Jump to content

Sos!! Υψηλα Νο2


Recommended Posts

Αντωνη αν εισαι αυριο Μαρουσι παρεμε τηλ. να ερθεις να παρεις ενα φιλτρο EHEIM 2217 που τρεχει 4 μηνες και ειναι ακαθαριστο και απο ενυδρειο που δεν ειχε ποτε αρωστεια να καβατσαρεις το προβλημα και μετα οταν γυρισεις απο την δουλεια 20/8 κανεις μετρησεις και αν εισαι Ο.Κ. μου το φερνεις .

Υ.Γ. Σορυ :) δεν ειδα οτι ειχε βγει προβλημα , κανατε την μεταφορα πολυ γρηγορα και δεν την ειδα , αν την ειχα δει θα στο ειχα δωσει αμεσως και θα ηταν ολα Ο.Κ.

Χιλια ευχαριστώ!! να μη παρω το μπόλι?? πως να αλλαξω το φιλτρο? μπερδεμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντωνη δεν θα αλαξεις κανενα φιλτρο . Ερχεσε περνεις το φιλτρο οπως ειναι μαζι με σωληνες πας σπιτι βαζεις τις σωληνες μεσα στο ενυδρειο το βαζεις στην μπριζα και το αφηνεις να δουλευει μαζι με το δικο σου .Το φιλτρο γυριζει 1000 λιτρα την ωρα . :)

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το μπολι δεν ξερω ας μας πουν οι γνωριζοντες αν θα βοηθησει και αυτο μαζι με το φιλτρο .

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το μπολι δεν ξερω ας μας πουν οι γνωριζοντες αν θα βοηθησει και αυτο μαζι με το φιλτρο .

Παρα πολυ, και να το κανει συντομα :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κιχλιδατε λεω για το μπολι αν χρειαζετε σε συνεργασια με το φιλτρο (EHEIM 2217) που θα παρει απο μενα.

Μην τα ανακατεψουμε παλι ολα και δεν εχουμε αποτελεσμα ; Για αυτο λεω να πουνε οι γνωριζοντες για το κατα ποσο χρειαζοντε και τα δυο ή μονο ενα απο τα δυο να γινει .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε κιχλιδατε λεω για το μπολι αν χρειαζετε σε συνεργασια με το φιλτρο (EHEIM 2217) που θα παρει απο μενα.

Μην τα ανακατεψουμε παλι ολα και δεν εχουμε αποτελεσμα ; Για αυτο λεω να πουνε οι γνωριζοντες για το κατα ποσο χρειαζοντε και τα δυο ή μονο ενα απο τα δυο να γινει .

Αφου το φιλτρο σου ειναι στρωμενο.Αν του το διαθετης ,τι αλλο καλυτερο.Τωρα αν βρει και μπολι,ακομα καλυτερα.Το προβλημα ομως με τα ψαρακια παραμενει ,γιατι εχουν φαει πολυ σκορτσο,και δεν ξερουμε πως θα εξελιχθουν τα πραγματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το μπολι διαβασα οτι θα του το φερει ο φιλος κοκκινοςκ απο 4-5 ωρες μακρια σε σκετο νερο δεν ξερω αν θα ερθει ενταξει . Για αυτο λεω μην τα μπερδεψουμε και δεν εχουμε αποτελεσμα . Το φιλτρο ειναι στη διαθεση του τρεχει για να τρεχει δεν θα μου βγαλει προβλημα εμενα .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το μπολι διαβασα οτι θα του το φερει ο φιλος κοκκινοςκ απο 4-5 ωρες μακρια σε σκετο νερο δεν ξερω αν θα ερθει ενταξει . Για αυτο λεω μην τα μπερδεψουμε και δεν εχουμε αποτελεσμα . Το φιλτρο ειναι στη διαθεση του τρεχει για να τρεχει δεν θα μου βγαλει προβλημα εμενα .

Σε ενυδρειο νερου αντεχει 5 ωρες,αλλα αν συναντηθητε δωστου αν μπορεις και το δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις μόλις τώρα:

Αμμωνια 0,05

n2 0,3

n3 περίπου 10

Αλλαγή νερού τελευταία : Κυριακή μεσημέρι..

Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετρας με στικακια?

Κανε μια αλλαγη καλη και βαλε βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις μόλις τώρα:

Αμμωνια 0,05

n2 0,3

n3 περίπου 10

Αλλαγή νερού τελευταία : Κυριακή μεσημέρι..

Τι κάνω?

Μια χαρα ειναι οι μετρησεις,δεν βαζεις αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη τι γινετε ενυμερωσε πριν φυγεις .

Βαλε καμια φοτο αν ειναι δυνατο .

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετρας με στικακια?

Κανε μια αλλαγη καλη και βαλε βακτηρια.

αυτό κάνω... αλλά ανεβάζει συχνα...

πηγα πετ σιτι, μου ειπε το παιδι ενα υλίκο JBL MicroMEC είναι λεει πολυ καλο βιολογικο, να το βαλω στο φιλτρο (να αντικαταστησω το ενα πανω πανω σκαφακι).

Τωρα μεσα εχω ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ

1 ΣΙΠΟΡΑΞ

2 ΣΙΠΟΡΑΞ

3 ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ (eihen 2075 νομιζω)

4 το δικο του

5 (εχει? δε θυμαμαι) το δικο του.

Να βάλω αυτο το JBL Micro Mec? ριχνει λεει αμέσως πολυ τα no2,no3,αμμωνια (βιολογικο)...

