Jump to content

αλλαγή σε κιχλίδες


arsenio

Recommended Posts

Αγαπητοί μου φίλοι θα χρειαστώ την συμβολή σας για την αλλαγή που θέλω να κάνω στο ενυδρείο μου από ένα απλό ενυδρείο γλυκού νερού 80λτ με μερικά φυτά και διάφορα πήλινα αντικείμενα καθώς και με ένα ξύλο και όλα αυτά με μία επίστρωση μίας πολύ ψιλής άμμου σε ένα ενυδρείο με αφρικάνες.

Στο όλο ενχείρημα θα προσπαθήσω να κάνω και μία μεταφορά του ενυδρείου μου από το πατρικό μου στο νέο μου σπίτι κάτι που θα πρέπει να γίνει με όσο το δυνατό λιγότερο νερό.

Και εδώ αρχίζουν οι ερωτήσεις.

1. Η άμμος (αν και θα προτιμούσα πολύ λεπτό χαλίκι) κάνει για αφρικάνες? Μπορώ να το αναμείξω με χαλίκι?

2. Τα φυτά θα πρέπει να τα βγάλω ή απλώς θα μου τα φάνε οπότε αφήνω την φύση να δράση μόνη της.

3. Το ξύλο το αφήνω?

4. Το στρώσιμο θα γίνει από την αρχή η με το υπάρχων φίλτρο και νερό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα?

5. Πέτρες που θέλουν οι αφρικάνες θα πρέπει να αγοραστούν ή μπορώ να βρω από την φύση και αν ναι τι εννοούμε από την φύση.

6. Παιδία συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων αλλά επειδή εμπιστεύομαι την γνώμη σας περισσότερο από έναν μαγαζάτορα ρωτώ εσάς

Έγινε επεξεργασία - arsenio
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου είδους μετακόμιση σε ενυδρείο σημαίνει ΑΔΕΙΑΖΩ τελείως το ενυδρείο. Και όχι αφήνω μέσα όσο γίνεται λιγότερο νερό, το χαλίκι κλπ. Για λόγους ασφαλείας, καλύτερα να το ξεστήσεις πλήρως, να το αδειάσεις και μετά να το μεταφέρεις.

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι θα χρειαστώ την συμβολή σας για την αλλαγή που θέλω να κάνω στο ενυδρείο μου από ένα απλό ενυδρείο γλυκού νερού 80λτ με μερικά φυτά και διάφορα πήλινα αντικείμενα καθώς και με ένα ξύλο και όλα αυτά με μία επίστρωση μίας πολύ ψιλής άμμου σε ένα ενυδρείο με αφρικάνες.

Στο όλο ενχείρημα θα προσπαθήσω να κάνω και μία μεταφορά του ενυδρείου μου από το πατρικό μου στο νέο μου σπίτι κάτι που θα πρέπει να γίνει με όσο το δυνατό λιγότερο νερό.

Όπως είπε και ο filoxenos καλό θα ήταν να αφαιρέσεις όλο το νερό και την άμμο πριν από τη μετακόμηση γιατί υπάρχει κίνδυνος να μην αντέξει το τζάμι και να σου σπάσει το ενυδρείο.

Και εδώ αρχίζουν οι ερωτήσεις.

1. Η άμμος (αν και θα προτιμούσα πολύ λεπτό χαλίκι) κάνει για αφρικάνες? Μπορώ να το αναμείξω με χαλίκι?

Η άμμος κάνει για αφρικάνες. Απλά η άμμος σχηματίζει πιο εύκολααναερόβιες περιοχές που δεν τις θέλουμε. Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολύ ψιλό χαλίκι. Αν αναμίξεις χαλίκι με άμμο να ξέρεις ότι σιγά σιγά η άμμος θα κάτσει κάτω από το χαλίκι.

2. Τα φυτά θα πρέπει να τα βγάλω ή απλώς θα μου τα φάνε οπότε αφήνω την φύση να δράση μόνη της.

Τι φυτά έχεις? Να ξέρεις ότι στο βιότοπο των αφρικάνων Malawi τα φυτά είναι σπάνια, μια η πέτρα είναι αυτόπου κυριαρχεί. Εγώ έχω κάποιες βαλισνέριες στο ενυδρείο μου με τις αφρικάνες και δεν τις πειράζουν.

3. Το ξύλο το αφήνω?

Αν δεν σου ρίχνει το pH μπορείς και να το αφήσεις... ΑΛΛΑ γενικότερα βάλε πέτρες!!!

4. Το στρώσιμο θα γίνει από την αρχή η με το υπάρχων φίλτρο και νερό, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα?

