Jump to content

ενυδρειο malawi


GEORGETAX

Recommended Posts

καταρχας καλησπερα σε ολους.ειμαι αρχαριος στο χομπι και απο απο το ψαξιμο το τι μου αρεσει τελικα καταληξα στο να προσπαθησω να κανω και εγω ενα ενυδρειο οσο πιο κοντα μπορω σε τυπο malawi.εχω διαβασει πολλα post και ειλικρινα ειναι πολυ κατατοπιστικεσ ολεςοι πληροφοριες σας παιδια μπραβο σας.

εχω ενα ενυδρειο 120λιτ.απο carrefour (δωρο τζαμπα) και θα προσπαθησω για αρχη να κανω κατι με αυτο που εχω.ακομα δεν εχω κανει τιποτα οσον αφορα στησιμο στρωσιμο κ.τ.λ. γιατι πρωτα ηθελα να δω τι πραγματικα μου αρεσει και τι θελω να βαλω μεσα.τα ψαρια που θελω να βαλω μεσα ειναι τα LABIDOCHROMIS CAERULEUS.

θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις και σας παρακλαω αν γινεται να με βοηθεισετε

1.ποσα ψαρρια μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο μου αναλογια Α με Θ.θα μπορουσα να τα συνδιασω με τιποτα αλλο????καποιο αλλο ειδος????

2.πετρες και αμμος ειναι το σημα κατατεθεν τετοιου τυπου ενυδρειων.η αμμοσ πως καθαριζεται???υπαρχουν ειδικεσ σκουπες?οι τιμεσ απο τα πετσοπ για πετρεσ ξερετε περιπου που κυμαινονται πανω κατω?

3.και απο φυτα λεω να βαλω ανουβιες μικρες 1-2 κομματια ετσι για ομορφια.θα τισ δεσω επανω στις πετρες υπαρχει κανενα link που να δειχνει πωσ ακριβως?γιατι δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το δεσιμο.

τα φυτα ειναι καλο να τα βαλω κατα στο στησιμο κανει καλο στο στρωσιμο του ενυδρειου ετσι δεν ειναι?????

παιδια ξερω ειναι κουραστικο αλλα απο εσασ κρεμομαστε στο να μην κανουμε κατι που δεν εινια καλο γα τα ψαρια μας σας ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

καταρχας καλησπερα σε ολους.ειμαι αρχαριος στο χομπι και απο απο το ψαξιμο το τι μου αρεσει τελικα καταληξα στο να προσπαθησω να κανω και εγω ενα ενυδρειο οσο πιο κοντα μπορω σε τυπο malawi.εχω διαβασει πολλα post και ειλικρινα ειναι πολυ κατατοπιστικεσ ολεςοι πληροφοριες σας παιδια μπραβο σας.

εχω ενα ενυδρειο 120λιτ.απο carrefour (δωρο τζαμπα) και θα προσπαθησω για αρχη να κανω κατι με αυτο που εχω.ακομα δεν εχω κανει τιποτα οσον αφορα στησιμο στρωσιμο κ.τ.λ. γιατι πρωτα ηθελα να δω τι πραγματικα μου αρεσει και τι θελω να βαλω μεσα.τα ψαρια που θελω να βαλω μεσα ειναι τα LABIDOCHROMIS CAERULEUS.

θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις και σας παρακλαω αν γινεται να με βοηθεισετε

1.ποσα ψαρρια μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο μου αναλογια Α με Θ.θα μπορουσα να τα συνδιασω με τιποτα αλλο????καποιο αλλο ειδος????

2.πετρες και αμμος ειναι το σημα κατατεθεν τετοιου τυπου ενυδρειων.η αμμοσ πως καθαριζεται???υπαρχουν ειδικεσ σκουπες?οι τιμεσ απο τα πετσοπ για πετρεσ ξερετε περιπου που κυμαινονται πανω κατω?

3.και απο φυτα λεω να βαλω ανουβιες μικρες 1-2 κομματια ετσι για ομορφια.θα τισ δεσω επανω στις πετρες υπαρχει κανενα link που να δειχνει πωσ ακριβως?γιατι δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το δεσιμο.

τα φυτα ειναι καλο να τα βαλω κατα στο στησιμο κανει καλο στο στρωσιμο του ενυδρειου ετσι δεν ειναι?????

