Jump to content

προβλημα με Petshop


Recommended Posts

παιδία καλησπέρα σε όλους.. επειδή έχω πρόβλημα με έναν petshopa, του ζήτησα ενυδρείο με διαστάσεις 80Χ40,

το αγόρασα (χωρίς συσκευασία)και μόλις πήγα σπίτι, το μέτρησα και τελικά ήταν 80Χ32.. πήγα πάλι πίσω στο μαγαζί και του λέω ότι δεν με βολέυει το στενό ενυδρείο γιατί έχω τρισδιάστατη πλάτη και είναι στενό το ενυδρείο του και του ζητώ να το πάρει πίσω..

ο petshopaς μου λέει πως δεν μπορεί να μου δώσει τα χρήματα μου πίσω, γιατί ήταν λάθος δικό μου που δεν το μέτρησα και πως 80Χ40 εννοείται πως μιλάμε για διαστάσεις 80 η φάτσα και 40 το ύψος..

Πάνε τα λεφτά μου?? γιατί μου φαίνονται μπόύρδες 80Χ40 πως μιλάμε για φάτσα Χ ύψος??

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως πνιγηκατε σε μια κουταλια νερο...

γιατι απλα δεν πηγες εκει και να του πεις ονομαστικα θελω τοσο πλατος τοσο μηκος και τοσο υψος....??

τωρα και λογικα αν θελει να σε εξυπηρετησει μπορει να σου κανει την αλλαγη.θα ελεγα να τα βρειτε μεταξυ σας.δεν ειναι δα και τοσο τρομερο.....

Link to comment
Share on other sites

...ενα ενυδρειο εχει 3 διαστασεις-μηκος,πλατος ,υψος- εσυ δε του ειπες και τις τρεις?

Κωστα με προλαβες...

Έγινε επεξεργασία - maikl
Link to comment
Share on other sites

το ύψος δεν με ενδιέφερε γι αυτό και δεν ανέφερα τρίτη διάσταση.. το πρόβλημα είναι τώρα ότι ο τύπος δεν θέλει να μου δώσει πίσω τα λεφτά και μου λέει να πάρω υλικά ίσης αξίας.. εγώ όμως ήθλεα να αλλάξω μόνο την γυάλα γιατί όλον τον υπόλοιπο εξοπλισμό τον έχω.. αλλά αυτός μου λέει δεν μπορεί να κάνει τίποτα άλλο και πως στα ενυδρεία όταν δίνω 2 διαστάσεις εννοώ μήκος- ύψος και όχι μήκος -πλάτος (όπως σε όλες τις ανθρώπινες κατασκευές)

Link to comment
Share on other sites

Εαν όπως λες το αγόρασες χωρίς συσκευασία και δεν έχει πειραχτεί και κάτι άλλο από το ενυδρείο νομίζω οτι είναι στην διακριτική του ευχέρεια να σου το αλλάξει, και να σου δώσει κάποιο άλλο που να ταιριάζει στις διαστάσεις που θέλεις. Εαν είναι σωστός επαγγελματίας (και έχει κάποιο άλλο για να σου δώσει), θα πρέπει να σου κάνει την αλλαγή σκεπτόμενος, οτι στην ουσία το κέρδος για αυτόν τώρα αρχίζει με τις αγορές σου σε συντηρητικά ψάρια φάρμακα κλπ. :)

Τονισέ του όλα τα παραπάνω και εύχομε το καλύτερο. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τωρα εγινε το μπερδεμα ομως......και ακρη ισως να μην βρεις μαζι του.

η κανεις αυτο που σου ζητησε,η βρισκεις αλλον να σου το ξαναφτιαξει.....

εγω αλλη λυση δεν βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς μου λέει πως στην αγορά δεν υπάρχει 80x40 που ζητάω εγώ αλλά μόνο 80x35.. άρα αδύνατον να μου βρει αυτός 80x40 για να με ικανοποιήσει.. τώρα το να βρω κάποιον να μου το ξαναφτιάξει??? τι εννοείται?? αυτό το ενυδρείο που έχω τώρα σπίτι είναι 80x40x40... και μου το είχε φτιάξει ένας άλλος Petshopas.. και επειδή όλο το σύνθετο στο σπίτι είναι κατασκευασμένο για αυτές τις διαστάσεις δεν μπορώ να αλλάξω σύνθετο.. από ύψος με παίρνει να ανεβώ και 20 πόντους αλλά για μήκος πλάτος οπωσδίποτε 80x40..

