Jump to content

ενυδρειο malawi


GEORGETAX

Recommended Posts

τωρα πιστευω με την μεγαλη αλλαγη να πεσουν κατα πολυ τα νο3 και να πανε στα φυσιολογικα του δικτυου που ειναι τα 12.5.

το ph ομως πωσ να το ανεβασω ειδη εχω πολλεσ πετρεσ μεσα.τι αλλο μπορω να κανω για να το ανεβασω.

ειμαι οριακα στην κατωτερη τιμη ετσι δεν ειναι?????

Link to comment
Share on other sites

τωρα πιστευω με την μεγαλη αλλαγη να πεσουν κατα πολυ τα νο3 και να πανε στα φυσιολογικα του δικτυου που ειναι τα 12.5.

το ph ομως πωσ να το ανεβασω ειδη εχω πολλεσ πετρεσ μεσα.τι αλλο μπορω να κανω για να το ανεβασω.

ειμαι οριακα στην κατωτερη τιμη ετσι δεν ειναι?????

ειναι χαμηλα το PH.

πρωτα απ'ολα μετρησε το και με αλλο test να σιγουρευτεις οτι ειναι τοσο.αν ειναι τελικα 7.5 χρειαζεσαι ασβεστολιθικες πετρες , αμμο και αν αυτα υπαρχουν προσθεσε αραγωνιτη ή ακομα και τραγανες (απο τη θαλασσα)!!! αργα ή γρηγορα θα το πας στα υψη ετσι!!

Link to comment
Share on other sites

1000 συγνωμη αλλα τι ειναι ο αραγωνιτης και τι η τραγανες?

επισης καπου διαβασα οτι αυξανεται και με προσθηκη ανθρακικου νατριου τι ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου malawi( τωρα που σε βρηκα δεν θα σε αφησω σε ησυχία :):D:D ) τα ψαρια που θα παρω θα ειναι 1 α και 3 θ.

τι χρειαζεται πριν την εισαγωγη τουσ στο ενυδρειο?

να τα βαλω ολα μαζι?

διαβασα καπου για αλατι τι παίζεται με αυτο??

οτι αλλο εχεισ να μου υποδείξεις αναφέρεις για την πρωτη τους επαφη με το νεο ενυδρειο σε παρακαλώ ελεύθερα.

ειναι η πρωτη φορα και καταλαβενεις ειμαι καπως αγχωμενος.θελω και προσπαθω για οτι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

1000 συγνωμη αλλα τι ειναι ο αραγωνιτης και τι η τραγανες?

επισης καπου διαβασα οτι αυξανεται και με προσθηκη ανθρακικου νατριου τι ειναι αυτο?

ο αραγωνιτης και οι τραγανες ειναι πιο μονιμες λυσεις επειδη εκτος απο το ph αυξανουν και τη σκληροτητα του νερου ουτως ωστε το ph να παραμενει ψηλα.

αραγωνιτη (ειναι υποστρωμα που χρησιμοποιηται σε θαλασσινα ενυδρεια) μπορεις να βρεις στα περισσοτερα αν οχι σε ολα τα ενυδρειακα μαγαζια και επειδη εχω βαλει ξερω πως κανει δουλεια.

ανθρακικο νατριο (σοδα πλυσιματος) δεν εχω δοκιμασει ποτε και δε θα δοκιμαζα.

υπαρχει και το διτανθρακικο νατριο (μαγειρικη σοδα) που επισης εχω ακουσει πως κανει δουλεια αλλα υποθετω πως οχι οσο μονιμα χρειαζεται.

υπαρχουν και ετοιμες λυσεις (buffers) στα μαγαζια που απο προσωπικη πειρα ανεβαζουν το ph αλλα προσκαιρα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου malawi( τωρα που σε βρηκα δεν θα σε αφησω σε ησυχία :D:D:P ) τα ψαρια που θα παρω θα ειναι 1 α και 3 θ.

τι χρειαζεται πριν την εισαγωγη τουσ στο ενυδρειο?

να τα βαλω ολα μαζι?

διαβασα καπου για αλατι τι παίζεται με αυτο??

οτι αλλο εχεισ να μου υποδείξεις αναφέρεις για την πρωτη τους επαφη με το νεο ενυδρειο σε παρακαλώ ελεύθερα.

