Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα!Είμαι νέος στον χώρο των ενυδρείων και θα χρειαστώ τη βοηθειά σας.Έχω ενα ενυδρείο 120λτ με 4 τιγρακια, 1 κλοουν και ενα Silver shark.Χτες εκανα μερικη αλλαγη νερου (25λτ) και σημερα το πρωι παρατηρησα λευκα στιγματα σε ολα τα τιγρακια!Μονο στις ουρες τους!Επισης θα ηθελα να μου πειτε τα λατινικα ονοματα απο τα ψαρια μου.Ευχαριστώ προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Aκομα να αναφερω οτι το ενυδρειο ειναι σχετικα καινουριο (2 εβδομάδων μαζι με τα ψαρια).Τις τελευταιες ημερες μου φαινεται οτι τα ψαριa εχουν χάσει το χρώμα τους.φταiει το νερο η κατι αλλο?help

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο εστρωσε???

μου φενεται οτι βιαστικες να βαλεις ψαρια

και γενικα βιαστηκες τα ψαρια που εχεις βαλει δεν ειναι και πολυ σημβατα

ενο to silver shark με τα υπολοιπα

τι φιλτρο εχεισ τι υλικα εχει μεσα

τα ψαρια λογικα δεν εινα και πολυ καλα μαλλον γιατι οι τιμες του νερου σου εινα ιεπικυνδηνες για αυτα

1.το αρθρο το γραψες σε λαθος μερος

δεν εχω και μεγαλη πειρα αλλα στη θεση σου θα επεστρεφα τα ψαρια γιατι θα παιθανουν εντος ολιγου

βεβαια μην παρεις αυτα που πα ως σωστα θα σου πουν και οι υπολοιποι

Έγινε επεξεργασία - ΠΟΠΟ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο και δουλεύει; Με τι μηχανήματα; Τι φωτισμό; Και τι τροφές ταΐζεις;

Link to comment
Share on other sites

στο φιλτρο εχω βάλει μονο το bactozym της tetra (σε χάπι)

οι μετρησεις που εκανα πριν 3 ημερες ηταν

ph=8, kh 3-6, gh>6, NO2=0,No3<10

οι μετρησεις εγιναν με tetra test 5in1.

το silver shark δεν το ενοχλουν τα υπολοιπα.μονο το ενα τιγρακι κυνηγαει και δαγκωνει τα υπολοιπα του ειδους του.Τι προτεινεις ΠΟΠΟ?????

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου Mitrizakis Nikos το ενυδρειο δουλεψε 6 ημερες χωρις ψαρια και μετα τα εβαλα.το ενυδρειο αν γνωριζεις ειναι αυτο που εβγαλε σε προσφορα το carrefour.υδραντλια,φωτισμος 30 watt daylight,αεραντλια.

οι τροφες ειναι tetramin flakes kai tetra prima granules.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε με κατάλαβες. Εννοούσα τι υλικά έχει το φίλτρο σου.

Το pH σου είναι ψηλά για γλυκό νερό. Τα νιτρικά σου είναι πολύ υψηλά και αυτό είναι σημάδι πως το σύστημα σου δεν ήταν έτοιμο για τόσο οργανικό φορτίο. Τώρα όσο αφορά την αλλαγή που έκανες στις δύο εβδομάδες ήταν πολύ βιαστική και αυτή ευθύνεται για τα άσπρα στίγματα στα ψάρια σου.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πας στο μαγαζί που πήρες το ενυδρείο σου και να πάρεις φάρμακο για «Ich» (άσπρα στίγματα).

Σταμάτα το τάϊσμα καθ` όλη τη διάρκεια της θεραπείας

Έχε το νου σου στα ψάρια γιατί είναι σε δύσκολή φάση

Αύξησε τον αερισμό στο ενυδρείο

Αν δεις ότι κατά τη διάρκεια της θεραπείας τα ψάρια δυσκολεύονται στην αναπνοή κάνε κατευθείαν αλλαγή νερού

Link to comment
Share on other sites

Όντως βιάστικες να βάλεις μέσα ψάρια!

