Jump to content

ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ


iogi

Recommended Posts

post-2232-1162834771_thumb.jpgΓειά σας!

Εχω ένα πρόβλημα με τον αρσενικό Μονομάχο μου:

Τον έχω εδώ και δέκα μήνες σε ένα ενυδρείο γύρω στα 12-13 lt, με θερμοστάτη 25W, silk plants, ψιλό χαλίκι και ένα πήλινο γλαστράκι. Δεν έχει φίλτρο αλλά του κάνω συχνές αλλαγές νερού.

Οι τιμές του νερού του είναι:

PH 7,5

NH3/NH4 0

NO2 0

NO3 >0, <5ppm (είναι μιά ενδιάμεση τιμή)

Εδώ και αρκετό καιρό η κοιλιά του είναι πρηζμένη και δεν ενεργείται σχεδόν καθόλου (πολύ λίγα πράγματα). Του έχω ελατώσει την τροφή και κάνει σαν τρελλός κάθε φορά που πλησιάζω, φτάνει στο σημείο να προσπαθεί να πιάσει κάποιο κομματάκι τροφής που του ξέφυγε και έπεσε στο χαλίκι, πράγμα που δεν έκανε ΠΟΤΕ στο παρελθόν!

Διάβασα τα συμπτώματα των διάφορων ασθενειών στο site και σκέφτομαι τα εξής:

1. Δεν νομίζω να είναι Dropsy, θα είχε πεθάνει εδώ και καιρό πιστεύω. Ο προηγούμενος μου μονομάχος μάλλον "πήγε" από αυτό, εκείνος όμως είχε εντελώς διαφορετική συμπεριφορά, κρυβόταν συνέχεια πίσω από ένα πήλινο γλαστράκι και πεταγόταν μιά στο τόσο στην επιφάνεια για να πάρει μιά γουλιά αέρα και να ξαναγυρίσει στο ίδιο σημείο, δεν έτρωγε για μέρες... Υστερα από 5-6 μέρες πέθανε...

2. Δεν μοιάζει για Swim Blader, όταν κολυμπάει πάνω κάτω πηγαίνει κανονικά, λίγο δυσκολεύεται μόνο από την μεγάλη του κοιλιά... Κάποια φορά όμως, όταν κάθεται στο χαλίκι και τύχει να γυρίσει στο πλάϊ το πάνω του πτερύγιο (που είναι αρκετά μεγάλο, όπως και τα υπόλοιπα), τον παρασέρνει, σαν να μην έχει δυνάμεις και ξαπλώνει στο πλάϊ και αυτός. Τότε σηκώνεται και κολυμπάει κάπου αλλού.

3. Costipation? Ισως το πιό πιθανό... Δοκίμασα το κόλπο με τον αρακά μερικές φορές, αλλά παρ' όλο που τον τρώει δεν είδα κανένα αποτέλεσμα... Να του δίνω ακόμα λιγότερη τροφή? Βιταμίνες?

Α, κάτι τελευταίο... Οταν τον πήρα δεν ήταν μικρός, υπήρχαν πολύ μικρότεροι από αυτόν, ήταν όμως πολύ όμορφος... Και τώρα είναι, αν εξαιρέσουμε την κοιλιά!

Κάποια συμβουλή? THANKS!!!

Link to comment
Share on other sites

post-2232-1162834771_thumb.jpg

Εχω ένα πρόβλημα με τον αρσενικό Μονομάχο μου..................Κάποια συμβουλή?

Να του βάλεις φίλτρο ΑΜΕΣΩΣ ! :)

Υ.Σ.: Δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο γι αυτόν. Μπορεί να είναι πολλά αυτά που έχει...

Η έλλειψη φίλτρου σε ψάρι υπό συνθήκες αιχμαλωσίας - οποιεσδήποτε συνθήκες - είναι τρομερό λάθος. Το καταδικάζει αργά ή γρήγορα σε αργό και βασανιστικό θάνατο από αρρώστια, που μπορεί να εμφανιστεί με πάρα πολλούς τρόπους και μορφές.

