Jump to content

Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό σε ένα από τα 4 ζεμπράκια που έχω έχει εμφανισθεί ένα άσπρο σημάδι σαν σπυρί ακριβώς μπροστά από το στόμα του. Τις τελευταίες μέρες εμφανίστηκε και σε δεύτερο ζεμπράκι. Είναι αρρώστια? Να χρησιμοποιήσω ΜΥΧΑΖΙΝ ή κάτι άλλο?

Προσπαθώ για φωτογραφία αλλά τα άτιμα δεν ποζάρουν :)

Έγινε επεξεργασία - nkary
Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό σε ένα από τα 4 ζεμπράκια που έχω έχει εμφανισθεί ένα άσπρο σημάδι σαν σπυρί ακριβώς μπροστά από το στόμα του. Τις τελευταίες μέρες εμφανίστηκε και σε δεύτερο ζεμπράκι. Είναι αρρώστια? Να χρησιμοποιήσω ΜΥΧΑΖΙΝ ή κάτι άλλο?

Προσπαθώ για φωτογραφία αλλά τα άτιμα δεν ποζάρουν :)

φιλε nkary το ιδιο προβλημα παρουσιαστηκε και σε μενα στα red eye που εχω, και προκειτε για mouth φουνγκους. :blink: Για φωτο και γω πηγαινα αλλα δεν καθοντουσαν......Φιλε γρηγορα αγωγη για να τα γλυτωσεις , και να μην κολλησουν και τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

φιλε nkary το ιδιο προβλημα παρουσιαστηκε και σε μενα στα red eye που εχω, και προκειτε για mouth φουνγκους. :) Για φωτο και γω πηγαινα αλλα δεν καθοντουσαν......Φιλε γρηγορα αγωγη για να τα γλυτωσεις , και να μην κολλησουν και τα υπολοιπα...

Γεια σου φίλε

Μάλλον έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα.Το μυχαζιν που αναφέρω θα κάνει κάτι ή να ψάξω για κάτι άλλο?Να τα βάλω σε καραντίνα και να κάνω θεραπεία και στα 2 ενυδρεία ή να τα αφήσω μαζί με τα άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία σε όλο το ενυδρείο και προτίμησε άλλο φάρμακο γιατί το ΜΥΞΑΖΙΝ είναι πολύ σοφτ...

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία σε όλο το ενυδρείο και προτίμησε άλλο φάρμακο γιατί το ΜΥΞΑΖΙΝ είναι πολύ σοφτ...

ΟΚ.Μέσα έχω και 2 χρυσόψαρα,1 πλεκόστομο και 1 μικρογαιοφάγο. Μπορείς να μου πείς μήπως ποιό να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Της ΑΡΙ (Aquarium Pharmaceuticals Ink).

Αν θυμάμαι καλά είναι το FURAN-2 σε κάψουλες.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Της ΑΡΙ.

Αν θυμάμαι καλά είναι το FURAN-2 σε κάψουλες.

Ευχαριστώ πολύ.Άλλα αν δεν βρω της ΑΡΙ υπάρχει κάτι σε Waterlife ή Sera διότι έχω την εντύπωση ότι δεν έχω δει την μάρκα που μου προτείνεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση η Θεσ/νίκη να μην έχει τα προϊόντα της ΑΡΙ...

Η Waterlife έχει το ΜΥΧΑΖΙΝ.

Η SERA έχει το MYCOPUR (σε συνδιασμό και με το ECTOPUR).

Για μένα πιο αποτελεσματικό είναι το FURAN-2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση η Θεσ/νίκη να μην έχει τα προϊόντα της ΑΡΙ...

Η Waterlife έχει το ΜΥΧΑΖΙΝ.

Η SERA έχει το MYCOPUR (σε συνδιασμό και με το ECTOPUR).

Για μένα πιο αποτελεσματικό είναι το FURAN-2.

Ότι θα έχει θα έχει αλλά σε όσα έχω πάει δεν έχω δει της API. Πάω να βρώ φάρμακο. Να σαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσεις την όποια θεραπεία, να ΣΙΓΟΥΡΕΨΕΙΣ πρώτα τη διάγνωση..!

Εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι μιλάμε για "mouth φουνγκους" πάντως. Φωτο ΚΑΘΑΡΗ & ΜΕΓΑΛΗ μπορείς να βάλεις?

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσεις την όποια θεραπεία, να ΣΙΓΟΥΡΕΨΕΙΣ πρώτα τη διάγνωση..!

Εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι μιλάμε για "mouth φουνγκους" πάντως. Φωτο ΚΑΘΑΡΗ & ΜΕΓΑΛΗ μπορείς να βάλεις?

Πολύ δύσκολο το βλέπω για φωτογραφία.Όσες βγάζω είναι χάλια.Πήγα σε ένα κατάστημα και επείδη δεν μπορούσαμε να καταλήξουμε σε διάγνωση μου πρότεινε το Medimor της Aquarium Munster. Μήπως το ξέρει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις φωτο δεν μπορουμε να σου πουμε

Μπορει να μην ειναι fungus αλλα οζωδης νοσος απ την περιγραφη σου, που ευχομαι να μην ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...