Δές εδώ για το στρώσιμο:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Και εδώ για τις ασθένειες:

Ασθένειες ψαριών

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2601

Fish Doctor - Disease

http://www.fishdoc.co.uk/disease/clinicalsigns.htm

Pandora's Aquarium - Fish Disease

http://www.fishpalace.org/Disease.html

Μπορείς να περιγράψεις τα στίγματα και να μας παρέχεις μια φωτογραφία;

Είναι ψιλά σαν πούδρα και πυκνά ή χοντρά σαν αλάτι;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.σημερα αρχισα θεραπεια με protozin και ανεβασα θερμοκρασια στους 28.καλα εκανα?στο φιλτρο εχω βαλει hydor ceramic cylinders.εχετε να μου προτεινεται κατι αλλο??οταν λες να σταματησω το ταισμα εννοεις και για τις 6 ημερες που θα διαρκεσει η θεραπεια???θα αντεξουν τα ψαρια τοσες μερες χωρις τροφη (ειμαι αρχαριος).η αεραντλια δουλευει συνεχεια για να παρεχει οξυγονο.το ph πως μπορω να το κατεβασω?να το κανω τωρα η μετα τη θεραπεια?τα στιγματα οταν τα πρωτοειδα τη κυριακη ηταν πολυ μικρεσ τελειες!σημερα μου φαινεται οτι εχουν απλωσει σαν να εχουν μεγαλωσει.ψιλα σαν πουδρα θα ελεγα.θα προσπαθησω για φωτο

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα για το τάϊσμα. Το σύστημα σου είναι ήδη βεβαρημένο γι αυτό μην κάνεις τίποτα άλλο παρά μόνο την θεραπεία. Η θερμοκρασία σου αυστηρά στους 25-26 C. Ποιος σου είπε να την ανεβάσεις;;; Άμεσος στόχος είναι να σώσουμε τα ψάρια και μετά όλα τα άλλα. Έχε το νου σου στα ψάρια, αν δεις ότι δυσκολεύονται στην αναπνοή κάνε αμέσως αλλαγή νερού. Συνέχισε τη θεραπεία και όπως είπαμε, προσοχή στη συμπεριφορά των ψαριών!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μεταβάλεις τις τιμές σου δες εδώ:

Τρόποι μεταβολής των παραμέτρων του νερού

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Για την ασθένεια μια καλή φωτογραφία είναι απαραίτητη!

Αν τα στίγματα είναι ψιλά και πυκνά (σαν πούδρα) τότε είναι Velvet!

Αν είναι χοντρά και πιο αραιά τότε είναι Ich!

Πρέπει να διαγνώσεις την ασθένεια πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε θεραπεία καθώς το φάρμακο είναι διαφορετικό!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,δευτερη ημερα σημερα θεραπειας.Αρχισε και ο κλοουν να εχει σημαδια στο σωμα του! το μοναδικο που με κανει αισιοδοξο ειναι οτι τα ψαρια ειναι αρκετα κινητικα!ελπιζω να ειναι καλο αυτο.απο το pet shop μου ειπανε να ανεβασω τη θερμοκρασια στους 28 πριν αρχισω τη θεραπεια!Για αυτο την ανεβασα.ερωτηση:Ποσο βιολογικο υλικο πρεπει να εχω στο φιλτρο?το ενυδρειο ειναι 120λιτρα.για φωτο προσπαθησα αλλα δε βγαινου καλες.θα ξαναδοκιμασω αργοτερα ελπιζοντας να ειναι πιο ησυχα!

Link to comment
Share on other sites

O ενας απο τους ασθενεις μου!!παρακαλω απαντηστε μου και στις προηγουμενες ερωτησεις

post-2332-1162929262_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που κατέληξες στο συμπέρασμα ότι είναι ICK τη θερμοκρασία να την πας 28-29 και να συνεχίσεις τη θεραπεία με το φάρμακο που ξεκίνησες σύμφωνα με τις οδηγίες που γράφει επάνω.

Καλό είναι να εντοπίσεις τα αίτια και να διορθώσεις ότι χρειάζεται , όλα αυτά βέβαια θέλουν πολύ διάβασμα και ψάξιμο στης σελίδες Aquazone που αρκετά παιδιά έχουν καταθέσει την εμπειρία τους..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπός η ασθένεια Ick (white spot) οφείλετε σε εξωπαράσιτο του οποίο ο κύκλος ζωής στους 15C είναι 4 εβδομάδες και στους 28C μόλις μία. Κατά συνέπεια ανεβάζοντας την θερμοκρασία σου βοηθάς στην ανάπτυξή του. Εκτός από αυτό μειώνεις το επίπεδο διαλυμένου οξυγόνου στο νερό δυσκολεύοντας την αναπνοή των ψαριών. Η θερμοκρασία <25C. Φίλε μου μην απασχολείσαι με τίποτα άλλο προς το παρόν. Περίμενε να ξεφορτωθείς τα παράσιτα και μετά θα έχεις όλο το χρόνο να στρώσεις το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια σας.το φαρμακο λεει 1,2,3,6 ημερα να βαλω. Αν δω οτι εξαφανιστηκαν τα σημαδια να σταματησω τη θεραπεια ή να την συνεχισω και για αλλες μερες???βιολογικο υλικο ποσο πρεπει να εχω στο φιλτρο???μετα τη θεραπεια θα χρειαστει να βαλω ανθρακα???

