Jump to content

Άσπρα....


Giatrope

Recommended Posts

Γεια σε όλους! Πριν από σαράντα περίπου μέρες αγόρασα ένα πιτσιρικά άσπρο δίσκο, ο οποίος μέχρι πρόσφατα τα πήγαινε περίφημα μέσα στο ενυδρείο. Δύο τρείς μέρες τώρα τα περιτώματα του είναι άσπρα - διάφανα στο μεγαλύτερο τους ποσοστό. Είναι ένδειξη καμιάς αρρώστειας?? Θέλω να πιστευώ ότι δεν είναι τα προεόρτια του "Hole In The Head".... Ο πιτσιρίκος τρώει μια χαρά και συμπεριφέρεται καλά.

Καμιά συμβουλή παιδιά?? :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! Πριν από σαράντα περίπου μέρες αγόρασα ένα πιτσιρικά άσπρο δίσκο, ο οποίος μέχρι πρόσφατα τα πήγαινε περίφημα μέσα στο ενυδρείο. Δύο τρείς μέρες τώρα τα περιτώματα του είναι άσπρα - διάφανα στο μεγαλύτερο τους ποσοστό. Είναι ένδειξη καμιάς αρρώστειας?? Θέλω να πιστευώ ότι δεν είναι τα προεόρτια του "Hole In The Head".... Ο πιτσιρίκος τρώει μια χαρά και συμπεριφέρεται καλά.

Καμιά συμβουλή παιδιά?? :)

Ασπρα περιττωματα=ΕΝΔΟΠΑΡΑΣΙΤΟ!!!

Ανεβασε τη θερμοκρασια στους 31 βαθμους για λιγες μερες και ξεκινα θεραπεια με το HEXAMITA της ESHA!Φανταζομαι δεν ειναι ο μονος δισκος στο ενυδρειο,ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Το φοβόμουν οτι θα ηταν παράσιτο... Δεν είναι μόνος του, έχει άλλους 3 μέσα, (σύνολο 4) άλλα φαίνονται καλά προς το παρόν.

Έχω κάποιες κάψουλες Flugil από προηγούμενες "ιστορίες" με άλλους discus. Κάνουν για την θεραπεία? "Πότισμα της τροφής με την σκόνη της αμπούλας και τάισμα κλπ..

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση Nidal

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια κανουν!!!Ξεκινα ομως γρηγορα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαια κανουν!!!Ξεκινα ομως γρηγορα!!!

Μήπως θα ήταν καλό να αναφέρεις τη δόση και τη διάρκεια της θεραπείας με το flagil, ώστε να πληροφορηθούν όλοι, που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και να πράξουν ανάλογα?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλό να αναφέρεις τη δόση και τη διάρκεια της θεραπείας με το flagil, ώστε να πληροφορηθούν όλοι, που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα και να πράξουν ανάλογα?

Λοιπόν τα βήματα είναι τα εξής:

1 αλλαγή νερού 30%

2. θερμοκρασία στους 30 βαθμούς (όχι ψηλότερα)

3. προσθήκη 250mg ανά 40lt νερού. Ανάλογα τη μορφή που θα πάρεις τό φάρμακο (Flagyl) το κάνεις σκόνη και το διαλύεις σε λίγη ποσότητα νερού, πρίν το ρίξεις στο ενυδρείο. (Εγώ το διέλυα στο φλυτζανάκι του καφέ)

4. Μετά από 12 ώρες αλλάγη 30% νερού και επανάληψη της δόσης. Αυτό επαναλαμβάνεται για τρείς ημέρές

5. Κατά την διάρκεια της θεραπείας τα φώτα πρέπει να είναι σβηστά καθώς το φάρμακο επηρεάζεται από αυτά.

6. Ποικιλία ταίσματος. Το νερό πρέπει να διατηρείται πολύ καθαρό και να αφαιρούνται κατάλοιπα φαγητού.

Η θεραπεία είναι αποτελεσματική για τα πρώτα στάδια του HEX. Αν τα ψάρια δεν ανταποκρίνονται στη θεραπεία τότε η δόση αλλάζει στα 400mg/40lt με αλλαγές ανά 8 ώρεςγια διάρκεια 10 ημερών.

Παιδιά η θεραπεία είναι αποτελεσματική αλλά προσωπικά μου ήρθε ακριβή καθώς χρησιμοποιώ νερό από Α/Ο. και την ακολουθούσα για 10 ημέρες. Τουλάχιστον έσωσα δύο discus που ήταν σε άσχημη κατάσταση.

HINT:

α. Μετά από κάθε αλλάγή η προσθήκη αλατιού κάνει το φάρμακο πιο αποτελεσματικό. 1 κουταλιά της σούπας ανά 40Lt.

β. Αν τα ψάρια τρώνε κανονικά είναι καλύτερα να αναμειγνύεται η σκόνη με το φαγητό τους έτσι ώστε να χτυπιέται το "κακό" στη ρίζα

Όποιος έχει κάποιο σχόλιο τον παρακαλώ να ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...