Jump to content

φιλτρο Eheim 2215 @ δεν ξεκινάει


johnvolno1

Recommended Posts

καλησπέρα σας,

είχα ενα ενυδρείο με σκαλάρια και αποφάσισα να αλλαξω το setup σε κιχλίδες αφρικής.

Εφόσον εδωσα τα ψαρακια μου, σημερα εβαλε τις πέτρες και την άμμο.

Εβαλα και τα 2 φιλτρα 2215 αλλά παλεύω από τις 20:00 και δεν μπορώ να το κάνω να ξεκινήσει.

Το ενα τα καταφερα σχετικά γρήγορα. αλλά το άλλο ακόμα.

Το εχω βγάλει κανα 10 φορές. το εχω γυρισει αναποδα, το εχω χτυπησει σαν φραπε, το εβγαλα απο την πρίζα μπας και γεμισει , όλα νομιζω τα εκανα. τιποτα.

Εκει που μερικές φορές πάει να ξεκινησει, αμεσως αδειαζει πάλι.

εχω 2 φιλτρα. ενα δεξια και ενα αριστερα.

αυτο που έχω δεξια κάτω απο το ενυδρείο, τραβάει από τα δεξιά και το πετάει από αριστερα. και στο αλλο το αντιθετο.

Πριν τα βάλω στο ενυδρείο, τα ειχα σε ενα βαρελι και ηταν μια χαρα.

Αλλαξα ολα τα λαστιχα, ειχα τα μανισια τα πρασινα και εβαλα ασπρα,

οπως επίσης αλλάξα και τις εισοδους εξοδους και πήρα τα eheim installation αυτό και αυτό .

Τωρα πάω να κοιμηθω γιατι τα παιξα..... τρεμω από κουραση και νευρα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το βάζεις στην πρίζα ακούς τίποτα?

Έχεις κάνει σιφουνάρισμα (πάει νερό απο το ενυδρείο στο φίλτρο)?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τραβάνε αέρα από τις τάπες των kit? Μήπως οι σωλήνες κάνουν καμπύλες;

Link to comment
Share on other sites

Όταν το βάζεις στην πρίζα ακούς τίποτα?

Έχεις κάνει σιφουνάρισμα (πάει νερό απο το ενυδρείο στο φίλτρο)?

Όταν το βάζω στην πρίζα , ακούω την φτερωτή, αν το πλαγιασω, ακούγετε να ρουφαει με αέρα.

Το παράξενο είναι ότι όταν το βγάζω από την πρίζα , το νερό στην είσοδο του φίλτρου, αντί να κατεβαίνει , ανεβαίνει !

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τραβάνε αέρα από τις τάπες των kit? Μήπως οι σωλήνες κάνουν καμπύλες;

Από τράπες είμαι οκ. Τις έχω ελέγξει . Αλλά καμπύλη κάνει το λάστιχο μέσα στο ντουλάπι .

Link to comment
Share on other sites

Κόψε το λάστιχο ώστε να μην κάνει καμπύλη ή σήκωσε το πιο ψηλά.Αν εγκλωβίζει αέρα θα σε παιδέψει.

Link to comment
Share on other sites

Το παράξενο είναι ότι όταν το βγάζω από την πρίζα , το νερό στην είσοδο του φίλτρου, αντί να κατεβαίνει , ανεβαίνει !

Υπάρχει αέρας μέσα στο φίλτρο.

Αυτό το νερό είναι το λίγο που μένει στον σωλήνα εισόδου. Το ότι γυρνάει πίσω σημαίνει ότι υπάρχει πίεση στο φίλτρο το οποίο συνήθως αιτία είναι ο αέρας.

Άνοιξε το φίλτρο και άδειασε όλο το νερό που έχει μέσα. Τοποθετησέ το πάλι, σύνδεσε της σωληνώσεις χωρίς να βάλεις νερό. Όταν όλα είναι στην θέση του πάρε τον σωλήνα εξόδου που είναι στο ενυδρείο και ρούφα. Μόλις ακούσεις νερό να εισέρχεται στο φίλτρο περίμενε μέχρι να σταματήσει να δέχεται άλλο νερό. Μετά βάλτο στην πρίζα να δεις τι κανει.

Αν κάνεις τα παραπάνω και δεν δουλέψει πες μας της παρατηρήσεις σου. πχ. Νερό δεν κατεβαίνει στο φίλτρο αφου ρουφάς.

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο ενυδρείο που είχα 2 fluval έκανα ακριβώς το ίδιο.

Αν δεν ρούφαγα απο τον σωλήνα της εξόδου,νερό δεν τράβαγε.

Το φίλτρο δούλευε χωρίς νερό.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα οκ. Στην αρχή έκοψα λάστιχο αλλά τίποτα. Τελικά το κιτ τραβούσε λίγο αέρα από ένα σημείο . Τα έβγαλα κ τα ξανά σύνδεσα κ όλα οκ . Σας ευχαριστώ πολύ όλους !! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...