Εγώ θα πρόσθετα 0,2% ενυδρειακό αλάτι, θα έκοβα τελείως το φαΐ για 1 εβδομάδα, θα έριχνα μόνο βιταμίνες, θα έβαζα στρωμένο φίλτρο στο ενυδρείο του, θα ανέβαζα τη θερμοκρασία στο 28, θα έβαζα και κάμποσο κερατόφυλλο μέσα και μετά, θα τον τάιζα με αρακά μόνο για 2 ημέρες. Και φυσικά θα τον είχα από κοντά συνέχεια (παρατήρηση εννοώ), σε ήσυχο και καθαρό περιβάλλον.

Μετά, βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Share on other sites

Να του βάλεις φίλτρο ΑΜΕΣΩΣ ! :)

Υ.Σ.: Δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο γι αυτόν. Μπορεί να είναι πολλά αυτά που έχει...

Η έλλειψη φίλτρου σε ψάρι υπό συνθήκες αιχμαλωσίας - οποιεσδήποτε συνθήκες - είναι τρομερό λάθος. Το καταδικάζει αργά ή γρήγορα σε αργό και βασανιστικό θάνατο από αρρώστια, που μπορεί να εμφανιστεί με πάρα πολλούς τρόπους και μορφές.

Εγώ θα πρόσθετα 0,2% ενυδρειακό αλάτι, θα έκοβα τελείως το φαΐ για 1 εβδομάδα, θα έριχνα μόνο βιταμίνες, θα έβαζα στρωμένο φίλτρο στο ενυδρείο του, θα ανέβαζα τη θερμοκρασία στο 28, θα έβαζα και κάμποσο κερατόφυλλο μέσα και μετά, θα τον τάιζα με αρακά μόνο για 2 ημέρες. Και φυσικά θα τον είχα από κοντά συνέχεια (παρατήρηση εννοώ), σε ήσυχο και καθαρό περιβάλλον.

Μετά, βλέποντας και κάνοντας.

Εχεις δίκιο για το φίλτρο, κατάφερα να βρώ δύο φίλτρα σφουγγάρι L60 της Sera αλλά απ' ότι έχω διαβάσει δεν είναι σωστό να τα στρώνουμε με το ψαράκι μέσα στο ενυδρείο... Κι έπειτα νομίζω πως, στην κατάσταση που είναι, το παραμικρό ρεύμα στο νερό θα τον ενοχλεί και θα τον κουράζει... μπορεί να κάνω και λάθος...

Το αλάτι το σταμάτησα γιατί αν το φούσκωμα έχει να κάνει με κατακράτηση υγρών τότε θα ήταν ίσως χειρότερα... δεν ξέρω...

Η θερμοκρασία είναι στους 26...

Θα δοκιμάσω την αυστηρή δίαιτα... Ο αρακάς μετά? Οι βιταμίνες κάθε πότε?

Link to comment
Share on other sites

- Αλλαγή γεναία με αντιχλώριο και αλάτι (ίσα-ίσα που βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις).

- Προσθήκη βιταμίνης στο νερό (προτείνω την Fishtammin της SERA).

- Ανέβασμα θερμοκρασία στο 28.

- Κόψιμο το φαί για τουλάχιστον 5 ημέρες.

- Αρακάς για 2 ημέρες

Και όλα αυτά με αερόφιλτρο ή με μικρό ρυθμιζόμενο ροής. ΑΜΕΣΑ ! Και βρες βακτηρίδια από οποιονδήποτε είναι κοντά σου. Εν ανάγκη, έλα να σου δώσω εγώ. Εχω και κερατόφυλλο να του βάλεις και αερόφιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

- Αλλαγή γεναία με αντιχλώριο και αλάτι (ίσα-ίσα που βοηθάει σε τέτοιες περιπτώσεις).

- Προσθήκη βιταμίνης στο νερό (προτείνω την Fishtammin της SERA).