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου εδωσε ειναι για μηχανικο καθαρισμο. Βεβαια να πουλησει θελει ο ανθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι ανυπομονος εισαι :) με τοσα που βαζεις μεσα στο ενυδρειο σου στο τελος θα δωσεις ενα καρο λεφτα και δεν θα κανεις τιποτα. η αμονια θα φιγη οταν ειναι ετυμο το ενυδρειο. εχε οξυγονο στο ενυδρειο σου για να μην σκασουν τα ψαρια.μην κανεις τοσο συχνες αλαγες νερου γιατη ανακατευεις τον βυθο. μια φορα την εβδομαδα.

σε ενα μηνα με τρεις εβδομαδες θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο σου.

μην πετατε τα λεφτα σας για σκευασματα που δεν ξερετε ειναι κριμα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που σου εδωσε ειναι για μηχανικο καθαρισμο. Βεβαια να πουλησει θελει ο ανθρωπος!

ΔΕΝ το πήρα.. ρωτάω πρώτα!! :)

Ξερετε για πιο μιλάμε όμως?

http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/cat...lls-p-3079.html

http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-p...18/jbl-micromec

Link to comment
Share on other sites

τιποτα μην βαλεις, αστο ησυχο το ενυδρειο ελπυζω να μην πιασουν καμια αρρωστια τα ψαρια σου και μετα θα τρεχεις και δεν θα προλαβαινεις

τη ψαρια εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν και έχουν περάσει 9 μέρες και ο φίλος είναι διακοπές, ελπίζω όλα να πήγαν καλά έστω τελευταία στιγμή..

Είμαι και εγώ αρχάριος, 3,5 μήνες με ενυδρείο αλλά συνολικά 7 μήνες διαβάζω συνεχώς για το χόμπι. 3,5 μήνες έκανα υπομονή και δεν αγόρασα ΤΙΠΟΤΑ μέχρι να μάθω 5 πράγματα. Δυστυχώς η βιασύνη μας δημιουργεί τα περισσότερα προβλήματα.

Κρίμα για τα labido, το ότι είναι πεντακάθαρα (όπως έχει αναφερθεί σε άλλο ποστ) δεν είναι αυτό που με απασχολεί εδώ, αλλά στεναχωριέμαι που πέθαναν και κάποια χαροπαλεύουν. Δεν σε κρίνω, γιατί δεν ξέρω και την ηλικία σου οπότε και τον ενθουσιασμό για το καινούριο χόμπι.. αλλά αυτό το γεγονός ας γίνει μάθημα σε όλους όσους βιάζονται. Εμένα ένα labido πέθανε επειδή χάλασε το φίλτρο και το πήρα χαμπάρι 1 μέρα μετά, και ακόμα το λυπάμαι..

Σε χόμπι όπως το snowboard και το kitesurf αυτός που βιάζεται θα βρεθεί με σπασμένο χέρι ή πόδι... Γιατί δεν προσέχετε με τον ίδιο τρόπο και τους ζωντανούς οργανισμούς που έχετε στην ευθύνη σας?

ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχουν περάσει 9 μέρες και ο φίλος είναι διακοπές, ελπίζω όλα να πήγαν καλά έστω τελευταία στιγμή..

Είμαι και εγώ αρχάριος, 3,5 μήνες με ενυδρείο αλλά συνολικά 7 μήνες διαβάζω συνεχώς για το χόμπι. 3,5 μήνες έκανα υπομονή και δεν αγόρασα ΤΙΠΟΤΑ μέχρι να μάθω 5 πράγματα. Δυστυχώς η βιασύνη μας δημιουργεί τα περισσότερα προβλήματα.

Κρίμα για τα labido, το ότι είναι πεντακάθαρα (όπως έχει αναφερθεί σε άλλο ποστ) δεν είναι αυτό που με απασχολεί εδώ, αλλά στεναχωριέμαι που πέθαναν και κάποια χαροπαλεύουν. Δεν σε κρίνω, γιατί δεν ξέρω και την ηλικία σου οπότε και τον ενθουσιασμό για το καινούριο χόμπι.. αλλά αυτό το γεγονός ας γίνει μάθημα σε όλους όσους βιάζονται. Εμένα ένα labido πέθανε επειδή χάλασε το φίλτρο και το πήρα χαμπάρι 1 μέρα μετά, και ακόμα το λυπάμαι..

Σε χόμπι όπως το snowboard και το kitesurf αυτός που βιάζεται θα βρεθεί με σπασμένο χέρι ή πόδι... Γιατί δεν προσέχετε με τον ίδιο τρόπο και τους ζωντανούς οργανισμούς που έχετε στην ευθύνη σας?

ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΤΕ!

Σωστότατος φίλε μου συμφωνω! Τα labidakia είναι μια χαρά!!! Δεν πήγα πουθενά γιατί δεν ήθελα να τα αφήσω και δε θα πάω :(

Τους αλλάζω νερό συχνά, μετράω κλπ κλπ και όλα είναι μια χαρά....

ΤΟ μόνο πρόβλημα ποιυ ακόμα έχω είναι πως θα βγάλω τον πλακόστομο απο μεσα....

ατελειωτες ώρες εχω φαει αλλα ΔΕΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Που εισαι ΑΝΤΩΝΗ ; Ουτε φωνη ουτε φωτογραφια . Τι κανουν τα ψαρακια σου ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...