παιδια ξερω ειναι κουραστικο αλλα απο εσασ κρεμομαστε στο να μην κανουμε κατι που δεν εινια καλο γα τα ψαρια μας σας ευχαριστω και παλι

γεια σου φιλε μας!

με τη σειρα θα προσπαθησω να βοηθησω σ'αυτα που ρωτας.

1. για 120 λιτρα τα labidochromis ειναι απο τις καλυτερες επιλογες μιας και αποτελουν ψαρια σχετικα πιο ηρεμα απο τους υπολοιπους φονιαδες. επισης θα σου ελεγα και τα iodotropheus sprengerae που ειναι και αυτα καλα ψαρακια. για την αναλογια στα 120 λιτρα θα εβαζα maximum 6 ψαρακια( 2 Α - 4 Θ ).... βεβαια αν το πας ετσι σκεψου γρηγορα τι θα κανεις τα μικρα (μαζευε χρηματα για ενυδρειο-α δηλαδη)

2. προσωπικα για την αμμο δεν κανω κατι το ιδιαιτερο-κανουν τα ιδια τα ψαρια(γενικα για το ενυδρειο σου χρειαζεσαι πολυ καλη φιλτρανση μιας και οι αφρικανες ανακατευουν συνεχεια την αμμο και σκαβουν).

πετρες θα σου προτεινα να αναζητησεις εκτος pet shop , π.χ. "επι...γης" (λεοφ. Μαραθωνος) κτλ.

θα καταλαβεις πως το κοστος ειναι ασυγκριτα πιο χαμηλο (κατω απο το μισο σε σχεση με αγορα απο pet shop)

3. για τα φυτα δεν εχω γνωμη αφου δεν εχω βαλει ποτε ουτε ενα φυλλο (πιστος με το βυθο της λιμνης malawi που δεν υπαρχουν πρασιναδες παρα μονο πετρες)

Φιλε μου ελπιζω να βοηθησα και φυσικα για οποιες ερωτησεις εχεις ακομα εδω ειμαστε ολοι :)

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

Για να δέσεις τα φυτά πάνω σε πέτρες θα πάρεις μια ψιλή πετονιά και θα προσπαθήσεις να τυλίξεις την πετονιά γύρω απο την πέτρα!

Προσοχή μην αφήσεις σημεία που μπορεί να πιαστεί κάποιο ψάρι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ογδωντάλιτρο ενυδρείο τι θα προτείνατε να βάλω?

τωρα δυσκολευουν τα πραγματα οφειλω να ομολογησω.. οχι μονο λογω ατιθασων κιχλιδων αλλα και λογω του οτι σε τοσο μικρο χωρο οι κιχλιδες θα λερωνουν πολυ και θα θελει καθε τρεις και λιγο αλλαγες νερου κτλ.

δεν ξερω , δυσκολευομαι να προτεινω κατι απο αφρικανες σε 80 λιτρα.

Πιστευω πως ουτε και εσυ θα το ευχαριστηθεις ετσι.

και ειναι κριμα :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΕΕΕΕυχαριστώ Malawi και Αντώνη.

Πέτρες μπορώ να βρώ απο οπουδήποτε? δλδ. απο θαλασσα,ποταμια και καταστήματα με υλικά οικοδομών(οχι λαβας και αιχμηρες λογο περιπτωσης τραυματισμου του ψαριου αν δεν τα λεω καλα διορθωστε με) υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ομως με αυτες τισ πετρες?και η αμμος ποσα mm(κατι 0,5 - 0,8mm καπου διαβασα) πρεπει να ειναι??

Μalawi για την φιλτρανση ενοοεις τα υλικα μεσα στο φιλτρο?σαν φιλτρο εχω αυτο που ειναι μεσα κολλημενο στο ενυδρειο με 3 θεσεις α.θερμοστατης β . υλικα φιλτρου γ αεραντλια. τα υλικα που θα βαλω μεσα ειναι απο ΚΑΤΩ προσ τα ΕΠΑΝΩ: α. μπλε σφουγγαρι β. substrat pro γ. μακαρονι δ. υαλοβαμβακας ( καλα ειναι???????)

λιγεσ μερεσ μεινανε ακομα να αρχησω το στησμο του ενυδρειου μου παιδια.γιαυτο οτι συμβουλη εχετε να μου δωσετε εδω ειμαι σας ακουω.