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς μου λέει πως στην αγορά δεν υπάρχει 80x40 που ζητάω εγώ αλλά μόνο 80x35.. άρα αδύνατον να μου βρει αυτός 80x40 για να με ικανοποιήσει.. τώρα το να βρω κάποιον να μου το ξαναφτιάξει??? τι εννοείται?? αυτό το ενυδρείο που έχω τώρα σπίτι είναι 80x40x40... και μου το είχε φτιάξει ένας άλλος Petshopas.. και επειδή όλο το σύνθετο στο σπίτι είναι κατασκευασμένο για αυτές τις διαστάσεις δεν μπορώ να αλλάξω σύνθετο.. από ύψος με παίρνει να ανεβώ και 20 πόντους αλλά για μήκος πλάτος οπωσδίποτε 80x40..

τι εννοεις ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο pet shop εγινε αυτο φιλε μου?

Αν δεν θες να το πεις δημοσια,στειλε μου ενα pm.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να γίνει ονομαστική αναφορά του καταστήματος δημόσια.

Αν έχει βήμα στο ΑΖ μπορείς να ανοίξεις θέμα εκεί ώστε να λάβεις και τις ανάλογες απαντήσεις / λύσεις.

Αν δεν έχει βήμα θα καταντήσουμε λαϊκό δικαστήριο εν ρύμη του "κατηγορούμενου"... κάτι που δεν είναι και ηθικά σωστό.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ πως έχω ήδη ένα ενυδρείο σπίτι 80Χ40Χ40 το οποίο μου το είχε φτιάξει ως πρώτο μου ένας πετ-σοπάς στον οποίο δεν ξαναπάτησα γιατί μου έδωσε να βάλω μέσα νέον,αγγελόψαρα, δολάρια, ξιφομάχους, κάτι ζωοτόκα και γκουράμια και μάλλον δεν το θεωρώ βέλτιστη επιλογή σαν σύνολο για το ενυδρέιο μου.. τα νέον κάποια μου τα έφαγαν (απ'όσο έχω διαβάσει μάλλον αγγελόψαρα).. και τώρα πέφτω σε δεύτερο πετ-σοπά ο οποίος του ζητάω ενυδρείο 80Χ40 και αυτός καταλαβαίνει 80 μήκος και 40 ύψος..

Το μόνο που μπορώ να σας πω ότι όλα αυτά συνέβησαν στην πάτρα

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος μένει στην Πάτρα και θέλει πάντως το ενυδρείο μου, το πουλάω ευχαρίστως, αφού άκρη δεν βγάζω και μιας και δεν με βολεύει σαν μέγεθος 80Χ32Χ51 και τιμή 90 ευρώ όσο δλδ το πήρα.. αγρατζούνιστο αχρησιμοποίητο.. Θα βάλω και στις αγγελίες αντοίστοιχο θέμα για όσους δεν παρακολουθούν το θέμα

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έψαξα να βρω την αγγελία μου με την πώληση του ενυδρέιου για να την κατεβάσω αλλά δεν μπόρεσα να την βρω.. αν κάποιος mode την βρεί, ας την κλειδώσει.. δεν είδα ενδιαφέρον οπότε το χρησιμοποίησα εγώ, για να μην κλαίω τα 90 που έδωσα.. τι να κάνουμε?? άλλη φορά να προσέχω..!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως σε μια κουταλια νερο.Γλυκο κατα προτιμηση. :lmao:

Παντως για να κανω λιγο το συνηγορο του διαβολου πιστευω φιλε μου οτι φταις και εσυ γιατι δεν ανεφερες υψος που ειναι πολυ σημαντικο και δεν εχει δε με ενδιφερε το υψος.Αν στο κανε 80 ποντους θα σου λεγα μετα αν σε ενδιεφερε. :)

Καλη τυχη στη συνεχεια.

Αλλη παρατηρηση,90 ευρω για αυτες τις διαστασεις μου φαινονται πολλα.

Επισης σημαντικο ειναι και το παχος του τζαμιου να ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Οντως σε μια κουταλια νερο.Γλυκο κατα προτιμηση. :lmao:

Παντως για να κανω λιγο το συνηγορο του διαβολου πιστευω φιλε μου οτι φταις και εσυ γιατι δεν ανεφερες υψος που ειναι πολυ σημαντικο και δεν εχει δε με ενδιφερε το υψος.Αν στο κανε 80 ποντους θα σου λεγα μετα αν σε ενδιεφερε. :)

Καλη τυχη στη συνεχεια.

Αλλη παρατηρηση,90 ευρω για αυτες τις διαστασεις μου φαινονται πολλα.

Επισης σημαντικο ειναι και το παχος του τζαμιου να ξερεις.

Κανονικά στην παραγγελία του ενυδρείου αναφέρουμε και τις τρεις διαστάσεις που θέλουμε.

Ο πετσοπας όμως είναι τελείως λάθος.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...