Jump to content

Και ξαφνικά το pH στο 7,8


Mitrizakis Nikos

Recommended Posts

Και ξαφνικά το pH από 8,1 στο 7,8 μέσα σε μία εβδομάδα. Να χαρώ ή να λυπηθώ; Κάτι μου πέρασε από το μυαλό αλλά ίσως να είμαι και λάθος. Ίσως η ανάπτυξη κάποιων ασβεστολιθικών οργανισμών να οφείλετε για την μείωση του Ca και κατά συνέπεια του pH. Βέβαια αυτό παραμένει μία υπόθεση δεδομένου ότι δεν έχω μετρήσει Ca στο Fish only μου. Υπάρχει πιθανότητα να συμβαίνει το παραπάνω; Να χαρώ ή να λυπηθώ; Να προσθέσω κάποιο βελτιωτικό νερού (ασβεστόνερο) για να βελτιώσω την κατάσταση. Νομίζω πως μία μέτρηση ασβεστίου πρέπει να προηγηθεί οποιασδήποτε άλλης κίνησης. Ακούω γνώμες…

Link to comment
Share on other sites

αυτό που σκέφτομαι είναι ότι έχασες το buffer σου ..

.. ακόμα και η ανάπτυξη κοραλλίνης θα μπορούσε ΙΜΟ να κάνει κάτι τέτοιο ..

… ναι το kalkwasser μπορεί να βοηθήσει … μόνο πρόσεχε στην εφαρμογή :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε φίλε, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς προσοχή στην εφαρμογή; Το kalkwasser τι ακριβώς είναι. Το βρίσκω σε Aquarium shop; Κάθε πότε συμπληρώνω;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε φίλε, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς προσοχή στην εφαρμογή; Το kalkwasser τι ακριβώς είναι. Το βρίσκω σε Aquarium shop; Κάθε πότε συμπληρώνω;

Oχι βρε παιδια kalkwasser σε ενυδρειο με ψαρια.. Ενα απλο buffer και θα κανεις μια χαρα την δουλεια σου. Αλλα για να εχουμε ποιο σωστη αποψη θελω να ξερω τι ακριβως ειναι το ενυδρειο σου, τι εξοπλισμο εχει, ποτε εβαλες ψαρια και τι αλλες τιμες εχει. Ετσι θα μπορεσουμε ανετα να σου πουμε τι φταιει.

Μην αγχονεσε, ολα καλα ειναι , δεν ειναι και τοσο τραγικο σε ενα ενυδρειο με ψαρια αυτο το ΡΗ. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δύο εξωτερικά EHEIM 2215, ένα sump 40l, 2 κυκλοφορητές MAREA 2400 (ΤΟΥΡΜΠΕΛΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΝΕΙ 2400 ΛΙΤΡΑ ΤΗΝ ΩΡΑ), ένα UV και ένα skimmer με κυκλοφορητή για 40OL. Δουλεύει από τον Ιούνιο και ο βράχος και το sump προστέθηκαν πριν δύο μήνες περίπου. Από ψάρια έχει ένα clown, προς το παρόν, εδώ και ένα μήνα.

Φυσικοχημικές:

PH: 7.8

Αμμονια: 0

Nitrite: 0,05

Nitrate: 0

Φωσφορικά: 0

Πυκνότητα: 1023

Θερμοκρασία: 25 0C

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η εύκολη λύση είναι να πάρεις ένα τυποποιημένο buffer και να ρίξεις .. θα ανέβει το ph και το KH .

.. με το kalkwasser – ασβεστόνερο- στο νερό της αναπλήρωσης πιστεύω ότι θα έχεις επιπλέον ασβέστιο .. αλλά για να μην αρέσει στο φίλο μας τον Discos θα έχει τους λόγους του..

.. δεν βλέπω τι πρόβλημα μπορεί να έχουν τα ψάρια από τη χρήση kalkwasser..

.. προσωπικά το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση και τα ψαράκια μου δείχνουν μια χαρά..

..λες να υπάρχει πρόβλημα μελλοντικά από σώρευση ασβεστίου που δεν μπορεί να αφομοιωθεί όπως σε ένα reef ?

σε ένα δοχείο βάζεις ένα κουταλάκι του γλυκού για κάθε δυο λίτρα νερό περίπου .. το αφήνεις να κατακάτσει για 3-4 ώρες και μετά παίρνεις το διάλυμα χωρίς να αναταράξεις το πυθμένα του δοχείου ούτε την επιφάνεια του που όπως θα δεις σχηματίζετε μια κρούστα.. .. το εμπλουτισμένο νερό πρέπει να πέφτει σταγόνα –σταγόνα στο ενυδρείο.. δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται..

