Jump to content

Recommended Posts

Μόλις ανακάλυψα ένα κόκκινο σημάδι στην κοιλία του μικρού μου θηλυκού opaline gourami.

Είναι ζωηρή και τρώει με όρεξη ...

Τι είναι αυτό? :)

gouramilg0.jpg

gourami1ny5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να έχει και μικρό εξόγκωμα σε εκείνο το σημείο ή μου φαίνεται? Προσπάθησε να το δεις με φακό και δυνατό φως για περισσότερες λεπτομέρειες. Τίποτα άλλα συμπτώματα έχει? (ξύσιμο κλπ).

Πάντως θα σου πρότεινα να το απομονώσεις, γιατί μπορεί να είναι ερυθροδερματίτις (βακτήριο AEROMONAS) και σε αυτή τη περίπτωση είναι πιο δύσκολη η θεραπεία.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ήταν Fish Mycobacterium. (Fish TB ή Fish MB) …η φυματίωση των ψαριών … η «αρρώστια των gourami».

Μου είπαν πως θα είχε εξελιχθεί σιγά σιγά μέσα στις επόμενες 2-3 εβδομάδες και πρακτικά με αντιβίωση και τοπική θεραπεία θα είχε πιθανότητες 1% .

Το μεγαλύτερο «πρόβλημα» είναι ότι ίσως είναι η μόνη κολλητική ασθένεια από ψάρι στον άνθρωπο και πρέπει, όπως πάντα άλλωστε, να κρατά κανείς σωστές συνθήκες υγιεινής όταν έρχεται σε επαφή με το ενυδρείο.

Συνεπώς κάναμε ευθανασία στο ψάρι και μια αλλαγή νερού της τάξεως του 50% και προσθέσαμε άνθρακα στα φίλτρα.

Όλα αυτά τα γράφω για να βοηθήσω και τους υπόλοιπους … με μερικά πράγματα δεν είναι να παίζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνατε ευθανασία σε ψάρι που είχε νορμάλ συμπεριφορά στο ενυδρείο, μόνο με μια κοκκινίλα στη βάση του πτερυγίου του, επειδή σας είπαν ότι μπορεί να είναι Fish Mycobacterium (Fish TB ή Fish MB) και "ΘΑ" εξελιχθεί, έτσι όπως λες?...!

Συγνώμη, αλλά για μένα αυτό είναι εντελώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

Ακόμα και σωστή να είναι η διάγνωση (δεν ξέρω, γιατί δεν έχω δει το ψάρι παρά μόνο φωτογραφίες του), αυτό νομίζω ότι ΔΕΝ έπρεπε να γίνει..! Τουλάχιστον όχι τώρα, βρε παιδιά..! Δηλαδή αν μου πουν ότι έχω AIDS, θα πρέπει να πάω να αυτοκτονήσω? Ή να μου κάνουν οι δικοί μου ευθανασία για να μην κολλήσουν ή για να μην ταλαιπωρούμαι αργότερα?????????

Κατ΄αρχήν έτσι όπως βλέπω την φωτογραφία, αυτό θα μπορούσε να είναι πολλά πράγματα... Θα έπρεπε να σιγουρευτείς πρώτα και πιστεύω ότι μόνο με αυτό που περιγράφεις παραπάνω, δεν μπορεί να γίνει ακόμα σωστή διάγνωση. Ποιος είναι αυτός που πήρε την ευθύνη να πει/κάνει κάτι τέτοιο? Και με πόσο "ελαφρά τη καδία" προχωράς σε "εκτέλεση" ζωντανού οργανισμού, επειδή "μπορεί" ή "θα"...?

Μήπως τελικά το παρακάνουμε μερικές φορές, επειδή έχουμε να κάνουμε με μικρά απροστάτευτα ζώα, που δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτό τους, απέναντι στην ανθρώπινη κυριαρχία?

