Jump to content

σύνθεση ενυδρείου


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά.Έχω αποφασίσει να φτιάξω ένα κοινονικο ενυδρείο περίπου στα 200 λίτρα.πρωτού όμως το αγοράσω θέλω να το σχεδιάσω σε θεωρητικο επίπεδο.Θα προσπαθήσω να φτιάξω το νερό της βρύσης σε επίπεδα ph 6,8 -7. Είναι ευκολο χωρίς α/ο? Δηλαδη με την προσθήκη τύρφης στο φίλτρο?Εχω αποφασίσει να βάλω μέσα αρκετα φυτα ευκολης εως μέτριας δυσκολίας, σαλιγκάρια και ένα κοπαδάκι γαριδούλες. Επίσης ότο και ενα κοπαδάκι corydoras.Εχω μια λίστα απο ψάρια που μου αρέσουν και θα ήθελα την βοήθεια σας για να μου πείτε κατα ποσο ταιριαζουν η όχι μεταξύ τους(φυσικα δεν θα τα βάλω ολα αυτα που σκέφτομαι.)

1)ramirezi

2)pearl danio-galaxy rasbora

3)gourami(ποιο μου προτίνεται απο θέμα ευαισθησίας και επιθετικότητας)

4)kuhli loach

5)neon tetra

6)black neon tetra

7)bleeding heart tetra

8)harlequin rasbora

9)cardinal tetra

Ποια corydoras θεωρείται πιο ανθεκτικά?

Μπορείται να μου προτείνεται και αλλα είδη αρκει να μην υπαρχει πρόβλημα με σαλιγκάρια γαρίδες και με τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

kuhli loach απιστευτο... :thumbup: μακαρι να μπορουσα να βαλω και εγω..αλλα τα 73 λιτρα ειναι ακρως απαγορευτικα......μην το σκευτεσαι παρτο οπωσδηποτεεεεεεεεεεε............

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω φίλε μου θα το λαβω υπόψιν αν και με ανησυχεί το θέμα με τα σαλιγκάρια.κανεισ αλλος καποια γνώμη?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.Έχω αποφασίσει να φτιάξω ένα κοινονικο ενυδρείο περίπου στα 200 λίτρα.πρωτού όμως το αγοράσω θέλω να το σχεδιάσω σε θεωρητικο επίπεδο.Θα προσπαθήσω να φτιάξω το νερό της βρύσης σε επίπεδα ph 6,8 -7. Είναι ευκολο χωρίς α/ο? Δηλαδη με την προσθήκη τύρφης στο φίλτρο?Εχω αποφασίσει να βάλω μέσα αρκετα φυτα ευκολης εως μέτριας δυσκολίας, σαλιγκάρια και ένα κοπαδάκι γαριδούλες. Επίσης ότο και ενα κοπαδάκι corydoras.Εχω μια λίστα απο ψάρια που μου αρέσουν και θα ήθελα την βοήθεια σας για να μου πείτε κατα ποσο ταιριαζουν η όχι μεταξύ τους(φυσικα δεν θα τα βάλω ολα αυτα που σκέφτομαι.)

1)ramirezi

2)pearl danio-galaxy rasbora

3)gourami(ποιο μου προτίνεται απο θέμα ευαισθησίας και επιθετικότητας)

4)kuhli loach

5)neon tetra

6)black neon tetra

7)bleeding heart tetra

8)harlequin rasbora

9)cardinal tetra

Ποια corydoras θεωρείται πιο ανθεκτικά?

Μπορείται να μου προτείνεται και αλλα είδη αρκει να μην υπαρχει πρόβλημα με σαλιγκάρια γαρίδες και με τα παραπάνω

Γεια σου φιλε!Το να ριξεις το ph με τυρφη ειναι σχετικα ευκολο αλλα θελει μια διαδηκασια,αν εισαι διατεθημενος να το κανεις τοτε μπορεις να κανεις πολλους συνδιασμους απο αυτα που εχεις γραψει.

