Jump to content

΄΄ΚΟΒΑΛΤΙΟ΄΄


nikos193

Recommended Posts

Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία στο forum του aquazone περι κοβαλτίου. Διάβασα προς έκπληξή μου σε κάποιο site εταιρίας φροντίδας ενυδρείων (νομίζω δεν επιτρέπονται ονόματα γι' αυτό δεν γράφω) κάποιες αναλύσεις λιπασμάτων και υποστρωμάτων στα οποία είδα ότι εμπεριέχονται κάποια βλαβερά στοιχεία όπως ένα από αυτά είναι το κοβάλτιο. Με το που το είδα κάτι μου θύμισε. Αρκέστηκα σε ένα ''κλικ'' της λέξης στο γνωστό www.google.gr και διάβασα ότι αυτό το υλικό είναι ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΟ! Κάποιοι από εσάς μπορεί αυτό να το γνωρίζατε ή και όλοι, και να θεωρείται την ερώτηση μου βλακώδη ή απλά να σας είναι γνωστό, αλλά ρωτώ: Πόσο ασφαλή μπορεί να είναι η χρήση και η επαφή τέτιων βλαβερών ουσιών με τον άνθρωπο? :):blink::ballistic: !!!!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - nikos193
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία στο forum του aquazone περι κοβαλτίου. Διάβασα προς έκπληξή μου σε κάποιο site εταιρίας φροντίδας ενυδρείων (νομίζω δεν επιτρέπονται ονόματα γι' αυτό δεν γράφω) κάποιες αναλύσεις λιπασμάτων και υποστρωμάτων στα οποία είδα ότι εμπεριέχονται κάποια βλαβερά στοιχεία όπως ένα από αυτά είναι το κοβάλτιο. Με το που το είδα κάτι μου θύμισε. Αρκέστηκα σε ένα ''κλικ'' της λέξης στο γνωστό www.google.gr και διάβασα ότι αυτό το υλικό είναι ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΟ! Κάποιοι από εσάς μπορεί αυτό να το γνωρίζατε ή και όλοι, και να θεωρείται την ερώτηση μου βλακώδη ή απλά να σας είναι γνωστό, αλλά ρωτώ: Πόσο ασφαλή μπορεί να είναι η χρήση και η επαφή τέτιων βλαβερών ουσιών με τον άνθρωπο? :):blink::ballistic: !!!!!!!!!!!!!

επειδη το θεμα θα χαθει και εχει ουσιαστικη σημασια..οποιος γνωριζει κατι...

..αν και πιστευω οτι ακομη κι ετσι να'ναι, η περιεκτικοτητα σε αυτη την ουσια θα ειναι η επιτρεπομενη ωστε να μην ειναι και επικινδυνη..

Link to comment
Share on other sites

επειδη το θεμα θα χαθει και εχει ουσιαστικη σημασια..οποιος γνωριζει κατι...

..αν και πιστευω οτι ακομη κι ετσι να'ναι, η περιεκτικοτητα σε αυτη την ουσια θα ειναι η επιτρεπομενη ωστε να μην ειναι και επικινδυνη..

Σε ευχαριστώ που ανταποκρίθηκες, αλλά μπορούν τέτοια επικύνδυνα βαρέα μέταλλα να είναι επιτρεπτά? Αν και αυτό το θέμα όντως θα χαθεί, μήπως κάποιος μπορεί να απαντήσει???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε nikos193 υποψιάζομαι ότι αναφέρεσαι στο seachem flourish. Σύμφωνα με το Guaranteed Analysis της seachem στο site της, στο εν λόγω προιόν εμπεριέχεται κοβαλτιο (Co) σε συγκέντρωση 0.0004%. Προφανώς πρόκειται για ιχνοστοιχείο λοιπόν όπως αντίστοιχα ο ψευδάργυρος ή ο χαλκός τα οποία εξίσου εμπεριέχονται σε χαμηλά επίπεδα στο ίδιο σκεύασμα.

Περισσότερα εδώ : http://www.seachem.com/products/product_pages/Flourish.html

Το αν είναι ραδιενεργό ή τοξικό το θεωρώ μάλλον απίθανο σε τόσο χαμηλή συγκέντρωση. Άλλωστε σε χαμηλά επίπεδα (ιχνοστοιχεία) τα συγκεκριμένα βαρέα είναι απαραίτητα ακόμα και για τον ανθρώπινο οργανισμό, πόσο μάλλον για τα φυτά και τα ψάρια του ενυδρείου μας.

Link to comment
Share on other sites

Στοιχεία όπως το κοβάλτιο έιναι επικίνδυνα όταν περάσουν μέσα στον οργανισμό μας.Σίγουρα αυτό το σκεύασμα δεν πρέπει να το πιούμε άσχετα με το αν η συγκέντρωσή του κοβαλτίου σε αυτό είναι χαμηλή.Με την επαφή μόνο πάντος δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Βέβαια ,πληροφοριακά πάντα ,πολλά πράγματα που χρησιμοποιούμε περιέχουν κοβαλτιο ,όπως τα χρώματα

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναι ασχετο, αλλα με κοβαλτιο δεν φτιαχνουν τα χερουλια απο τις κατσαρολες και τα λοιπα σκευη μαγειρικης; :)

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρουμε τι λέμε, το σημαντικότερο είναι ο χρόνος ημίσεας ζωής ενός ραδιενεργού υλικού. Αυτός ορίζεται ως ο χρόνος που απαιτείται ώστε να μείνει η μισή της αρχικής ποσότητας και για κάθε ραδιενεργό στοιχείο είναι διαφορετικός. Έτσι, σε περιπτώσεις που προορίζονται για τέτοιας μορφής χρήση εισάγονται ραδιενεργά στοιχεία τα οποία έχουν μικρό χρόνο ημίσεας ζωής (ίσως μερικούς μήνες) και λόγω της μικρής εκατοστιαίας συγκέντρωσης (όπως ειπώθηκε) είναι πρακτικά ακίνδυνα. Το ίδιο ποσοστό όμως σε ουράνιο (U235) θα έφτανε να ξεκάνει και τα παιδιά των παιδιών μας :ballistic::blush::thumbup:

Τα ραδιενεργά υλικά χρησιμοποιούνται συχνά στην ιατρική αλλά και σε άλλους σκοπούς. Πχ στο αγγειογράφημα προκειμένου να ερευνηθούν, χορηγείται ποσότητα ραδιενεργού στοιχείου στο ανθρώπινο αίμα και έτσι ο γιατρός με το κατάλληλο μηχάνημα είναι σα να κάνει ακτινογραφία σε κάθε αγγείο. Ο χρόνος ημίσεας ζωής σε αυτήν την περίπτωση είναι 3 ώρες που σημαίνει ότι σε περίπου 24 πρακτικά έχει "πεθάνει" η έτσι κι αλλιώς μικρή ποσότητα που μας χορηγήθηκε. :blink:

Πόσοι γνωρίζουν ότι στην πυρανίχνευση στο συναγερμό του σπιτιού τους υπάρχει ραδιενεργό στοιχείο??? :wheelchair: Το λέω αυτό για να μη μας πιάνει πανικός με το παραμικρό και, για μια δόση γέλιου όσοι διαβάζουν ΑΡΚΑ, μια μέρα όλοι θα πεθάνετε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...