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕΕΕΕΕΕυχαριστώ Malawi και Αντώνη.

Πέτρες μπορώ να βρώ απο οπουδήποτε? δλδ. απο θαλασσα,ποταμια και καταστήματα με υλικά οικοδομών(οχι λαβας και αιχμηρες λογο περιπτωσης τραυματισμου του ψαριου αν δεν τα λεω καλα διορθωστε με) υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ομως με αυτες τισ πετρες?και η αμμος ποσα mm(κατι 0,5 - 0,8mm καπου διαβασα) πρεπει να ειναι??

Μalawi για την φιλτρανση ενοοεις τα υλικα μεσα στο φιλτρο?σαν φιλτρο εχω αυτο που ειναι μεσα κολλημενο στο ενυδρειο με 3 θεσεις α.θερμοστατης β . υλικα φιλτρου γ αεραντλια. τα υλικα που θα βαλω μεσα ειναι απο ΚΑΤΩ προσ τα ΕΠΑΝΩ: α. μπλε σφουγγαρι β. substrat pro γ. μακαρονι δ. υαλοβαμβακας ( καλα ειναι???????)

λιγεσ μερεσ μεινανε ακομα να αρχησω το στησμο του ενυδρειου μου παιδια.γιαυτο οτι συμβουλη εχετε να μου δωσετε εδω ειμαι σας ακουω.

θα τα πιασουμε ενα ενα. πετρες χρειαζεσαι κυριως ασβεστολιθικες για να σου κρατηθει και το ph ψηλα.

μια καλη προταση που εχω κ εγω ειναι οι πετρες moonstone που συνδιαζουν ψηλο ph και κρυψωνες (τρυπες).

με την αμμο δεν υπαρχει πρεπει... οι αφρικανες θατην κουμανταρουν οπου θελουν ειτε ειναι ψιλη ειτε λιγο πιο χοντρη. αν θελεις να βουλωνουν τα φιλτρα σου λιγο πιο σπανια τοτε μην παρεις την τελειως ψιλη!!!(εγω εχω την πιο ψιλη).

για τα φιλτρα (αναλογα τι ψαρια τελικα θα βαλεις και ποσα ισως χρειαστεις και αλλο(εξωτερικο). ισως και οχι.

οποτε αποφασισες μηπως τι και ποσα ψαρια θα βαλεις και σε ποσα λιτρα?, ε? ιδου η απορια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

α.θερμοστατης β . υλικα φιλτρου γ αεραντλια. τα υλικα που θα βαλω μεσα ειναι απο ΚΑΤΩ προσ τα ΕΠΑΝΩ: α. μπλε σφουγγαρι β. substrat pro γ. μακαρονι δ. υαλοβαμβακας ( καλα ειναι???????)

Θα σου πρότεινα να βάλεις πάνω πάνω (στην είσοδο του νερού) υαλοβάμβακα, μετά το σφουγγάρι και μετά να το γεμίσεις μέχρι κάτω με substrat pro!

Link to comment
Share on other sites

ok Αντώνη το κρατάω και αυτό που είπες για τα υλικα.

Malawi στα 120 λιτ. για αρχη να ξεκινησω δειλα δειλα θα βαλω 4 - 5 ψαρια LABIDOCHROMIS(αν μπορεσω να καταλαβω τι ειναι το καθενα γιατι εχω διαβασει οτι σου δνουν οτι να ναι απο τα pet sop.)Αν αργοτερα θελω να βαλω κατι αλλο τότε βλέπω και λυσεις για εξωτερικο.απο την εμπειρια σου αυτο που εχω φτανει για αυτον τον αριθμο των ψαριων που θελω να βαλω για αρχη?ποσα ψαρια μπορει να σηκωσει???????

το substrat pro ποσο παει περιπου?τιμη?

Έγινε επεξεργασία - GEORGETAX
Link to comment
Share on other sites

ok Αντώνη το κρατάω και αυτό που είπες για τα υλικα.

Malawi στα 120 λιτ. για αρχη να ξεκινησω δειλα δειλα θα βαλω 4 - 5 ψαρια LABIDOCHROMIS(αν μπορεσω να καταλαβω τι ειναι το καθενα γιατι εχω διαβασει οτι σου δνουν οτι να ναι απο τα pet sop.)Αν αργοτερα θελω να βαλω κατι αλλο τότε βλέπω και λυσεις για εξωτερικο.απο την εμπειρια σου αυτο που εχω φτανει για αυτον τον αριθμο των ψαριων που θελω να βαλω για αρχη?ποσα ψαρια μπορει να σηκωσει???????