Τα ραμιρεζι ειναι αρκετα ευαυσθητα ψαρια και δεν θα τα προτεινα για αρχαριο

Τωρα μπορεις να βαλεις μια ομαδα απο 15 νεον η αρλεκινους,ενα ζευγαρι dwarf gourami,μια ομαδα απο καποιο κορυ(θελουν αμμο ομως),ενα ζευγαρι ανσιστρους η μια ομαδα απο 5-6 οτοκυκλους(ειναι ευαισθητα στις παραμετρους νερου)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε!Το να ριξεις το ph με τυρφη ειναι σχετικα ευκολο αλλα θελει μια διαδηκασια,αν εισαι διατεθημενος να το κανεις τοτε μπορεις να κανεις πολλους συνδιασμους απο αυτα που εχεις γραψει.

Τα ραμιρεζι ειναι αρκετα ευαυσθητα ψαρια και δεν θα τα προτεινα για αρχαριο

Τωρα μπορεις να βαλεις μια ομαδα απο 15 νεον η αρλεκινους,ενα ζευγαρι dwarf gourami,μια ομαδα απο καποιο κορυ(θελουν αμμο ομως),ενα ζευγαρι ανσιστρους η μια ομαδα απο 5-6 οτοκυκλους(ειναι ευαισθητα στις παραμετρους νερου)

εχω περίπου 5 χρόνια ενα ενυδρείο 120 λίτρα. το οποίο με έμαθε τα βασικά και κυρίως να έχω υπομονή και να ψάχνομαι σε οτι εχει να κάνει με αυτα που θα τοποθετήσω γιατι στο παρελθόν οπως όλοι εβαζα οτι μου αρεσε χωρις να ξέρω αφου φυσικά είχα πάρει την εγκριση του πετσοπα οπότε θέλω να ελπίζω οτι δεν είμαι και τόσο αρχάριος :bye2: .σιγα σιγα όμως έμαθα.τουλάχιστον αυτά που χρειάζεται για την σωστή συντήρηση του ενυδρείου.Απλά τώρα θέλω να ασχοληθώ και να φτιάξω κάτι λίγο πιο καλο και οπτικά αλλα και κατάλληλο για τα ψαράκια μου αν και δόξα το θεώ τα περισσότερα τα έχασα απο γεράματα. :thumbup: αυτα τα ψαρια απο την λίστα τα εχω ψάξει πρωτου τα βάλω στην λίστα.Απλά ήθελα και μια γνώμη απο κάποιυς που εχουν βιώσει με αυτα τα ψάρια και θα ξέρουν καλύτερα.Σε ευχαριστω για τισ συμβουλες. θα μετρήσουν σίγουρα στην τελική επιλογή μου. :bye2:

Link to comment
Share on other sites

εχω περίπου 5 χρόνια ενα ενυδρείο 120 λίτρα. το οποίο με έμαθε τα βασικά και κυρίως να έχω υπομονή και να ψάχνομαι σε οτι εχει να κάνει με αυτα που θα τοποθετήσω γιατι στο παρελθόν οπως όλοι εβαζα οτι μου αρεσε χωρις να ξέρω αφου φυσικά είχα πάρει την εγκριση του πετσοπα οπότε θέλω να ελπίζω οτι δεν είμαι και τόσο αρχάριος :bye2: .σιγα σιγα όμως έμαθα.τουλάχιστον αυτά που χρειάζεται για την σωστή συντήρηση του ενυδρείου.Απλά τώρα θέλω να ασχοληθώ και να φτιάξω κάτι λίγο πιο καλο και οπτικά αλλα και κατάλληλο για τα ψαράκια μου αν και δόξα το θεώ τα περισσότερα τα έχασα απο γεράματα. :thumbup: αυτα τα ψαρια απο την λίστα τα εχω ψάξει πρωτου τα βάλω στην λίστα.Απλά ήθελα και μια γνώμη απο κάποιυς που εχουν βιώσει με αυτα τα ψάρια και θα ξέρουν καλύτερα.Σε ευχαριστω για τισ συμβουλες. θα μετρήσουν σίγουρα στην τελική επιλογή μου. :bye2:

