Jump to content

2 θεματα σε 1 βοηθεια


Recommended Posts

καταρχην σημερα εκανα μια ολικη αλλαγη στο ενυδρειο.μου πηρε γυρω στα 40 λεπτα η ολη διαδικασια που στρεσσαριστηκαν τα ψαρια αλλα τωρα ειναι μια χαρα..εκτος απο ενα corydora pepperd καθετε στον πυθμενα κανει κατι νευροσπαστες κινησεις και τωρα ειναι εκει ακουνητο και αναπνεει σχετικα βαρια..το χανω?

κατα δευτερον ενα αλλο προβλημα οχι και τοσο σοβαρο..στις ανουμπιες που πηρα χθες απο ενα παιδι έχει πανω σε μερικα φυλλα κατι σαν μαυρα σφουγγαρακια..ξερετε τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

έχει πανω σε μερικα φυλλα κατι σαν μαυρα σφουγγαρακια..ξερετε τι ειναι?

Μιαζουν και με τριχουλες??

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα, η όποια αλλαγή γίνεται στις παραμέτρους του νερού θα πρέπει να είναι σταδιακή και όσο το δυνατόν πιο ομαλή. Τα ψάρια στρεσάρονται από τις απότομες μεταβολές και τα πιο ευαίσθητα από αυτά δεν αντέχουν.

Αναφορικά με το φυτό σου, μάλλον για μαύρη τριχωειδή άλγη πρόκειται αλλά καλύτερα βάλε μια φωτογραφία για να πούμε με σιγουριά.

:P

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα, η όποια αλλαγή γίνεται στις παραμέτρους του νερού θα πρέπει να είναι σταδιακή και όσο το δυνατόν πιο ομαλή. Τα ψάρια στρεσάρονται από τις απότομες μεταβολές και τα πιο ευαίσθητα από αυτά δεν αντέχουν.

Αναφορικά με το φυτό σου, μάλλον για μαύρη τριχωειδή άλγη πρόκειται αλλά καλύτερα βάλε μια φωτογραφία για να πούμε με σιγουριά.

:P

Aκριβως. :thumbup:

Για ποιο λογο εκανες 100% αλλαγη στο ενυδρειο σου; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σημερα εκανα μια ολικη αλλαγη στο ενυδρειο.μου πηρε γυρω στα 40 λεπτα η ολη διαδικασια που στρεσσαριστηκαν τα ψαρια αλλα τωρα ειναι μια χαρα..εκτος απο ενα corydora pepperd καθετε στον πυθμενα κανει κατι νευροσπαστες κινησεις και τωρα ειναι εκει ακουνητο και αναπνεει σχετικα βαρια..το χανω?

κατα δευτερον ενα αλλο προβλημα οχι και τοσο σοβαρο..στις ανουμπιες που πηρα χθες απο ενα παιδι έχει πανω σε μερικα φυλλα κατι σαν μαυρα σφουγγαρακια..ξερετε τι ειναι?

Ελπιζω να μην αλλαξες και ολο το νερο. :P

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην αλλαξες και ολο το νερο. :P

παιδια όχι δεν εκανα 100 τις εκατο αλλαγη νερου..100 τις εκατο αλλαγη στα φυτα και στα διακοσμητικα εκανα..μηπως επειδη ανακατεψα τον βυθο ανεβηκαν τιποτα τοξικα για τα κορυς? απο τις αναθυμιασεις? το μαυρο αυτο πανω στις ανουμπιες ειναι μαυρα τριχωτα μπαλακια..τωρα εκανα ενα τεστακι και ειδα ότι ανεβηκε το ph απο 7,2 σε 7,8 :thumbup: και το ΚΗ σε 10 αυτα ειναι προβληματα? ειδικα για τα κορυς γιατι το ενα δεν ειναι καθολου καλα..μετρησα και για νο2 ειναι 0 αλλα τωρα εχει αρχισει ενα μπλακ φαντομ τετρα και τριβεται στις επιφανειες..απαντηστε μου γι αυτα και θα σας ανεβασω τις φωτο για τις ανουμπιες που ειναι δευτερο και όχι τοσο σημαντικο θεμα..ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

παιδια όχι δεν εκανα 100 τις εκατο αλλαγη νερου..100 τις εκατο αλλαγη στα φυτα και στα διακοσμητικα εκανα..μηπως επειδη ανακατεψα τον βυθο ανεβηκαν τιποτα τοξικα για τα κορυς? απο τις αναθυμιασεις? το μαυρο αυτο πανω στις ανουμπιες ειναι μαυρα τριχωτα μπαλακια..τωρα εκανα ενα τεστακι και ειδα ότι ανεβηκε το ph απο 7,2 σε 7,8 :P και το ΚΗ σε 10 αυτα ειναι προβληματα? ειδικα για τα κορυς γιατι το ενα δεν ειναι καθολου καλα..μετρησα και για νο2 ειναι 0 αλλα τωρα εχει αρχισει ενα μπλακ φαντομ τετρα και τριβεται στις επιφανειες..απαντηστε μου γι αυτα και θα σας ανεβασω τις φωτο για τις ανουμπιες που ειναι δευτερο και όχι τοσο σημαντικο θεμα..ευχαριστω !

