Jump to content

μετα τις ασπρες φουντιτσες ηρθε ο θανατος!!!!!!


Recommended Posts

καλημερα παιδια εχω ασχημα νεα. μετα τις λευκες φουντιτσες που εμφανιστικαν στο ενυδρειο μου. ( που τελικα μεγαλωσαν και εχουν σχημα . ειναι μακροστενα οβαλ με στομα εμπρος που χωριζει στα δυο!!!!!!!!!! αναιβηκε η θερμοκρασια ( μπορει να ειναι και τυχαιο δεν ξερω) στους 34 βαθμους και εχασα τον μανταριρινο μου και το yellow wrase μου. επαναλαμβανω οτι οι μετρησεις του νερου ειναι οκ . δεν ξερω εαν ειναι τυχαιο .........

τωρα κραταω την θερμοκρασια στους 28 -29 βαθμους αλλα οι λευκες φουντιτσες παραμενουν!

τι με συμβουλευετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγησα σε αλλο θεμα σου περι τινος προκειται.

Οσο για την ανοδο θερμοκρασιας θα επρεπε να εχεις προνοησει.34 βαθμοι ειναι πολλοι.

Το ενυδρειο σου θυμισε μου ποσο καιρο τρεχει;

Link to comment
Share on other sites

Οι φουντίτσες που αναφέρεις (που βασικά δεν κατάλαβα τι είναι), πιθανότατα να είναι παντελώς άσχετες με τους θανάτους των ψαριών.

Λες ότι οι παράμετροι του νερού είναι ok.. τι μετρήσεις κάνεις?

Οι απώλειες κατά πάσα πιθανότητα οφείλονται στη άνοδο τις θερμοκρασίας αλλά του μανταρίνου ειδικά μπορεί να είναι και από ασιτία, διότι αυτά τα ψάρια σιτίζονται αποκλειστικά με ζωντανή τροφή που υπάρχει πάνω στο βράχο.

Η επιλογή αυτού του ψαριού ήταν λανθασμένη για αυτά τα λίτρα, διότι απαιτούν και μεγαλύτερα συστήματα και μάλιστα στρωμένα πάνω από χρόνο ώστε να είναι ικανά να συντηρήσουν τέτοιου είδους ψάρια.

Απ εδώ και πέρα θα πρέπει να ασχοληθείς με το θέμα της θερμοκρασίας και το σημαντικότερο με τη σωστή επιλογή ψαριών, πάντα σύμφωνα με το σύστημα που διαθέτεις και τις ανάγκες που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι φουντίτσες που αναφέρεις (που βασικά δεν κατάλαβα τι είναι), πιθανότατα να είναι παντελώς άσχετες με τους θανάτους των ψαριών.

Λες ότι οι παράμετροι του νερού είναι ok.. τι μετρήσεις κάνεις?

Οι απώλειες κατά πάσα πιθανότητα οφείλονται στη άνοδο τις θερμοκρασίας αλλά του μανταρίνου ειδικά μπορεί να είναι και από ασιτία, διότι αυτά τα ψάρια σιτίζονται αποκλειστικά με ζωντανή τροφή που υπάρχει πάνω στο βράχο.

Η επιλογή αυτού του ψαριού ήταν λανθασμένη για αυτά τα λίτρα, διότι απαιτούν και μεγαλύτερα συστήματα και μάλιστα στρωμένα πάνω από χρόνο ώστε να είναι ικανά να συντηρήσουν τέτοιου είδους ψάρια.

Απ εδώ και πέρα θα πρέπει να ασχοληθείς με το θέμα της θερμοκρασίας και το σημαντικότερο με τη σωστή επιλογή ψαριών, πάντα σύμφωνα με το σύστημα που διαθέτεις και τις ανάγκες που έχουν.

