Jump to content

Παρουσίαση ενυδρείου


soupia

Recommended Posts

Λοιπόν γεια σας κ από εμένα. Ασχολούμε με το χόμπυ εδώ κ 10 μήνες κ έχω στην κατοχή μου 2 ενυδρεία: ένα 50 λίτρων κ ένα 60 λίτρων.

Αγαπημένα ψάρια τα ραμιρέζι κ ελπίζω κάποτε να στήσω ένα μαγαλύτερο βιοτοπικό ενυδρείο με ραμ.

Για αρχή θα παρουσιάσω το 50 λίτρων.

Λοιπόν έχουμε κ λέμε:

ψάρια:3 corydoras bronze, 2 οττο, 3 πλατύ, καμία δεκαριά γκάμπυ, 1 ραμ αρσενικό κ 2 apple snail.

φυτά: anubia nana, hygrophila corymbosa siamensis 53B, cryptocoryne x willissi, cryptocotyne wendtii Mi Oya, echinodorus bleheri, echinodorus schluteri leopard, microsorum pteropus, microsorum pteropus windelov k αρκετό κερατόφυλλο.

Υπάρχουν ακόμα 2 ξύλα mopani κ μία πέτρα πάνω στα οπία έχουν δεθεί με πετονιά οι ανουμπίες κ τα microsorum.

Από φίλτρο 1 εσωτερικό EHEIM 2008.

Μερήσεις: PH 7,5-KH 5-GH 8-FE 0,25-NO3 5-PO4 0,1.

Χρησιμοποιώ υγρά τεστ της SERA.

Αλλαγές κάθε Κυριακή 10 λίτρα.

Λιπάσματα χρησιμιποιώ τη σειρά της seachem, ακολουθώντας το dosing plan στο 50%.

Θερμοκρασία στους 25 βαθμούς.

Φωτισμός: 1*15w arcadia original tropical στο μπροστά μέρος από τις 13:00 μέχρι τις 22:00 και 1*15w sera daylight στο πίσω μέρος από τις 15:00 μέχρι τις 21:00.

Για υπόστρωμα υπάρχει 2 πόντους sera floredepot κ από πάνω γύρω στα 5 cm χαλαζιακό χαλίκι.

Αυτά προς το παρόν κ ελπίζω να τα λέμε πιο συχνά από εδώ κ πέρα.

post-711-1162580950_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Welcome back φιλε!Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Σύντομα θα ακολουθήσει η παρουσίαση κ του δεύτερου ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου!

Το ενυδρείο σου δείχνει πανέμορφο.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλε πρωτο :)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο εμενα. :):blink::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

:):blink::ballistic:

Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο ενυδρείο σου φίλε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικα πολυ ομορφο ... :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο :):blink:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε! Αλλά επειδή από όλους ακούς τα ίδια να κάνω λίγο τον έξυπνο; Λίγο θέμα νομίζω ότι έχεις με τη σύνθεσή σου...Το νερό σου είναι ιδανικό ή καλύτερα ανεκτό για όλους τους κάτοικους με εξαίρεση το ραμακι και τα νέον που θέλουν μάλλον αρκετά πιο μαλακά νερα...Θα σου έλεγα απλά να προσθέσεις λίγο τύρφη στα υλικά του φίλτρου και στα λίτρα αυτά θα είχες αρκετά πιο μαλακό νερό, αλλά μετά θα εχεις πρόβλημα με τα πλάτυ και τα γκάπυ...τα υπόλοιπα ψαράκια ανέχονται μεγάλο φάσμα τιμών νερου γιαυτό και δεν τα ανέφερα...Συνάδελφοι διορθώστε με αν κάνω λάθος... αν μας πείς τη σύνθεση του άλλου ίσως να μπορείς να κάεις καμμία τράμπα αν έχεις και άλλα είδη για μαλακό νερό...πάντως είναι πολύ ωραίο..

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το νερό σου είναι ιδανικό ή καλύτερα ανεκτό για όλους τους κάτοικους με εξαίρεση το ραμακι και τα νέον που θέλουν μάλλον αρκετά πιο μαλακά νερα...

:)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

εχεις κανει πολυ καλη δουλεια και ωραια βολεμενα τα φυτα σου..μπραβο!

εχω την εντυπωση πως νεον δεν εχει οποτε τον παιρνει για λιγη παραπανω σκληροτητα(με προσοχη και αυτο μεχρι να σταθεροποιηθουν οι τιμες του)..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!

εχεις κανει πολυ καλη δουλεια και ωραια βολεμενα τα φυτα σου..μπραβο!

εχω την εντυπωση πως νεον δεν εχει οποτε τον παιρνει για λιγη παραπανω σκληροτητα(με προσοχη και αυτο μεχρι να σταθεροποιηθουν οι τιμες του)..

Ούπς έχεις δίκιο δενξέρω που είδα νεόν έγω...anyway το ραμιρέζι εξακολουθεί να είναι παραφωνία βέβαια...και δεν αντέχει σε αυτά τα pH...(νέον; το ονειρεύτηκα; :) )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κ πάλι σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Το ραμ αρχικά το είχα στο άλλο ενυδρείο (ραμ, καρδινάλιοι, όττο) αλλά δεν τα πήγαινε καθόλου

καλά με το άλλο αρσενικο ραμ που είχα εκεί κ αναγκάστηκα να το βγάλω. Οφείλω να πω πως κ το άλλο ενυδρείο έχει παρόμοια τιμή σε ΡΗ γύρω στο 7,5.

Προσπάθησα με diyco2 συσκευές να παίξω με το ΡΗ αλλά δεν κατάφερνα να το κρατήσω σταθερό. Έτσι από το να έχω αποκλίσεις προτίμησα να είναι σταθερά γύρω στο 7,5.

Έτσι για τα φυτά συμπληρώνω co2 με το excel της seachem κ τα ψαράκια μου σίγουρα δείχνουν καλύτερα με σταθερές τιμές ΡΗ έστω κ γύρω στο 7,5.

Ελπίζω κάποια στιγμή με την αγορά ενός μεγαλύτερου ενυδρείου κ του κατάλληλου εξοπλισμού να μπορέσω να φτιάξω ένα βιοτοπικό για αυτα τα υπέροχα ψάρια τα ραμιρέζι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...