Jump to content

νεα συνθεση


Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω με ενυδριο 75 λιτρα, μηκος 60 και υψος 35 με εξωτερικο φιλτρο fluval 205 και χαλικακι χωρις αληθινα φυτα θα μπορουσατε να μου πειτε μια συνθεση αναλογη με τα συγκεκριμενα μετρα? το ενυδριο τρεχει 2 μηνες. πειτε μου κατι συγκεκριμενο γιατι στα καταστηματα δεν βγαζεις ακρη.

Link to comment
Share on other sites

ph 7,5 m, νιτριτης 0, αμμωνια 0, πρεπει να ξερω και κατι αλλο μηπως?

Έγινε επεξεργασία - tina
Link to comment
Share on other sites

Μα λιγο ανεβασμα του ΡΗ μπορεις να γινεις μια ομορφη Αφρικανα :)

Διαβασε εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...pid=550997&

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο? πρεπει να κανω και καποιο συγκεκριμενο ντεκορ για τα συγκεκριμενα ψαρακια αφρικανα? και με ποιο τροπο ανεβαζω το ph? μην με παρεξηγεις αλλααα ειμαι ολιγον ασχετη, βοειθιααααα. και μπορεις να μου πειτε καποιο καταστημα που να γνωριζει? :)

Link to comment
Share on other sites

Πανε εκει που λεει καταστηματα και θα βρεις πολλα.Τωρα για ντεκορ τα κοχυλοψρα θελουν αμμο και κελυφη σαλιγγαριων,μπορεις να βαλεις και μερικες πετρουλες.

Κανεις δεν μπορει να σε παρεξηγησει,γιατι ολοι καπως ετσι ξεκινισαμε :)

Link to comment
Share on other sites

Μα λιγο ανεβασμα του ΡΗ μπορεις να γινεις μια ομορφη Αφρικανα :(

Διαβασε εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...pid=550997&

να ρωτησω και κατι αλλο? πρεπει να κανω και καποιο συγκεκριμενο ντεκορ για τα συγκεκριμενα ψαρακια αφρικανα? και με ποιο τροπο ανεβαζω το ph? μην με παρεξηγεις αλλααα ειμαι ολιγον ασχετη, βοειθιααααα. και μπορεις να μου πειτε καποιο καταστημα που να γνωριζει? :thumbup:

Διαβασε το λινκ που εδωσε ο Βασιλης.Το μαγαζι το χρειαζεσαι για τα ψωνια,τα υπολοιπα θα τα συζητησουμε εδω. :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις όλους Αφρικανούς θα τους κάνετε :(

Εγώ θα σου προτείνω ένα κοπαδάκι καρδινάλιους και ένα κοπαδάκι corydoras για τον βυθό. Λευκή χαλαζιακή άμμο, κανένα ξύλο και φυτά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις όλους Αφρικανούς θα τους κάνετε :(

Εγώ θα σου προτείνω ένα κοπαδάκι καρδινάλιους και ένα κοπαδάκι corydoras για τον βυθό. Λευκή χαλαζιακή άμμο, κανένα ξύλο και φυτά.

:)

Αφρικανους εχουμε πολλους,η Αφρικανες μας λειπουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις όλους Αφρικανούς θα τους κάνετε :thumbup:

Εγώ θα σου προτείνω ένα κοπαδάκι καρδινάλιους και ένα κοπαδάκι corydoras για τον βυθό. Λευκή χαλαζιακή άμμο, κανένα ξύλο και φυτά.

:)

Εαν παμε προς αμαζονιο εξαιρετικη επιλογη ειναι και ενα ζευγαρακι απιστογραμμα.

πχ http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=42

Θα πρεπει καλυτερα να αλλαχθει τοτε το χαλικι με αμμο.

Ωραια επιλογη ειναι απο Ν.Γουινεα

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=756

:(

Link to comment
Share on other sites

φυτα πρεπει να εχω οπωσδηποτε? εχει παραπανω ευθυνη και νομιζω οτι δεν θα μπορεσω να ανταπεξελθω, αυτα που μου ειπατε ειναι ολα πολυ ωραια και σας ευχαριστω πολυ, αλλα χωρις φυτα τα συγκεκριμενα που μου προτεινατε μπορουν? ολα τα αλλαα εκτος απο φυτα, ειχα και δεν μπορεσα να τα κρατησω.