Τα περισσοτερα απο αυτα που σου προτεινα τα ειχα και τα ξερω.Αφου δεν εισαι αρχαριος τοτε μπορεις να βαλεις και ραμιρεζι απλα να ξερεις οτι θελουν καθαρο νερακι και σταθερες παραμετρος οπως και οι οτοκυκλοι.Οπωτε με γνωμονα οτι θα ριξεις το ph θα σου προτεινω μια αμαδα απο καποιο τετρα η απο αρλεκινους,μια ομαδα οτοκυκλους,ενα ζευγαρι ραμιρεζι και ενα ζευγαρι ανσιστρους.Γαριδες και ραμιρεζι δεν πανε μαζι γιατι οι γαριδες θα γινουν μαμ,οπωτε πρεπει να διαλεξεις 1 απο τα 2 :(

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα απο αυτα που σου προτεινα τα ειχα και τα ξερω.Αφου δεν εισαι αρχαριος τοτε μπορεις να βαλεις και ραμιρεζι απλα να ξερεις οτι θελουν καθαρο νερακι και σταθερες παραμετρος οπως και οι οτοκυκλοι.Οπωτε με γνωμονα οτι θα ριξεις το ph θα σου προτεινω μια αμαδα απο καποιο τετρα η απο αρλεκινους,μια ομαδα οτοκυκλους,ενα ζευγαρι ραμιρεζι και ενα ζευγαρι ανσιστρους.Γαριδες και ραμιρεζι δεν πανε μαζι γιατι οι γαριδες θα γινουν μαμ,οπωτε πρεπει να διαλεξεις 1 απο τα 2 :thumbup:

Μια απο τις απορείες μου ήταν αν τα ραμιρέζι εχουν πρόβλημα με τις γαρίδες και τώρα μου λύθηκε.τα σαλιγκάρια θα έχουν πρόβλημα?το νούμερο 2 απο την λίστα το έχεισ δοκιμάσει ποτέ, λογικά θα έχει και αυτό προβλημα με τις γαρίδες

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις απορείες μου ήταν αν τα ραμιρέζι εχουν πρόβλημα με τις γαρίδες και τώρα μου λύθηκε.τα σαλιγκάρια θα έχουν πρόβλημα?το νούμερο 2 απο την λίστα το έχεισ δοκιμάσει ποτέ, λογικά θα έχει και αυτό προβλημα με τις γαρίδες

Τα σαλιγκαρια δεν νομιζω οτι εχουν προβλημα με τα ραμιρεζι και το νουμερο 2 δεν το ειχα ποτε οπωτε σ αυτο δεν μπορω να σου απαντησω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Από τα ψάρια που αναφέρεις, δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με τις γαρίδες (εξαιρώ τα ramirezi και δε γνωρίζω για τα kuhli loach). Αν βέβαια βάλεις κάποιο είδος γαρίδας που αναπαράγεται στο ενυδρείο, τότε για να επιβιώσει ο γόνος θα πρέπει να υπάρχουν αρκετές κρυψώνες, ξύλα, moss, φυτά κλπ. Ο γόνος είναι μεζεδάκι για τα περισσότερα είδη ψαριών.

Για τα ranirezi, τα kuhli και τα corydoras η σωστή επιλογή στο βυθό είναι η ψιλή αμμος. Επίσης τα δύο τελευταί καλό είναι να μπούν όσο πιο αργά γίνεται στο ενυδρείο, γιατί κινδυνεύουν από άστρωτο βυθό.

Εγώ προσωπικά θα έβαζα ένα μεγάλο κοπάδι από bleeding heart tetra και ένα είδος cory. Αντε να έβαζα ακόμα ένα είδος tetras.

Link to comment
Share on other sites

kuhli loach απιστευτο... :thumbup:μακαρι να μπορουσα να βαλω και εγω..αλλα τα 73 λιτρα ειναι ακρως απαγορευτικα......μην το σκευτεσαι παρτο οπωσδηποτεεεεεεεεεεε............

Γιατί το λες αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το λες αυτό;

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απο corydoras ποια θεωρείται πιο ανθεκτικά ή ολα πάνω κάτω το ίδιο ειναι?οταν λέμε ψιλή αμμος, τι κοκομμετρία εννοούμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...