Jump to content

ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Αν και η εμπειρια μου ειναι μικρη, (10 μηνες 25 lt με χρυσοψαρα, 5 μηνες 80 lt κοινωνικο φυτεμενο)

σκευτομαι σοβαρα να αλλαξω κατηγορια και να μπω κι εγω στην παρεα του θαλασσινου ενυδρειου!!!!

Αυτο θα γινει μαλλον, μετα το καλοκαιρι του 2007, οποτε νομιζω οτι εχω χρονο για συλογη πληροφοριων.

Θα ηθελα την βοηθεια σας, για να αρχησω να ψαχνω.

Reef ή Fish Only ?

Στα 80 ή στα 240 lt ?

Ποιος ειναι ο εξοπλισμος ενος θαλασσινου ενυδρειου ;

Απο που πρεπει να αρχησω ;;;;;;;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Αν και η εμπειρια μου ειναι μικρη, (10 μηνες 25 lt με χρυσοψαρα, 5 μηνες 80 lt κοινωνικο φυτεμενο)

σκευτομαι σοβαρα να αλλαξω κατηγορια και να μπω κι εγω στην παρεα του θαλασσινου ενυδρειου!!!!

Αυτο θα γινει μαλλον, μετα το καλοκαιρι του 2007, οποτε νομιζω οτι εχω χρονο για συλογη πληροφοριων.

Θα ηθελα την βοηθεια σας, για να αρχησω να ψαχνω.

Reef ή Fish Only ?

Στα 80 ή στα 240 lt ?

Ποιος ειναι ο εξοπλισμος ενος θαλασσινου ενυδρειου ;

Απο που πρεπει να αρχησω ;;;;;;;

Ευχαριστω

Καλως Ηλθες Ανασταση και καλη αρχη !! :)

Καλα κανεις και αρχιζεις απο τωρα το διαβασμα καθως θα χρειαστεις και πολυ ψαξιμο αλλα και πραγματικα πολυ διαβασμα!! Παμε στις ερωτησεις σου:

Το αν θα ειναι Reef η Fish Only ειναι μια καθαρα δικη σου αποφαση! Εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Το Fish Only ειναι σχετικα πιο απλο και οικονομικο αλλα η ομορφια των κοραλλιων ειναι απιστευτη! Απο εκει και περα μπορεις ανετα να ξεκινησεις με ενα fish only με προσεχτικα επιλεγμενους κατοικους που αργοτερα θα μετατρεψεις σταδιακα σε reef. Επισης αν θελεις καποια συγκεκριμενα ψαρια που δεν ειναι ασφαλη με τα κοραλλια τοτε αναγκαστικα θα πας για fish only κτλ Οπως καταλαβαινεις δεν μπορουμε να σου απαντησουμε αν δεν γνωριζουμε τι ακριβως θελεις και σου αρεσει...

Οσο αφορα τα λιτρα η απαντηση ειναι ευκολη! Οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα απο ολες τις αποψεις! Βασικα ειναι σαφως πιο ευκολη η διατηρηση σταθερων συνθηκων σε ενα ενυδρειο με περισσοτερο νερο απο οτι σε ενα αλλο μικροτερο...στο μικρο ενυδρειο καθε αλλαγη εχει αμεσο αντιχτυπο ενω τα μεγαλυτερα ενυδρεια συγχωρουν καποια λαθακια...φυσικα οσο μεγαλυτερο το ενυδρειο τοσο μεγαλυτερες επιλογες ψαριων θα εχεις αφου αρκετα απο τα θαλασσινα ψαρια απαιτουν αρκετα λιτρα για να ζησουν καλα!

Οσο αφορα τον εξοπλισμο επειδη υπαρχουν πολλα πραγματα που πρεπει να μαθεις θα το συνδιασω με την αλλη σου ερωτηση (απο που να αρχισω...) και θα σου προτεινω να ξεκινησεις το διαβασμα ωστε μετα να μπορεσουμε να συζητησουμε συγκεκριμενες αποριες....