ειναι η πρωτη φορα και καταλαβενεις ειμαι καπως αγχωμενος.θελω και προσπαθω για οτι καλυτερο

μην αγχωνεσαι γιωργη!! οι αφρικανες ειναι ευτυχως "πολυ σκληρες για να πεθανουν". :)

προσπαθησε να ανεβασεις το ph σου πριν τις παρεις και κανε τους μια καλη προσαρμογη πριν τις βαλεις στο ενυδρειο.

αν δεν εχεις καθολου ψαρια στο ενυδρειο κατα τη γνωμη μου βαλε τα ψαρια που θελεις σε 2 φασεις με διαφορα μιας βδομαδας:

(1. 2 θ.) (2. 1 θ. + 1 α.) και αυτο επειδη οι αφρικανες λερωνουν πολυ και θα σου επιβαρυνουν το παρθενο νερο. Οποτε ειναι πιο ασφαλες να γινει αυτο σταδιακα.

τη 2η φαση (προσθηκη 2 ψαριων) κανε τη τις νυχτερινες ωρες που θα παραμεινουν σβηστα τα φωτα ωστε να αποφυγεις τσακωμους και τρομοκρατια απο τους "παλιους". στην αρχη ταιζε τα ψαρια μια φορα την ημερα και φροντισε το φιλτραρισμα σου να ειναι "αφρικανικο" (αρκετα δυνατο δηλαδη) γιατι το χρειαζονται αυτα τα λαιμαργα και "ενεργητικα" ψαρακια.

εχεις μια φωτο του ενυδρειο σου να ανεβασεις?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετρησα και το kh σημερα και εχω 11 καλα ειναι ε ?τωρα να δω τι μπορω να κανω για το ph πωσ να το ανεβασω .φωτο σε λιγο καιρο malawi να βγαλω καμια και υα σασ τισ ανεβασω εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ.( αυτο δεν εχει πιο μεγαλη σημασια?) :):D:D:P

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετρησα και το kh σημερα και εχω 11 καλα ειναι ε ?τωρα να δω τι μπορω να κανω για το ph πωσ να το ανεβασω .φωτο σε λιγο καιρο malawi να βγαλω καμια και υα σασ τισ ανεβασω εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ.( αυτο δεν εχει πιο μεγαλη σημασια?) :D:P;)^_^

περι ορεξεως.... κολοκυθοπιτα!!!! :) και στην προκειμενη περιπτωση.... βασιλοπιτα!!!!! :thumbup:

αλλα μην αφηνεις και εμας με την απορια και την περιεργεια!! οποτε αναμονη για τις φωτο σου!!! :D

Έγινε επεξεργασία - Malawi
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σε λιγο καιρο θα μπουν και οι φωτογραφιες.με το αλατι τι παιζεται πρεπει και εγω να βαλω η μονο σε περιπτωση καποιασ ασθενειασ?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σε λιγο καιρο θα μπουν και οι φωτογραφιες.με το αλατι τι παιζεται πρεπει και εγω να βαλω η μονο σε περιπτωση καποιασ ασθενειασ?

εγω δεν εχω προσθεσει ποτε αλατι. αν θελεις προληπτικα μπορεις να βαλεις.

το μονο που κανω σε καθε εισαγωγη νεου ψαριου προσθετω λιγο ektozon το οποιο ειναι ενα ελαφρυ φαρμακο ευρεως φασματος. και αυτο νομιζω βεβαια τελικα πως ειναι περιττο.

γενικα απο την εμπειρια με τις αφρικανες φαινεται πως χρειαζονται οτι πιο φυσικο στο νερο τους με την προυποθεση πως εχουμε σωστη βιολογια (δηλ. σωστες αλλαγες νερου με βακτηριδια, αντιχλωριο κτλ)

ολα τα υπολοιπα μπορουμε να τα πετυχουμε με φυσικα μεσα

Link to comment
Share on other sites

εχω για φιλτρο εσωτερικο αυτο τισ carrefour ο κυκλοφορητησ ειναι 450 λιτ/ω για 100 λιτ.λετε να φτανει για τισ κιλχιδες?επειδη λερώνουν πολυ και δεν το εμπιστευομαι αυτο το φιλτρο αν θα κανει την καταλληλη δουλεια.να ρουφαει δλδ αρκετα.τι αλλο μου προτεινετε για φιλτρο?διαβασα για τισ eheim 2213 και 2215 το οποιο μου ειπαν για το δευτερο οτι κανει καλυτερη δουλεια για τισ κιλχιδεσ και ρουφαει τα παντα ειναι πολυ δυνατο.τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Γιωργο καλημερα ,

στα 100 λιτρα με το 2215 θα εισαι SUPER ... :)

Link to comment
Share on other sites

η ροη αν ειναι δυνατη παιζει ρολο για τις κιλχίδες τισ ενοχλει?και αν εχετε να μου προτεινεται και καποιο αλλο φιλτρο παρακαλω.

