Jump to content

Δικες μου εμπειριες


pan

Recommended Posts

Βλεποντας το θεμα του αξιολογου χομπιστα Νικου Ψαλτη (Προσωπικες στιγμες) παιδακι ειμαι και εγω και ζηλεψα :):ballistic: και θελησα να μοιραστω και τις δικες μου (προσωπικες εμπειριες) Αυγα βλεπω αλλα μεσα σε 1 με 2 μερες τα αυγα τρωγονται.Σε αυτη την περιπτωση istellas λες να αλλαξεις την κατασταση με μια επισκεψη σου και να δω και ουριτσες :blink: Αν ναι δινω οσα οσα για να δω ουριτσες :blush::thumbup:

post-632-1162930678_thumb.jpg

post-632-1162930694_thumb.jpg

post-632-1162930709_thumb.jpg

post-632-1162930725_thumb.jpg

post-632-1162930762_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Pan ελπιζω και ευχομε τα πραγματα συντομα να αλλαξουν και εκτος απο τα αυγα να δεις και τα μωρακια ... :):blink:

Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα γειτονα και φιλε :) το ιδιο ελπιζω και εγω προσπαθω και ενημερωνομαι συνεχως να δω τι φταιει

Link to comment
Share on other sites

Φιλε pan ευχομαι και γω να δεις ουριτσες,

τι μεγεθος εχει περιπου το ζευγαρι σου?

Εχουν ξαναγεννησει?

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γεννησει 3 φορες δυο σε μεγαλο ενυδρειο με αλλα ψαρια και μια σε γεννηστρα.Στην γεννηστρα τα αυγα τα αεριζαν τα προσεχαν αλλα το βραδυ που εκλεισε το φως (αυτοματα) το πρωι βρηκα μονο 4 αυγα τα οποια φαγωθηκαν και αυτα μεχρι το βραδυ μαλλον θα επρεπε να εχω το φως ανοιχτο.Σε ευχαριστω και εσενα AquaBoy για τις ευχες σου

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γεννησει 3 φορες δυο σε μεγαλο ενυδρειο με αλλα ψαρια και μια σε γεννηστρα.Στην γεννηστρα τα αυγα τα αεριζαν τα προσεχαν αλλα το βραδυ που εκλεισε το φως (αυτοματα) το πρωι βρηκα μονο 4 αυγα τα οποια φαγωθηκαν και αυτα μεχρι το βραδυ μαλλον θα επρεπε να εχω το φως ανοιχτο.Σε ευχαριστω και εσενα AquaBoy για τις ευχες σου

Αν και δεν είναι σίγουρο, ότι αυτή είναι η αιτία που χάθηκαν τα αυγά, φως χρειάζεται, έτσι και αλλιώς, κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Όχι όμως το φως του ενυδρείου, αλλά ένα μικρό φως, κοντά στο ενυδρείο.

Το ίδιο ισχύει και όταν τα μωρά αρχίζουν να κολυμπούν και να αναζητούν τους γονείς τους.

Αν το ζευγάρι τα τρώει μονίμως τα αυγά, καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και με κάποιο άλλο ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα εχουν γεννησει 2 φορες αλλα τα εφαγαν.την πρωτη φορα τα εφαγαν αμεσως.την δευτερη τα κρατησαν 1 μερα . ισως φταιει οτι ηταν με αλλα ψαρια 2δισκους 10καρδιναλ και 6 ροδοστομα.σε 250λιτρα

παντως αυτο με το φως δεν το ηξερα.την επομενη θα το κανω και βλεπουμε.

Έγινε επεξεργασία - ελιν
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο εξειδικευμενο διαβασμα συμβουλες και ευχες απο τα παιδια εδω στο forum που τους ευχαριστω πολυ σημερα τελικα και μετα απο 3 αποτυχημενες γεννες ειδα τις πρωτες ουριτσες :) το δυσκολοτερο κομματι τωρα αρχιζει το ξερωΑν ολα πανε καλα θα ανεβασω φωτο τις επομενες μερες

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε μπραβο σου .... :blink: περιμενουμε ενημερωση .. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω γειτονα διακρινω μονο 3 μικρα τα οποια εχουν κλεισει ηδη 60 ωρες απο την εκκολαψη αλλα δεν εχουν προσκοληθει στους γονεις ακομα.Αλλα εφοσον εφτασα μεχρι εκει δεν πτοουμαι την επομενη φορα θα ειναι πιο ωριμοι οι γονεις και εγω με την ολη διαδικασια και ελπιζω να εχω καλυτερα αποτελεσματα.Παντος αν προσκοληθουν στους γονεις τα 3 μικρα θα ανεβασω φωτο.Ειλικρινα το θεαμα των γονεων που τα αεριζουν συνεχεια τα προσεχουν, παω να τα δω και μπαινουν μπροστα και μου κοβουν την θεα ειναι πραγματικα μαγεια.Τι να πω το μεγαλειο της φυσης :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...