Αν καρατήσεις το υπάρχων φίλτρο ενεργό (δηλ. σε έναν κουβά να δουλεύει) και η μετακόμηση δεν διαρκέσει μέρες αλλά ώρες τότε δεν θα χρειαστεί να στρώσεις από την αρχή.

5. Πέτρες που θέλουν οι αφρικάνες θα πρέπει να αγοραστούν ή μπορώ να βρω από την φύση και αν ναι τι εννοούμε από την φύση.

Μπορείς να προμηθευτείς από το www.votsalo.net αφού πρώτα τις πλύνεις πολύ καλά. Μπορείς να βάλεις και πέτρες από την παραλία, αφού κι αυτές πάντα πλυθούν καλά.

6. Παιδία συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων αλλά επειδή εμπιστεύομαι την γνώμη σας περισσότερο από έναν μαγαζάτορα ρωτώ εσάς

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, η μετακόμιση θα είναι κοντινή οπότε με λίγη προσοχή πιστεύω πως τη μισή ποσότητα η λίγο λιγότερο από την μισή θα μπορέσω να το μεταφέρω αλλιώς σε κουβάδες αφού δεν θα υπάρχουν ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, η μετακόμιση θα είναι κοντινή οπότε με λίγη προσοχή πιστεύω πως τη μισή ποσότητα η λίγο λιγότερο από την μισή θα μπορέσω να το μεταφέρω αλλιώς σε κουβάδες αφού δεν θα υπάρχουν ψάρια

Πρέπει να μάθεις ότι τα ενυδρεία δεν ειναι φτιαγμένα για να μεταφέρουν την ποσότητα νερού που χωράνε, αλλά μόνο για να την διατηρούν μέσα τους χωρίς διαρροές... Ούτε το το 1/10 να μην αφήσεις μέσα. Γιατί μαζί με το χαλίκι και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο φτάνεις τα ~ +15 κιλά (αν είναι 80άρι όπως φαίνεται στο προφίλ σου).

ΔΕΝ είναι φτιαγμένα για να μεταφέρουν βάρος!!!

Ούτε για ένα μέτρο! Δεν παίζει κανένα ρόλο η απόσταση.

Εάν πας να το σηκώσεις με νερό και υλικά μέσα, κινδυνεύεις να το διαλύσεις!

Ξανασκέψου το ΚΑΛΑ... :)

ΥΣ: Το παλιό νερό, δεν το χρειάζεσαι. Τη βιολογία του φίλτρου χρειάζεσαι. Τι κουβάδες λες?

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται όμως να μεταφέρουμε μόνο το φίλτρο και όλο το άλλο νερό να είναι καινούργιο?

Μόνο και μόνο η ποσότητα χλωρίνης που θα έχει το καινούργιο νερό δεν θα καταστρέψει την βιολογία του φίλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο θα το μεταφέρεις με λίγο παλιό νερό σε ένα κουβά. Οσο για το υπόλοιπο νερό, θα βάλεις καινούριο ΜΕ ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ.

Δεν βάζεις αντιχλώριο όταν κάνεις αλλαγές?

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφρουμήτες σας ευχαριστώ για την καλή ενημέρωσή σας.

Σας ενημερώνω ότι η μεταφορά έγινε επιτυχώς, είχατε τελικά δίκιο ότι δεν γινόταν με το νερό και την άμμο μέσα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω δύο ακόμα πραγματάκια.

Μπορώ να πάρω χαλίκι από την θάλασσα και να το πλύνω?

Τι Ph πρέπει να έχω?

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφρουμήτες σας ευχαριστώ για την καλή ενημέρωσή σας.

Σας ενημερώνω ότι η μεταφορά έγινε επιτυχώς, είχατε τελικά δίκιο ότι δεν γινόταν με το νερό και την άμμο μέσα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω δύο ακόμα πραγματάκια.

Μπορώ να πάρω χαλίκι από την θάλασσα και να το πλύνω?

Τι Ph πρέπει να έχω?

Σας ευχαριστώ

αν εχεις ενα ph της ταξης 8.0 με 8.5 εισαι μια χαρα... ειναι το ιδανικο!

οσο για το χαλικι μπορεις να παρεις οσο θελεις και να το πλυνεις καλα... εγω ας πουμε καθε φορα που θελω να βαλω κατι το βραζω κιολας!

μην τις φοβασαι τις αφρικανες , για θαλασσινα ψαρια προοριζονταν αλλα μαλλον εγινε λαθος την τελευταια στιγμη και βρεθηκαν σε γλυκο νερο!!! :)

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...