Για αρχη διαβασε τα τρια αρθα "Ξεκινωντας ενα θαλασσινό ενυδρειο" που θα βρεις ΕΔΩ και σιγα σιγα διαβασε και τα υπολοιπα. Επισης χομπιστας θαλασσινου νερου χωρις βιβλια δεν υπαρχει! Δες καποια που προτεινονται ΕΔΩ

Ισως νιωθεις λιγο χαμενος στην αρχη αλλα μην ανυσηχεις! Απλα παρε μια ιδεα ωστε να μπορεις να ρωτας συγκεκριμενα πραγματακια και σε περιμενουμε :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμμεση απαντηση σου Manogr.

Ιδη "κατεβασα" μερικες σελιδες, και αρχηζω απο το απογευμα το διαβασμα!!

Θα επανελθω οταν θα ειμαι ετοιμος, για τις πρωτες απορειες.

Link to comment
Share on other sites

:)στα καταστηματα λενε οτι τα θαλασσινα ξεκινανε απο τα 500lt ισχυει???

υπαρχει ελαχιστο και αν ναι ποιο???? :blink:

Link to comment
Share on other sites

:) στα καταστηματα λενε οτι τα θαλασσινα ξεκινανε απο τα 500lt ισχυει???

υπαρχει ελαχιστο και αν ναι ποιο???? :blink:

Οχι βεβαια! :blush: Αναλογα με την εμπειρια καθενος μπορεις να φτιαξεις οσο μικρο θελεις! Υπαρχουν πολλα pico reef που ξεκινανε ακομα και απο τα 2 λιτρα και ακομα μικροτερα (μεχρι και σφηνακια στα περβαζια παραθυρου εχουν φτιαξει!)... Μεχρι περιπου 100-120 λιτρα μιλαμε για nano reef και μετα μιλαμε για κανονικα reef!! Βεβαια οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα αλλα αυτο δεν σημαινει τιποτα!

Αν σε καποιο μαγαζι σου ειπαν ετσι (ξεκινανε...και οχι προτεινουμε...) ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ λαθος!!! Ακου 500 :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια! :blink: Αναλογα με την εμπειρια καθενος μπορεις να φτιαξεις οσο μικρο θελεις! Υπαρχουν πολλα pico reef που ξεκινανε ακομα και απο τα 2 λιτρα και ακομα μικροτερα (μεχρι και σφηνακια στα περβαζια παραθυρου εχουν φτιαξει!)... Μεχρι περιπου 100-120 λιτρα μιλαμε για nano reef και μετα μιλαμε για κανονικα reef!! Βεβαια οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα αλλα αυτο δεν σημαινει τιποτα!

Αν σε καποιο μαγαζι σου ειπαν ετσι (ξεκινανε...και οχι προτεινουμε...) ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ λαθος!!! Ακου 500 :)

ναι ετσι μου ειπαν.

οταν λεμε reef θα εχει μεσα και ψαρακια η μονο βραχο και φυτα???

τα θαλασσινα ψαρακια απαιτουν περισσιτερο νερο??? (λιτρα ανα ψαρι)???

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι μου ειπαν.

οταν λεμε reef θα εχει μεσα και ψαρακια η μονο βραχο και φυτα???

τα θαλασσινα ψαρακια απαιτουν περισσιτερο νερο??? (λιτρα ανα ψαρι)???

οι πρωταγωνιστές είναι τα κοράλλια .

.. συμπρωταγωνιστές τα ψάρια…

.. πολλοί και ενδιαφέροντες κομπάρσοι … διάφορες γαρίδες , σαλιγκάρια , ερημίτες . αστερίες . αχινοί. .. κλπ.. και όλα αυτά σε σκηνικό με βράχια και άμμο..

αυτά σε γενικές γραμμές συνθέτουν την εικόνα του reef ενυδρείου.. :)

ναι ΙΜΟ τα θαλασσινά ψάρια θέλουν πιο πολύ χώρο για να ζούνε καλά..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...