Jump to content

Ξύλο σε ενυδρείο


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!!!Ήθελα να ρωτήσω για ένα ξύλο που βρήκα, αν μπορώ να το βάλω στο ενυδρείο...Αν ναι τι πρέπει να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Που το βρήκες το ξύλο?

Τι ενυδρείο (ψάρια) έχεις?

Αυτό που κάνω με τα φύλλα είναι να τα αφήνω μερικές εβδομάδες στον ήλιο να ξεραθούν.

Μετά τα μουλιάζω σε νερό για μερικές μέρες.

Στην συνέχεια τα βράζω για πολύ ώρα, και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Στο βουνό το βρήκα, είναι ξεραμένο καλά. Το έχω ήδη στο νερό,πόσο καιρό θα πάρει το βράσιμο κ.τ.λ?

Ενυδρείο 80 lt 3 gappy kai 8 platty

Link to comment
Share on other sites

βγαλτο.ειναι ακαταλληλο για ενυδρειο,οσο ξερο και αν ειναι.θα σου μολυνει το νερο,ασε που ξυλα δεν πρεπει να βαλεις μαζι με ζωοτοκα.θα σου κανει οξινο το νερο και τα ψαρια που εχεις δεν το θελουν.

Link to comment
Share on other sites

βγαλτο.ειναι ακαταλληλο για ενυδρειο,οσο ξερο και αν ειναι.θα σου μολυνει το νερο,ασε που ξυλα δεν πρεπει να βαλεις μαζι με ζωοτοκα.θα σου κανει οξινο το νερο και τα ψαρια που εχεις δεν το θελουν.

Πως το ξύλο μολύνει το νερό , τι ακριβώς συμβαίνει . Μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις καλύτερα . Και εγώ σκεφτόμουνα να βάλω στο ενυδρείο ένα παλιό ξύλο , δεν ξέρω τι ακριβώς είναι , το αγόραζα κάποτε σε ένα ανθοπωλείο και έχει φανταστικό σχήμα . Ξέρω ότι το ξύλο μου θέλει ενα καλό πλύσιμο και δεν είναι ξεφλουδισμένο όμως νόμιζα ότι την κόρα του θα την χαρεί το γατάκι μου [ το γατόψαρο] που θα έχει κάτι μαλακό να ροκανίζει τα δόντια του [τα κανονικά ξύλα του ενυδρείου τύπου Bogwood κάνουν μόνο για σπάσιμο τον δοντιών] . Τελικά τι πρόβλημά υπάρχει .

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να διαθέτουμε εμπειρία και να ξέρουμε από τη δέντρο είναι το ξύλο. Ειδάλλως καλό είναι να μην τα βάζουμε. Κάποια ξύλα περιέχουν ουσίες πού λίγο πολύ κάνουν άμεσα ή έμμεσα κακό στα ψάρια.

Αν βρεις κάποιο ξύλο για το οποίο ξέρης από τη δέντρο είναι τότε ξανά ρώτα.

Να ξέρεις όμως όλα αυτά τα ξύλα έχουν μικρή διάρκεια ζωής στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μου το είχαν πει αλλά δεν θυμάμαι Γνωρίζω μόνο ότι το ξύλο μου είναι πολύ μαλακό , αύριο και άλας να ρωτήσω στο ανθοπωλείο που το αγόραζα τι είναι τούτο .

Link to comment
Share on other sites

Μου το είχαν πει αλλά δεν θυμάμαι Γνωρίζω μόνο ότι το ξύλο μου είναι πολύ μαλακό , αύριο και άλας να ρωτήσω στο ανθοπωλείο που το αγόραζα τι είναι τούτο .

Στάθηκα άτυχη , το ανθοπωλείο έχει κλείσει όπως και δεκάδες άλλα μαγαζιά . Καταραμένη οικονομική κρίση , ήταν 30 ετών οικογενειακή επιχείρηση .Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο , πια ντόπια ξύλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο ενυδρείο . Εμένα θα μου άρεσε μια ρίζα ελιάς για παράδειγμα που συχνά έχει πολύ ωραία σχήματα και ''νερά''[ροζέτες ]. Γιατί λοιπόν να μην την χρησιμοποιήσουμε .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...