Jump to content

Βλεποντας και κανοντας..


Recommended Posts

Καλοι μου φιλοι,

Εχω μεινει αφωνη απο το απιστευτα ενυδρεια σας που πραγματικα μπραβο σε ολους σας!

Εγω τι κανω εδω μπροστα σε εσας δεν ξερω....

Ενα μικρο ενυδρειακι 60λιτρων εχω και προσπαθω να το κανω σωστα.Αυτα που εχετε εσεις πραγματικα υπεροχα!

Να σας ρωτησω κι ολας απο τις παρατηρησεις που εκανα..

Λοιπον,ολα τα ενυδρεια που ειδα ειναι με εξωτερικο φιλτρο,υπαρχει καποιος συγκελριμενος λογος 'η απλα για την καλαισθησια?

Επεισης εγω εχω ψευτικα φυτα γιατι νομιζω πως δεν θα τα καταφερω με αληθινα.

Αφου στο πρωτο μου ενυδρειο,ειχα αληθινα φυτα αλλα ξαφνικα γεμισα σαλιγγαρια και μου τα καταστρεψαν.

:)

Αφου στρωσει το ενυδρειο μου θα ερθει η ωρα να επιλεξω τα ψαρια που θα βαλω.

Μεχρι ποσα διαφορετικα ειδη μου προτεινετε να βαλω?

Σαν πρωτη σκεψη εχω τα τιγρακια,γατοψαρα,ετσι κι ετσι για σκαλαρια,και φυσικα αρλεκινους που τους λατρευω!

Τι συνδιασμους μου προτεινετε εσεις στο κατα αλλα σχετικα μικρο μου ενυδρειο?

:blink:

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ αυτο το ενυδρειο καλο θα ηταν να επιλεξεις μικρα σε τελικο μεγεθος ψαρακια και σχετικα λιγα.Τα σκαλαρια δεν σου τα προτεινο γιατι θελουν 60 λιτρα το ενα στο τελικο μεγεθος τους.ΣΤο fish and plant index θα βρεις αρκετα ψαρακια που ταιριαζουν μεταξυ τους Ζωοτοκα με ωοτοκα δεν κανουν μαζι.Τα εξωτερικα φιλτρα θεωρουνται καλυτερα σε αποδοση κυριως λογω της χωρητικοτητας των καδων τους(περισσοτερο βιολογικο υλικο).Συνηθως επιλεγουμε καποιο που θα φιλτραρει τα λιτρα που εχουμε 3-4 φορες την ωρα.Αυτα προς το παρον ελπιζω να σε βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Τα τιγρακια ειναι παρα πολυ ζωηρα και τους αρεσει να τσιμπανε ουρες και πτερυγια.Αν τα επιλεξεις δωσε προσοχη στους συγκατοικους τους!

Τα σκαλαρια δεν θα νιωσουν ανετα στα 60 λιτρα, ειναι λιγα.Ειναι ψαρια που διεκδικουν εντονα τον χωρο τους, φαντασου σε μικρο ενυδρειο... :)

Τα εξωτερικα φιλτρα ειναι πιο ευκολα στη συντηρηση και εχουν μεγαλυτερο χωρο για υλικα, ενω δεν "αφαιρουν" λιτρα-χωρο απο το ενυδρειο.

Τα αληθινα φυτα εχουν πολλα πλεονεκτηματα, βελτιωνουν τη χημεια του νερου, δημιουργυον κρυψωνες για τα ψαρια και γενικοτερα δινουν μια πιο φυσικη εικονα του "σπιτιου" των ψαριων! :blink:

Έγινε επεξεργασία - zak
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια,

Αρα μου προτεινετε να βαλω αληθινα φυτα.

Θα επισκευτω καταστηματα και θα σας ξανα ενημερωσω για ερετερο βοηθεια..

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις να βαλεις αληθινα φυτα καλο θα ηταν να βαλεις στο υποστρομα λιπασμα(κατω απο το χαλικι).Προσοχη θελει ο φωτισμος (απαραιτητος)Για μεγαλυτερη αναπτηξη co2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...