Λυπάμαι, αλλά κατά τη γνώμη μου, κάνατε ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ..! :)

Υ.Σ. 1: Μόνο στην περίπτωση που υπάρχουν και άλλα στοιχεία τα οποία ενδεχομένως δεν αναφέρεις εδώ και τα οποία συνηγορούν κατηγορηματικά στην εξακρίβωση της αρρώστιας, θα μπορούσα να δεχτώ την διάγνωση. Αλλά και πάλι ΜΟΝΟ τη διάγνωση, όχι την ευθανασία. Και αν κρίνω από την ώρα της δημοσίευσης, πότε πρόλαβαν να εμφανιστούν και άλλα συμπτώματα στο ψάρι? Παρακαλώ να το διευκρινήσεις, για να μην είμαι άδικος με κανέναν.

Υ.Σ. 2: Δεν είμαι γιατρός, ούτε ιχθυολόγος. Και οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες. Αλλά το θέμα έχει και την ηθική του πλευρά, που με ενδιαφέρει περισσότερο και τη θεωρώ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ...!

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση στο google για αυτή την ασθένεια …

Υπόψη πως είναι μάλλον η ΜΟΝΗ που μεταδίδεται μέσω του ενυδρείου στον ΑΝΘΡΩΠΟ!

Στην υποψία της αρρώστιας σε ένα σπίτι με 4 παιδία δεν το σκεφτικά καθόλου!

Εκτός του ότι είχα κι’ αλλά στοιχεία από την συγκεκριμένη εισαγωγή gourami …

Η ηθική ευθύνη απέναντι στα παιδιά μου είναι πολύ μεγαλύτερη !!!

Έγινε επεξεργασία - Binational
Link to comment
Share on other sites

Την ξέρω την ασθένεια και έχω διαβάσει αρκετά σχετικά. Εχω χάσει και ψάρι από αυτήν, κατά 99% πριν μερικούς μήνες... Αλλά δεν συμφωνώ με την ευθανασία σε αυτό το στάδιο, όπως δεν είμαι καθόλου σίγουρος για τη διάγνωση.

Και ΔΕΝ με καλύπτει καθόλου ξέρεις η επιχειρηματολογία σου της ύπαρξης των 4 παιδιών σου. Σέβομαι την προστατευτικότητά σου απέναντί τους, αλλά υπήρχαν και άλλοι τρόποι να αποφύγεις ΤΥΧΟΝ συνέπειες, από την ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να είναι έτσι, όπως λες. Το ψαράκι το καημένο όμως, είχε κάποιον να το προστατέψει τη στιγμή που αποχαιρετούσε το μάταιο και άδικο τούτο κόσμο?

Προφανώς δεν θα πλησιάζεις ούτε κατά διάνοια και ανθρώπους που έχουν AIDS ή ηπατίτιδα C ή άλλες ασθένειες τέτοιου είδους... Μήπως θα έπρεπε και αυτούς να τους κάνουμε ευθανασία ή να τους στέλνουμε σε απομονωμένα νησιά, για να μην κολλήσουν τα παιδιά μας?

Θά 'θελα νά 'ξερα αν ποτέ βρεθείς σε τέτοια θέση, αν θα αναθεωρήσεις αυτές τις απόψεις σου - φυσικά δεν το εύχομαι, όπως και σε κανέναν μας!

Οχι τώρα, αλλά όταν κάποια στιγμή αποστασιοποιηθείς από το γεγονός, προβληματίσου λίγο σχετικά. Αξίζει τον κόπο ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα πλησιάζεις ούτε κατά διάνοια και ανθρώπους που έχουν AIDS ή ηπατίτιδα C ή άλλες ασθένειες τέτοιου είδους... Μήπως θα έπρεπε και αυτούς να τους κάνουμε ευθανασία ή να τους στέλνουμε σε απομονωμένα νησιά, για να μην κολλήσουν τα παιδιά μας?

Θά 'θελα νά 'ξερα αν ποτέ βρεθείς σε τέτοια θέση, αν θα αναθεωρήσεις αυτές τις απόψεις σου - φυσικά δεν το εύχομαι, όπως και σε κανέναν μας!

Οχι τώρα, αλλά όταν κάποια στιγμή αποστασιοποιηθείς από το γεγονός, προβληματίσου λίγο σχετικά. Αξίζει τον κόπο ξέρεις...

Καμία φορά είναι φρόνιμο να μην δείχνουμε με το δάχτυλο … προπαντός εάν δεν ξέρουμε τον άλλον!

