Jump to content

Αεραντλια απαραιτητη ;;;


kalmichalis

Recommended Posts

καλησπερα ειμαι αγχαριος και θα ηθελα να ρωτησω αν η αεραντλια μου ειναι απαραιτητη ή δημιουργει προβλημα στα φυτα και στα ψαρια(αν την βγαλω). τα φυτα μου τα βλεπω πολυ πεσμενα, χρησιμοποιω βεβαια λιπασματα dennerle v30 complete, ταμπλετες βυθου αντι για υποστρωμα, και flourish iron seachem, σκεφτομαι μηπως τη χρησιμοποιω μονο το βραδυ και οχι την ωρα που αναβουν τα φωτα και φωτοσυνθετουν, απο την αλλη ομως τα ψαρια την ημερα θα εχουν οξυγονομενο νερο?

το ενυδρειο μου ειναι 92 λιτρα καθαρο(γλυκο) νερο.

ΨΑΡΙΑ: 2 ΣΚΑΛΑΡΙΑ, 2 ΜΕΛΑΝΟΤΑΙΝΙΕΣ, 2 ΜΟΛΛΥ, 1SAE, 4ZEBRA SNAIL

ΦΥΤΑ: Echinodorus, vallisneria, anubia nana, μπαλα αλγης....ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΦΥΤΑ

ΑΠΟ ΛΑΜΠΕΣ ΕΧΩ 1 philips aquarelle 18w kai 1 philips 860 daylight

φωτοπεριοδος 1200-2030

ΣΤΑΘΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ 27ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΙΣΙΟΥ

ΑΠΟ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ:

ΑΜΜΩΝΙΑ:0

ΝΟ2:0

ΝΟ3:10

ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 2 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρο έχεις στο ενυδρείο?

Το αυξημένο οξυγόνο συνήθως έχει ως αποτέλεσμα την μείωση του διοξειδίου στο νερό. Με αυτή την λογική σε φυτεμένο νομίζω ότι οι σκληροπυρηνική θα σου πουν να το αποφύγεις.

Απάντησε στο ερώτημα μου για το φίλτρο. Το αν χρειάζεσαι αεροαντλία παίζει το θέμα φίλτρου, θερμοκρασίας, μέγεθος ενυδρείου και αριθμός ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία είναι ένα εργαλείο που καλό είναι να βρίσκεται στο ντουλάπι του χομπίστα, όχι όμως και σε συνεχή ή καθημερινή λειτουργία στο ενυδρείο. Η αυξημένη ανατάραξη που προκαλεί η αεραντλία διώχνει στην ατμόσφαιρα μεγάλο μέρος του CO2 που βρίσκεται διαλυμένο στο νερό. Το CO2 είναι απαραίτητο, ανάλογα με το φυτό εξαρτάται και η ποσότητα, για την ανάπτυξη των φυτών.

Χρειάζεται όμως να έχουμε μια αεραντλία διαθέσιμη για κάποιες έκτακτες περιπτώσεις, οπότε και η χρήση της μπορεί να είναι σωτήρια:

ι) Σε μερικές θεραπείες ασθενειών, η χρήση του φαρμάκου πρέπει να συνοδεύεται με αύξηση της θερμοκρασίας του νερού. Αύξηση της θερμοκρασίας σημαίνει μείωση του διαλυμένου στο νερό οξυγόνου. Μια τέτοια σημαντική μείωση δεν μπορεί να την αντιμετωπίσει μια ελαφριά ανατάραξη. Συνεπώς θα πρέπει στα ήδη ταλαιπωρημένα ψαράκια να δώσουμε άφθονο οξυγόνο.

ιι) Το καλοκαίρι μπορεί να αντιμετωπίσουμε αυξημένες θερμοκρασίες στο ενυδρείο μας και επομένως νερό φτωχότερο σε οξυγόνο. Η αεραντλία προκαλεί μεγαλύτερη ανατάραξη της επιφάνειας, μεγαλύτερη εξάτμιση και επομένως καλύτερη οξυγόνωση και ταυτόχρονα μικρή πτώση της θερμοκρασίας.