- Ανέβασμα θερμοκρασία στο 28.

- Κόψιμο το φαί για τουλάχιστον 5 ημέρες.

- Αρακάς για 2 ημέρες

Και όλα αυτά με αερόφιλτρο ή με μικρό ρυθμιζόμενο ροής. ΑΜΕΣΑ ! Και βρες βακτηρίδια από οποιονδήποτε είναι κοντά σου. Εν ανάγκη, έλα να σου δώσω εγώ.

ΟΚ, ευχαριστώ ΠΟΛΥ! Εχω και ένα άλλο μικρό ενυδρείο όπου το φιλτρο λειτουργεί εδώ και ένα μήνα... Μπορώ να πάρω λίγο από το χαλίκι τους ή και να αφήσω τα σφουγγάρια εκεί μέσα για μερικές μέρες!

Και στην συνέχεια να βάλω τα φίλτρα στον μονομάχο και στην μονομαχίνα. Ευχαριστώ πάντως! :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Να πάρεις τα μισά υλικά και να τα βάλεις στα καινούρια φιλτράκια, ώστε να στρώσουν αμέσως. Ο φίλος σου έχει ανάγκη από καθαρό νερό χωρίς αμμωνίες κλπ, ΑΜΕΣΑ ! (και η Μονομαχίνα σου... που απ΄ότι κατάλαβα, ούτε αυτή έχει φίλτρο). Τα χαλίκια δεν κάνουν τίποτα, μόνο οι αποικίες που είναι στο σφουγγάρι ή στα άλλα υλικά (άν υπάρχουν) θα κάνουν δουλειά.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Να πάρεις τα μισά υλικά και να τα βάλεις στα καινούρια φιλτράκια, ώστε να στρώσουν αμέσως. Ο φίλος σου έχει ανάγκη από καθαρό νερό χωρίς αμμωνίες κλπ, ΑΜΕΣΑ ! (και η Μονομαχίνα σου... που απ΄ότι κατάλαβα, ούτε αυτή έχει φίλτρο). Τα χαλίκια δεν κάνουν τίποτα, μόνο οι αποικίες που είναι στο σφουγγάρι ή στα άλλα υλικά (άν υπάρχουν) θα κάνουν δουλειά.

Και τα διάφορα ''βοηθήματα" π.χ. Nitrivec κάνουν τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι αν είδα καλά έχει dropsy (πρήξιμο και ανασηκωμένα λέπια)!

Τα πράγματα είναι δύσκολα καθώς αυτό που παρατηρούμε είναι το αποτέλεσμα εσωτερικής μόλυνσης που δεν γνωρίζουμε την αιτία της!

Αν θέλεις την γνώμη μου καλό θα ήταν να διατηρήσεις με κάθε τρόπο την ποιότητα του νερού σου!

Φίλτρο σίγουρα σου προτείνω να βάλεις!

Βιταμίνες στην τροφή, αν τρώει, αλλιώς μέσα στο νερό!

Link to comment
Share on other sites

Το NITRIVEC το μόνο που κάνει είναι να υποβοηθά λίγο στο ξεκίνημα του στρωσίματος ενός φίλτρου. ΔΕΝ το στρώνει. Εσύ χρειάζεσαι ΑΜΕΣΑ στρωμένο φίλτρο.

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα λέπια είναι ανασηκωμένα (δεν βοηθάει το πλάνο), αλλά ότι έχει και οφθαλμοπρηξία, έχει (pop eye). Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα ψάρι είναι καταδικασμένο. Μου έχει τύχει να σωθεί ψάρι μου με υδρωπικία (dropsy), μετά από μακροχρόνια καραντίνα και θεραπεία με αλάτι, βιταμίνες και μεγάλη προσοχή στις συνθήκες και στη διατροφή.