ειδα σε γνωστο στο ιδιο ακριβως ενυδρειο με το ιδιο φιλτρο με κιλχιδες και γινοταν πανικος ειχε θολο νερο(αιωρουνταν συνεχεια σωματιδια)λογο ανακατοσουρας απο το σκαψιμο.δεν ηταν ασχημο αλλα καταλαβενεσ οτι κατι δεν παει καλα.

θα μπορουσα να κρατησω αυτο το εσωτερικο που εχω και να βαλω και ενα π.χ.2213(λεω συνεχεια τισ eheim γιατι δεν γνωριζω κατι αλλο μην το παρετε σαν διαφήμιση)θα ηταν καλυτερα θα βοηθουσε?

ακουω προτασεισ παιδια γιατι θελουν 6-7 φορες την ωρα αλλαγη νερου και εγω τωρα ειμαι στα 450 λιτ/ω ας πουμε γιατι εν πιστευω ειναι πολυ λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δε θα κρατουσα ενα εσωτερικο φιλτρο που μου "τρωει" τοσο πολυ χωρο απο το ενυδρειο μου και αισθητικα δε μου αρεσει . Πριν κανα μηνα πηγα σε ενα γνωστο μου μαλιστα και βγαλαμε το εν λογο εσωτερικο φιλτρο και το αντικαταστησαμε με ενα 2215 ... εγω περιμενα "ψηλοτσουναμι" :) αλλα ολα πηγαν μια χαρα ... πιστευω οτι ειναι μια καλη επιλογη ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δε θα κρατουσα ενα εσωτερικο φιλτρο που μου "τρωει" τοσο πολυ χωρο απο το ενυδρειο μου και αισθητικα δε μου αρεσει . Πριν κανα μηνα πηγα σε ενα γνωστο μου μαλιστα και βγαλαμε το εν λογο εσωτερικο φιλτρο και το αντικαταστησαμε με ενα 2215 ... εγω περιμενα "ψηλοτσουναμι" :) αλλα ολα πηγαν μια χαρα ... πιστευω οτι ειναι μια καλη επιλογη ...

θα συμφωνησω απολυτα :D !!! το 2213 ειναι καλο φιλτρο αλλα αν σκεφτουμε πως με τον καιρο πεφτει και η ροη των φιλτρων το 2213 δε θα "φτανει"...

οποτε το 2215 που λεει ο dart ειναι "λουκουμακι" τελικα.

Link to comment
Share on other sites

θα το δω βρε παιδια

αληθεια dartman πωσ ξεκολαει η μαυρη σιλικονη που εχει και το πωσ καθαριζεται επειτα?και με την ροη ολα καλα δεν ειχε προβλημα?κανατε καμια πατεντα?

ειναι το οικονομικο στην μεση παντα και το 2215 κανει γυρω στα 100 και παραπανω ευρω.τοσο ουτε το ενυδρειο δεν κοστισε.αλλα απο την αλλη δεν μπορω να βλεπω το ενυδρειο μου να ειναι χαλια απο το σκαψιμο και το φιλτρο να μην ρουφαει. :):D:D:P

Link to comment
Share on other sites

θα το δω βρε παιδια

αληθεια dartman πωσ ξεκολαει η μαυρη σιλικονη που εχει και το πωσ καθαριζεται επειτα?και με την ροη ολα καλα δεν ειχε προβλημα?κανατε καμια πατεντα?

ειναι το οικονομικο στην μεση παντα και το 2215 κανει γυρω στα 100 και παραπανω ευρω.τοσο ουτε το ενυδρειο δεν κοστισε.αλλα απο την αλλη δεν μπορω να βλεπω το ενυδρειο μου να ειναι χαλια απο το σκαψιμο και το φιλτρο να μην ρουφαει. :):D:D:P

να πω και το αλλο?ισωσ να ειναι και κοτσανα συγχωρεστε με γιαυτο αρχαριοσ ειμαι .αν βαλω μεσα στο εσωτερικο φιλτρο στον χωρο του κυκλοφορητητη και ακομα ενα κυκλοφορητη δεν θα τραβαει πιο καλα?λεω τωρα μια ιδεα.αν βαλώ ακομα εναν με 300λ/ω δεν θα ειναι σαν να εχω ενα κυκλοφορητη με 750 λιτ/ω?????