ιιι) Στα πυκνοφυτεμένα ενυδρεία, όπου η χρήση φιάλης CO2 είναι απαραίτητη, υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστεί στο νερό μεγάλη συγκέντρωση CO2. Αυτό γίνεται κυρίως κατά την διάρκεια της νύχτας όταν τα φυτά σταματάνε να παράγουν οξυγόνο και παράγουν διοξείδιο του άνθρακα. Αν τώρα το ενυδρείο μας έχει οριακά υψηλές τιμές CO2 και μέσω της φιάλης συνεχίζουμε να διοχετεύουμε στο ενυδρείο CO2 και κατά την διάρκεια της νύχτας τότε τα ψαράκια δεν μπορούν να πάρουν το απαραίτητο οξυγόνο από το νερό και ανεβαίνουν στην επιφάνεια προσπαθώντας να ρουφήξουν αέρα. Στην περίπτωση αυτή μόνο μια αεραντλία μπορεί να βοηθήσει άμεσα την κατάσταση.

ιιιι) Σε περίπτωση που απουσιάζουμε από το σπίτι για σχετικά μεγάλο διάστημα, και γίνει κάποια διακοπή ρεύματος και το φίλτρο μας κολλήσει ή χαλάσει και δεν επανέλθει η αεραντλία από μόνη της είναι ικανή να διατηρήσει το ενυδρείο μας για πολλές ακόμα ώρες χωρίς να πάθει απολύτως τίποτα.

Συνεπώς θεωρώ σωτήρια την ύπαρξη αεραντλίας στο σπίτι κάθε χομπίστα...

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο που εχω ειναι εσωτερικο(μουφα) το magi 700.

μου το εδωσαν μαζι με το ενυδρειο, γνωριζω πως πρεπει να παρω καποια στιγμη εξωτερικο φιλτρο.

την αεραντλια μη γνωριζοντας την εχω βαλει να παιζει ασταματητα 2μηνες τωρα...:)

αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης.

εστω οτι το βραδυ την βαλω να παιξει μιας και τα φυτα παραγουν μονο co2 την ημερα απο τη στιγμη που χρειαζονται το co2 για την φωτοσυνθεση τους που θα το βρουν?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ αεροαντλία 24 ώρες το 24ωρο.

Έχουν γίνει έρευνες που δείχνουν ότι το μέγεθος και η υγεία ενός ψαριού έχει άμμεση σχέση με την διατροφή, την ποιότητα του νερού και το πόσο οξυγώνεται.

Ψάρια της ίδιας τοκετομάδας τοποθετήθηκαν σε ενυδρείο με αεροαντλία και χωρίς. Αυτά που ήταν με αεροαντλία είχαν πιο γρήγορη ανάπτυξη.

Αν έχεις πολλά ψάρια για το ενυδρείο σου και παίζεις με ψηλές θερμοκρασίες δεν θα ήταν κακό να έχεις αεροαντλία.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα οσον αφορα τα φυτα? απλα σκεφτομαι να τη χρησιμοποιω μονο το βραδυ μιας και την ημερα τα φυτα εκλειουν Ο2. στην προκειμενη περιπτωση τι προτεινεις σε σχεση με τα ψαρια που εχω?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αναταραξη απο το φιλτρο σου στην επιφανεια εισαι μια χαρα απο οξυγονο

Link to comment
Share on other sites

Ρασταφαριαν μπραβο φιλε... :) Αν το φιλτρο μας ειναι καπως ψηλα και προκαλει αναταραξη της επιφανειας αρκει για να οξυγονοθει το νερο... εγω προσωπικα εχω το εξωτερικο φιλτρο αλλα και ενα μικρο εσωτερικο να αναταρασουν την επιφανεια...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα φίλτρα είναι αρκετά για την κυκλοφορεία του νερού, οπότε και την οξυγονωσει του αλλά έχει κάποια πλεονεκτήματα το να έχεις αεροαντλία.