γιαυτες τις φουντιτσες θα προσπαθησω να αναιβασω το απογευμα καποιο ωιδεο γιατι με τις φωτογραφιες δεν βγαινει ακρη!. εχεις δικαιο για την θερμοκρασια και θα κανω αυτο που με συμβουλεψες εχθες. θα βαλω εξτρα ανεμιστηρακι

μετησεις νερου κανω στα

νιτρικα , αμωνια = (0,μλ/λτ), ph = 8 και ειναι καλα. τωρα τον μανταρινο τον ταιζα αρτενεια και φυσικα οτι ειχε ο βραχος πανω . η αληθεια ειναι οταν πηρα τον ματαρινο δεν ηξερα οτι δεν μπορει να ζησει σε τοσο μικρο ενυδρειο.( αλλιως δεν θα τον επερνα !) αν και απο εκει που τον πηρα ηξεραν τι ενυδρειο εχω. και παντα ρωταω ( καθοτι αρχαρια ) αλλα δεν μου ειχαν πει οτι μπορει και να μη ζησει . βεβαια τον εχω 2-2,5 μηνες. τελος παντων θα πρεπει να δω ποια ψαρια κανει να μπουν και να ζησουν ομορφα στο ενυδρειο μου. σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου . Εχω παρει ενα βιβλιο που λεει γενικα για τα ψαρια αλλα ολα ειναι για μεγαλα ενυδρεια . μηπως εχεις υποψυν σου τι ψαρακια μπαινουν σε τοσο μικρο ενυδρειο? η καποιο αλλο βιβλιο πιο εξιδηκευμενο ? ( οχι πως θα βαλω αλλα προς το παρον !)

σε ευχαριστω πολυ και παλι

Link to comment
Share on other sites

Σου εξηγησα σε αλλο θεμα σου περι τινος προκειται.

Οσο για την ανοδο θερμοκρασιας θα επρεπε να εχεις προνοησει.34 βαθμοι ειναι πολλοι.

Το ενυδρειο σου θυμισε μου ποσο καιρο τρεχει;

απο τον νοεμβριο

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα επιλογής ψαριών είναι κάπως σύνθετο.... σπάνια θα ψάξουμε τις λίστες για να αποφασίσουμε ποιο ψάρι μας κάνει...

Τις περισσότερες φορές βρισκόμαστε σ ένα κατάστημα, βλέπουμε το ψάρι και αρκούμαστε σ αυτά που θα μας πει ο πωλητής, που στις περισσότερες των περιπτώσεων θέλει απλά να πουλήσει. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις και άτομα που θα σου πουν αν πρέπει ή όχι.

Στον fish index του ΑΖ υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία οργανισμών που μπορείς να επιλέξεις.

Επίσης μια πολύ καλή βάση δεδομένων θα βρεις και στο www.liveaquaria.com

Ο μανταρίνος σπάνια θα φάει άλλου είδους τροφή.. έστω και ζωντανή αρτέμια (να υποθέσω ότι εσύ του έδινες κατεψυγμένη). Απλά όλο αυτό το διάστημα που τον είχες κατανάλωνε ότι ζωντανό υπήρχε στο βράχο σου... μέχρι που τέλειωσε !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα επιλογής ψαριών είναι κάπως σύνθετο.... σπάνια θα ψάξουμε τις λίστες για να αποφασίσουμε ποιο ψάρι μας κάνει...

Τις περισσότερες φορές βρισκόμαστε σ ένα κατάστημα, βλέπουμε το ψάρι και αρκούμαστε σ αυτά που θα μας πει ο πωλητής, που στις περισσότερες των περιπτώσεων θέλει απλά να πουλήσει. Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις και άτομα που θα σου πουν αν πρέπει ή όχι.

Στον fish index του ΑΖ υπάρχει μια μεγάλη ποικιλία οργανισμών που μπορείς να επιλέξεις.

Επίσης μια πολύ καλή βάση δεδομένων θα βρεις και στο www.liveaquaria.com

:) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...