο την αλλη μια συμπεριφορα, ενα νευμα, μια συνομιλια, μια κινηση αν θες, μπορει να ερμηνευθει με παρα πολλους τροπους.Γι' αυτο το λογο σου λεω και απαντω και στον φιλο που ανοιξε το θεμα, οτι ο πιο ασφαλης και αντικειμενικος τροπος για να βγαλεις συμπερασμα με σιγουρια ειναι η προσωπικη, και μονο, δοκιμη!

Πιστευω να καταλαβαινεις, λοιπον, οτι το παραδειγμα σου με τα φιλτρα και τα φαρμακα ειναι μαλλον αστοχο... :)

ο χαρακτηρισμος ενος καταστηματος ως "φθηνο καταστημα" δεν ειναι υποκειμενικος.

δες juwell rio240 ενυδρειακο καταστημα περιοχης μου (δεν μετεχει δεν το αναφερω ) τιμη 610€

μεγαλο pet shop (δεν μετεχει δεν το αναφερω) τιμη 550 € μετρητοις

water inn ( το εμαθα μεσα απο το φορουμ ) τιμη 460€ με πιστωτικη.

που αδικο και ποιον???

ωφελω??? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά, δεν με ενοχλεί καθόλου που επιμένεις. Δεν το είπα επικριτικά, αλλά παραξενεμένος.

Εν κατακλείδι, θα έλεγα ότι καλό είναι να μην επηρεαζόμαστε και πολύ από τη γνώμη των άλλων για κάτι, αλλά να προσπαθούμε να διαμορφώνουμε τη δική μας, με σταθερά επιχειρήματα που θα πηγάζουν από την προσωπική μας εμπειρία στο κάθε τι. Οι άλλοι μπορεί να έχουν λόγους που έχουν διαμορφώσει μια άποψη, οι οποίοι λόγοι, δεν ισχύουν για εμάς. Αυτό είναι που κάνει και τους ανθρώπους να έχουν διαφοροποιήσεις σε ένα σωρό πράγματα μεταξύ τους (για απόψεις και θέσεις μιλάω).

Επίσης, θεωρώ απόλυτα δίκαιο κάποιος να έχει το δικαίωμα και τη δυνατότητα να υπερασπίζεται τον εαυτό του απέναντι στο οτιδήποτε. Και άδικο το αντίθετο.

συμφωνω στο συνολο φιλε μου

σκεφτομαι λιγο πονηρα και σε ρωτω μηπως επιλεγω να μην μετεχω ως καταστημα για να μην τα ακουω???

σιγουρα θα σε εχει πονηρεψει αυτο.

αλλιως γαιτι ναμην μετεχω εδω που βρισκονται πιστευω οι πιο τρελλαμενοι απο εμας με τα ψαρια??? :)

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΩΝΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙ ΔΙΚΑΙΟΥ ΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. :):blink::ballistic:

ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ :blush:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Η συμμετοχή καταστημάτων στο φόρουμ αυτό λειτουργεί ανασταλτικά σε όσους επαγγελματίες σκέφτονται πονηρά για τους πελάτες-χομπύστες εφόσον μας δίνεται βήμα να μιλήσουμε και να εκφράσουμε τα παράπονά μας. Έτσι ξέρει ότι από τη στιγμή που μετέχει στο Aquazone η συμπεριφορά του θα πρέπει να είναι ανάλογη του επιπέδου των υπολοίπων και πιστεύω ότι αυτό έχει επιτευχθεί. Χωρίς να έχω επισκεφθεί όλα τα καταστήματα από το φόρουμ και μόνο βλέπω αρκετά υψηλό επίπεδο.

Όσον αφορά στο δε μετέχω για να μην τα "ακούσω" να σου πω φίλε printioa ότι αποτέλεσε αξίωμα για τη λειτουργία του Aquazone ότι απαγορεύονται αυστηρώς και δια ροπάλου αρνητικά σχόλια για μαγαζιά που δε μετέχουν. Σε άλλα ενυδρειακά φόρουμ κάτι τέτοιο δεν ισχύει οπότε και πάλι ο κακός επαγγελματίας θα τα "ακούσει" και θα γίνει ευρέως γνωστό σε κάθε περίπτωση. Το γιατί δε μετέχουν όλα τα μαγαζιά είναι ένα θέμα, αλλά πίστεψέ με καθένα που δε μετέχει έχει τους λόγους του. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν το βρισκω φιλε μου αστοχο μιας και στηριζεται στην αρχη της ανατλλαγης εμπειριων μας με οση δοση υποκειμενικοτητας μπορει να χωρα το καθε θεμα αξιολογησης και ενα στραβο νευμα ειναι το λιγοτερο απο τα ζητουμενα ενος "κακου" επιχειρηματια.

