Jump to content

Diy Διαχυτηρας Co2


rastafarian

Recommended Posts

fresh.jpg

Γεια σας φιλοι!Οσοι ασχολουνται με φυτεμενα ενυδρεια και εχουν co2 και ειδικα diy εχουν προβλημα με την διαχυση.Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω για το 40 λιτρο που εχω φτιαξει.Μετα απο πολυ ψαξιμο και κουβεντα με τα παιδια εδω κατεληξα να φτιαξω τον εξης diy διαχυτηρα ο οποιος μεχρι στιγμης δουλευει αψογα.

Θα ηθελα να ευχαριστησω ολα τα παιδια που ασχοληθικαν με το θεμα μου και ειδικα τον lasal για την ιδεα του και την βοηθεια του στις λεπτομεριες και στις αποριες που ειχα

Τα υλικα που χρησιμοπιοισα ειναι τα εξης:

-Κυκλοφορητης(ο δικος μου ειναι ενας κινεζικος 400l/h

-1 ποτηστρα για πουλακια

-Ενα κομματι ενυδρειακο σφουγγαρι με μεγαλους πορους

-σωληνακι αεραντλιας

Τα βηματα ειναι τα εξης

Κανουμε μια τρυπα στην ποτηστρα,στο πλαι,για να μπει η εξοδος του κυκλοφορητη.(εικονα1)

Κανουμε μια τρυπα στο πανω μερος της ποτηστρας που θα μπει ενα κομματι σωληνας αεραντλιας το οποιο θα ενωσουμε με τον κυκλοφορητη στην εισοδο που εχει για να μπει οξυγονο(εικονα 2)

post-26285-1312205575_thumb.jpg

post-26285-1312205605_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το επομενο βημα ειναι να κανουμε μια ακομα τρυπα στο πλαι για να μπει το σωληνακι απο το μπουκαλι του co2(εικονα1)

Στο ανοιγμα της ποτηστρας βαζουμε ενα κομματι ενυδρειακου σφουγγαριου για να σπαει τις φυσαλιδες σε πολυ μικροτερες

Το αποτελεσμα που θα εχουμε ειναι αυτο που βλεπουμε στην τελευταια εικονα

post-26285-1312205728_thumb.jpg

post-26285-1312205763_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να πω εδω οτι οι τρυπες εγιναν πολυ μικροτερες απο τις διαμετρους της εξοδου του κυκλοφορητη και της σωληνας της αεραντλιας για να μην εχουμε απολιες.Αν βγουν πιο μεγαλες μπορουμε να βαλουμε ενυδρειακη σηλικονη για να κλεισουν τα κενα τους.Το δοκιμασα και δουλευει αψογα.Σε λιγο θα ανεβασω και βιντεακι για να δειτε πως λειτουργει μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κωστα. :lmao: φαινεται πολυ καλη πατεντα.

τωρα εαν και εφοσων εχεις καλο φως,θα καταλαβεις γρηγορα το ποσο καλα δουλευει η ''ποτιστρα'' σου,εαν δεις φωτοσυνθεση στα φυτα σου.

και ξανα μπραβο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κωστα. :lmao: φαινεται πολυ καλη πατεντα.

τωρα εαν και εφοσων εχεις καλο φως,θα καταλαβεις γρηγορα το ποσο καλα δουλευει η ''ποτιστρα'' σου,εαν δεις φωτοσυνθεση στα φυτα σου.

και ξανα μπραβο σου. :)

Συνονοματε σ ευχαριστω πολυ.Το εχω μεσα στο ενυδρειο περιπου 1 ωρα και βλεπω ολα τα φυτα μου να εχουν πανω τους πολυ ψιλες φουσκαλες που σημαινει οτι φωτοσυνθετουν(το λεγομενο pearling)Απο φωτησμο εχω λιγο παραπανω απο 0,5/l

Link to comment
Share on other sites

Και ετσι δουλευει μεσα στο ενυδρειο μου.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Να και οι πατεντες!!! :):lmao::)

