Jump to content

ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ


mzahof

Recommended Posts

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ - ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΟΥ (250 ΛΙΤ. ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΥΤΕΜΕΝΟ) ΑΦΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ, ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΟΛΩΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΜΙΧΛΩΔΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΜΕΡΑ ΘΟΛΩΜΕΝΟ. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΜΕ ΕΞΤΡΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΕΧΩ ΝΙΤΡΩΔΗ 0, ΠΕΧΑ 7, ΑΜΜΩΝΙΑ 0, ΝΙΤΡΙΚΑ 30. ΘΑΝΑΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περιγράψεις αναλυτικά τις διαδικασίες που ακολούθησες κατα τον καθαρισμό του φίλτρου σου;

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και αν έριξες τίποτα άλλο μαζί με το νερό. Βάλε και φωτό αν έχεις.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Και ακτι ακομα .Τι ειδους φιλτρανση (εξωτερικο -εσωτερικο) Ποσα λιτραβ ανα ωρα φιλτραρονται και τι υλικα φιλτρου χρησιμοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατι υποπτο μου φαινεται εχει γινει με τον καθαρισμο του φιλτρου που ανεφερες!Αν θες κανε μια πιο συγκεκριμενη περιγραφη της διαδικασιας.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΗΕΙΜ 2224 ΜΕ ΥΛΙΚΑ 1ΛΙΤ. EHFIMECH, 1 ΛΙΤ. SUBSTRAT PRO, ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΚΑΙ ΕΠΑΝΩ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ. ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ, ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, ΑΔΕΙΑΣΑ ΤΟΝ ΚΑΔΟ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣ ΚΑΙ ΕΠΛΥΝΑ ΤΟ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΣΕ ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΟΙ ΣΩΛΗΝΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΚΑΙ ΕΞΟΔΟΥ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΕΙΧΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΛΓΗ, ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΦΥΤΩΝ ΣΑΠΙΣΜΕΝΑ ΤΑ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΒΟΥΡΤΣΕΣ. ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΒΑΛΩ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΑΠΟΧΛΩΡΙΩΤΙΚΟ. ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΕΣΤ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΩ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΤΑΡΑΧΘΗΚΕ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΑΜΜΩΝΙΑΣ, ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΙΧΝΟΣ ΑΜΜΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΝΙΤΡΩΔΩΝ... ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΟΜΩΣ ΜΙΛΑΝΕ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ...

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ SERA TURBO CLEAR, WATERLIFE SETTLE RIGHT?

post-834-1162837942_thumb.jpg

post-834-1162838022_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο συχνές αλλαγές νερού, καλό καθάρισμα στο φίλτρο μήπως έχει τίποτα άλγες και σάπια φύλλα μέσα και μείωση του φωτισμού, της τροφής και στα τυχόν λιπάσματα. Θα καθαρίσει σε 7-10 ημέρες. Δες εδώ πως είχε γίνει ένα από τα δικά μου...

Μη ρίξεις τίποτα χημικό, δεν χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να καταπολεμήσεις την αιωρούμενη άλγη μπορείς να πάρεις μια λάμπα UV που βοηθάει αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για αιωρούμενη άλγη όπως πολύ σωστά παρατήρησαν και οι υπόλοιποι. Πόσον καιρό είναι που είναι στρωμένο το ενυδρείο? Καλό θα ήταν να μπορέσεις να μας δώσεις κι άλλες μετρήσεις όπως νιτρικά, φωσφορικά, σίδηρο, τι λιπάσματα και σε τι συχνότητα χρησιμοποιείς και ωράριο φωτισμού καθώς και τι λάμπες φοράς. Ακολούθησε τις παραπάνω συμβουλές και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΣΑΣ...

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΜΕΝΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 8 ΜΗΝΕΣ. ΟΙ ΛΑΜΠΕΣ ΕΙΝΑΙ: 1X PHILIPS AQUASKY 38W, 2X OSRAM 23W ΑΠΛΕΣ.

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΠΡΟΣΘΕΣΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΦΥΤΑ, ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΝΤΑΣ (ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ) ΤΟ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΘΟΛΟΥΡΑ. ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΤΛ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΘΑΡΑ.

ΛΙΠΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΣ TETRA TO CRYPTO ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΜΙΑ ΤΑΜΠΛΕΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΦΥΤΑ(ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ PET SHOP). CO2 ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ. ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΧΩ 4 ΦΥΤΑ.

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΑΙΩΡΟΥΜΕΝΗΣ ΑΛΓΗΣ.

ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΑΜΠΑ ΥΠΕΡΙΩΔΟΥΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΙΣΩ? ΑΝ ΝΑΙ, ΠΟΙΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ, ΠΟΥ ΘΑ ΤΙΣ ΒΡΩ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΗ?

ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κινδυνεύουν τα ψάρια σου.

Κατά τη γνώμη μου, καλό είναι να έχεις και λάμπα UV, αλλά όχι απαραίτητο.

Το ενυδρείο θα καθαρίσει σε λίγες μέρες. Κάνε συχνές αλλαγές νερού και φρόντισε να έχεις καθαρό από άλγες, φύλλα & σκουπιδάκια, φίλτρο. Περιόρισε το τάισμα για λίγες ημέρες, μη ρίξεις κανένα λίπασμα και παρακολούθα το.

Ενα πρωί θα σηκωθείς και θα το βρεις καθαρό. :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βρεις σε κάποιο μαγαζί φακή, pistia ή κλαδέματα από καποιο φυτό τύπου κερατόφυλλο ή elodea και άστα στην επιφάνεια να επιπλέουν.

Παράλληλα κάνε μεγάλες αλλαγές νερού (50%) κάθε 3 μέρες. Εάν ξανακαθαρίσεις ή σκαλίσεις το βυθό αυτό να το κάνεις πάντα πριν από μεγάλη αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΑΚΗ ΚΑΙ Ο,Η,ΤΟ PISTIA?

ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΟΥΤΕ ΚΛΑΔΕΜΑΤΑ,

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ...

Link to comment
Share on other sites

pistia: http://en.wikipedia.org/wiki/Pistia

φακή: http://www.rook.org/earl/bwca/nature/aquatics/lemna.html

Στα μαγαζιά σίγουρα δεν έχουν κλαδέματα αλλά φυτά μάλλον έχουν. Αν βρεις βάλε κάποια από αυτά που σου λέω παραπάνω απλά φρόντισε να επιπλέουν έως ότου καθαρίσει η άλγη (θα βοηθήσουν σε αυτο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλό είναι διάφορα πράγματα που συζητάμε και οι λύσεις που προτείνονται να επανέρχονται κάθε τόσο για να βλέπουμε και τα αποτελέσματα τους.

Μzahof, στη φώτο σου εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=7982 είδα ότι υπάρχει πλέον σημαντική διαφορά σε σχέση με τηις παλιότερες φωτογραφίες του ενυδρείο σου. Τι συμπεράσματα έβγαλες από την πάλη με την άλγη;

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι διάφορα πράγματα που συζητάμε και οι λύσεις που προτείνονται να επανέρχονται κάθε τόσο για να βλέπουμε και τα αποτελέσματα τους.

Μzahof, στη φώτο σου εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...ost&id=7982 είδα ότι υπάρχει πλέον σημαντική διαφορά σε σχέση με τηις παλιότερες φωτογραφίες του ενυδρείο σου. Τι συμπεράσματα έβγαλες από την πάλη με την άλγη;

φιλε neon, αφου ακολουθησα τις δικες σου συμβουλες και των υπολοιπων συχομπιστων του φορουμ, κατεληξα στο συμπερασμα οτι στην καλη ποιοτητα και καθαροτητα του νερου (πλην των αλλαγων)

συμβαλλει η φιλτρανση με ενα ισχυρο φιλτρο,

η σωστη κυκλοφορια του νερου με κυκλοφορητες ή μινι φιλτρα

και φυσικα το φυτεμα χρησιμων φυτων.

εννοειται οτι το βιολογικο φορτιο ειναι συγκρατημενο οσο γινεται...

επειδη το εξωτερικο φιλτρο μου ειναι οριακο για τα 230 περιπου λιτρα νερου του ενυδρειου μου, βελτιωσα τη ροη και τη μηχανικη φιλτρανση με δυο μινι εσωτερικα φιλτρακια 300 λιτ/ωρα προσπαθωντας να εχω κυκλικη ροη χαμηλα προς τον πυθμενα κατευθυνοντας το νερο προς την εισοδο του εξωτερικου φιλτρου.

για να μην κουρασω τα ψαρια εχω βαλει το ενα εσωτερικο φιλτρακι να λειτουργει οταν αναβουν τα φωτα με το χρονοδιακοπτη.

πιστευω οτι η σωστη κυκλοφορια του νερου βοηθα και την αναπτυξη των φυτων, τα οποια με τη σειρα τους απορροφουν περισσοτερα θρεπτικα απο το νερο, αποτρεποντας τη δημιουργια αλγων.

το πιστια και το κερατοφυλλο ηταν πραγματικη θεραπεια

για την ''αρρωστια'' της αιωρουμενης αλγης.;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...