Είχα την «τύχη» να συμπαρασταθώ σε ανθρώπους που είχαν και τις 2 αρρώστιες που αναφέρεις πιο πάνω …

Στον ασθενή με AIDS μέχρι την τελευταία του στιγμή …

Ξέρεις τι μου έχουν διδάξει αυτές οι εμπειρίες?

Την ευθραυστότητα της ανθρώπινης ζωής και το πόσο μια «απροσεξία» η «παραμέληση» μπορεί να αποβεί μοιραία …

Για εμένα αυτή η «εποικοδομητική» κουβέντα κλείνει εδώ … σέβομαι τις απόψεις σου κι’ ας διαφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα την «τύχη» να συμπαρασταθώ σε ανθρώπους που είχαν και τις 2 αρρώστιες που αναφέρεις πιο πάνω…Στον ασθενή με AIDS μέχρι την τελευταία του στιγμή …

Η όμορφη γκουραμίνα σου, που ζούσε μαζί σου στο ενυδρείο του σαλονιού σου, γιατί δεν έτυχε της ίδιας αντιμετώπισης? :blink:

Αυτό με ενοχλεί και τίποτα άλλο... Ο διαχωρισμός... Το λεξικό έχει και άλλη λέξη γι αυτό, αλλά άστο καλύτερα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα γκουραμακια δυστυχως προσβαλλονται ευκολα απ τη φυματιωση σε σχεση μ αλλα ψαρακια. Απ την φωτο κι εγω δεν θα ημουν σιγουρη πως δεν ειναι φυματιωση αλλα ερυθροδεραματιτιδα ή κατι αλλο.

Τωρα απ την στιγμη που εχεις παιδακια μεσα στο σπιτι και φυσικα η συγκεκριμενη αρρωστια μπορει να μεταδοθει στον ανθρωπο μπορει κι εγω να εκανα το ιδιο. Ελπιζω μονο να της εκανες σωστα την ευθανασια και να μην ταλαιπωριθηκε το ζωο σου. Κριμα παντως. Το ενυδρειο θα πρεπει να απολυμανθει και οχι να γινει μονο μια αλλαγη νερου. Αν θες πες μου πως εκανες την απολυμανση για να μην εχεις προβληματα στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Binational.

Με ορισμένα πράγματα δεν παίζεις ούτε κατά διάννοια.

Όσο για την απολύμανση,που ανέφερε η GIN θα με

ενδιέφερε και εμένα να μάθω με ποιό τρόπο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

..καλημερα..επαναφερω παλι αυτο το θεμα αλλα με ενδιαφερει αμεσα..

μολις χθες πηρα ενα γκουραμακι (colisa lalia) και εχει ενα τετοιο κοκκινο σημαδι στο στομα του..

δεν ειμαι σιγουρη αν το ειχε απο το μαγαζι που το πηρα η αν του δημιουργηθηκε κατα την μεταφορα του..

μπορειτε να μου πειτε που μπορω να διαβασω για την ασθενεια αυτη των γκουραμι γιατι εχω θορηβηθει και ανησυχησει αρκετα με τη περιπτωση του binational και για την σοβαροτητα της ασθενειας που ειλικρινα δε ξερω τι να κανω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλλεσαι. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όσο αναφέρονται παραπάνω...

Εχεις pm. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να βαλεις μια φωτο για να το δουμε το ψαρακι;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να βαλεις μια φωτο για να το δουμε το ψαρακι;

[/quote

επισυναπτω μια φωτο απο το γκουραμακι εστω και καθυστερημενα..

τωρα το βραδυ που γυρισα σπιτι, μου φαινεται πιο εντονο το σημαδι..ειναι σα πληγη..

να τονισω πως δεν εχω κανει ακομη καμια θεραπεια..

post-2030-1162841897_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κι αλλη μια..ισως βοηθησει..

δε προλαβα να διαβασω τιποτα για ασθενειες που προσβαλλουν τα γκουραμια..

αν εχετε καποια ιδεα..please..

post-2030-1162842743_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να βοηθήσει για εξ αποστάσεως διάγνωση (δύσκολο πράγμα...) και κυρίως για τη συμπεριφορά του. Θα έλεγα πάντως, αν μπορείς να το απομονώσεις σε πρώτη φάση και βάλε λίγο αλατάκι στο νερό (0,2%) θα το βοηθήσει στη πληγή (για όποιο λόγο και αν είναι αυτή).