Link to comment
Share on other sites

φυτα πρεπει να εχω οπωσδηποτε? εχει παραπανω ευθυνη και νομιζω οτι δεν θα μπορεσω να ανταπεξελθω, αυτα που μου ειπατε ειναι ολα πολυ ωραια και σας ευχαριστω πολυ, αλλα χωρις φυτα τα συγκεκριμενα που μου προτεινατε μπορουν? ολα τα αλλαα εκτος απο φυτα, ειχα και δεν μπορεσα να τα κρατησω.

υπαρχουν και πολλα φυτα χαμηλων απαιτησεων.Τα αφρικανικα και αμαζονιακα ψαρια που σου προταθηκαν δεν εχουν αναγκη βλαστηση. :)

Link to comment
Share on other sites

φυτα πρεπει να εχω οπωσδηποτε? εχει παραπανω ευθυνη και νομιζω οτι δεν θα μπορεσω να ανταπεξελθω, αυτα που μου ειπατε ειναι ολα πολυ ωραια και σας ευχαριστω πολυ, αλλα χωρις φυτα τα συγκεκριμενα που μου προτεινατε μπορουν? ολα τα αλλαα εκτος απο φυτα, ειχα και δεν μπορεσα να τα κρατησω.

Τα φυτα σου δεν μπορεσες να τα κρατησεις γιατι ειχες σε λαθος ψαρια.Αυτα που σου λεει ο κυρ.Κωστης μπορεις να φτιαξεις εναν ομορφο κηπο με αυτα τα ψαρακια.

Παντος η Αφρικανες δεν θελουν φυτα :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα κοχυλόψαρα της Αφρικής τα φυτά δεν είναι απαραίτητα, αν θες βάζεις καμιά βαλισνέρια για να σπάει λίγο η "μονοτονία" των κοχυλιών.

Για τις Μελανοταινίες πιστεύω πως είναι απαραίτητα τα φυτά, παρέχουν μέρος για να γεννήσουν τα αυγά τους και κρυψώνες.

Για τους καρδινάλιους πάλι δεν είναι απαραίτητα, μπορείς να φτιάξεις ένα black water ενυδρείο με τα συγκεκριμένα ψαράκια, με αρκετά ξύλα και βάζεις και κανένα φύλλο στο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πραγματικα με εχετε βοηθισει πααααρρραααααα πολυυυυ αλλαααα πρεπει να τα συγκεντωσω λιγο στο κεφαλι μου για να δω τι θα επιλεξω, κλεινω προς αφρικανα και με ντεκορ αμμο πετρες και κοχυλια φυτα οχι, δεν θα τα καταφερω, απλα για να τα ξαναφτιαξω παλι απο την αρχη γιατι εμενα το ενυδριο μου ακομα φιλοξενη τα πρωτα μου ψαρακια τι διαδικασια θελω? παλι απο την αρχη? ποσα ψαρακια μπορω να βαλω σε αφρικανες? τα λιτρα ειναι παραπανω αναλυτικα. :)

Link to comment
Share on other sites

:)

Πρωτα απο ολα δεινεις τα ψαρακια που εχεις τωρα,περνεις αραγωνιτη(ακριβο)χαλαζιακη αμμο(φθηνο)η αμμο θαλασσης (ταμπα την πλεμεις αρκετες φορες)κρατας το νερο που εχεις σε ενα βαρελι και πετας ολα τα υπολοιπα.Το φιλτρο δεν το αγγιζεις,μετα βαζεις μεσα απο αυτα που σου ειπα το ενα ,βαζεις το νερο που εχεις ,βαζεις νιτριβεκ και ακουταν,μετα κανεις τα τεστ ,μας τα λες και προχωραμε :(

Link to comment
Share on other sites

η αλειθια ειναι οτι ψιλομπερδευτικα τωρα, αλλη μια πιο αναλυτικα? sorrrryyyyyy..... :)

Αν κατεληξες σε Αφρικη,ελα στην αφρικανικη γωνια του φορουμ,ανοιξε ενα θεμα με το υπαρχων ενυδρειο και τις σκεψεις σου,να το συζητησουμε αναλυτικα. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...