το substrat pro ποσο παει περιπου?τιμη?

νομιζω πως αν κρατησεις 4 - 5 labidos στα 120 για αρχη ειναι καλα.. φυσικα θυμιζω τις πετρες που πρεπει να μπουν. δεν ειναι σκοπος ο πανικος. καποια στιγμη θα θελησεις ετσι κ αλλιως να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο αφου θα θελησεις να διατηρησεις κ αλλα ειδη και να δεις και τη συμπεριφορα των κιχλιδων σε ολο της το μεγαλειο. συμβουλη μου ομως να αποκτησεις και ενα φιλτρο εξωτερικο για να βοηθησεις το συστημα αφου οι ατιμες οι αφρικανες ειναι λαιμαργες, αρα λερωνουν και συνεχως σκαβουν και ανακατευουν την αμμο, τις ακαθαρσιες κτλ στο νερο σου.(ισως ενα eheim 2213 που ειναι και οικονομικο και καλο). :)

ομως οχι πανικο(εχε στο μυαλο σου ποια ειναι τα ιδανικα και προσπαθησε να τα υλοποιησεις) και οχι βιασυνες(ασε τις αφρικανες να βιαζονται) :blink:

απο τιμες δε θυμαμαι καθολου αλλα δεν τις θυμαμαι και για εξωφρενικες.

οσο για το φυλο των labidos αν ειναι πολυ μικρα υπαρχει δυσκολια αναγνωρισης φυλου.

ενα σημαδι αρσενικου με επιφυλαξη αλλα και με πιθανοτητες ειναι τα εντονα μαυρα πτερυγια στο κατω μερος του σωματος του ψαριου. και λεω με επιφυλαξη γιατι σε καποιο που θα παρεις για θηλυκο (χωρις μαυρα πτερυγια) μπορει να μαυρισουν αργοτερα. αρα δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα αλλα οχι και το ακατορθωτο να βρεις και τα 2 φυλα οπως τα θελεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΠΑΙΔΙα αγορασα αμμο πετρες με πολλεσ πολλες τρυπες (φεγγαροπετρες) πηρα αμμωνια 50 ml( φτανουν η οχι ?).μου μενει να αγοράσω το υλικό για το φιλτρο substrat pro και μετα τα τεστ .τιποτα αλλο θελω?υπαρχει καποιο λινκ οσον αφορα to aquascaping?????????? στο πωσ περιπου πρεπει να στηθεί? η όπως νομίζω εγώ????????? <_<

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙα αγορασα αμμο πετρες με πολλεσ πολλες τρυπες (φεγγαροπετρες) πηρα αμμωνια 50 ml( φτανουν η οχι ?).μου μενει να αγοράσω το υλικό για το φιλτρο substrat pro και μετα τα τεστ .τιποτα αλλο θελω?υπαρχει καποιο λινκ οσον αφορα to aquascaping?????????? στο πωσ περιπου πρεπει να στηθεί? η όπως νομίζω εγώ????????? <_<

Εδώ κοίταξες καθόλου??

http://www.malawicichlidhomepage.com/Hobbyst%20Gallery.html

Αν όχι, καλό θα είναι να διαβάσεις με υπομονή το υλικό της παραπάνω ιστοσελίδας

(όσο μπορείς και ό,τι σχετίζεται με στήσιμο και aquascaping)

να εδώ και το homepage

http://www.malawicichlidhomepage.com/index_eng.html

Επίσης στο forum υπάρχουν πολλά posts σχετικα με το στήσιμο και

το aquascaping γενικα, ρίξε μια ματιά

και μετά να προχωρήσεις ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο malawi

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Αντρέα.τα έχω διαβάσει όλα αυτά που μου έστειλες.

λοιπον η μεγαλη μερα εφτασε.εχω πετρες αμμο υλικο για το φιλτρο αμμωνια κ.τ.λ.αυριο ξεκινώ το aquascaping και το στρωσιμο.ερωτησεις :

1)αφου τελειωσω το στησιμο του ενυδρειου μπορω κατευθειαν να βαλω νερο?

2)τον κυκλοφοριτή τον βαζω κατευθειαν σε λειτουργεια?