Edit: Στη δεύτερη φωτό δείχνει να είναι χάλια... (παρ' όλο που είναι θολή). Να κοιτάτε καλά τα ψάρια που παίρνετε παιδιά, ΠΡΙΝ τα πάρετε!

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

αστα τωρα, τι να πω..τα'χω παρει στο κρανιο με τη χαζομαρα μου!!!

τι να πω..συμπεριφορα εχει καλη αν και παρατηρω οτι ειναι λιγο απομακρο..ξερεις, αποτραβιεται..

εφαγε ομως κανονικα..

σε 40λτ ειναι μαζι με αλλο ενα γκουραμακι..μετρησεις καλες..

εχω κατι καψουλες της API for general cure..θα κανω οτι μπορω και βλεπουμε..

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο απόμακρο και αποτραβιέται, γιατί είναι σε νέο περιβάλλον και τραυματισμένο (ή άρρωστο). Φυσικό είναι αυτό. Το ότι τρώει και κινείται κανονικά, είναι καλό σημάδι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο γκουράμι είχε όντως φυματίωση και έπρεπε να θανατωθεί μια και τρόπος αντιμετώπισης δεν υφίστατε! Όσον αφορά την απολύμανση δεν νομίζω οτι απαιτείται τίποτε περισσότερο από έστω μια αλλαγή νερού της τάξης του 30% ή και λίγο περισσότερο. Το δεύτερο colisa laila έχει κάποιο βακτηρίδιο και πρέπει να απομονωθεί και να του χορηγηθεί ή ένα γενικής χρήσης αντιβιωτικό ή να γίνει δοκιμή θεραπείας με αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο γκουράμι είχε όντως φυματίωση και έπρεπε να θανατωθεί μια και τρόπος αντιμετώπισης δεν υφίστατε! ...

Επέτρεψέ μου Μανόλη να έχω σοβαρές αμφιβολίες για τη διάγνωση.

Οσο για το αν έπρεπε να θανατωθεί, είμαι ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ αντίθετος !

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε filoxone χωρις να σε γνωριζω προσωπικα και χωρις να εχω κατι μαζι σου μετα απο πολυ

σκεψη αποφασισα να γραψω τα παρακατω.Παρακολουθω εδω και καιρο τις απαντησεις σου οι οποιες

ειναι απολυτες και προσπαθεις να δημιουργεις τυψεις σε αυτους που θετουν ερωτησεις 'η εχουν

καποιο προβλημα.Σε λιγο καιρο ολοι οσοι θα παιρνουν απαντηση απο εσενα θα θελουμε ψυχολογο.

Το forum δεν εχει αναγκη απο Ροβοσπιερους ,αλλα απο ανθρωπους ηρεμους και οχι απολυτους.

Αυτα ειχα να πω και με συγχωρεις εαν σε στεναχωρησα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι το ψαρακι σου ειναι χαλια.

Εγω θα κανα θεραπεια αμεσως με g. cure ή ακομη κ με furan 2 που ειναι πολυ ποιο δυνατο απο το πρωτο. Εννοειται σε ολο το ενυδρειο. Κρατα το νερο πολυ καθαρο και δινε βιταμινες με την τροφη του καθ ολη την διαρκεια της θεραπειας. Α και κατι ακομη που μπορει καποιοι να το θεωρουν υπερβολικο. Οταν βαζουμε φαρμακα ή εχουμε πληγες στα χερια μας δεν ερχομαστε σε επαφη με το νερο σε καμια περιπτωση.

