Jump to content

Κόλλησα με την ψαροσύνθεση


Recommended Posts

δεν ειναι ενυδρειακες οι λαμπες αλλά είναι ότι πρέπει

η μια osram CRI8 T8 15WATT 4000K

η άλλη osram CRI8 T8 15WATT 6500K

και κάποια στιγμή θα προστεθεί μία ακόμα 15watt

υπόστρωμα δεν θα βάλω(εκτός αν βρώ κάτι οικονομικό που να κάνει και σαν υπόστρωμα αλλά να είναι και για το βυθό ταυτόχρονα χαλίκι 1-2mm) επειδή με 3 λάμπες και όσο υγρό λίπασμα χρειαστεί δεν κρίνετε απαραίτητο.

:thumbup::bye2::bye2:

και εδώ καλά είμαι νομίζω

σου είπα τι μου λείπει πιο πάνω :(

Εγω θα βαλω φιλε υποστρωμα γιατι χωρις αυτο το ξεχνας το γρασιδακι..Για το αλλο που σου λειπει σου απαντησα στο αλλο θεμα σου :(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω θα βαλω φιλε υποστρωμα γιατι χωρις αυτο το ξεχνας το γρασιδακι..Για το αλλο που σου λειπει σου απαντησα στο αλλο θεμα σου :thumbup:

:bye2: ουτε saggitaria δεν μπαίνει;;;χωρίς υπόστρωμα;;;

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: ουτε saggitaria δεν μπαίνει;;;χωρίς υπόστρωμα;;;

Αυτο δεν το ξερω,παντως απ οτι ξερω και εχω διαβασει τα φυτα τυπου γρασιδακι θελουν φως,υποστρωμα και co2 για να πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ξερω,παντως απ οτι ξερω και εχω διαβασει τα φυτα τυπου γρασιδακι θελουν φως,υποστρωμα και co2 για να πανε καλα..

με ψήνεις για υπόστρωμα...

όταν βάλεις το αλλάζεις κάθε τόσο;;;

με τη σκούπα βυθού,με τις εργασίες στο ενυδρείο,το φυτεμα και το σκάψιμο τον ψαριών δεν ανακατεύεται και βγαίνει έξω;;;

Link to comment
Share on other sites

με ψήνεις για υπόστρωμα...

όταν βάλεις το αλλάζεις κάθε τόσο;;;

με τη σκούπα βυθού,με τις εργασίες στο ενυδρείο,το φυτεμα και το σκάψιμο τον ψαριών δεν ανακατεύεται και βγαίνει έξω;;;

το υποστρωμα κραταει για 12 μηνες και μετα βαζεις ταμπλετες βυθου για να το ζωντανεψεις .Με τις εργασιες και το φυτεμα δεν εχεις προβλημα,τωρα για τα ψαρια εγω δεν ειχα ψαρια που εσκαβαν αλλα αν βαλεις νομιζω οτι θα εχεις προβλημα αλλα χωρις υποστρωμα no γρασιδακι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: θα ανοιξω θέμα στην κατηγορια <<φυτεμενου τοπιου>>
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: θα ανοιξω θέμα στην κατηγορια <<φυτεμενου τοπιου>>

Ανοιξε αλλα εγω ειμαι υπερμαχος του υποστρωματος αν θες γρασιδακι και μετριας δυσκολιας φυτα και στο λεω γιατι εχω χρησιμοποιησει και θα ξαναχρησιμοποιησω :bye2:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά θα βάλω apistogramma borelli αλλά πόσα ;;; 1αρσ και 1θηλ ή 1αρσ και 2θηλ;;; το λέω γιατί δεν ξέρω κανενα με borelli και αν πρεπει να σχηματιστεί ζευγαρι να παρω μονο 2 ψαρια γιατι τα αλλα δεν θα ξερω που να τα δωσω ... :thumbup:

και με αυτά τα 2-3 apisto τι θα αποφασίσουμε λέω να βαλω ενα κοπαδάκι cpd αλλά πόσα ατομα;;;;

:):(:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Compatibility

Apistogramma borelli are said to be one of the most peaceful dwarf cichlids,

and can often be found in a community aquarium. Will be fine with other

species from the Apistogramma genus, though may get hassled if there

isn't enough cover in the aquarium. Keep one male with several females

http://www.seriouslyfish.com

.

Αν ισχύει ότι γράφει στο προφίλ που παραθέτεις ένα αρσενικό με χαρέμι.

