Jump to content

To στρωσαμεεε


Recommended Posts

παιδια βλεπω τη θυληκη να εχει ΠΑΡΑΦΟΥΣΚΩΣΕΙ και τα αυγα τα μαυρα εχουν ερθει πισω

αντι να τη βαλω σε γεννηστρα υπαρχει προβηλα να τη βαλω σε κατι σαν κουβα, οχι ακριβως κουβα, ειναι ολοκαθαρος δεν εχει χρησημοποιηθει εκει μεσα ειχε το υποστρωμα βυθου αλλα ηταν σε σακουλα οποτε το εσωτερικο δεν εχει ερθει σε επαφη με τιποτα.

να το γεμισω με νερο του ενυδρειου και να βαλω εκει τη θυληκια?θα εχει αρκετο χωρο και αφου γεννησει θα αφησω τα μικρα εκει.

Λετε να υπαρχει προβλημα με το οτι δεν θα εχει φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν την βάλεις χωρίς φίλτρο στον κουβά (ή ότι άλλο είναι αυτό), τότε:

α) μάλλον θα τα φάει και

β) θα πρέπει κάθε μέρα να κάνεις αλλαγές νερού με πολύ προσοχή.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις μία μπάλα java moss στο ενυδρείο σου και να αφήσεις να τα γεννήσει εκεί. Τα πιο υγιή θα κρυφτούν στη java moss και θα τρώνε infusoria από αυτή.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα γεννηστρα και εβαλα εκει τη θυληκια

αν γεννηθουν τα μικρα ομως καλυτερα να τα βαλω σε αυτον το κουβα.προτιμω να γινουν λιγο μεγαλα εκει περα για κανα δυο βδομαδες με προσεκτικες αλλαγες νερου παρα να το ρισκαρω να τα κρατησω στη γεννηστρα η στο ενυδρειο

αν μολις γεννηθουν τα βαλω στον κουβα με προσεκτικη μεταχειριση δεν θα υπαρχει προβλημα ε?

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρειάκι 10-15 λίτρων είναι πιο φθηνό από έναν κουβα :blush:

Link to comment
Share on other sites

δε ρωτησα για ενυδρειακι,, γιαυτο ρωτησα

και δεν γινεται να εχω 2-3 ενυδρεια, καποιο εχουν προβλημα χορου

και δεν μενουν μονοι τους

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενυδρειάκι 10-15 λίτρων είναι πιο φθηνό από έναν κουβα :blush:

3449[/snapback]

δε ρωτησα για ενυδρειακι,, γιαυτο ρωτησα

και δεν γινεται να εχω 2-3 ενυδρεια, καποιο εχουν προβλημα χορου

και δεν μενουν μονοι τους

3453[/snapback]

:hysterical::blush::blush: Welcome to the club !!! :rasp::thumbup::icon_dance:

Δεν ξέρω αν ανήκουμε στο ίδιο club, αλλά εγώ ανήκω στο club των παντρεμένων!!!

Α βρε τυχεράκια Γιάννη & Δημήτρη :ok:

Link to comment
Share on other sites

και ποιός σου είπε ότι ο Γιαννάκης (αν μιλάμε για τον JDP) δεν ανήκει στο ιδιο club με εσένα (δηλαδή παντρεμένος); :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική καλημέρα,

το ξέρω ότι ο Γιάννης είναι παντρεμένος. Θα μπορούσαμε να χωρίσουμε το club σε 2 κατηγορίες 1.Παντρεμένοι με πολλά λίτρα, 2.Παντρεμένοι με λίγα. Και όχι τόσο λόγω χώρου όσο από θέμα συγκαταβατικότητας του "έτερον ήμιση".

Θυμάμαι όταν πέταξα την ιδέα "Αχ τι ωραίος μουφές... Θα μπορούσε να μπει πάνω του ένα ενυδρείο 180x50x...", η απάντηση δεν θες να ξέρεις ποια ήταν :blush::hysterical:

Να μην παραπονιέμαι όμως, δέχτηκε να κάνω αναβάθμιση το δικό μου από 160 σε 450 λίτρα και μετά ΤΕΛΟΣ μου είπε :blush:

