Jump to content

Αλλαγή υποστρώματος


skippergr

Recommended Posts

Το ενυδρείο μου είναι 120 λίτρα εδώ και περίπου ένα χρόνο έχω αλλάξει το υπόστρωμα ότι φυτά νέα δοκίμασα να εισάγω απέτυχαν εκτός από το παλιά τα οποία επανατοποθέτησα μετά την αλλαγή του υποστρώματος.

Αποτέλεσμα τα μόνα που έζησαν ήταν τα παλιά

Σκέφτομαι να ανακαινίσω - αναδιοργανώσω τα φυτά του ενυδρείου μου και να ασχοληθώ ποιο συστηματικά πρέπει να αλλάξω υπόστρωμα?

Αυτό που χρησιμοποιώ τώρα είναι περίπου πάχους 6cm της εταιρείας proom – fondovio

Δεν έχω βάλει σχεδόν κανένα λίπασμα στο υπόστρωμα από τότε σαν βάσει κάτω από αυτό είχα χρησιμοποιήσει το υπόστρωμα τις tetra

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι 120 λίτρα εδώ και περίπου ένα χρόνο έχω αλλάξει το υπόστρωμα ότι φυτά νέα δοκίμασα να εισάγω απέτυχαν εκτός από το παλιά τα οποία επανατοποθέτησα μετά την αλλαγή του υποστρώματος.

Αποτέλεσμα τα μόνα που έζησαν ήταν τα παλιά

Σκέφτομαι να ανακαινίσω - αναδιοργανώσω τα φυτά του ενυδρείου μου και να ασχοληθώ ποιο συστηματικά πρέπει να αλλάξω υπόστρωμα?

Αυτό που χρησιμοποιώ τώρα είναι περίπου πάχους 6cm της εταιρείας proom – fondovio

Δεν έχω βάλει σχεδόν κανένα λίπασμα στο υπόστρωμα από τότε σαν βάσει κάτω από αυτό είχα χρησιμοποιήσει το υπόστρωμα τις tetra

Παρεμπιπτόντως μήπως γνωρίζει κανείς που θα βρω ποικιλία φυτών στην ανατολική Θεσσαλονίκη (tropica κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Πόσα watt έχεις;; Και γω της Tetra έχω αλλά το έχω 2 εκ. μόνο. Στην αρχή πάντως ρίχνε για ένα μήνα λιπάσματα(υγρά). Εγώ βάζω της Seachem.. Στο κέντρο έχει υδρόβια φυτά, στην Αγγελάκη

Link to comment
Share on other sites

δε μας ειπες τι φυτα εχει αν εχει καποια ανουμπια η java moss και καπιο φυτο γρηφορης αναπτυξης και ειναι ευκολο δε χρηαζονται τοσα λιπασματα

εννοω οτι αν βαζουμε λιπασματα υγρα ειναι καποιο προβλημα γιατι με τα υγρα αναπτυσεται ευκολα η αλγη και αυτο δεν ειναι και πολυ ευχαρηστω

(τουλαχιστον σε εμενα )

πεσ μας καλε μου φυλε τι φυτα εχεις και αν εχουν καπιο προβλημα κιτρινισμα φυλλω οι αλλα σμπτωματα να δουμε αν χρηαζεσαι λιπασμα η οχι

Link to comment
Share on other sites

sagittaire natans, echinodorous aqouartica kai 2 akomi ta opoia den mporesa na anagnoriso akomi to ena miazi me echnodorous red diamond kai ena spathifilo xekina apo ti vasi tou riza kai katehthian fila me ipsos pou exoun ftasi ta 50cm

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να κατέβαζες Foto με τα φυτά σου, ΠΟΠΟ έχεις δίκιο δεν το σκέφτηκα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...