για να ξεκαθαρισω και παλι την θεση μου εγω προτεινω να αναφερομαστε σε ολο το πληθος των καταστηματων που δραστηριοποιουνται γυρω απο το αντικειμενο. :)

Νομιζω οτι με τα λεγομενα σου, επιβεβαιωνεις αυτο που σου λεω.Ενα νευμα για σενα ειναι ασημαντο, ενω για μενα μπορει να ειναι σημαντικο, γιατι πολυ απλα ειμαστε δυο διαφορετικα ατομα.Σκεψου, ομως και αυτο που λες.Αν δηλαδη εγω με δυο τρεις απο εδω μεσα, για καποιο προσωπικο μας λογο δεν "παμε" καποιον καταστηματαρχη και αρχισουμε να του "πεταμε λασπη" αυτο σημαινει οτι πρεπει και εσυ να ακολουθησεις εμας;Προσωπικα το βρισκω λαθος! :blink:

Τελος, πιστευω οτι δεν ειναι σωστο να κρινουμε καποιον, ο οποιος δεν εχει δυνατοτητα υπερασπισης του εαυτου του.Και μη νομιζεις οτι ειναι παντα επιλογη καποιου επιχειρηματια να μην συμμετεχει στο forum.Αν για παραδειγμα ο πατερας μου ειχε pet shop, σιγουρα δεν θα ηξερε τι ειναι το forum και πως συμμετεχει κανεις σε αυτο, ασε που μπορει να μην ειχε τον χρονο να ασχοληθει!Αν θες να εκφρασεις το παραπονο σου ή τον επαινο σου για καποιον μη συμμετεχοντα επιχειρηματια, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι η κατ' ιδιαν επαφη ή να μην ξαναπατησεις στο μαγαζι του!

Αυτα απο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω στο συνολο φιλε μου

σκεφτομαι λιγο πονηρα και σε ρωτω μηπως επιλεγω να μην μετεχω ως καταστημα για να μην τα ακουω???

σιγουρα θα σε εχει πονηρεψει αυτο.

αλλιως γαιτι ναμην μετεχω εδω που βρισκονται πιστευω οι πιο τρελλαμενοι απο εμας με τα ψαρια???

Για μένα εάν ένας καταστηματάρχης σκέφτεται έτσι, θα σου έλεγα ότι είναι χαζός επαγγελματίας...

Τα οφέλη που μπορεί ένα κατάστημα να αποκομίσει με την παρουσία του εδώ μέσα, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ..!

Ξέρεις πόσοι καταναλωτές περνάνε από εδώ μέσα κάθε μέρα και τι τζίρο κάνουν όλοι αυτοί μηνιαίως στο χώρο του χόμπι? Καταλαβαίνεις πόσο πολύ μπορεί να επηρεάσει η ΣΩΣΤΗ παρουσία ενός σχετικού καταστήματος εδώ μέσα και πως μια τέτοια παρουσία μπορεί να κατευθύνει μέρος αυτού του τζίρου στο ταμείο του? Αν κάποιος επαγγελματίας σκέφτεται έτσι, είναι το λιγότερο ηλίθιος - συγνώμη για την έκφραση - και δεν θα πάει ποτέ του μπροστά υγιώς. Ενώ αν φερθεί έξυπνα και ΣΩΣΤΑ απέναντι στα "θέλω" και στα "πρέπει" του χόμπι και των χομπιστών, θα κερδίσει ΠΟΛΛΑ..!

Απλά πολλοί από τους καταστηματάρχες δεν ασχολούνται με το ίντερνετ, δεν πιστεύουν στη δύναμη και στη δυναμική που έχει, ή είναι τόσο πολυάσχολοι που δεν προλαβαίνουν. Κάμποσοι άλλοι όμως, λειτουργούν διαφορετικά... Και γι αυτό τους βλέπεις εδώ ή και σε άλλα φόρα, γι αυτό τους βλέπεις να διαβάζουν και να ενημερώνονται σχετικά με το τι "παίζει" στο χώρο, τι τάσεις υπάρχουν κλπ, τους βλέπεις να προσαρμόζονται στις απαιτήσεις του σχετικού κοινού (καλό αυτό για εμάς) και πιστεύω/ελπίζω ότι σύντομα θα τους δούμε μέσο αυτής της λογικής, να αλλάζουν και σε μερικά άλλα πράγματα, προς το ακόμα καλύτερο ( πχ εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...f=22&t=6220 ).

Και αυτή είναι η δικιά μας δύναμη... :)

Link to comment
Share on other sites

OK :blink:

όσα καταστήματα μετέχουν στο φόρουμ είμαστε ελεύθεροι να πούμε τα παραπόνα μας και άλλος λίγο άλλος πολύ να επηρεάσουμε άλλους φίλους ώστε να τα προτιμούν η όχι.

τα καταστήματα όμως που δεν μετέχουν εδώ παραμένουν στο απυρόβλητο και δεν μπορεί να μάθω τις κακές εμπειρίες που είχες από συναλλαγή σου μαζί τους γιατί δεν έχουν δυνατότητα απάντησης.

αυτό προσωπικά το βρίσκω λιγότερο δίκαιο από το να σου έλεγα την κακή μου εμπειρία για κατάστημα που στη συνέχεια δεν θα υπερασπιζόταν τον εαυτό του.

ελπίζω να αποσαφηνίστηκα :)

σωστο

Link to comment
Share on other sites

σωστο

Το να λέμε την γνώμη μας ελεύθερα για όλα τα καταστήματα, ειναι βολικό και δίκαιο για εμάς.

Το να μην μιλάμε για τα μαγαζιά που δεν συμμετέχουν εδώ, βολεύει αυτούς που δεν συμμετέχουν.

Η Διοικηση του aquazone , για κάποιους λόγους έχει προτιμήσει την δεύτερη επιλογή, με πολύ πιθανή εκδοχή για εμένα , να φοβάται τυχόν νομικά θέματα.

Επειδή και στο προηγούμενο thread που είχε ανοιχτεί, ένιωσα οτι κάποιοι πειραχτήκαν, απο εμένα σταματάει εδώ.

Θα ήθελα όμως, μια που ήρθε για άλλη μία φορά η κουβέντα, να το ξανασκεφτούν... και να δούνε πώς φαίνεται στα μάτια του απλού χρήστη.

Φιλικά Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...