.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο Discos, και εγώ, θεωρεί το Kalkwasser υπερβολή για ένα Fish Only ενυδρείο... και πιστεύω ότι έτσι είναι... Εδώ στο reef δεν το χρησιμοποιώ θα το βάλει στο fish only ? για πιο λόγο? με τα buffer μια χαρά θα κάνει τη δουλεία του! Άσε που θεωρητικά έχει μεγαλύτερους κινδύνους και σίγουρα μεγαλύτερη ταλαιπωρία :):blink:

Link to comment
Share on other sites

Ok λοιπόν, καταλήξαμε σε buffer. Υπάρχουν διάφορα ήδη buffer; Θα μου ανεβάσει μόνο το pH ή θα μου επηρεάσει και κάποια άλλη παράμετρο (Ca, alk); Επειδή ενδιαφέρομε και για την ανάπτυξη κοραλλίνης σε προηγούμενη συζήτηση αναφέρθηκε «Για να βοηθήσεις το σχηματισμό κοραλλίνας, χρειάζεται κατ' αρχήν να αυξήσεις τα επίπεδα του Ca, αν απαιτείται, ώστε να πλησιάσεις τις τιμές 380-400.

Κατόπιν πρέπει να αρχίσεις να ρίχνεις συστηματικά Sr, σε αρκετές ποσότητες.

Η Alk από 7 και πάνω είναι καλή. Για να διατηρήσεις τις τιμές αυτές σε σταθερά επίπεδα, θα πρέπει να κάνεις συνέχεια μετρήσεις για να βρεις τις αναλογίες και τις ποσότητες, που χρειάζεται το σύστημά σου.

Ένας καλός τρόπος για να διατηρείς τις τιμές Alk και Ca, όσο γίνεται σταθερές, είναι το Calkwasser (ασβεστόνερο). Μπορείς να συμπληρώνεις το νερό, που χάνεται από την εξάτμιση, με ένα αυτοσχέδιο σύστημα αναπλήρωσης drop in, με Calkwasser.»

Τώρα εγώ τι κάνω;;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Καμιά λύση;;;

Σε βλέπω αγχωμένο χωρίς ιδιαίτερο λόγο :)

Λοιπόν....κατ αρχάς μπορείς να πάρεις ένα προϊόν που απλά ανεβάζει το Ph...κάτι τέτοιο δεν συστήνεται παρά μόνο για λίγες περιπτώσεις αφού μπορεί να σου ανεβάσει απότομα το ph χωρίς μόνιμο αποτέλεσμα (πχ το Seachem Marine (ή reef) Buffer. Καλό θα ήταν να αρχίσεις να μετράς Alkalinity και να χρησιμοποιείς ένα buffer για να την κρατάς ψηλά (όπως το Kent Pro buffer dΚΗ σε υγρό ή το Seachem Marine (ή reef) Builder σε σκόνη που θα διαλύσεις σε νερό απο ΑΟ)...έχοντας υψηλή αλκαλικότητα θα έχεις πιο σταθερό PH και μαζί με αρκετή κίνηση του νερού στην επιφάνεια (για οξυγόνωση) θα έχεις και υψηλό ph...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μάνο. Ελπίζω να σε δω και από κοντά το Σάββατο στη συνάντηση. Σκέφτομαι να κατέβω για ψώνια και για τη συνάντηση. Εκεί θα μου τα πεις ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω, ότι η συστηματική χρήση Calkwaser, προτείνεται και στη διατήρηση ενυδρείου με αφρικανικές Κιχλίδες, για τη διατήρηση σταθερών τιμών Alk και PH, καθότι τα χρησιμοποιούμενα πρόσθετα δεν έχουν μόνιμα αποτελέσματα και η συνεχής αυξομοίωση των τιμών, είναι ότι χειρότερο για ένα σύστημα.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω, ότι η συστηματική χρήση Calkwaser, προτείνεται και στη διατήρηση ενυδρείου με αφρικανικές Κιχλίδες, για τη διατήρηση σταθερών τιμών Alk και PH, καθότι τα χρησιμοποιούμενα πρόσθετα δεν έχουν μόνιμα αποτελέσματα και η συνεχής αυξομοίωση των τιμών, είναι ότι χειρότερο για ένα σύστημα.

