Jump to content

Ανοιχτά βράγχια


Recommended Posts

Πάλι πρόβλημα από εκεί που δεν το περιμένω. Χθές ένα guppy είχε και τα δύο τα βράγχια ανοιχτά και κολυμπούσε συνέχεια κάτω από την επιφάνεια του νερού. Τα βράγχια έχουν χρώμα κόκκινο και κρατάει το στόμα του ανοιχτό. Τα άλλα που έχω είναι οκ. Μπορεί να θεραπευτεί με αλάτι;;

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω...

Πόσα γκαππάκια έχεις μέσα στο 35άρι και πόσα λίτρα καθαρό νερό έχει το ενυδρειάκι? Μήπως - λέω, μήπως - πρέπει να αναθεωρήσεις τα δεδομένα σου..? Συνεχή συμπτώματα ασθενειών δεν είναι καλό σημάδι συνθηκών... Εγώ πάνω από 5-6 ψαράκια δεν θα είχα σε τόσα λίτρα.

Τώρα σχετικά με την περίπτωση αυτή, πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο και δεν μου έχει ξανατύχει... Εσωτερικά πρέπει να είναι κόκκινα, πάντως.

Συνέχεια είναι με ανοιχτό το στόμα και τα βράγχια?

Παρατήρησέ το με μεγεθυντικό φακό και δυνατό φως, μήπως και έχει μικρά σκουλήκια εκεί...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Filoxene είναι 35 λίτρα καθαρά και έχω 2 αγορασμένα και 2 γεννημένα guppy μέσα. Το ich το είχε το αγορασμένο γι αυτό προτίμησα να το βάλω σε ξεχωριστό ενυδρείο. Με τα ανοιχτα βράγχια το έχω 1 χρόνο, την Τρίτη έβαλα τα αγορασμένα και απο χθές είδα αυτό το πρόβλημα και στο "παλιό" guppy. Τώρα έχω και τα δύο σε άλλο ενυδρείο αλλά θα τα βάλω ξανα στο μεγάλο για θεραπεία. Μήπως έφαγε κάτι και του κόλλησε στο στόμα;; Λέω εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, δεν ξέρω να σου πω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει θα την βρώ την άκρη που θα πάει....Θα σας ενημερώσω για εξελίξεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...