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δε σταματάμε τη θεραπεία και ας μη βλέπουμε συμπτώματα. Το παράσιτο μπορεί να βρίσκετε στη φάση των κύστεων και αν σταματήσεις να ξαναεξαπλωθεί. Τι φιλτρο έχεις;;;

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι ασχετος οταν λες φιλτρο τι εννοεις?το υλικο που εχω βαλει?ceramic cylinders ths hydor.μεχρι ποτε δηλαδη να συνεχισω τη θεραπεια??

Link to comment
Share on other sites

μαλλον καταλαβα.εσωτερικο,εχει τρια διαμερισματα (ετσι πρεπει να λεγονται),στο ενα εχω την αντλια,στο αλλο σφουγγαρι,βιολογικο υλικο και cotton wool,στο τριτο δεν εχω τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τη θεραπεία την ακολουθείς όπως ακριβώς σου λένε οι οδηγίες του φαρμάκου. Σαν να κατάλαβα το φίλτρο σου. Λοιπόν, στο πρώτο θα βάλεις το σφουγγάρι για μηχανικό φιλτράρισμα. Στο δεύτερο το βιολογικό σου υλικό (όσο χωράει), και στο τρίτο θα βάλει ενεργό άνθρακα, αφού τελειώσει η θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.σημερα τα πραγματα ειναι καπως καλυτερα.τα σημαδια απο τα τιγρακια εχουν γινει πολυ αχνά.μονο του κλοουν εχουν αυξηθει αρκετα.(στις οδηγιες του protozin ελεγε οτι για καινουρια ενυδρεια η δοση πρεπει να μειωθει στο μισο!)χτες εκανα και τεστ αμμωνιας.θα χρειαστω τη βοηθεια σας σε κατι.το τεστ ειναι της Red sea σε υγρο. Βασει του χρωματος που πηρε το νερο υπολογισα οτι ειναι κοντα στο 0,35 p.p.m. (to p.p.m τι σημαινει????) . Μετα στισ οδηγιες ειχε εναν πινακα που βασει θερμοκρασιας και ph εβγαζες το ποσοστο της τοξικης αμμωνιας. Με τους υπολογισμους που εκανα βρηκα 0,00945 (αυτο ειναι σε mg/l???????).Σωστα τα υπολογισα ή εκανα καμια γκαφα ως αρχαριος????

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το μεσημερι εκανα τη τελευταια θεραπεια με Protozin.Απο ολα τα ψαρια εχουν φυγει τα σημαδια,μονο ο κλοουν εχει δυο τρια σημαδακια.

Σε περιπτωση που μεχρι αυριο δεν εχουν φυγει τι πρεπει να κανω??Να ξαναξεκινησω παλι τη θεραπεια απο την αρχη ή ειναι υπερβολικο???

Με τη θερμοκρασια τι να κανω???Τωρα ειναι στους 28.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, η ασθένεια σου σίγουρα βρίσκεται σε ύφεση. Πιθανότατα όλα έχουν τελειώσει αλλά έχε λίγο το νου σου. Δεν χρειάζεται να ξανακάνεις τη θεραπεία. Νομίζω πως πρέπει να κάνεις μία ανανέωση νερού και να βάλεις ενεργό άνθρακα στο φίλτρο. Κάνε αυτά άσε το σύστημα να ηρεμίσει και κάνε μετρήσεις την Τρίτη να δεις που βρίσκεσαι.

Υ.Γ. Στην άποψη που εξέφρασε ο Σταμάτης παραπάνω περί θερμοκρασίας για την θεραπεία δεν τη γνωρίζω. Στη χθεσινή συνάντηση μου είπε πως το έχει εφαρμόσει και ότι έχει αποτέλεσμα. Δέχομαι φυσικά την εμπειρία και την γνώμη του αλλά νομίζω πως είναι προτιμότερο να προβεί κάποιος χομπίστας σε αγωγή παρά στη αύξηση της θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που κατέληξες στο συμπέρασμα ότι είναι ICK τη θερμοκρασία να την πας 28-29 και να συνεχίσεις τη θεραπεία με το φάρμακο που ξεκίνησες σύμφωνα με τις οδηγίες που γράφει επάνω.

Καλό είναι να εντοπίσεις τα αίτια και να διορθώσεις ότι χρειάζεται , όλα αυτά βέβαια θέλουν πολύ διάβασμα και ψάξιμο στης σελίδες Aquazone που αρκετά παιδιά έχουν καταθέσει την εμπειρία τους..

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που θα κάνει θεραπεία γιατί να ανεβάσει και την Τ.; Δεν είναι ή το ένα ή το άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...