Jump to content

"Μικρογραφία" Ενυδρείου..


Recommended Posts

Παιδιά, καλησπέρα.

Αν κι έχω γραφτεί εδώ και αρκετό καιρό στο forum, αυτό είναι το πρώτο μου post.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μικρά ψαράκια (και ποσότητες) που θα μπορούσαν να συμβιώσουν ΣΩΣΤΑ και ΑΡΜΟΝΙΚΑ σε ένα ενυδρειάκι 15l (μόλις).

Αυτό το ενυδρείο αργότερα θα χρησιμοποιηθεί σαν καραντίνα μιας και σε λίγο καιρό θα ξεκινήσω το DIY 60l.

Πόσα guppies ή/και xiphophorus maculatus θα μπορούσα να βάλω;

Έχετε να προτείνετε κάποιο είδος όχι τόσο "mainstream";

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες λοιπόν στα ενεργά μέλη της παρέας μας.

Τα λίτρα είναι πολύ λίγα. Κατά τη γνώμη μου, μπορείς να έχεις μόνο ένα Μονομάχο και μερικά εύκολα φυτάκια, ώστε και αυτός να νοιώθει καλά και εσύ να μην έχεις και πολλά να κάνεις. Οτιδήποτε άλλο, θα ζοριστεί στα 15 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα υπήρχε πρόβλημα λες αν έβαζα 8-10 καρδινάλιους ή 4-6 γκαπάκια; Το ενυδρείο είναι κομπλέ (φώτα, εξ. φίλτρο, θερμαντήρα, κλπ)..

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Είναι πολύ λίγα τα λίτρα. Εγώ έχω 5 γκαππάκια μόνα τους με 4 applesnails σε 52 καθαρά λίτρα για να καταλάβεις. Και μόνο αρσενικά, έτσι? Γιατί αλλοιώς... !

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

μου φενεται οτι υπερβαλεις φιλξενε σε 53 λιτρα εγο θα μπορουσα χαλαρα να βαλω ενα κοπαδακι τετρα και καπιο αλλο ειδος εισος και ραμ

για δες αυτο που οι ανθρωποι με ενυδρεια σαν το δικο σου κανουν θαυματα και δεν ειναι τοσο δυσκολο αν ασχολεισαι με αυτο και δε τα αφηνεις στην μοιρα τουnano tanks

Link to comment
Share on other sites

Εσύ.

Εγώ, έχω 5 γκαππάκια και νοιώθω πολύ καλά ότι τους είναι και λίγος ο χώρος!

Γιατί γενικά τα μέχρι 50 και 60 λίτρα ενυδρεία, κανονικά δεν είναι ενυδρεία διαβίωσης, αλλά κάνουν μόνο για καραντίνες, νοσοκομεία, φυτώρια ή για μεγάλωμα μωρών σε αρχικό στάδιο. Και αυτό με την προϋπόθεση ότι δεν είναι μεγάλο το ψάρι που βάζεις μέσα, αλλά μικρομεσαίο...

Μη κοιτάς τώρα τι γίνεται στη πράξη από τους περισσότερους. Αλλο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...