Jump to content

Sos!! Υψηλα Νο2


Recommended Posts

Προσπαθώ να δώ τι σου είπανε δεν το βρίσκω , κάνε αυτά που ανακεφαλαίωσαμε

Θερμοκρασία πόσο ; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσπαθώ να δώ τι σου είπανε δεν το βρίσκω , κάνε αυτά που ανακεφαλαίωσαμε

Θερμοκρασία πόσο ; :bowdown:

bionitrivec

Να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα 40% περιπου. τα 2 ψαρια εχουνε σπασμους... τρεμουν και κουνιουντε πολυ γρηγορα αριστερα δεξια...

ενα εχει σφηνωσει στην κατω τελευταια πετρα κ χτυπιεται.. τρεμει...

τι αλλο να κανω ρε ******

:bowdown: σ υ γ ν ώ μ η :)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πρέπει να μελετήσεις και να εμπεδώσεις τον κύκλο του αζώτου.

Link to comment
Share on other sites

Το μπιονιτριβεκ ειναι ζωντανα βακτηρια δεν ειναι φαρμακο.το ενυδρείο σου θα ειναι αστρωτο.μην ανχωνεσαι ολα θα πανε καλα.

Μην ταισεις καθολου αλλαγη και αλλη σημερα και ριξε μπιονιτριβεκ.και αμα θες κατι γειτονες ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή πρέπει να μελετήσεις και να εμπεδώσεις τον κύκλο του αζώτου.

Φωτη τον εχω χιλιο διαβασει κ υπερκαταλλάβει!! Γιατι όμως ΧΑΛΑΕΙ ξαφνικα.. ηταν μια χαρα.... Νο2 σχεδον 0, νο3 λιγο επανω οσο πρεπει κλπ κλπ...

Τωρα μου τα χαλασε ξαφνικα... ΓΙΑΤΙ? αυτο προσπαθω να μαθω..

τα λαμπτιντο εχουν παραανωησει τρεμουν.. παω να παρω αυτο το μπιοτριβεκ τωρα ελπιζω να βρω...

Αρα γιατι να το ριξω αυτο αν εχω ηδη βακτηρια?

Σε 5 στελνω νεες μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

Νεες μετρησεις

Μετά την χθεσινοβραδυνή αλλαγή νερού περίπου 40%

Νο2 2mg/l

No3 80mg/l

Αμμωνια:0,05 mg/l

Κάνω και άλλη αλλαγή?? και παω πετ σιτι και ΤΙ ΠΑΙΡΝΩ μπας και σωσω κατασταση???

Να βρω μπολι μηπως να τελειωνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη αν προσεξεις καλυτερα το 8 ον σταδιο ,σου λεει οτι τωρα ειναι ετοιμο το ενυδρειο να αντιμετωπισει ισους ρυπους αμμωνιας που δημιουργηθηκαν κατα την διαρκεια στρωσηματος.Εσυ βαζοντας και αλλα ψαρια χαλασες την ισορροπια αμμωνιας βακτιριδιων,οποτε ξαναξεκινησε νεος κυκλος τωρα .γιατι το ενυδρειο σου ακομα ειναι ανοριμο.

Για να καταλαβεις εαν τωρα ρειξω στο δικο μου που τρεχει κοντα στα 2 χρονια ,ταυτοχρονα αλλα 10 ψαρια,τα ιδια σχεδον θα παθω :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη αν προσεξεις καλυτερα το 8 ον σταδιο ,σου λεει οτι τωρα ειναι ετοιμο το ενυδρειο να αντιμετωπισει ισους ρυπους αμμωνιας που δημιουργηθηκαν κατα την διαρκεια στρωσηματος.Εσυ βαζοντας και αλλα ψαρια χαλασες την ισορροπια αμμωνιας βακτιριδιων,οποτε ξαναξεκινησε νεος κυκλος τωρα .γιατι το ενυδρειο σου ακομα ειναι ανοριμο.

