Jump to content

ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ


ARIMPOU

Recommended Posts

ΚΑΛΗ ΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!

ΜΟΛΙΣ ΕΚΑΝΑ JOIN ΣΤΟ FORUM ΣΑΣ

ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΕΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ....ΜΕ ΤΑ ΨΑΡΙΑ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ:

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑΝ ΜΟΝΟΜΑΧΟ

ΤΟΝ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΓΥΑΛΑ (ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ)

ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΑΪΖΑ ΜΕ BLOODWORMS!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΚΙ ΕΤΣΙ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ (2 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ) ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΥΣΗ ΧΡΗΣ. ΜΕΤΑ ΕΝΑ ΔΙΑΛΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΛΩΡΙΟ!

ΕΝΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΗΤΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΖΩΝΤΑΝΙΑ.... ΟΤΑΝ ΤΟ ΤΑΪΖΑ ΕΡΧΟΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝΑ ΚΑΙ ΣΤΡΙΦΟΓΥΡΙΖΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΣΩ. ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΡΠΑΖΕ ΤΗ ΤΡΟΦΗ!!!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟΙΩΘΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ

ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΤΩΡΑ:

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΑΤΑΩ ΣΤΑΘΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 25-28 c ΣΤΗΝ ΓΥΑΛΑ????

ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ???

ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΚΕΦΑΤΟ????

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν καλώς ήλθες στην παρέα μας...

Αμεση αγορά μικρού ενυδρείου - πλήρως εξοπλισμένου - είναι η μία και μοναδική λύση στο πρόβλημά σου...!

Και μετά να προσπαθήσουμε να σώσουμε τον μικρό... :) Αυτό πρέπει να γίνει σήμερα ή το πολύ αύριο το πρωί. Ο χρόνος τρέχει σε βάρος του...

Διαφορετικά, μάλλον θα αρχίσεις να έχεις προβλήματα συνείδησης (όπως οι περισσότεροι από εμάς, όταν ξεκινήσαμε...)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ARIMPOU, καλως ηρθες στην παρεα μας!

Μια φωτο του μονομαχου θα βοηθουσε να βγαλουμε πιο ασφαλη συμπερασματα.Πραγματικα, ομως, οι μεγαλες και αποτομες αυξομειωσεις της θερμοκρασιας του νερου ειναι βλαβερες για την υγεια του ψαριου.Καλο θα ηταν να υπηρχε ενας θερμοστατης και ενα φιλτρο με απαλη ροη, αλλα μαλλον αυτο στη γυαλα δεν γινεται.

Διαβασε τα εξης και θα σε βοηθησουν

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...ticle&id=31

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...ticle&id=19

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...ticle&id=21

Τελος, νομιζω οτι αν εχεις τη δυνατοτητα αγορας ενος ενυδρειου 20-30 λιτρα με φιλτρο και θερμοστατη θα βοηθησει και εσενα και το ψαρακι σου.

Καλη συνεχεια και οτι αλλο χρειαστεις μπορεις να ρωτησεις εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=22

:)

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!

ΘΑ ΠΑΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ

ΣΕ ΕΝΑ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ (ΦΥΣΙΚΑ!!!!!) Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ???

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΕ ΠΙΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ Η ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ???

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο θερμοστατης διατηρει σταθερη τη θερμοκρασια.

Οταν αγορασεις το ενυδρειο κανονικα πρεπει να κανεις στρωσιμο του νερου πριν ριξεις μεσα το ψαρι.Ειναι μια διαδικασια που διαρκει καμποσες μερες, δες εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...ticle&id=41

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...ticle&id=43

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?au...ticle&id=45

Τωρα βεβαια εσυ εχεις ηδη το ψαρακι στη γυαλα.Νομιζω, ομως οτι ειναι καλυτερο να μην τον βαλεις αμεσως, παρα να περιμενεις μεχρι να ειναι ετοιμο το νεο ενυδρειο.Εκτος και αν μπορεις να βρεις υλικα απο ηδη στρωμενο ενυδρειο (απο καποιον γνωστο σου), οποτε η διαδικασια στρωσιματος γινει πολυ συντομα.

Υ/Γ Αν θες γραφε με μικρα, γιατι με τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις.Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

...ΘΑ ΠΑΩ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ. ΣΕ ΕΝΑ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ (ΦΥΣΙΚΑ!!!!!) ...

Μη σε κρατάμε τότε...! :)

Αν του πάρεις ένα γύρω στα 15 λίτρα είναι μια χαρά. Για να μπορείς να βάλεις και 25άρη θερμοστάτη μέσα, άνετα.

...Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΑΘΕΡΗ???...

Μόνο εάν το θερμαντικό σώμα που θα βάλεις μέσα έχει και θερμοστάτη. Σου προτείνω έναν των 25 Watt.

...ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩΑ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΕ ΠΙΟ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ Η ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ???

Οχι! Πρέπει να γίνει σταδιακά η αλλαγή και η προσαρμογή του στη νέα θερμοκρασία. Απλώς πρέπει να γίνει... ΣΥΝΤΟΜΑ! (γιατί κάνει πολύ κρύοοοοοοοοοοο...!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αγόρασα ενα μικρό ενυδρείο με θερμοστάτη και φιλτρο.

Το φίλτρο δεν το χρησ. γιατι και κανει πολύ θόρυβο και ανακατέυει την επιφάνεια του νερού

οπότε θεώρησα ότι πιο πολύ αγχος θα προσθέσει στο ψαρι παρά καλό θα του κάνει!!!!

Είναι φυσιολογικό να κάνει θόρυβο η μου πουλήσανε μάπα????

Επίσης οι πωλητές πρέπει να ειναι άσχετοι γιατι μου δώσανε ενυδρείο με τη μία πλευρα καθρέπτη

(ενω τους είχα πει οτι θα βάλω μεσα μονομάχο και αφου το πηρα και το έστησα μετα διάβασα ότι δεν πρέπει να βλέπει το ψάρι άλλο ίδιο (έστω και αντικατοπτρισμό). Φυσικά τον κάλυψα με ένα αδιάβροχο πλαστικό για να μην καθρεπτίζει , αλλα λέω ....αφού είναι η δουλειά τους δεν θα έπρεπε να μου το πούν οι ίδιοι????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Αγόρασα ενα μικρό ενυδρείο με θερμοστάτη και φιλτρο.

Το φίλτρο δεν το χρησ. γιατι και κανει πολύ θόρυβο και ανακατέυει την επιφάνεια του νερού

οπότε θεώρησα ότι πιο πολύ αγχος θα προσθέσει στο ψαρι παρά καλό θα του κάνει!!!!

Είναι φυσιολογικό να κάνει θόρυβο η μου πουλήσανε μάπα????

Επίσης οι πωλητές πρέπει να ειναι άσχετοι γιατι μου δώσανε ενυδρείο με τη μία πλευρα καθρέπτη

(ενω τους είχα πει οτι θα βάλω μεσα μονομάχο και αφου το πηρα και το έστησα μετα διάβασα ότι δεν πρέπει να βλέπει το ψάρι άλλο ίδιο (έστω και αντικατοπτρισμό). Φυσικά τον κάλυψα με ένα αδιάβροχο πλαστικό για να μην καθρεπτίζει , αλλα λέω ....αφού είναι η δουλειά τους δεν θα έπρεπε να μου το πούν οι ίδιοι????

Καλημέρα φίλε

Το φίλτρο ΠΡΕΠΕΙ να το βάλεις σε λειτουργία. Τώρα για τον θόρυβο ίσως είναι χαλασμένο.Τοσο πολύ κάνει ή απλά σου φαίνεται?Για καθρέπτη δεν ξέρω.Μήπως το νερό φταίει?Και εμένα από την μπροστά μεριά φαίνεται σαν τα πλαινα να είναι καθρέπτες αλλά δεν είναι.Από έξω αν δεις τον "καθρέπτη" βλέπεις μέσα?

Το πιο σημαντικό είναι να στρώσεις το ενυδρείο. Αλλιώς bye bye μονομάχε.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι καθρέπτης. Για το θόρυβο δεν ξέρω αν είναι πολύς ή όχι αλλα εμένα μου φαίνεται υπερβολικός!

Δεν θα το αγχώσει περισσότερο απο ότι ήδη είναι το ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ξέρω ότι σίγουρα επηρεάζονται από την δυνατή μουσική και τις δονήσεις. Περίμενε απάντηση από κάποιον πιο έμπειρο. Αλλά πρέπει να δουλέψεις το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ήχο ακούς και σε τι ένταση;

Κάνε έναν παραλληλισμό για να καταλάβουμε!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ξέρω ότι σίγουρα επηρεάζονται από την δυνατή μουσική και τις δονήσεις. Περίμενε απάντηση από κάποιον πιο έμπειρο. Αλλά πρέπει να δουλέψεις το φίλτρο.

Ήχος απο μοτερ (ενα συνεχόμενο βουητό) Όσο δούλευε έβαλα το χέρι μου στο γυαλί του ενυδρείου και ένοιωθα μια συνεχόμενη μικρή δόνηση.συν το ότι ανακατέυει την επιφάνεια αρκετα!

Επίσης ,δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, το ενυδρείο έχει γεμίσει μικρές φυσαλίδες

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το φιλτράκι έχει σύστημα venturi (σωληνάκι που τραβάει αέρα λίγο πριν την έξοδο και έτσι βγάζει μπουρμπουλήθρες) και η φασαρία που κάνουν σε ενοχλεί?