Το dropsy δεν είναι αρρώστια. Είναι σύμπτωμα. Συνήθως εσωτερικών μολύνσεων. Το ψάρι δείχνει έτσι λόγω κατακράτησης υγρών.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Το NITRIVEC το μόνο που κάνει είναι να υποβοηθά λίγο στο ξεκίνημα του στρωσίματος ενός φίλτρου. ΔΕΝ το στρώνει. Εσύ χρειάζεσαι ΑΜΕΣΑ στρωμένο φίλτρο.

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα λέπια είναι ανασηκωμένα (δεν βοηθάει το πλάνο), αλλά ότι έχει και οφθαλμοπρηξία, έχει (pop eye). Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τα ψάρι είναι καταδικασμένο. Μου έχει τύχει να σωθεί ψάρι μου με υδρωπικία (dropsy), μετά από μακροχρόνια καραντίνα και θεραπεία με αλάτι, βιταμίνες και μεγάλη προσοχή στις συνθήκες και στη διατροφή.

Το dropsy δεν είναι αρρώστια. Είναι σύμπτωμα. Συνήθως εσωτερικών μολύνσεων. Το ψάρι δείχνει έτσι λόγω κατακράτησης υγρών.

Πράγματι, τα λέπια του ΔΕΝ είναι σηκωμένα (αν τον δεις από πάνω), απλά το χρώμα του στην κοιλιά είναι πιο ανοιχτό από το τέντωμα.... Ευχαριστώ πάντως και τους δύο σας!

Απ' ότι βλέπω filoxenos, δεν είσαι πολύ υπέρ των φαρμάκων, συμφωνώ κι εγώ, αν και σχεδόν έχω όλη την σειρά της SERA! Οταν δεν είσαι σίγουρος για την ασθένεια, είναι καλύτερο να μην ταλαιπωρείς το ψαράκι με ένα σωρό μαντζούνια.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι σου τωρα τα ταϊζεις; Αυτη τη στιγμη μπορει να φαει;

Τα βεττακια δεν κανουν πολλες βρωμιες οπως αλλα ψαρακια και μπορει να μην τον εχεις δει, εγω τον Αιμιλιο μου δεν τον ειχα δει ποτε να κανει βρωμιτσες. Απ τα συμπωματα θα ελεγα πως εχει εσωτερικη βακτηριακη μολυνση ο μικρος σου.

Θα πρεπει αν του βαλεις φιλτρο οποσδηποτε για να μπορεσουμε να συζητησουμε για θεραπεια με φαρμακα, εννοειται πως θα ειναι στρωμενο το φιλτρο και οχι να μπει για να στρωσει με το ψαρακι σου.

Και καν του μια πολυ καλη αλλαγη νερου και δινε την τροφη παντα μουλιασμενη με υγρες βιταμινες

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι σου τωρα τα ταϊζεις; Αυτη τη στιγμη μπορει να φαει;

Τα βεττακια δεν κανουν πολλες βρωμιες οπως αλλα ψαρακια και μπορει να μην τον εχεις δει, εγω τον Αιμιλιο μου δεν τον ειχα δει ποτε να κανει βρωμιτσες. Απ τα συμπωματα θα ελεγα πως εχει εσωτερικη βακτηριακη μολυνση ο μικρος σου.

Θα πρεπει αν του βαλεις φιλτρο οποσδηποτε για να μπορεσουμε να συζητησουμε για θεραπεια με φαρμακα, εννοειται πως θα ειναι στρωμενο το φιλτρο και οχι να μπει για να στρωσει με το ψαρακι σου.

Και καν του μια πολυ καλη αλλαγη νερου και δινε την τροφη παντα μουλιασμενη με υγρες βιταμινες

Οπως είπα και πιο πάνω, κάνει σαν τρελλός! Τρώει απ' όλα, ακόμα και τις νιφάδες για betta της Tetra αν και οι μονομάχοι από ότι έχω διαβάσει δεν είναι καθόλου φίλοι σ' αυτό το είδος τροφής!

Αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να εφαρμόσω την συμβουλή που έχεις δώσει κατά καιρούς σε άλλα μέλη για τάϊσμα κάθε 2-3 μέρες (αν και ο filoxenos" πρότεινε ακόμα μεγαλύτερη νηστεία!)

Οσο για την "παραγωγικότητα" των betta σε σχέση με άλλα είδη συμφωνώ, όμως αυτός δεν "κάνει" σχεδόν τίποτα, σε σχέση μάλιστα με την μονομαχίνα που δεν είχε ποτέ προβλήματα αυτού του είδους...

Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω τις συμβουλές όλων σας και ας ελπίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

Jeez!

Δεν εχετε προσεξει κατι στο ψαρακι...

1. το πρηξιμο ΔΕΝ ειναι στην κοιλια του. Ειναι μεταξυ caudal and trunk region (περισσοτερο πρησμενο ειναι το caudal region)

2. τα λεπια του ΔΕΝ ειναι σηκωμενα

το ψαρακι μαλλον εχει swim bladder disorder. Αυτο δεν σημαινει πως θα ειναι συνεχεια στον πατο. Απλα το βλεπεις να κολυμπαει καπως περιεργα. Οι μονομαχοι το gas bladder το εχουν στο caudal region γι αυτο πιστευω πως εχει swim bladder disorder. Αν μπορεις βγαλε καμια φωτογραφια απο πανω και μια κανονικη. Αν θες δες και αυτο το site: http://bettas.fishjunkies.com/Disorders/sbd.php

Οσο για τα βραγχια που λες, μηπως οφειλεται σε ammonia poisoning? Ποσο συχνα αλλαζεις νερο;

Ελπιζω να πανε ολα καλα με το ψαρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι του κολυμπαει κανονικα χωρις προβλημα και φυσικα τα λεπια του δεν ειναι σηκωμενα οπως φανηκε σε καποιους απ την φωτο και εχει ορεξη.

Link to comment
Share on other sites

Jeez!

Δεν εχετε προσεξει κατι στο ψαρακι...

1. το πρηξιμο ΔΕΝ ειναι στην κοιλια του. Ειναι μεταξυ caudal and trunk region (περισσοτερο πρησμενο ειναι το caudal region)

2. τα λεπια του ΔΕΝ ειναι σηκωμενα

το ψαρακι μαλλον εχει swim bladder disorder. Αυτο δεν σημαινει πως θα ειναι συνεχεια στον πατο. Απλα το βλεπεις να κολυμπαει καπως περιεργα. Οι μονομαχοι το gas bladder το εχουν στο caudal region γι αυτο πιστευω πως εχει swim bladder disorder. Αν μπορεις βγαλε καμια φωτογραφια απο πανω και μια κανονικη. Αν θες δες και αυτο το site: http://bettas.fishjunkies.com/Disorders/sbd.php

Οσο για τα βραγχια που λες, μηπως οφειλεται σε ammonia poisoning? Ποσο συχνα αλλαζεις νερο;

Ελπιζω να πανε ολα καλα με το ψαρακι σου!

Αλλαγές νερού δύο φορές την εβδομάδα, η αμμωνία είναι πάντα 0, παραδόξως πριν από μήνες είχε κάποια νιτρώδη και στο petshop μου είπαν πως ίσως τον τάϊζα πολύ (πιθανόν!).

Αυτή την στιγμή είναι στην τέταρτη μέρα νηστείας, του βάζω μόνο βιταμίνες Fishtamin, την Κυριακή θα του δώσω λίγο αρακά και βλέπουμε.

Για τα βράγχια δεν θυμάμαι να έγραψα κάτι... θα ξανακοιτάξω τα προηγούμενα.

Εχτές το βράδυ έκανε και τις καθιερωμένες "αγριάδες" με την θηλυκιά, έκαναν flare ο ένας στην άλλη τζάμι - τζάμι τόσο που σκέφτομαι να βάλω κάποιο διαχωριστικό... Στην κατάστασή του δεν θέλω να κουράζεται χωρίς λόγο...