3)τον θερμοστατη και αυτον?χρειζεται να εχω θερμοκρασια η οχι?

4)τα φωτα τα αναβω καθολου κατα την διαρκεια του στρωσιματοσ η οχι?

5)μετα απο ποση ωρα βαζο μεσα αμμωνια?και σε ποια αντιστοιχία? λιτρα / ml? την βαζουμε πανω στο φιλτρο η οπου να ναι ?

6)τα πρωτα τεστ τα κανω απο την πρωτη μερα? αν ναι επειτα απο ποση ωρα?

αυτα θυμαμε τωρα.ασ απαντήσει καποιοσ παιδια και αν γινεται οσο πιο αναλυτικα μπορει .ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Αντρέα.τα έχω διαβάσει όλα αυτά που μου έστειλες.

λοιπον η μεγαλη μερα εφτασε.εχω πετρες αμμο υλικο για το φιλτρο αμμωνια κ.τ.λ.αυριο ξεκινώ το aquascaping και το στρωσιμο.ερωτησεις :

1)αφου τελειωσω το στησιμο του ενυδρειου μπορω κατευθειαν να βαλω νερο?

2)τον κυκλοφοριτή τον βαζω κατευθειαν σε λειτουργεια?

3)τον θερμοστατη και αυτον?χρειζεται να εχω θερμοκρασια η οχι?

4)τα φωτα τα αναβω καθολου κατα την διαρκεια του στρωσιματοσ η οχι?

5)μετα απο ποση ωρα βαζο μεσα αμμωνια?και σε ποια αντιστοιχία? λιτρα / ml? την βαζουμε πανω στο φιλτρο η οπου να ναι ?

6)τα πρωτα τεστ τα κανω απο την πρωτη μερα? αν ναι επειτα απο ποση ωρα?

αυτα θυμαμε τωρα.ασ απαντήσει καποιοσ παιδια και αν γινεται οσο πιο αναλυτικα μπορει .ευχαριστω

Καθυστερημένα κάπως:

1. Ναι, δηλαδή θα το κοιτάς για μερικές μέρες ?? <_<:angry2:

Βέβαια πρόσεξε τις πέτρες να τις στερεώσεις καλά μην πέσουν (με το ανακάτεμα που θα κάνουν οι κιχλίδες)

να κολλήσεις με σιλικόνη όπου χρειάζεται και βέβαια να περιμένεις να στεγνώσει η σιλικόνη.

2. Ναι, αλοιώς πώς θα περνάει το νερό από το φίλτρο :angry2::rasp: ??

3. Ναι - Ναι (γύρω στους 28 βαθμούς και ίσως παραπάνω)

4. Ναι, όχι πολύ κατ' ανάγκη, σιγά σιγά αυξάνεις μέχρι να φτάσεις 8-12 ώρες το πολύ

5-6. Εγώ κάνω στρώσιμο με τροφές οπότε καλύτερα

διάβασε εδώ για στρώσιμο με αμμωνία τα έχει όλα και για τα τεστ κλπ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Διάβασε και εδώ

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Ammonia.htm

Καλή επιτυχία

και πες μας τι έγινε

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα παιδια 10 μερα στωσιματος και ακομα τιποτα η αμμωνια σταθερα στο 5mg/l .

εκανα τεστ αμμωνιας νο2 νο3 απο νερο βρυσης και μου εδειξαν 0 εκτοσ απο νο3 που εδειξε 12.5 mg /l αυτο δεν σημαινει οτι τα τεστ μου ειναι οκ?

και κατι αλλο στην επιφανεια του νερου υπαρχει κατι σαν γλυτσα να το πω, σαν να αιωρείτε κατι σαν λαδι ελπιζω να καταλαβενεται τι θελω να πω.τι ειναι? θερμοκρασια στους 29 - 30 κατ τα αλλα υπομονη :welcome::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καταρχας καλησπερα σε ολους.ειμαι αρχαριος στο χομπι και απο απο το ψαξιμο το τι μου αρεσει τελικα καταληξα στο να προσπαθησω να κανω και εγω ενα ενυδρειο οσο πιο κοντα μπορω σε τυπο malawi.εχω διαβασει πολλα post και ειλικρινα ειναι πολυ κατατοπιστικεσ ολεςοι πληροφοριες σας παιδια μπραβο σας.