Οταν καποιος φτανει στο σημειο να κανει ευθανασια στο ψαρακι του πιστευω πως ειναι πολυ δυσκολο για τον ιδιο και δεν εχει αναγκη απο καποιον που θα του δημιουργησει τυψεις. Εγω τουλαχιστον αν ημουν στην θεση της φιλης μας που αναγκαστηκε να το κανει, και για μενα δυστυχως επρεπε να γινει απ την στιγμη που η ψαριτσα ειχε φυματιωση και δεν θα μπορουσε να σωθει, τα φαρμακα στην συγκεκριμενη ασθενεια εχουν αποτελεσμα 1%,και προπαντων εχει παιδακια που βαζουν τα χερια του μεσα,το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι πως θα με ενοχλουσε παρα πολυ αν καποιος προσπαθουσε να μου δημιουργησει τυψεις.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο γκουράμι είχε όντως φυματίωση και έπρεπε να θανατωθεί μια και τρόπος αντιμετώπισης δεν υφίστατε! Όσον αφορά την απολύμανση δεν νομίζω οτι απαιτείται τίποτε περισσότερο από έστω μια αλλαγή νερού της τάξης του 30% ή και λίγο περισσότερο. Το δεύτερο colisa laila έχει κάποιο βακτηρίδιο και πρέπει να απομονωθεί και να του χορηγηθεί ή ένα γενικής χρήσης αντιβιωτικό ή να γίνει δοκιμή θεραπείας με αλάτι.

καλημερα σε ολους..

εγω λοιπον κρατω το δευτερο γκουραμακι(colisa lalia) και εχω πραγματικα πραξει τα δεοντα για την αντιμετωπιση της οποιας ασθενειας..

ρωτω ομως, πως ειμαστε τοσο σιγουροι και απολυτοι οτι το πρωτο γκουραμακι εχει φυματιωση και το δικο μου οχι δεδομενου οτι τα σημαδακια τους μοιαζουνε πολυ..και μαλιστα του δικου μου η πληγη ειναι σε χειροτερη κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι το ψαρακι σου ειναι χαλια.

Εγω θα κανα θεραπεια αμεσως με g. cure ή ακομη κ με furan 2 που ειναι πολυ ποιο δυνατο απο το πρωτο. Εννοειται σε ολο το ενυδρειο. Κρατα το νερο πολυ καθαρο και δινε βιταμινες με την τροφη του καθ ολη την διαρκεια της θεραπειας. Α και κατι ακομη που μπορει καποιοι να το θεωρουν υπερβολικο. Οταν βαζουμε φαρμακα ή εχουμε πληγες στα χερια μας δεν ερχομαστε σε επαφη με το νερο σε καμια περιπτωση.

Οταν καποιος φτανει στο σημειο να κανει ευθανασια στο ψαρακι του πιστευω πως ειναι πολυ δυσκολο για τον ιδιο και δεν εχει αναγκη απο καποιον που θα του δημιουργησει τυψεις. Εγω τουλαχιστον αν ημουν στην θεση της φιλης μας που αναγκαστηκε να το κανει, και για μενα δυστυχως επρεπε να γινει απ την στιγμη που η ψαριτσα ειχε φυματιωση και δεν θα μπορουσε να σωθει, τα φαρμακα στην συγκεκριμενη ασθενεια εχουν αποτελεσμα 1%,και προπαντων εχει παιδακια που βαζουν τα χερια του μεσα,το λιγοτερο που μπορω να πω ειναι πως θα με ενοχλουσε παρα πολυ αν καποιος προσπαθουσε να μου δημιουργησει τυψεις.

..ισως πρεπει κι εγω να ακολουθησω τις ενεργειες της Binational γιατι πραγματικα εχω θορηβηθει..ομολογω πως το θεμα ειναι πολυ ευαισθητο για να μπορει καποιος να κρινει...

προσωπικα, ακολουθω τις συμβουλες σας για την αντιμετωπιση της ασθενειας και ελπιζω να πανε ολα καλα!

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Κατά δαβολική σύμπτωση, αργά χθες το βράδυ και διαβάζοντας μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση σχετικά με την ευθανασία σε άλλο δικτυακό τόπο, νοιώθοντας έντονα την ανάγκη να το κάνω, κατέθεσα την άποψή μου. Θεωρώντας ότι έχω το δικαίωμα να το κάνω (καθ' ότι το κείμενο είναι δικό μου), αντιγράφω ακριβώς τι έγραψα:

"........................................................