Κάτι άλλο: διάβασα στο κομμάτι για Constipation κάτι για "καθαρκτικό άλας". Ξέρει κανείς κάτι γι' αυτό? Που μπορώ να το βρώ?

Link to comment
Share on other sites

Guest purepoison

μαλλον μπερδεψα τα βραγχια με αλλο ποστ. Εγω θα σου προτεινα να τον ταιζεις 1 φορα την μερα απο λιγο, οτι του εδινες και πριν. Αν οντως ειναι swim bladder disorder (που ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ειναι), η ζημια εχει γινει, οτι και να κανεις τωρα ειναι αργα. Απλα προσεξε μην το ξαναπαθει (οταν και αν γινει καλα). Αν μεινει ετσι δεν πειραζει, δεν ποναει το ψαρακι, απλα θα το βλεπεις να κολυμπαει περιεργα :)

cheers~

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μπερδεψα τα βραγχια με αλλο ποστ. Εγω θα σου προτεινα να τον ταιζεις 1 φορα την μερα απο λιγο, οτι του εδινες και πριν. Αν οντως ειναι swim bladder disorder (που ειμαι σχεδον σιγουρη οτι ειναι), η ζημια εχει γινει, οτι και να κανεις τωρα ειναι αργα. Απλα προσεξε μην το ξαναπαθει (οταν και αν γινει καλα). Αν μεινει ετσι δεν πειραζει, δεν ποναει το ψαρακι, απλα θα το βλεπεις να κολυμπαει περιεργα :)

cheers~

Θέλω να δωκιμάσω τα Bakto Tabs της SERA, αν βέβαια τα τρώει, που θεωρητικά βοηθάνε στις εσωτερικές μολύνσεις και το Pop Eye που υποψιάζεται ο filoxenos... Εγώ για να πω την αμαρτία μου δεν το είχα προσέξει, νόμιζα πως ήταν το... "μοντέλο" τέτοιο, από την στιγμή που και τα δύο μάτια είναι ίδια και είχα συγκεντρωθεί μόνο στην κοιλιά του. :thumbup:

Για το swim bladder έχω διαβάσει ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαμορφώσεις έτσι το ενυδρείο (π.χ. χαμηλώνοντας την στάθμη) ώστε να κουράζεται όσο το δυνατόν λιγότερο...

Σας ευχαριστώ όλους πάντως!!! :blink::ballistic::blush:

Link to comment
Share on other sites

...Για το swim bladder έχω διαβάσει ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να διαμορφώσεις έτσι το ενυδρείο (π.χ. χαμηλώνοντας την στάθμη) ώστε να κουράζεται όσο το δυνατόν λιγότερο...

...και λίγο αλάτι. :)

Link to comment
Share on other sites

...και λίγο αλάτι. :ballistic:

Τον έχω ήδη "αλατίσει" :):blink:

Link to comment
Share on other sites

Για τα ματακια του μπορεις να κανεις κατι πολυ απλο αλλαγες νερου και να το κρατας σε καλα επιπεδα και προσοχη στον διακοσμο του ενυδρειο οπου μπορει να χτυπησει καλο θα ειναι να βγει.

Αν θες βαλτου και λιγο ΜΕλαφιξ , δεν θα του κανει κακο και μπορει να δεις βελτιωση

Link to comment
Share on other sites

Για τα ματακια του μπορεις να κανεις κατι πολυ απλο αλλαγες νερου και να το κρατας σε καλα επιπεδα και προσοχη στον διακοσμο του ενυδρειο οπου μπορει να χτυπησει καλο θα ειναι να βγει.

Αν θες βαλτου και λιγο ΜΕλαφιξ , δεν θα του κανει κακο και μπορει να δεις βελτιωση

Οτι υπάρχει μέσα στο ενυδρείο του το έχω ελέγξει σχολαστικά, δε υπάρχει κίνδυνος... Melafix έχω στο ψαροφαρμακείο μου, θα δοκιμάσω, THANK YOU! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...