εχω ενα ενυδρειο 120λιτ.απο carrefour (δωρο τζαμπα) και θα προσπαθησω για αρχη να κανω κατι με αυτο που εχω.ακομα δεν εχω κανει τιποτα οσον αφορα στησιμο στρωσιμο κ.τ.λ. γιατι πρωτα ηθελα να δω τι πραγματικα μου αρεσει και τι θελω να βαλω μεσα.τα ψαρια που θελω να βαλω μεσα ειναι τα LABIDOCHROMIS CAERULEUS.

θα ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις και σας παρακλαω αν γινεται να με βοηθεισετε

1.ποσα ψαρρια μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο μου αναλογια Α με Θ.θα μπορουσα να τα συνδιασω με τιποτα αλλο????καποιο αλλο ειδος????

2.πετρες και αμμος ειναι το σημα κατατεθεν τετοιου τυπου ενυδρειων.η αμμοσ πως καθαριζεται???υπαρχουν ειδικεσ σκουπες?οι τιμεσ απο τα πετσοπ για πετρεσ ξερετε περιπου που κυμαινονται πανω κατω?

3.και απο φυτα λεω να βαλω ανουβιες μικρες 1-2 κομματια ετσι για ομορφια.θα τισ δεσω επανω στις πετρες υπαρχει κανενα link που να δειχνει πωσ ακριβως?γιατι δεν μπορω να το καταλαβω αυτο το δεσιμο.

τα φυτα ειναι καλο να τα βαλω κατα στο στησιμο κανει καλο στο στρωσιμο του ενυδρειου ετσι δεν ειναι?????

παιδια ξερω ειναι κουραστικο αλλα απο εσασ κρεμομαστε στο να μην κανουμε κατι που δεν εινια καλο γα τα ψαρια μας σας ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

MALAWI έμαθα οτι έγινες συντονιστής συγχαρητήρια :welcome::thumbup::thumbup: μια ερωτηση-απορια :

πηγα σε ενα πετσοπ εδω στην σερρεσ προχθες και ειχε κατι labido(καμια 15 ψαρακια) τα οποια ειχαν ολα αυτο το μαύρο πάνω πτερύγιο και μου ειπε οτι ειναι και αρσενικα και θηλυκά μαζι και δεν ξεχωριζουν αν ειναι αρσενικα η θηλυκα τραβάς μου ειπε χαρακτηριστικά και οτι λάχει .αν θυμαμε καλα αυτο το μαυρο πανω πτερυγιο το βγαζουν μονο τα αρσενικα ετσι δεν ειναι???????η εγω κανω λαθοσ???????????

Link to comment
Share on other sites

MALAWI έμαθα οτι έγινες συντονιστής συγχαρητήρια :welcome::thumbup::thumbup: μια ερωτηση-απορια :

πηγα σε ενα πετσοπ εδω στην σερρεσ προχθες και ειχε κατι labido(καμια 15 ψαρακια) τα οποια ειχαν ολα αυτο το μαύρο πάνω πτερύγιο και μου ειπε οτι ειναι και αρσενικα και θηλυκά μαζι και δεν ξεχωριζουν αν ειναι αρσενικα η θηλυκα τραβάς μου ειπε χαρακτηριστικά και οτι λάχει .αν θυμαμε καλα αυτο το μαυρο πανω πτερυγιο το βγαζουν μονο τα αρσενικα ετσι δεν ειναι???????η εγω κανω λαθοσ???????????

Ευχαριστω πολυ George!! Λοιπον, εχει δικιο ο φιλος επαγγελματιας. Δυστυχως το μαυρο πανω πτερυγιο ειναι κοινο για ολα (αρσενικα και θηλυκα). ενα χαρακτηριστικο που μπορει να διαφερει ειναι τα κατω πτερυγια που σε μεγαλυτερη ηλικια ειναι μαυρα στα αρσενικα. αλλα και παλι δεν ειναι και 100% δεσμευτικο! αρα με λιγο λοττο και μια μικρη παρατηρηση στα κατω πτερυγια μπορει να πετυχεις αρσενικα και να αποφυγεις καποια εαν θελεις οπωσδηποτε θηλυκα!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θελω 1 αρσενικο και 3 θυληκα οποτε ειναι πολυ δυσκολο .και αν εχεισ 3 αρσενικα και 1 θυληκο τι γινεται?????????????????????????????τα θα τα κανω?πολυ λοττο αυτα τα ψαρια. :welcome::thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θελω 1 αρσενικο και 3 θυληκα οποτε ειναι πολυ δυσκολο .και αν εχεισ 3 αρσενικα και 1 θυληκο τι γινεται?????????????????????????????τα θα τα κανω?πολυ λοττο αυτα τα ψαρια. :):D:D:P

αν γινει αυτο τοτε κρατας ενα αρσενικο απο αυτα , τα υπολοιπα τα δινεις κτλ, και στη συνεχεια ξαναπαιζεις την τυχη σου!!