Το CO2 ειναι DIY;

Link to comment
Share on other sites

Να και οι πατεντες!!! :):lmao::)

Το CO2 ειναι DIY;

χααχαααχχ ποιος μιλαει,ο μιστερ πατεντας :blush::rasp:

Ναι το co2 ειναι diy σε μπουκαλι 1,5 λιτρου με το γνωστο μιγμα.Δεν περιμενα να κανει τετοια διαχυση αυτο το πραγματακι,μιλαμε για νεφος φυσαλιδων

Link to comment
Share on other sites

χααχαααχχ ποιος μιλαει,ο μιστερ πατεντας :lmao::)

Ναι το co2 ειναι diy σε μπουκαλι 1,5 λιτρου με το γνωστο μιγμα.Δεν περιμενα να κανει τετοια διαχυση αυτο το πραγματακι,μιλαμε για νεφος φυσαλιδων

Ωραια πραγματα! :blush:

Αντε περιμενουμε και παρουσιαση του ενυδρειου σου οταν νομιζεις πως θα εισαι ετοιμος! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα! :lmao:

Αντε περιμενουμε και παρουσιαση του ενυδρειου σου οταν νομιζεις πως θα εισαι ετοιμος! :)

Κατσε ακομα ειμαστε στην αρχη,πρεπει να γινουν αρκετα πραγματακια ακομα πριν την παρουσιαση

Παντως οσον αφορα τον diy διαχυτηρα ειναι πολυ ευκολος στην κατασκευη του και κανει πολυ καλη δουλεια.Ελπιζω να σας βοηθισα :)

Link to comment
Share on other sites

χααχαααχχ ποιος μιλαει,ο μιστερ πατεντας :):blush:

Ναι το co2 ειναι diy σε μπουκαλι 1,5 λιτρου με το γνωστο μιγμα.Δεν περιμενα να κανει τετοια διαχυση αυτο το πραγματακι,μιλαμε για νεφος φυσαλιδων

Μπράβο Κωστα τα κατάφερες όμως.....έχουμε και συνέχεια :lmao:

Τώρα κάνε το εξής.

Δοκίμασε τον κυκλοφορητή σε διάφορες ταχύτητες (να μειώσεις λίγο την ταχύτητα του) σε αποστάσεις των 2 ωρών και πες μας τα συμπεράσματα.

Αν ανεβάσεις και βίντεο με χαμηλότερες ταχύτητες ακόμα καλύτερα.

και πάλι Εύγε!

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κωστα τα κατάφερες όμως.....έχουμε και συνέχεια :lmao:

Τώρα κάνε το εξής.

Δοκίμασε τον κυκλοφορητή σε διάφορες ταχύτητες (να μειώσεις λίγο την ταχύτητα του) σε αποστάσεις των 2 ωρών και πες μας τα συμπεράσματα.

Αν ανεβάσεις και βίντεο με χαμηλότερες ταχύτητες ακόμα καλύτερα.

και πάλι Εύγε!

:)

lasal σ ευχαριστω πολυ,η βοηθεια σου ηταν πολυτιμη :)

Δεν ξερω πως να το κανω αυτο που μου λες με τις ταχυτητες,δυστοιχος ο κυκλοφορητης δεν εχει πανω ρυθμιστη ταχυτητας :blush:

Παντως δουλευει τελεια και μετα απο 2 ωρες λειτουργιας ειδα ολα τα φυτα μου να κανουν pearling.Σιγουρα θα το εφαρμωσω και στο 110λιτρο που θα στησω απο Σεπτεμβρη

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά! Όταν το βάλεις σε μεγαλύτερο, να ξέρεις ότι πολύ καλή δουλειά επίσης κάνει αν βάλεις το CO2 κατευθείαν στην είσοδο του κυκλοφορητή (πετάς το διαφανές δοχείο που έχεις) και κάνεις τρυπούλες/εγκοπές στα πτερύγια της φτερωτής. Θα σου πιάνει λιγότερο χώρο και δε θα χρειάζεται ποτέ καθάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά! Όταν το βάλεις σε μεγαλύτερο, να ξέρεις ότι πολύ καλή δουλειά επίσης κάνει αν βάλεις το CO2 κατευθείαν στην είσοδο του κυκλοφορητή (πετάς το διαφανές δοχείο που έχεις) και κάνεις τρυπούλες/εγκοπές στα πτερύγια της φτερωτής. Θα σου πιάνει λιγότερο χώρο και δε θα χρειάζεται ποτέ καθάρισμα.