Φιλικά

Νίκος

Nικο ειχα αφρικανες για πολλα χρονια και κατι τετοιο δεν εχω ξαναακουσει. Δεν ειναι λογικο. Ολη η λειτουργεια του δεν μου κολαει σε ενα τετοιο. Δεν ειναι και τοσο τρελη η καταναλωση της αλκαλικοτητας σε ενα ενυδρειο με αφρικανες, μαλλον ελαχιστη ειναι ανα βδομαδα. Και εαν εχεις προβλημα στο ΡΗ ανεβαζεις το ΚΗ στο 15-20 και ολα ειναι καλα και το ΡΗ βραχος. Λιγη μαγειρικη σοδα και τοσο απλα.. Ειναι ψιλο-κολημα τα αφρικανακια.. :)

Οσο για το φιλο μας το Νικο, καλο θα ειναι να μετρησει πρωτα τις τιμες του ενυδρειου του και μετα να δει πως θα ενεργησει. Γιατι στο θαλλασινο τα πραγματα δεν ειναι απλα, θελει λιγο παραπανω σχολαστικοτητα στις μετρησεις και μετα θα δεις πως ολα λυνονται λογικα και ευκολα.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ λοιπόν για τις πολύτιμες συμβουλές σας! Διαβάζοντας τα προηγούμενα νομίζω πως το Kalkwasser θα μου κάνει καλύτερη δουλειά. Βέβαια όπως μου αναφέρατε πριν, δεν είναι απαραίτητο και έτσι μπαίνω στο δίλημμα. Ρίξτε μια ματιά τα link παρακάτω:

http://jjgeisler.com/reeftank/index.htm

http://jjgeisler.com/reeftank/index.htm

http://jjgeisler.com/reeftank/index.htm

Link to comment
Share on other sites

να σου πω τι θα έκανα εγώ..

.. θα δοκίμαζα με buffer.. αν δεν με ικανοποιούσε η σταθερότητα και έπρεπε να ρίχνω πάνω από δυο φορές την εβδομάδα ..

.. θα έβαζα kalkwasser στο νερό της αναπληρωσης .. δεν είναι ανάγκη να βάλεις ένα κουταλάκι για κάθε δυο λίτρα νερού.. βάλε λιγότερο..

το κακό είναι ότι αυξάνεις τους μηχανισμούς υποστήριξης του ενυδρείου.. :) .. ότι δουλεύει μπορεί και να χαλάσει. :blink: .

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχεις ένα δίκαιο σε αυτό που λες. Όσα περισσότερα προσθέτεις τόσο περισσότερο αυξάνεις την πιθανότητα να χαλάσει. Με αυτή τη λογική όμως δε θα έπρεπε να βάζουμε τίποτα extra στο ενυδρείο μας. Ψήνομαι να βάλω ένα reactor για να σταθεροποιήσω την κατάσταση. Είδατε τα link στο προηγούμενο post;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ λοιπόν για τις πολύτιμες συμβουλές σας! Διαβάζοντας τα προηγούμενα νομίζω πως το Kalkwasser θα μου κάνει καλύτερη δουλειά. Βέβαια όπως μου αναφέρατε πριν, δεν είναι απαραίτητο και έτσι μπαίνω στο δίλημμα. Ρίξτε μια ματιά τα link παρακάτω:

Nικο ειναι σαφες πως εχεις μπλεξει πολλα πραγματα. Τα λινκς που εβαλες ειναι τροποι χρησιμοποιησεις για το ασβεστονερο-kalkwasser. Πανω σε τι ομως γινεται αυτη η χρηση? Γνωριζεις πως δουλευει το ασβεστονερο? Σιγουρα οχι. Πως δουλευει ο reactor? Μαλλον το ιδιο. Μονο σε reef δουλευουν αυτοι οι τροποι, ετσι απλα. Μην καθεσε και ψαχνεις για τροπους πολυπλοκους, διαφορους και κοστοβορους οπως π.χ. calcium reactor. Νομιζεις οτι με τον reactor θα λυθει το προβλημα σου? Εαν το νομιζεις θα γελαστεις ομως θα χασεις και τα λεφτα σου. Κριμα δεν ειναι?

Κανε κατι ποιο απλο και ποιο οικονονικο. Παιρνεις 2 τεστακια ακομα. 1 για ΚΗ και ενα για ασβεστιο μια και σε ενδιαφερει για κοραλλινη. Αγοραζεις και ενα καλο ζουμακι για την καθε τιμη που θες να διωρθωσεις και θα δεις πως ξαφνικα ολα θα λυθουν. Τοσο απλα. :)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις kalkwasser reactor :blink: ..

.. κάνε αυτό που λέει ο Discos και αν δεν σε ικανοποιεί το αποτέλεσμα ..

.. το ξαναβλέπουμε . :) .

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι τα link που έβαλα είναι οι τρόποι για να χρησιμοποιήσεις το ασβεστόνερο και όχι η δουλεία που κάνει σε ένα ενυδρείο. Επειδή σε βλέπω ότι επιμένεις πολύ στο θέμα, θα σε ακολουθήσω. Το Σάββατο θα κατέβω Αθήνα για την συνάντηση και καμιά επίσκεψη από Water inn. Ελπίζω να τα πούμε από κοντά. Σε περίπτωση που δε σε δω μπορείς να μου πεις τι να πάρω για να μην ψάχνω κουτουρού και στο τέλος πάρω και κάτι λάθος ή που δεν μου χρειάζεται. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον… :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...