σε αντιθετη περιπτωση σημαινει , υπερκοπωση για το θηλυκο λογω υπερβολικης προσφορας ανδρων και αναμεσα στα αρσενικα θα μυριζει μπαρουτι! ;)

μην πανικοβαλεσαι ομως γιατι επαναλαμβανω πως τα labidos ειναι απο τα πιο ηρεμα mbuna οποτε θα υπαρχει ο χρονος για να κανεις τις κινησεις σου!!! ^_^

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.λοπον για να σταματησετε να τρωτε μελομακαρονα :):D:D μια ερωτηση και παλι απο τον αρχαριο.τι τεστ πρεπει να εχω για τισ κιλχιδες μου.τι πρεπει να μετραω δλδ και καθε ποτε το καθενα?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.λοπον για να σταματησετε να τρωτε μελομακαρονα :):D:D μια ερωτηση και παλι απο τον αρχαριο.τι τεστ πρεπει να εχω για τισ κιλχιδες μου.τι πρεπει να μετραω δλδ και καθε ποτε το καθενα?

και πανω που θα ετρωγα το 1000στο μου μελομακαρονο με κοβεις.... και ημουν ετοιμος να φωναξω την επιτροπη των ρεκορ γκινες να με καταγραψουν :P !!!

Λοιπον, για να απαντησω και λιγο πριν μπουκωθω παλι, πολυ σημαντικο ειναι πρωτα απ'ολα το ph. Ιδανικο ειναι απο 8.0-8.6.

Μετα σημαντικο ειναι η σκληροτητα του νερου δηλαδη το kh οπου χρειαζομαστε απο 10-12 και το gh οπου καλο ειναι το 7+. Απο εκει και περα γενικα εχουμε τα νιτρωδη (ΝΟ2) οπου καλο ειναι το 0 και τα νιτρικα (ΝΟ3) οπου επισης καλο ειναι να ειναι μηδενικο ή εως 25.

σε θεματα αμμωνιας κτλ αν υπαρχει προβλημα θα φανει σιγουρα με το χειροτερο τροπο (θαμπωμα νερου - θανατοι κτλ)

Ολα αυτα συνηθως τα τσεκαρω και τα καταγραφω καθε βδομαδα και μετα απο καθε αλλαγη νερου.

Τιμες απο την τελευταια μου μετρηση ηταν : PH: 8.7 , KH:10 , GH: 7+ , NO2: 0 , NO3: 25.

Οποτε ειμαι ησυχος και συνεχιζω την εκτελεση των χριστουγεννιατικων γλυκων!! ;)

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ακου τωρα και τα σημερινα μου τεστ.

ph 7.5

gh 19

αμμωνια 0

no2 <0.3

no3 100

πιστευω οτι εχω στρωσει τι λετε?????33 ημερες στρωσιματος.

malawi οι τιμεσ μου εκτος apo tο κh που θα το αγορασω αυριο ειναι καλες για τισ κιλχιδες μου?

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ακου τωρα και τα σημερινα μου τεστ.

ph 7.5

gh 19

αμμωνια 0

no2 <0.3

no3 100

πιστευω οτι εχω στρωσει τι λετε?????33 ημερες στρωσιματος.

malawi οι τιμεσ μου εκτος apo tο κh που θα το αγορασω αυριο ειναι καλες για τισ κιλχιδες μου?

στα κοκκινισα αυτα που πρεπει να αλλαξουν!!!! το ph πρεπει να παρει την ανοδο και το no3 την καθοδο!!!

Αφου η αμμωνια ειναι ομως 0 μπορεις να πεις οτι εστρωσες ευτυχως..

βαλε ασβεστολιθικες πετρες ισως και αραγωνιτη να ανεβασεις το PH και συντηριτικα αλλαγουλες νερου να κατεβασουμε το NO3...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...