ε?

Link to comment
Share on other sites

θα το δω βρε παιδια

αληθεια dartman πωσ ξεκολαει η μαυρη σιλικονη που εχει και το πωσ καθαριζεται επειτα?και με την ροη ολα καλα δεν ειχε προβλημα?κανατε καμια πατεντα?

ειναι το οικονομικο στην μεση παντα και το 2215 κανει γυρω στα 100 και παραπανω ευρω.τοσο ουτε το ενυδρειο δεν κοστισε.αλλα απο την αλλη δεν μπορω να βλεπω το ενυδρειο μου να ειναι χαλια απο το σκαψιμο και το φιλτρο να μην ρουφαει. :D:P;)^_^

Η μαυρη σιλικονη ξεκολαει ανετοτατα με χορδη απο ακουστικη κιθαρα τη κατω κατω τη πιο λεπτη δηλαδη . Μετα τη καθαριζεις με ενα ξυραφακι/κοπιδι πολυ προσεχτικα μη το γρατζουνισουμε κιολλας :)

Καμια απολυτος πατεντα και τη ροη στο φουλ κανενα προβλημα trust me .. :thumbup:

Για τη παρακατω σου ερωτηση δε παιζει μονο ρολο η ροη που εχει ενα φιλτρο αλλα και το βιολογικο υλικο που μπορει καποιος να βαλει . Δηλαδη με 2 λιτρα substrat pro πχ (ή καποιο αλλο βιολογικο υλικο ή + καποιο αλλο βιολογικο υλικο) θα εχεις ενα πολυ καλο φιλτραρισμα του νερου σου και αρκετες αποικιες . Βεβαια δε νομιζο οτι θα μπορει να παιξει και το ολο project των 2 κυκλοφορητων λογο χωρου και θεσης .

Ελπιζω να βοηθησα :D

Link to comment
Share on other sites

Ααααα ξεχασα να σου πω οτι μη τρελλενομαστε κιολλας μπορεις να ξεκινησεις με αυτο το φιλτρο το εσωτερικο που εχει και οταν θα εχεις την οικονομικη δυνατοτητα προχωρας στην αγορα του 2215 ή καποιου αντιστοιχου .... :)

Link to comment
Share on other sites

ο παρων κυκλοφορητησ ειναι στην βαση αν βαλω εναν ακομα να κολληση στα πλαγια δεν θα κανει δουλεια?

τα υλικα μου εινια απο πανω προσ τα κατω υαλοβαμβακασ μπλε σφουγγαρι και substrat pro 1 λιτ.σχεδον.

ολα αυτα ειναι προσωρινα για κανενα 2μηνο λογο οικονομικησ στενότης.αν αν αν λεω πεσ οτι γινεται προσωρινα μια τετοια ιδεα τα υλικα δεν φτανουν?

Link to comment
Share on other sites

malawi με αγχωσες λιγαγι οσον αφορα για το σκαψιμο των labido τωρα σκαβουν σε λιγο τι θα κανουν κατεδαφισεισ? :):D

στην παρακατω φωτο ενα labido ειναι λιγο διαφορετικο για δειτε και πειτε τι ειναι .εκ γεννησιμιού η κατι αλλο?post-2192-1167902108_thumb.jpg

ειναι πολυ ζωηρο παντως και πολυ φαγανο :D ενοοω το στομα του

Link to comment
Share on other sites

να βαλω ενα aplle snails μεσα στο ενυδρειο μου?τι λετε θα δημιουργηθεί προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

κανεις δεν ξερει?τι να το κανω το σαλιγκαρι να το βαλω η οχι?

φιλε Γιωργο, το σαλιγκαρι θα το αφηνα εκτος. πρωτα απ'ολα δεν το βλεπω να το βλεπεις και πολυ αλλα επισης δεν ταιριαζει με τις αφρικανες σου... θα τις κανεις να παθουν κριση ταυτοτητας τις καυμενες :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...