το ενα κορυ ειναι ετοιμο να πεθανει..αναπνεει γρηγορα και ειναι σχεδον ανασκελα..

Link to comment
Share on other sites

Πιθανως το ανακατεμα του βυθου σου προκαλεσε καποιο προβλημα.Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Οπως και αν εχει συμπληρωσε την ακολουθη φορμα με οσες πληροφοριες μπορεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

και δωσε μας και καμμια φωτο,να εχουμε κατα δυνατον πληρη εικονα. :P

Link to comment
Share on other sites

Πιθανως το ανακατεμα του βυθου σου προκαλεσε καποιο προβλημα.Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Οπως και αν εχει συμπληρωσε την ακολουθη φορμα με οσες πληροφοριες μπορεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

και δωσε μας και καμμια φωτο,να εχουμε κατα δυνατον πληρη εικονα. :P

Λεω εγω τωρα,μηπως τελικα η σκουπα μας κανει καλο στα ενυδρεια μας,και ειδικα για τετοιες περιπτωσεις,γιατι πριν μερικες μερες τα ιδια επαθε και ενας αλλος φιλος. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λεω εγω τωρα,μηπως τελικα η σκουπα μας κανει καλο στα ενυδρεια μας,και ειδικα για τετοιες περιπτωσεις,γιατι πριν μερικες μερες τα ιδια επαθε και ενας αλλος φιλος. :P

χρησιμοποιησα σκουπα βυθου και τραβηξα το 30 τις ακτο του νερου και εκανα σωστη αλλαγη με χλυαρο νερο και αντιχλωριο οπως καθε φορα..το ενυδρειο τρεχει κοντα 2 μηνες..παιζει να εχει ανεβει αμμωνια? λογο του ότι δεν εχω τεστ αμμωνιας εκανα ολα τα αλλα και μου βγηκαν τα νο2 0 τα νο3 12,5-15 και μονο οι σκληροτητα kh ανεβηκε και το ph sto 7,8..το φιλτρο που χρησιμοποιω το ειχα μπολιασει και εχει μεσα 4 λιτρα υλικο σιποραξ κυριως και μηχανικο κατω κατω..

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα σκουπα βυθου και τραβηξα το 30 τις ακτο του νερου και εκανα σωστη αλλαγη με χλυαρο νερο και αντιχλωριο οπως καθε φορα..το ενυδρειο τρεχει κοντα 2 μηνες..παιζει να εχει ανεβει αμμωνια? λογο του ότι δεν εχω τεστ αμμωνιας εκανα ολα τα αλλα και μου βγηκαν τα νο2 0 τα νο3 12,5-15 και μονο οι σκληροτητα kh ανεβηκε και το ph sto 7,8..το φιλτρο που χρησιμοποιω το ειχα μπολιασει και εχει μεσα 4 λιτρα υλικο σιποραξ κυριως και μηχανικο κατω κατω..

το ετοιμοθανατο κορυ τι να το κανω? να κανω μια αλλαγη ακομα ? και αν ναι ποσο νερο να βγαλω?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα στον Δημητρη και εννοουσα την τακτικη χρησιμοποιηση της σκουπας για να μην συσορευονται βρωμιες.

Αν και δεν μπορω να στο τεμηριωσω,εγω θα εβαζα τωρα ανθρακα,και δεν θα πειραζα το ψαρακι :P

Link to comment
Share on other sites

to cory σου πεθανε απο στρες

οταν κανουμε αλαγες νερου δεν ανακατεβουμε τον βυθο και κανουμε με λιγο πιο παγωμενο νερο 22 βαθμους ειναι οτι πρεπει

εαν μας συμβει κατι και στρεσαριστουν τα ψαρια μας κραταμε τα φωτα κλιστα

και το νερο να οξυγονωνεται καλα

Link to comment
Share on other sites

to cory σου πεθανε απο στρες

οταν κανουμε αλαγες νερου δεν ανακατεβουμε τον βυθο και κανουμε με λιγο πιο παγωμενο νερο 22 βαθμους ειναι οτι πρεπει

εαν μας συμβει κατι και στρεσαριστουν τα ψαρια μας κραταμε τα φωτα κλιστα

και το νερο να οξυγονωνεται καλα

καταρχην δεν εχει πεθανει ακομα..δευτερον το αεριζω καλα το νερο και εχει τρελη κυκλοφορια λογω οτι εχω πολυ δυνατο φίλτρο..δεν πρεπει να πεθανε απο στρεςς γιατι εκανε κατι σπασμοδικες κινησεις πριν και τωρα ειναι απλα καθισμενο στον πατο και αναπνεει βαθεια..

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν εχει πεθανει ακομα..δευτερον το αεριζω καλα το νερο και εχει τρελη κυκλοφορια λογω οτι εχω πολυ δυνατο φίλτρο..δεν πρεπει να πεθανε απο στρεςς γιατι εκανε κατι σπασμοδικες κινησεις πριν και τωρα ειναι απλα καθισμενο στον πατο και αναπνεει βαθεια..

[/quotπεθανε μολις ο κορυντορακος..τα αλλα ψαρια ξαναγυρισαν στους φυσιολογικους τους ρυθμους..εκανα μια ακομα αλλαγη με 5πλη δοση βιοτοπολ και φαινεται ότι δεν εχουν την ιδια αντιδραση πλεον..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...