Σε ενυδρεία που παίζουν με μεγάλες θερμοκρασίες μια αεροαντλία καλό είναι να υπάρχει. Επίσης η αεροαντλία δουλεύει καλύτερα τα ψηλά ενυδρεία σε σχέση με τα φίλτρα. Τέλος το 90% απο εμάς έχουμε ιχθυοφόρτωση πολύ περισσότερο απο ότι πρέπει στα ενυδρεία μας, γιατί να μη δώσεις το κάτι παραπάνω σε οξυγόνο? :)

Link to comment
Share on other sites

μεγαλε βασιλη κρινω πολυ σωστη την προσεγγιση σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Παιδια προς θεου εγω δεν ειπα οτι δεν βαζουμε ποτε αεραντλια,την αεραντλια ειναι καλο να την εχουμε καπου ευκαιρη αλλα οταν εχεις ενα φυτεμενο ενυδρειο νομιζω οτι δεν ειναι τοσο απαραιτητη γιατι χανεις co2 και πιστευω οτι η αναταραξη του φιλτρου ειναι αρκετη σ αυτη τη περιπτωση.Εγω ειχα μονο το εσωτερικο φιλτρο να κανει αναταραξη και ποτε δεν ειχα προβλημα με οξυγονο

Link to comment
Share on other sites

rastafarian,δεν νομιζω να διαφωνησε καποιος με αυτα που λες.... :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ αεροαντλία 24 ώρες το 24ωρο.

Έχουν γίνει έρευνες που δείχνουν ότι το μέγεθος και η υγεία ενός ψαριού έχει άμμεση σχέση με την διατροφή, την ποιότητα του νερού και το πόσο οξυγώνεται.

:bowdown: Μαζι σου με 1000 .σε μενα υπάρχει 4 way Αεραντλια + αναταράξει + φυτά και τα ψάρια πετάνε. Μερα και νυχτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα μονο το εσωτερικο φιλτρο να κανει αναταραξη και ποτε δεν ειχα προβλημα με οξυγονο

Έκανες καπoια μέτρηση ποτε για το Οξυγόνο? Δεν το πολυ πιστευω πως η αναταραξει της επιφανεις ειναι σωστος τροπος οξυγονώσεις..εκτος αν το spray bar σου εχει αποσταση απο την επιφανεια και διμιουργει φυσαλιδες οταν πεφτει το νερο..

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες καπoια μέτρηση ποτε για το Οξυγόνο? Δεν το πολυ πιστευω πως η αναταραξει της επιφανεις ειναι σωστος τροπος οξυγονώσεις..εκτος αν το spray bar σου εχει αποσταση απο την επιφανεια και διμιουργει φυσαλιδες οταν πεφτει το νερο..

Φιλικα.

Πολλοί μπερδεύονται με την ιδέα ότι φυσσαλίδες στο νερό σημαίνει οξυγόνο, δεν είναι ακριβώς έτσι. Το νερό στο ενυδρείο λαμβάνει οξυγόνο απο την επιφάνεια του. Γιαυτό και όταν κάποιο ψάρι θέλει οξυγόνο πάει προς τα επάνω.

Έχοντας αυτό υπόψειν πρέπει να καταλάβουμε ότι στόχος μας είναι να περάσει όλος ο όγκος νερού του ενυδρείο απο την επιφάνεια. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με κάποιο φίλτρο, είτε κάποιον κυκλοφορητή ή αεροαντλία.

Όταν βλέπουμε μια αεροαντλία να λειτουργεί μη νομίζουμε ότι βάζουμε οξυγόνο μέσα στο ενυδρείο επειδί ρουφάει απο την ατμόσφαιρα με μοτέρ. Απλά η αεροαντλία σπρώχνει νερό απο τον βυθό και στο ανεβάζει επάνω ώστε να αναπνεύσει. Όσο περισσότερες φυσαλίδες υπάρχουν τόσο πιο μεγάλο όγκο νερού ανεβαίνει προς την επιφάνεια.

