Jump to content

ΤΙ ΖΩΝΤΑΝΟ ΕΙΝΑΙ?


Recommended Posts

Γειά σας!

Σήμερα, για δεύτερη φορά μέσα σε τρείς μέρες, βρήκα μέσα στο ενυδρείο με τα Panda, τα Cardinal και τα φυτά κάτι που στην αρχή το πέρασα γιά μαύρο σκουλήκι, μα σε μία πιό προσεκτική εξέταση παρατήρησα ότι είχε πολλά λεπτά ποδαράκια και το σώμα του είναι όλο δαχτυλίδια κάτι σαν κάμπια δηλαδή. Είναι γύρω στα 7 mm και το χρώμα του είναι μαύρο ή πάρα πολύ σκούρο γκρι.

Ξέρει κανείς τίποτα? Από που μπορεί να ήρθε? Μπορεί να είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια? HELP!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ανεβασεις φωτογραφια??

Link to comment
Share on other sites

post-2232-1162837478_thumb.jpg

Μπορεις να ανεβασεις φωτογραφια??

Θα προσπαθήσω, αν και είναι πολύ μικρό... Πάντως τα ποδαράκια που έλεγα μπορεί να είναι και τρίχες, μιά τριχωτή κάμπια! Από την μία πλευρά που υποθέτω είναι το κεφάλι είναι στρογγυλό, από την άλλη είναι μυτερό.

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω, αν και είναι πολύ μικρό... Πάντως τα ποδαράκια που έλεγα μπορεί να είναι και τρίχες, μιά τριχωτή κάμπια! Από την μία πλευρά που υποθέτω είναι το κεφάλι είναι στρογγυλό, από την άλλη είναι μυτερό.

Δεν προκειται να βγαλουμε ακρη ετσι,

καλυτερα ανεβασε φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να βγαλουμε ακρη ετσι,

καλυτερα ανεβασε φωτο.

Η φωτογρφία είναι παραπάνω... σας λέει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.Κινειται;

Δεν το αφαιρεις να ησυχασεις;! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι.Κινειται;

Δεν το αφαιρεις να ησυχασεις;! :)

Είναι το δεύτερο μέσα σε τρείς μέρες... φυσικά τα έβγαλα αμέσως! Κουνιόντουσαν και έξω από το νερό...

Ισως κάποιο αυγό πάνω στα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον, αλλα δεν γνωριζω τι ακριβως ειναι και αν βλαπτει.

Link to comment
Share on other sites

Κατι τετοια σκουληκακια ειχα και εγω παλια στο ενυδρειο μου.Να εισαι σιγουρος οτι θα δεις και αλλα απο δαυτα .Ουτε εγω ξερω τι ειναι.Τοτε εγω ειχα συλλεξει καμια τριανταρια απο δαυτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι τύχη ζωντανή τροφή...Μήπως να δοκιμάσεις να ταίσεις τεμαχισμενα τα ψαράκια σου μ'αυτό;Έγω πάντως θα το δοκίμαζα...Τον ίδιο φόβο με εσένα είχα και εγώ με τα σαλιγκάρια στο ενυδρείο...άλλα όσο υπάρχουν botia μέσα, ο πληθυσμός τους μένει σε πολύ χαμηλά επίπεδα...τα τιμούν δεόντως...σε αντίθεση με ενυδρεία φίλων μου που λόγω ελλειψης ¨σαλιγκαροεξολοθρευτών¨έχουν μερικές χιλιάδες...τα σκαλάρια μου πάντως είμαι σίγου΄ρος ότι θα την τσακίζανε τη σκουλικαντέρα... :)

Link to comment
Share on other sites

Τι τύχη ζωντανή τροφή...Μήπως να δοκιμάσεις να ταίσεις τεμαχισμενα τα ψαράκια σου μ'αυτό;Έγω πάντως θα το δοκίμαζα...Τον ίδιο φόβο με εσένα είχα και εγώ με τα σαλιγκάρια στο ενυδρείο...άλλα όσο υπάρχουν botia μέσα, ο πληθυσμός τους μένει σε πολύ χαμηλά επίπεδα...τα τιμούν δεόντως...σε αντίθεση με ενυδρεία φίλων μου που λόγω ελλειψης ¨σαλιγκαροεξολοθρευτών¨έχουν μερικές χιλιάδες...τα σκαλάρια μου πάντως είμαι σίγου΄ρος ότι θα την τσακίζανε τη σκουλικαντέρα... :blink:

Και όμως, ούτε τα Panda, ούτε τα Cardinal τα πλησίασαν, παρ' όλο που τα κατεψυγμένα bloodworms ta "τσακίζουν"! Ισως δεν τους άρεσαν οι ... τρίχες ή το χρώμα! :)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο αντιαισθητικό...ούτε έγώ θα το τρωγα, μπλιαχ...αλλά και αυτά τα ψάρια σου προτιμούν την κονσέρβα απ'το φρέσκο πράγμα...ήμαρτον! :) Anyway πέρα απ'τη πλάκα ελπίζω να μην είναι κάτι κακό...

Link to comment
Share on other sites

εχεις αληθινα φυτα μεσα στο ενυδρειο;ειναι οντως παραξενο...

Link to comment
Share on other sites

εχεις αληθινα φυτα μεσα στο ενυδρειο;ειναι οντως παραξενο...

Γιατί είναι παραξενο? Παρ' όλο που έκανα μία απολύμανση στα φυτά, το ένα με διάλυμα χλωρίνης 1/19 και τα άλλα με Bactopur μπορεί να "ξέφυγε" κάτι... Δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου, για μια στιγμή σκέφτηκα τα κατεψυγμένα Bloodworms αλλά δεν νομίζω να είναι από εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω και εγω οτι δεν ειναι καθολου παραξενο, μιας και το πιο πιθανο ειναι απο εκει να "εισεβαλε ο διαρρηκτης"!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...