Jump to content

Macropodus opercularis


andreasp

Recommended Posts

Πήγα σήμερα στο Water Inn για να δω χρυσόψαρα.

Το παλικάρι εκεί μου έδειξε κάποια ψαράκια Macropodus opercularis. (http://loxir.free.fr/Animaux/Poissons%20tropicaux/Macropodus%20Opercularis.php)

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Fish...opercularis.htm

Οπως ισχυρίστηκε μπορώ να τα βάλω μαζί με χρυσόψαρα.

Τι λέτε?

Το ενυδρειο ειναι carrefure και εχει ενα χρυσοψαρο μεσα ως τωρα.

Η θερμοκρασία είναι στους 25 με 26 βαθμούς.

Να το δοκιμάσω?

Edit : Εχω την εντύπωση... οτι θα μου πείτε οχι! :)

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Τα Paradise fish είναι λαβυρινθόψαρα (στην ίδια κατηγορία με τους Μονομάχους και τα Γκουράμι) και ΔΕΝ κάνουν με χρυσόψαρα, είναι μόνο για τροπικά ενυδρεία.

Το χρυσόψαρό σου κανονικά δεν πρέπει να το έχεις σε τόση υψηλή θερμοκρασία. Το πολύ μέχρι 22.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Τα Paradise fish είναι λαβυρινθόψαρα (στην ίδια κατηγορία με τους Μονομάχους και τα Γκουράμι) και ΔΕΝ κάνουν με χρυσόψαρα, είναι μόνο για τροπικά ενυδρεία.

Λόγο θερμοκρασίας?

Το χρυσόψαρό σου κανονικά δεν πρέπει να το έχεις σε τόση υψηλή θερμοκρασία. Το πολύ μέχρι 22.

Και πως να το κάνω αυτο? Να εχω ανεμιστηρακια και τον χειμωνα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, λόγω θερμοκρασίας, αλλά και λόγω τελείως διαφορετικών διατροφικών αναγκών. Αλλη τροφή το ένα, άλλη το άλλο. Και επειδή δεν μπορείς να τα αποτρέψεις ή να τα εκπαιδεύσεις να τρώνε μόνο το δικό τους φαΐ, θα φάνε τα πάντα και έτσι θα έχεις ψάρια με λάθος συνθήκες διατήρησης και διαβίωσης, με τα γνωστά αποτελέσματα αργά ή γρήγορα.

Γι' αυτό λέμε ότι πρώτα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι μπορούμε να έχουμε τις σωστές συνθήκες για το είδος που θέλουμε να διατηρήσουμε στα ενυδρεία μας και μετά να τα παίρνουμε και να τα βάζουμε μέσα.

Εάν δεν μπορείς με κάποιο τρόπο να διατηρήσεις τη θερμοκρασία εκεί που πρέπει (και γενικότερα τις συνθήκες), να το δώσεις το χρυσόψαρο.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Να το δωσω που? Υπάρχει κανείς που να μπορείς να διατηρήσει 20 βαθμους?

Εκτος και αν καθομαι να κρυωνω εγω, για να νιωθει καλα το χρυσοψαρο.

Μια χαρα ειναι το χρυσοψαρακι μου! :)

Εχει 120λιτρα για παρτυ του, με πολυ καλη φιλτρανση, καλο φαγακι.

Το μονο που του λειπει ειναι λιγη παρεα.

Link to comment
Share on other sites

Να το δωσω που? Υπάρχει κανείς που να μπορείς να διατηρήσει 20 βαθμους?

Εκτος και αν καθομαι να κρυωνω εγω, για να νιωθει καλα το χρυσοψαρο.

Μια χαρα ειναι το χρυσοψαρακι μου! :)

Εχει 120λιτρα για παρτυ του, με πολυ καλη φιλτρανση, καλο φαγακι.

Το μονο που του λειπει ειναι λιγη παρεα.

Πολλοί, όχι ένας...

Και δεν είναι μια χαρά το ψαράκι σου, αν ζει σε 25-26 βαθμούς. Δεν είναι μόνο τα λίτρα. Ενα ψάρι θέλει προσοχή σε δεκάδες παράγοντες για να μπορεί κάποιος να πει "είναι μια χαρά"... Ασε που πιστεύω ότι αν μια μέρα άρχιζαν να μιλούν τα ψάρια, θα μαθαίναμε άλλους τόσους τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Μην σε πιανει πανικος δεν υπαρχει λογος

Θα μπορουσες να μου πεις ποιο ειδος εχεις;

Μπορεις ανετα να του παρεις αλλο ενα χρυσοψαρακι για παρεα ειναι οτι πρεπει με τα λιτρα που του παρεχεις.

Κατεβασε τη θερμοκρασια του θερμοστατη σου στους 23ο - 24ο και θα εισαι μια χαρα. Εγω τα δικα μου τα εχω στους 24,6ο το χειμωνα και εδω και 2,5 χρονια δεν παρουσιασαν κανενα προβλημα, αλλα θελω πρωτα να μου πεις το ειδος για σιγουρια.

Κρατησε τα και να τα περιποιησε οπως ακριβως κανεις τωρα γιατι τα χρυσοψαρα ειναι φοβερα ψαρακια θα το δεις στην πορεια.

Θα μπορουσες να τους βαλεις και κανα σαλιγκαρι που δεν θα χουν προβλημα, θα σου δωσω εγω μολις μεγαλωσουν τα μικρα μου

Οτι αλλο θες ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Ναι Τζίνια, μπορούν να ζήσουν και στους 24 και παραπάνω... Αλλά τι είναι καλύτερα μακροχρόνια?

Κανένα χρυσόψαρο κανονικά δεν είναι για τέτοιες θερμοκρασίες συνεχώς. Γι αυτό βλέπεις να τα ρίχνουν στις λίμνες και να ζουν τόσα χρόνια. Ενώ στα ενυδρεία..? Εντάξει, είναι ο χώρος, αλλά είναι και το θέμα της θερμοκρασίας πολύ βασικό. Ξέρω ότι γνωρίζεις καλύτερα από 'μένα τις διεργασίες που συμβαίνουν με τις υψηλές θερμοκρασίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Για κρυο νερο ειναι τα κομον και τα κομετ που ειναι καθαρα για λιμνες και ΟΧΙ για ενυδρεια, οπως τα δινουν καποιοι, ολα τα αλλα και κυριως Ντινο τα υβριδια, και υπαρχουν παρα μα παρα πολλα, θελουν πανω απο 22ο για να μην εχουν προβλημα.

Η μονη περιπτωση που εγω θα κρατουσα τα χρυσοψαρα μου σε χαμηλοτερη θερμοκρασια θα ηταν μονο αν ηθελα να κανω αναπαραγωγη σε καμμια αλλη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...