Για να καταλαβεις εαν τωρα ρειξω στο δικο μου που τρεχει κοντα στα 2 χρονια ,ταυτοχρονα αλλα 10 ψαρια,τα ιδια σχεδον θα παθω :bowdown:

Κατάλαβα.... να βρω μπολι απο καπου?? να το βαλω? ισως μου δωσει καποιο πετ σοπ ι καποιος γειτονας... και που το βαζω? μεσα στο φιλτρο η στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Σκετο νερο μπολι δεν θα σου κανει και πολλα,αν μπορεις να βρεις βιολογικο υλικο (syporax) απο σρωμενο ενυδρειο, θα ηταν το σωτο.Αλλαγες νερου και ποσο εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και μου εδωσε TOXIVEC... (Sera) να το βαλω? ειναι λεει το ιδιο αλλα ριχνει και αλλα... τι λετε? το εχει βαλει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Σκετο νερο μπολι δεν θα σου κανει και πολλα,αν μπορεις να βρεις βιολογικο υλικο (syporax) απο σρωμενο ενυδρειο, θα ηταν το σωτο.Αλλαγες νερου και ποσο εκανες?

που να το βρω αυτο? αδυνατον! εχει κανεις?????

Αλλαγες εκανα εχθες 40% τωρα θα κανω αλλο τοσο...

ειναι ολα στο υπερπεραν οπως βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

που να το βρω αυτο? αδυνατον! εχει κανεις?????

Αλλαγες εκανα εχθες 40% τωρα θα κανω αλλο τοσο...

ειναι ολα στο υπερπεραν οπως βλεπεις...

Να κανεις αλλα παντα αντιχλωριο και βακτηριδια μην ξεχνας.Για το φαρμακο δεν ξερω να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις αλλα παντα αντιχλωριο και βακτηριδια μην ξεχνας.Για το φαρμακο δεν ξερω να σου πω

λεει οτι δεν ειναι φαρμακο... ετσι ειπε.. ειναι οπως το μπιο αλλα καλυτερο.. ειναι λεει αν λειπεις πολλες μερες μαλακωνει το νερο,.... ριχνει τα παντα.. καλο φαινεται.. θα το δοκιμασω κ θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

λεει οτι δεν ειναι φαρμακο... ετσι ειπε.. ειναι οπως το μπιο αλλα καλυτερο.. ειναι λεει αν λειπεις πολλες μερες μαλακωνει το νερο,.... ριχνει τα παντα.. καλο φαινεται.. θα το δοκιμασω κ θα σας πω

Περιμενε λιγο για να μας πουν,μην βιαζεσαι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω ουτε εγω μπιονιτριβεκ εχει το πετ σιτυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω ουτε εγω μπιονιτριβεκ εχει το πετ σιτυ.

ναι ρε παιδια το ιδιο λεμε... της ιδιας μαρκας.. το αλλο που λεω το toxivec ειναι της ιδιας εταιριας...

Παντως εριξα οσο πρεπει μπιοτριβεκ, παρολο που ειναι χαλια θολο το νερο, αρχισαν να παιζουν εστω τα 4 που εμειναν, να κανουν αεροπλανικα κλπ... καμια σχεση με πριν που το ενα ηταν σχεδον στην επιφανεια, το αλλο στον πατο ακινητο κ το αλλο κρυμενο...

Το θεμα ειναι τωρα τι κανω πλεον???προχθες εριξα απο αλλο ενυδρειο μπολι, πηρα το σιποραξ απο ενα φιλο (το ειχε 1 μηνα μονο στρωμενο) το επλυνα σε νερο του ενυδρειου του κ το αδειασα σε μενα.. αλλα τιποτα δεν εγινε..

λετε να ανεβασε απο αυτο???? περιεργο...τεσπα τωρα ειμαστε σε καλη φαση, τι κανω απο δω κ περα?

