Jump to content

ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΕ ΚΙΧΛΙΔΕΣ - HELP


hobby

Recommended Posts

Παιδιά Καλημέρα σας.

Επειδή είμαι εντελώς αρχάριος στο θέμα των αφρικάνικων κιχλίδων παρακαλώ την βοήθεια σας.

Εάν κάποιος έχει ένα 140 λιτρο ενυδρείο πόσες κιχλίδες μπορεί να βάλει ;

Το setup του ενυδρείου πως πρέπει να είναι ; Φυτεμένο κάνει η πρέπει νάχει αυτές τις πέτρες με τις τρύπες

που βλέπω σε πολλά ενυδρεία με αυτό το είδος ; Οι πέτρες πάλι αυτές γιατί είναι με τρύπες ;

Εαν το ενυδρείο έχει αρκετά ζωντανά φυτά μήπως δεν κάνει γιατί οι αφρικάνες απότι ξέρω είναι άγριες ;

Ευχαριστώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εάν αποφασίσεις να βάλεις στο ενυδρείο αφρικάνικες κιχλίδες από malawi θα πρέπει να ξέρεις ότι θέλουν πολλές πέτρες και ελάχιστα φυτά.

Πέτρες μπορείς να βάλεις και από παραλία αφού τις ξεπλύνεις καλά. Το όλο θέμα είναι να δημιουργηθούν πολλές τρύπες-σπηλιές που να μπορούν να κρύβονται.

Για τα φυτά δεν έχεις και πολλές επιλογές καθώς οι αφρικάνες αυτές είναι χορτοφάγες. Έτσι τα πιο πολλά μαλακά φυτά θα τα δούν σαν μεζεδάκι.

Μπορείς να βάλεις διάφορα είδη anubias καθώς και valisneria.

Link to comment
Share on other sites

οσο για το ποσα μελη απο αυτο το ειδος μπορει να φιλοξενησει ενα 140 λιτρο ενυδρειο η απαντηση ειναι πως δυστυχως οχι πολλα και με την προυποθεση πως υπαρχουν αρκετες πετρες.

θα μπορουσες να ξεκινησεις με labidochromis caeruleus(6-7) που ειναι και πιο ηρεμα ψαρια απο τα υπολοιπα μεχρι να αποκτησεις και ενα μεγαλυτερο ενυδρειο οπου θα μπορεις να βαλεις και περισσοτερα ειδη και μελη εαν αποφασισεις να συνεχισεις με αυτο το ειδος (το λατρευτο) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...