Jump to content

Τι ψαράκια να βάλω μέσα?


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

και εγώ ενδιαφέρομαι να ξενικήσω το 120λτ ενυδρείο μου και είμαι στο ψάξιμο στο φόρουμ σχετικά με ποιά ψάρια θα πρέπει να διαλέξω.

Μήπως μπορείτε να αναφέρετε ενδεικτικές τιμές των

γκάππυ

πλάτυ

ξιφοφόροι

νέον

αρλεκίνοι

ροδόστομοι

μπλε γκουράμι

γκουράμι

για να ξέρουμε αν είναι εφικτά τα σχέδια, απο άποψη τιμής.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολο και αυξάνονται τα έξοδα, αλλά τι να κάνω που έχω ήδη κολλήσει το μικρόβιο.

Κάθομαι και χαζεύω το ενυδρείο και τώρα που είναι σχεδόν άδειο από ψάρια. Φανταστείτε μετά τι έχει να γίνει.Τηλεόραση τέλος

Το αρχικο κοστος ειναι μεγαλο (σχετικα με τα τεστ) αλλα σκεψου οτι τεστ π.χ ΡΗ κανει απο 50 μετρησειςτης TETRA μεχρι και 250 της ΑΡΙ.Δηλαδη με μετρηση 1 φορα την εβδομαδα θα σου παει απο 1 χρονο μεχρι αρκετα παραπανω.Να προσεξεις ημερομηνια ληξεως.

Εγω εδω και ενα χρονο TV τελος.Ειμαι καρφωμενος στα ενυδρεια μου και στο Aquazone.

Link to comment
Share on other sites

...Μήπως μπορείτε να αναφέρετε ενδεικτικές τιμές των

γκάππυ

πλάτυ

ξιφοφόροι

νέον

αρλεκίνοι

ροδόστομοι

μπλε γκουράμι

γκουράμι

...........

Είναι τελείως σχετικές, κατά τη γνώμη μου. Από μαγαζί σε μαγαζί, διαφέρουν. Οχι πολύ, αλλά διαφέρουν. Ασε που πολλά από αυτά μπορείς να τα βρεις καλύτερα από αναπαραγωγές από χομπίστες και πολλές φορές χωρίς χρήματα. Πράγμα που θα σου έλεγα να προτιμήσεις, γιατί συνήθως είναι και πιο προσεγμένα.

Βοηθάς και το χόμπι έτσι... (γνώμη μου πάντα).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ειμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι μετά απ΄π 4 εβδομάδες το στρώσιμο ολοκληρώθηκεβ οπότε έβαλα ήδη τα πρώτα ψαράκια.Ακουσα τον πετσοπατζή και έβαλα 3 guppy και 2 molly. Το ερώτημα τώρα είναι πότε μπορώ να προσθέσω και άλλα ψαράκια? Τώρα που έβαλα και άλλα ψάρια θα ανέβει πάλι η αμμωνία?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις στρώσει σωστά το φίλτρο δεν θα πρέπει να ανεβάσει αμμωνία!

Καλό είναι να το παρακολουθείς συχνά για τον επόμενο μήνα!

Αν έχεις ζευγάρια θα έχεις τόσες γέννες που δεν θα χρειαστεί να κάνεις άλλες αγορές!

Κάτι που στο προτείνω ανεπιφύλακτα!

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι μετά απ΄π 4 εβδομάδες το στρώσιμο ολοκληρώθηκεβ οπότε έβαλα ήδη τα πρώτα ψαράκια.Ακουσα τον πετσοπατζή και έβαλα 3 guppy και 2 molly. Το ερώτημα τώρα είναι πότε μπορώ να προσθέσω και άλλα ψαράκια? Τώρα που έβαλα και άλλα ψάρια θα ανέβει πάλι η αμμωνία?

με'γειες τα ψαρακια σου!

τα συγκεκριμενα ψαρακια που πηρες γεννοβολανε διαρκως χωρις λογο και αφορμη! :welcome: (οταν ειναι ζευγαρακια βεβαια)

οποτε, αν δεν εχει γεμισει ηδη το ενυδρειο σου..ε, σε λιγο καιρο θα θες μεγαλυτερο..

επισης σαν ζωοτοκα που θελουν ειδικες συνθηκες, δυσκολα θα τα ταιριαξεις με αλλα ειδη..

αλλωστε ειναι πανεμορφα!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...