Jump to content

Power Compact


andreas2000gr

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλώς σας βρίσκω σε αυτόν τον ωραίο χώρο που έχετε δημιουργήσει σχετικά με αυτή την όμορφη ενασχόληση που λέγεται Ενυδρείο.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τον φωτισμό. Εχω ένα παλιό ενυδρείο το παλιό delta της juwel και θέλω να το μετατρέψω σε θαλασσινό ή reef. Το πρόβλημα μου είναι ο φωτισμός. Λόγω σχεδίου , πεντάπλευρο, το μεγαλύτερο μήκος τοποθέτησης λαμπών είναι γύρω στα 52 cm. Για να βάλω Τ5 χρειάζομαι 55 cm τα οποία δεν έχω. Ξέρω πως οι power compact έχουν 40W με 42,5cm μήκος αλλά δεν μπορώ να βρω. Και εννοώ όχι μόνο λάμπες αλλά και μηχανισμό τοποθέτησης στεγανά ακροφύσια μετασχηματιστή κλπ.

Υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που μπορεί να βοηθήσει?? Πρέπει αναγκαστικά να γίνει απ΄εξω παραγγελία?

Ευχαριστώ,

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

δεν θα πάρεις στεγανα ακροφύσια απλά θα προσαρμόσεις

κατευθείαν καλώδιο επάνω τους και θα τις τυλίξεις με θερμοσυστελόμενο.

έτσι σκέφτομαι να κάνω εγώ τουλάχιστον.

όσο για μπάλλαστ εγώ είμαι ετοιμος να αγοράσω ένα dimmable ηλεκτρονικό

μπάλαστ από το aquaristic με 2χ39watt ισχύ για να τα προσαρμόσω.

Θεωρώ ότι για τα στεγανά ακροφύσια τα 10 ευρώ που ζητάνε είναι

υπερβολή.

Εάν βρείς στεγανά ακροφύσια πές μου απο πού και πόσο τα πήρες!

καλή αρχή και σε σένα!

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό νομίζω μαγαζί με λάμπες pc στην Αθήνα θα το βρεις εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1024. Εκεί θα βρεις και πολύ οικονομικά ballast dimmable και απλά όπως επίσης και ντουί.

Δεν νομίζω όμως να βρεις μεγάλη ποικιλία φάσματος και χρώματος ειδικά για reef.

Διαφορετικά aquatics-online.co.uk, ή aquaristik.net στην Ευρώπη και αρκετά με μεγάλη ποικιλία αλλά πολύ πιο μακρινά πέρα από τον Ατλαντικό.

Αν κατάλαβα καλά φίλε stefanos, αναφέρεσε σε Τ5 tubes και όχι σε power compact. Εκεί γίνεται η πατέντα που λες όπως επίσης και με λαστιχοταινία. Στα ντουί των pc είναι λίγο πιο δύσκολο να γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...