Αν είναι αυτό, βγάζεις το σωληνάκι, σταματάνε οι μπουρμπουλήθρες και μειώνεται ο θόρυβος. Ετσι κι αλλιώς δεν τις χρειάζεται ο Μονομάχος.

Μήπως το φιλτράκι είναι αερόφιλτρο (αεραντλία εξωτερικά, με μικρό σφουγγαράκι μέσα στο νερό) και τη φασαρία τη κάνει η αντλία?

Σε αυτή τη περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, ίσως να αλλάξεις την αεραντλία με μια πιο αθόρυβη.

Τον καθρέφτη καλά έκανες και τον σκέπασες, θα του δημιουργήσει στρες το συνεχές καθρέφτισμα.

Link to comment
Share on other sites

Ήχος απο μοτερ (ενα συνεχόμενο βουητό) Όσο δούλευε έβαλα το χέρι μου στο γυαλί του ενυδρείου και ένοιωθα μια συνεχόμενη μικρή δόνηση.συν το ότι ανακατέυει την επιφάνεια αρκετα!

Επίσης ,δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, το ενυδρείο έχει γεμίσει μικρές φυσαλίδες

Το φίλτρο είναι με ενα σφουγγαράκι στο κάτω μέρος (εσωτερικό στο σώμα του) και με γρίλιες προφανώς για να τραβάει νερο και εχει και μια προεξοχη (μικρό σωλινάκι) στο πανω μέρος, το οποίο όταν το είχα έξω απο το νερο δεν έκανε τίποτα και όταν το εβαλα κι αυτο μέσα το νερο άρχισε να βγάζει (μάλλον αέρα ) και ανακάτευε την επιφάνεια!!!

Η πλάκα είναι ότι ρώτησα πωσ στήνεται το ενυδρείο απο εκει που το αγόρασα και μου είπανε ότι εχει οδηγίες (φυσικά δεν είχε). Έτσι δεν ξέρω αν το είχα τοποθετήσει σωστα. πρέπει το μικρο σωληνάκι να ειναι μέσα ή εξω απο το νερό??

Αν είναι θα πάρω φώτος και θα τισ δείξω αύριο για να έχετε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για το ενυδρείο

Αν αφήσω αυτή την αντλία δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα στο ψάρι??? με το θόρυβο?

Έγινε επεξεργασία - ARIMPOU
Link to comment
Share on other sites

Το μικρό σωληνάκι λογικά δεν το χρειάζεσαι είναι για έξτρα παροχή αέρα μέσα στην στήλη του νερού! Αν το αφαιρέσεις όπως σου είπε και ο filoxenos δεν θα έχεις πρόβλημα θορύβου λογικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν απο καιρο , οταν εμενα Ολλανδια , καποιος σε ενα fish store μου ειπε για τους μονομαχους οτι καλο ειναι να τους βαζεις ενα καθρεπτακι που και που μεσα για να βλεπουν τον εαυτο τους...

Αυτο , μου ειπε, ειναι καλο αν γινεται αραια και που διοτι τους κραταει σε εγρηγορση....

Ισχυει κατι τετοιο?

Εγω παντως στους δικους μου που το εκανα μια φορα, με το που ειδαν τον αντικατοπτρισμο τους, φουσκωσαν και τσαμπουκαλευτηκαν λιγο και μετα προσπερασαν κολυμπωντας αδιαφορα.

P.S. Εδω ρε παιδια στην Ταιλανδη υπαρχουν τυποι που εκτρεφουν μονομαχους για μονομαχιες (οπως με τα πιτμπουλ και τους κοκκορες) και παιζονται μεγαλα στοιχηματα (10-15000 μπαχτ- οταν ο μεσος μηνιαιος μισθος τους ειναι 3-4500)

Εδω τι να πεις? και πως να το σταματησεις οταν μαλιστα καμμια φορα παρακολουθει και ο βασιλιας τους???

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να βλεπουν ολοι την ωρα τον εαυτο τους ή καποιον αλλο μονομαχο γιατι στρεσαρονται.

Εκει μπορει να τους εκπτρεφουν για μονομαχιες αλλα αυτο για μενα δεν ειναι σωστο ειναι αμαρτια για τα ζωο. Σ αυτη την περιπτωση δεν βαζουν μονο καθρεφτη αλλα κανουν κι αλλες διαδικασιες που δεν προκειται να σας πω

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, αλλά με μέτρο.

Οσο για το άλλο που αναφέρεσαι, εδώ το κάνουν με ανθρώπους (σε παράνομους αγώνες μέχρι θανάτου), δεν θα το κάνουν με τα "Ζώα"...? :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...