Με την ίδια λογική οξυγόνει και ένα φίλτρο. Κυκλφορεί το νερό, χτυπάει στα τζάμια, πάει κάτω πάνω και σιγά σιγά όλος ο όγκος νερού θα περάσει απο την επιφάνεια. Το ότι πολλοί απο εμάς βάζουμε την έξοδο του φίλτρου να σπάει την επιφάνεια κάνοντας αναταράξεις είναι ένα συν στην όλη διαδικασία γιατί καθώς γίνεται αυτό δημιουργούνται φυσαλίδες που λόγου φυσικής έχουν μόνο μια κατεύθυνση, και αυτή είναι προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες καπoια μέτρηση ποτε για το Οξυγόνο? Δεν το πολυ πιστευω πως η αναταραξει της επιφανεις ειναι σωστος τροπος οξυγονώσεις..εκτος αν το spray bar σου εχει αποσταση απο την επιφανεια και διμιουργει φυσαλιδες οταν πεφτει το νερο..

Φιλικα.

Δεν εκανα ποτε μετρηση οξυγονου και ποτε τα ψαρια μου δεν μου εδειξαν οτι ειχαν ελειψη οξυγονου,ποτε δεν ανεπνεαν απο την επιφανεια ουτε ειχαν γρηγορες αναπνοες και ειχα και diy co2 μεσα.Επεισης ειχα αρκετα φυτα τα οποια εβγαζαν και αυτα με τη σειρα τους οξυγονο

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το ποσοστο οξυγονοσης του νερου σε σχεση φυτα-αεραντλια ποια ειναι??

ωστε να καταφερουν να επιζησουν και τα φυτα μεσα στο ενυδρειο, και οχι μονο τα ψαρια εις βαρος των φυτων, μιας και αν παιζει συνεχεια η αεραντλια για να οξυγονωνει το νερο θα υπαρχει ελαχιστο ποσοστο co2 και δεν θα ειναι αρκετο για φωτοσυθεση...

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι σε καθε ενυδρειο θα πρεπει να υπαρχει αεραντλια και να λειτουργει σε 24ωρη βαση.

Αλλωστε σε πολλα ενυδρεια εχει παρατηρηθει το φαινομενο θολωματος του νερου οταν ανοιγοκλεινουμε την αεραντλια.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι σε καθε ενυδρειο θα πρεπει να υπαρχει αεραντλια και να λειτουργει σε 24ωρη βαση.

Αλλωστε σε πολλα ενυδρεια εχει παρατηρηθει το φαινομενο θολωματος του νερου οταν ανοιγοκλεινουμε την αεραντλια.

Για μενα αυτο ειναι λαθος,γιατι ετσι δεν θα μεινει ιχνος co2 οπωτε ξεχνας και την αναπτυξη των φυτων σου

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη η γνωμη σου φιλε rastafarian αλλα συμφωνα με τις ενδειξεις του τεστ co2 αυτο βρισκεται σε τελεια επιπεδα,οπως βεβαια αναλογη ειναι και η αναπτυξη των φυτων μου.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παιζει μη γνωριζοντας 2 μηνες τωρα στο φουλ... με ph 8.3 και τα φυτα μου ψιλοπεσμενα....ελπιζω να εχει σχεση μηπως και βρω ακρη...

θα δοκιμασω λοιπον να βαλω την εξοδο του φιλτρου να αναταρασει την επιφανεια, την αεραντλια να παιζει 2100-1200 και φωτοπεριοδο 1200-2100. θα δω αποτελεσματα και θα σας ενημερωσω... !!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παιζει μη γνωριζοντας 2 μηνες τωρα στο φουλ... με ph 8.3 και τα φυτα μου ψιλοπεσμενα....ελπιζω να εχει σχεση μηπως και βρω ακρη...

θα δοκιμασω λοιπον να βαλω την εξοδο του φιλτρου να αναταρασει την επιφανεια, την αεραντλια να παιζει 2100-1200 και φωτοπεριοδο 1200-2100. θα δω αποτελεσματα και θα σας ενημερωσω... !!!