Απάντηση:

filoxenos

Δημοσιεύθηκε: Τρι 7/11/2006, 1:16 am

Θα καταθέσω και τη δική μου άποψη στο θέμα, μετά από την εμπειρία μου από 4 ευθανασίες σε αντίστοιχα ψάρια μου. Ολα ήταν σε τελικό στάδιο με συμπτώματα έντονης υδρωπικίας, λίγο πριν το τέλος... (έχω χάσει συνολικά 7 ψάρια έτσι, όσο καιρό ασχολούμαι με το χόμπι και νομίζω ότι είμαι σε θέση να αναγνωρίζω το τελικό στάδιο). Ολα έφυγαν με τον ίδο τρόπο (κατάψυξη) με τη διαφορά ότι κάθε φορά χρησιμοποιούσα όλο και μεγαλύτερο δοχείο - θεώρησα ότι θα ήταν καλύτερα για το ίδιο το ζώο.

Πολλές φορές από τότε βρέθηκα αντιμέτωπος με τον εαυτό μου, ψάχνοντας μέσα μου για το ορθόν ή όχι της πράξης...

Αναρωτήθηκα... απάντησα... ξανα-αναρωτήθηκα... ξανα-απάντησα...

Για μένα λοιπόν, τα ερωτήματα μπαίνουν έτσι:

- Θα ήθελα εγώ αν ήμουν σε τέτοια θέση, να μου συμβεί κάτι τέτοιο ή όχι ?

- Θα επέλεγα βιώνοντας μια αντίστοιχη κατάσταση ένα τέλος πριν το φυσικό ή όχι ?

- Θα παραχωρούσα το δικαίωμα της ζωής μου σε κάποιον άλλο - λόγω δικής μου αντικειμενικής αδυναμίας - ή όχι ?

- Θα μπορούσε κάποιος αυθαίρετα - και για το καλό μου πάντα - να αυτοανακηρυχθεί σε "μικρός Θεός" και να με απαλλάξει από τα βάσανά μου ή όχι ?

Επειδή αναγνώρισα λοιπόν ότι η δική μου απάντησή ήταν θολή και όχι ξεκάθαρη (άλλες φορές ναι και άλλες φορές όχι) και επειδή υπάρχει το δεδομένο ότι τα ψάρια δεν μπορούν να μας μιλήσουν και να μας πουν τι θέλουν (εμείς νομίζουμε μερικές φορές ότι ξέρουμε τι θέλουν), αποφάσισα στο εξής να μην ξαναπαίξω το "μικρό Θεό" με τις ζωές τους (αρκετά το κάνω καθημερινά με τη διατήρησή τους σε συνθήκες αιχμαλωσίας) και να μην αυθαιρετήσω παραμυθιάζοντας τον εαυτό μου και λέγοντας ότι "εγώ ξέρω τι θέλουν ή τι είναι καλύτερο γι' αυτά", οδηγώντας τα πιο γρήγορα στο Άπειρο...

Και όταν μου ξανα-τύχει περίπτωση τέτοια, το ψάρι θα οδηγηθεί σε ενυδρείο καραντίνα-νοσοκομείο, θα γίνει ότι είναι δυνατόν να γίνει από πλευράς θεραπείας και θα μείνει εκεί με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες μόνο του, μέχρι το Άπειρο να αποφασίσει εάν και πότε θα το ενσωματώσει... Γι' αυτό το λόγο, πάντα ένα ενυδρείο από τα όσα έχω θα μένει άδειο και σε ετοιμότητα, για να προσπαθήσει να δώσει την ευκαιρία που σίγουρα δικαιούται, στο επόμενο θύμα μου... Γιατί εγώ θα είμαι ο θύτης του κατά 99%, αφού έχω αναλάβει αποκλειστικά την ευθύνη της φροντίδας του. :ballistic: "

......................................

Στην κριτική που αναφέρεται στο πρόσωπό μου από τον stav, δεν θα απαντήσω εδώ και τώρα, γιατί αν το κάνω, θα χαλάσω το ποστ με τη σκληρότητα της απάντησης "επί προσωπικού" (αλλά και "άσχετου" με το εδώ ποστ, συμπληρώνω...). Σίγουρα θα μου δοθεί κάποια στιγμή η ευκαιρία να το κάνω, αφού νοιώθει έτσι για μένα, στην κατάλληλη κατηγορία όμως... και την κατάλληλη στιγμή. :):blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...