Link to comment
Share on other sites

Μην ταιζεις καθολου για τρεις μερες.Εκανες την δευτερη αλλαγη?αν οχι κανε και μετρα.Πες μας αυριο το πρωι που βρησκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

το δευτερο προβλημα ειναι οτι προεκυψε μαλλον να λειψω λογο της δουλιας απο 9/8 - 22/8... με αυτοματη ταιστρα κλπ πως θα τα αφησω?? το φοβαμαι πολυ... δεν υπαρχει κανεις να μπορει να μπει στο σπιτι κ να τα αλλαξει νερο.....

τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - antoniosthegr8
Link to comment
Share on other sites

το δευτερο προβλημα ειναι οτι προεκυψε μαλλον να λειψω λογο της δουλιας απο 9/8 - 22/8... με αυτοματη ταιστρα κλπ πως θα τα αφησω?? το φοβαμαι πολυ... δεν υπαρχει κανεις να μπορει να μπει στο σπιτι κ να τα αλλαξει νερο.....

τι λετε?

Μεχρι της 9/8 πρεπει να εχει λυθει το προβλημα,αλλιως δεν θα υπαρχει ψαρακι.Οταν ερθει εκεινη η μερα βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο θα ξεθολωση μονο του.μην ταισεις προστοπαρων.να δουμε πως θα κυλισουν τα πραγματα μεχρι να φυγεις κανε μετρησεις και πες.θα χρειαστεις ταιστρα και μια μερα πριν φυγεις θα κανεις αλλαγη νερου. Τι θερμοκρασία εχεις?εσυ πρεπει να εχεις καποιον συγγενη να εχει τον νου του.

Απο θερμοκρασία τι παιζει?οταν εχεις κλειστο το σπιτι τι θερμοκρασία εχει?στο λεω γιατι οταν φυγεις μην ανεβει 38.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο θα ξεθολωση μονο του.μην ταισεις προστοπαρων.να δουμε πως θα κυλισουν τα πραγματα μεχρι να φυγεις κανε μετρησεις και πες.θα χρειαστεις ταιστρα και μια μερα πριν φυγεις θα κανεις αλλαγη νερου. Τι θερμοκρασία εχεις?εσυ πρεπει να εχεις καποιον συγγενη να εχει τον νου του.

Απο θερμοκρασία τι παιζει?οταν εχεις κλειστο το σπιτι τι θερμοκρασία εχει?στο λεω γιατι οταν φυγεις μην ανεβει 38.

Δεν ταίζω οχι...

Θακανω μετρησεις καθε 2 μερες και θα δουμε. Δεν εχω κανεναν να εχει το νου του.... Οταν εχω κλειστο το σπιτι φοβαμαι οτι θα ανεβει 31-32 η θερμοκρασια... 38 αποκλειεται.. δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταίζω οχι...

Θακανω μετρησεις καθε 2 μερες και θα δουμε. Δεν εχω κανεναν να εχει το νου του.... Οταν εχω κλειστο το σπιτι φοβαμαι οτι θα ανεβει 31-32 η θερμοκρασια... 38 αποκλειεται.. δυσκολο...

Δεν εχω ταισει ακομα,

τα 3 παιζουν το ενα ειναι μαστουρομενο κολλημενο σε ενα βραχο.. καποιες στιγμες κ τα 2 ειναι μαστουρομενα, το ενα κοιταζει ολο προς τα πανω σχεδον ψηλα στο ενυδρειο κ χτυπαει τη μουριτσα του στο τζαμι,...

τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουν να ανασανουν απο τα δηλητηρια.Κανε αλλη μια αλλαγη τωρα

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθουν να ανασανουν απο τα δηλητηρια.Κανε αλλη μια αλλαγη τωρα

Μετά απο όσα έριξα μέσα εχθές να κάνω αλλαγη?????????????

Θα πετάξω τα μισά βακτηρια!! ε?

Να κανω ??? και αν κανω να ριξω μεσα παλι τα ιδια? θωλουρες κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...