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20

Εδω μπορεις να δεις αν το co2 στο ενυδρειο σου ειναι αρκετο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το link αλλα με ενα μονιμο τεστακι co2 θα μπορεις να εχεις ενδειξη ανα πασα ωρα και στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι οτι σε καθε ενυδρειο θα πρεπει να υπαρχει αεραντλια και να λειτουργει σε 24ωρη βαση.

Αλλωστε σε πολλα ενυδρεια εχει παρατηρηθει το φαινομενο θολωματος του νερου οταν ανοιγοκλεινουμε την αεραντλια.

Για μενα αυτο ειναι λαθος,γιατι ετσι δεν θα μεινει ιχνος co2 οπωτε ξεχνας και την αναπτυξη των φυτων σου

Σεβαστη η γνωμη σου φιλε rastafarian αλλα συμφωνα με τις ενδειξεις του τεστ co2 αυτο βρισκεται σε τελεια επιπεδα,οπως βεβαια αναλογη ειναι και η αναπτυξη των φυτων μου.

Σχολιάζοντας και δίνοντας λίγη ακόμη τροφή στη συζήτηση θα έλεγα με βάση τα παραπάνω ότι έχουμε σχεδόν δύο ακραίες προσεγγίσεις. Αγαπητέ φίλε rastafarian η ύπαρξη αεραντλίας δεν είναι ικανή συνθήκη για την εκμηδένιση του διοξειδίου. Εξαρτάται από τη διάρκεια, την ένταση, την χρονική περίοδο ακόμη και τη θερμοκρασία. Έχει βάση το σχόλιό σου αλλά το βρίσκω λιγάκι υπερβολικό :bowdown: .

Από την άλλη πλευρά βρίσκω ακόμη πιο υπερβολικό το σχόλιο σου αγαπητέ φίλε ptropik.

Υποθέτω ότι το σχόλιο σου "οτι σε καθε ενυδρειο θα πρεπει να υπαρχει αεραντλια και να λειτουργει σε 24ωρη βαση" στηρίζεται σε κάποια δεδομένα τα οποία όμως δεν μοιράστηκες μαζί μας. Γενικά βρίσκω τις απόλυτες θέσεις πάντα λιγάκι υπερβολικές και στην περίπτωση αυτή καλό θα ήταν να είχαμε λίγο περισσότερα στοιχεία που να στηρίζουν έναν αφορισμό. Επίσης σκέφτηκες την περίπτωση μήπως οι ενδείξεις συγκέντρωσης CO2 είναι φυσιολογικές γιατί ρίχνεις περισσότερη ποσότητα απ΄όση θα έριχνες χωρίς την αεραντλία ?

Με την ευκαιρία αυτή σε καλωσορίζω και στο forum και αν θέλεις κάνε μας μια παρουσίαση του ενυδρείου στο οποίο αναφέρεσαι.

Όπως σωστά γράφτηκε παραπάνω η οξυγόνωση δεν γίνεται από τις φυσαλίδες αλλά ούτε και οι φυσαλίδες από μόνες τους είναι σε θέση να εκμηδενίσουν το διοξείδιο του άνθρακα. Εν πάση περιπτώσει εγώ ανήκω στην ομάδα εκείνων που προτείνουν για τα φυτεμένα, αεραντλία το βράδυ (κλειστά φώτα όχι φωτοσύνθεση), σε διακοπές ρεύματος (κλειστά φίλτρα υποβοήθηση οξυγόνωσης και κυκλοφορίας) και σε υψηλές θερμοκρασίες (χαμηλή συγκέντρωση οξυγόνου). Δεν το βρίσκω ιδιαίτερα χρήσιμο σε κανονικές θερμοκρασίες με τα φώτα αναμμένα σε ενυδρείο με ισορροπημένη ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα σχολια σου φιλε Αndreas301.Οι αποψεις μου αυτες ειναι βαση των ενδειξεων που εχω απο το phcontroler και απο τον μετρητη redox.Tωρα οσον αφορα την παρουσιαση των ενυδρειων μου θα προσπαθησω να την κανω συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...