Το εχεις κανει και δουλευει?Με diy Co2?Μπορεις να μου πεις τι τρυπουλες κανεις στην φτεροτη?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο δουλευει καλητερα απο αυτο που λετε με σκετο κυκλοφορητη γιατι το co2 μενει περισσοτερη ωρα μεσα στο νερο(που ειναι μεσα στο διαφανες μπουκαλακι),σπαει σε πολυ ψιλες φυσαλιδες και βγαινουν απο το σφουγγαρι και επεισης αν κανει αυτο που λες με το κυκλοφορητη και με τις τρυπες στη φτερωτη μετα απο λιγο καιρο θα σου χαλασει ο κυκλοφορητης..

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο, αλλά πρόσθεσα κεραμικό μακαρόνι μέσα στην ποτίστρα, με αποτέλεσμα την πλήρη διάχυση του CO2.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ακριβώς το ίδιο, αλλά πρόσθεσα κεραμικό μακαρόνι μέσα στην ποτίστρα, με αποτέλεσμα την πλήρη διάχυση του CO2.

Κεραμικο μακαρονι γιατι εβαλες μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτο δουλευει καλητερα απο αυτο που λετε με σκετο κυκλοφορητη γιατι το co2 μενει περισσοτερη ωρα μεσα στο νερο(που ειναι μεσα στο διαφανες μπουκαλακι),σπαει σε πολυ ψιλες φυσαλιδες και βγαινουν απο το σφουγγαρι και επεισης αν κανει αυτο που λες με το κυκλοφορητη και με τις τρυπες στη φτερωτη μετα απο λιγο καιρο θα σου χαλασει ο κυκλοφορητης..

FWIW, με τρύπες στη φτερωτή το δούλεψα πάνω από 1 χρόνο σε Ριο 180 φουλ φυτεμένο με 3 bubbles/sec. Οι φυσαλίδες έσπαγαν και γίνονταν σχεδόν άφαντες. Επίσης έχεις το πλεονέκτημα ότι το διοξείδιο κυκλοφορεί περισσότερο γιατί στο σπρώχνει ο κυκλοφορητής (αντί να στηρίζεσαι μόνο στην κυκλοφορία του φίλτρου π.χ.).

Ξεκίνησα ακριβώς με την ίδια πατέντα στα 180 λίτρα, αλλά στην περίπτωσή μου το μικρό δοχείο διάχυσης δεν επαρκούσε και αναγκάστηκα να το κάνω αρκετά μεγαλύτερο (για να μπορεί να χειρίζεται τις 3 φυσαλίδες/δευτερόλεπτό) οπότε τελικά έγινε κουμούτσα και πήγα στη λύση κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή πατέντα. Τα συγχαρητήριά μου!

:)

Ευχαριστω φιλε,να σαι καλα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ενα update παιδια για να σας δειξω την διαχυση που εχω αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο μου.Νομιζω οτι ειναι αρκετα καλη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αψογος! φαίνεται πολύ καλό γι αυτό και θα το επιχειρησω να το βάλω και εγώ στο δικό μου αντί να αγοράσω σκάλα που σκεφτόμουν !

Link to comment
Share on other sites

Αψογος! φαίνεται πολύ καλό γι αυτό και θα το επιχειρησω να το βάλω και εγώ στο δικό μου αντί να αγοράσω σκάλα που σκεφτόμουν !

Ειχα και σκαλα και θα σου πω οτι αυτο το πραγματακι κανει πολυ καλητερη δουλεια αποτη σκαλα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...