Link to comment
Share on other sites

Kαλό είναι να μην βάλεις την θηλυκια στην γεννήστρα μπορεί να την στρεσάρεις και να καρατήσει τα μώρα και να έχεις πρόβλημα. Αστην μέσα στον ενυδρείο να γεννήσει, αν έχεις φυτάκια θα σου ζήσουν αρκετά, σκέψου πως γεννάνε καθε 3-4 βδομάδες εγώ είχα μια που γεννούσε καθε 17 μέρες. Στην γεννήστρα που έχεις αγοράσει μπορείς να βάλεις τα μωράκια και να σου μεγαλώσουν χωρίς προβλήματα, θα κάνεις κάθε 3-4 μέρες αλλαγή στο νερό της με τη βοήθεια ενός σωλήνα σαν αυτό που χρησιμοποιούμαι για την αεραντλία και θα κάνεις σκούπα. Τώρα αν θες να τα βάλεις στον κουβά να ξέρεις πως θα πρέπει να είναι πεντακάθαρος να μην έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ κάποιο απορυπαντικό και θα πρέπει να του βάλεις θερμοστάτη και φίλτρο, αλλλοιώς καθε μέρα αλλαγή, θερμοστάτη θα πρέπει να βάλεις οποσδήποτε γιατί σε χαμηλές θερμοκρασίες δεν θα σου ζήσουν, να ξέρεις πως θα πρέπει να τα ταϊζεις 3-4 φορές την ημέρα. Εγώ πάντος είμαι της γνώμης να κάνεις το πρώτο που σου είπα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Όσο για το θέμα χώρου αστα Γιάννη.... και εγώ είχα αυτή την καλή ιδέα για τον μπουφε αλλά κάποιος μόλις το άκουσε μου είπε πως θα πάω στο πάρκο με παρέα, άσε θα αρχίσουν και τα κρύα δεν λέει και συμβιβαστηκα να πάει το 180 lt στο γραφείο, καλύτερα να μην το βλέπουν και μου τα ματιάζουν :blush:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το θέμα χώρου αστα Γιάννη.... και εγώ είχα αυτή την καλή ιδέα για τον μπουφε αλλά κάποιος μόλις το άκουσε μου είπε πως θα πάω στο πάρκο με παρέα, άσε θα αρχίσουν και τα κρύα δεν λέει και συμβιβαστηκα να πάει το 180 lt στο γραφείο, καλύτερα να μην το βλέπουν και μου τα ματιάζουν  :hysterical:

3510[/snapback]

Γιαννη, Τζινια, δε χρειαζονται πολλα δακρυα για το χαμενο μπουφε .. δε δουλευει και πολυ η ιδεα (εχω χαλασει εγω μπουφεδες ετσι ... :thumbup::blush::icon_dance: ) Παει το νερο απο κατω με την αλλαγη και πεταει το ξυλο, ασε που δεν εχεις που να βαλεις sump και αντλιες. Το καλυτερο ειναι να ΠΕΤΑΞΕΤΕ το μπουφε και να βαλετε στη θεση του συστημα κανονικο. Για ριξτε αυτη την ιδεα στα ετερα ημισυ :blush::blush::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, Τζινια, δε χρειαζονται πολλα δακρυα για το χαμενο μπουφε .. δε δουλευει και πολυ η ιδεα (εχω χαλασει εγω μπουφεδες ετσι ...  :rasp:  :blush:  :thumbup:  ) Παει το νερο απο κατω με την αλλαγη και πεταει το ξυλο, ασε που δεν εχεις που να βαλεις sump και αντλιες. Το καλυτερο ειναι να ΠΕΤΑΞΕΤΕ το μπουφε και να βαλετε στη θεση του συστημα κανονικο. Για ριξτε αυτη την ιδεα στα ετερα ημισυ  :hysterical:  :blush:  :blush:

3549[/snapback]

Αυτό είπα και εγώ Μαρίνα πεταμε μπουφε και βάζουμε ενυδρείο αλλά δεν αρεσε βλεπεις τον έχουμε και 6 μηνες μονο :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

οεοε εχω γεννητουρια

δυστυχως το θυληκο γκαπυ μου δεν αντεξε Rest in peace

Aλλα απο χτες το βραδυ εχω γυρω στα 30 μικρα γκαπακια να κολυμπανε στη γεννηστραααααα

Link to comment
Share on other sites

Aλλα απο χτες το βραδυ εχω γυρω στα 30 μικρα γκαπακια να κολυμπανε στη γεννηστραααααα

Αντε να σου ζησουν hiphoper,περιμενουμε να μας καλεσεις στα βαφτησια. :blush:

Link to comment
Share on other sites

τα συγχαρητήρια μου :blush::hysterical:

Πολλούς μπαμπάδες μαζέψαμε στο aquazone ρε παιδιά :blush:

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλή αρχή να δω σε λίγο τι θα κάνεις που θα μεγαλώσουν και θα γεννάνε σαν τρελά :blush:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη εχω καμια 25ρια μωρα μονο, σημμερα εχουν γενεθλια κλεινουν μια βδομαδα ακριβως.

Αγορασα και ενα φυτο ετσι για να το γιορτασω

Μαλλον Lysimachia nummularia 'Aurea' ειναι δεν ειμαι σιγουρος

Τωρα σκεφτομαι για κανα δυο κορυντορας .Θα περιμενω να μεγαλωσουν και τα γκαπονια και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...