Με σιγουριά δεν ξέρω πρώτη φορά τα βλέπω τα Μπορέλοι αλλά από Αγγλικά!! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει ότι γράφει στο προφίλ που παραθέτεις ένα αρσενικό με χαρέμι.

Με σιγουριά δεν ξέρω πρώτη φορά τα βλέπω τα Μπορέλοι αλλά από Αγγλικά!! :)

σε ευχαριστώ πολύ divak!!!

η αλήθεια είναι ότι το μόνο που δεν είχα διαβάσει από το προφιλ των ψαριών αυτών είναι η συμβατότητα.Θα τα διασταυρώσω και με άλλα προφίλ και θα βγαλω συμπερασμα

αν βάλω χαρεμι πόσα να βαλω;;;;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ divak!!!

η αλήθεια είναι ότι το μόνο που δεν είχα διαβάσει από το προφιλ των ψαριών αυτών είναι η συμβατότητα.Θα τα διασταυρώσω και με άλλα προφίλ και θα βγαλω συμπερασμα

αν βάλω χαρεμι πόσα να βαλω;;;;

Like most Apistos, borellii are harem breeders; one male spreads his time between multiple females. This fish is a cave breeder; the female may lay from 50-100 eggs on the roof of a cave, which the male then fertilizes. Female will guard eggs and subsequent fry, while male will defend entire territory.εδω

Use an acidic pH (6.0-6.2) and a higher temperature of up to 28°C. The eggs are laid on the roof of a cave or an upturned pot. The female carefully guards the fry but sometimes lacks security with the eggs. Use a ratio of one male to three or four females

εδώ

Apistogramma borelli are said to be one of the most peaceful dwarf cichlids, and can often be found in a community aquarium. Will be fine with other species from the Apistogramma genus, though may get hassled if there isn't enough cover in the aquarium. Keep one male with several females.εδώ

σε 'ολα τα παραπάνω το παει σε χαρεμι....

εγώ να βαλω ενα αρσενικό με πόσα θηλυκά ;;;;;(72λ)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα βάλω ένα αρσενικό με δυο θηλυκές αφου θέλει χαρέμι.

Εχω να κάνω μια ερώτηση περι στρωσίματος...

Εχω ένα 23λιτρο μονομαχοενυδρείο το οποίο θα ξεστηθεί και θα πάρω όλο το μπόλι από το φίλτρο για να το βάλω στο 72λ.Επίσης θα ρίξω κατάλληλη δόση sera nitrivec Τον μονομάχο να τον βάλω στο ενυδρείο την επόμενη μέρα αφού δεν έχει μέρος να μείνει ή να τον δώσω σε ένα φίλο αμέσως μολις πάρω το μπόλι από το 23λ που τον περιμένει με ένα 30αρι;;;

Αν είναι να τον δώσω απευθείας το ενυδρείο δεν θα έχει κανένα κάτοικο (εκτός ενός zebra snail).

Τότε τι κάνω;;;Το nitrivec λέει μετά από 24h να βάλεις ψάρι.

Το ενυδρείο θέλω να αναπτύξει μία σωστή βιολογία και να είναι έτοιμο ώστε να δεχτεί σύντομα τους πρώτους κατοίκους του, τα apistogramma borelli.

όποια πληροφορία δεκτή.

Το ενυδρείο αναμένεται να στηθεί πολύ σύντομα.(μόλις βρω χαλίκι :thumbup: )

ευχαριστώ πολύ

:):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Να δώσεις το μονομάχο και να κρατήσεις τη βιολογία με λίγη ψαροτροφή και το σαλιγκάρι μια χαρά θα σου το γεμίσει με @@@@@@

Link to comment
Share on other sites

Να δώσεις το μονομάχο και να κρατήσεις τη βιολογία με λίγη ψαροτροφή και το σαλιγκάρι μια χαρά θα σου το γεμίσει με @@@@@@

:thumbup:

Θα κρατάω τη βιολογία με καθημερινά τροφή για κάποιες μέρες και μετά θα μπουν τα πρώτα ψαρια. :(

Δυστυχώς ξανά-κόλλησα με την ψαροσύνθεση...

Τα borelli θα τα έχω τελικά Σεπτέμβρη, άρα ή βάζω κάποια ψαράκια μέχρι τότε για βιολογία και μετά τα δίνω ή βρίσκω κάποια που ίσως συγκατοικήσουν με τα apistogramma borelli.

Σκέφτομαι για ένα κοπαδάκι μικρού μεγέθους με όχι και τα πιο συνηθισμένα ψαράκια.

Έχετε να προτείνετε κάτι όσο ψάχνω;;;;

ευχαριστώ πολύ

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...