Jump to content

Φυσαλίδες που δεν σκάνε...


Recommended Posts

Εχει εναν μηνα που απεκτησα το πρώτο μου ενυδρείο juwel Rio 180.Ενώ όλα ξεκίνησαν και πηγαν καλά,το στρωσιμο,η εισαγωγη ψαριων,προχθές αποφασισα να βάλω και τα πρώτα μου φυτά.

Ενώ μέχρι τώρα ειχα την αεραντλία ανοιχτή,απο την στιγμή που έβαλα τα φυτά σταμάτησα να την ανοίγω.Μετά απο δυο μέρες,σήμερα δηλαδη,την ξανανοιξα και παρατήρησα οτι οι φυσαλίδες που φτάνουν στην επειφάνεια δεν σκανε και κολλάνε μεταξύ τους οσπου να γεμίσει όλη η επειφάνεια.

Τι συμβαίνει τελικά?Δεν έχει πολυ οξυγόνο?έχει πολυ?Φταίνε τα λιπάσματα?Τι?

Τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανατάραξη στην επιφάνεια?

Τί φίλτρο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου είναι της juwel εσωτερικό το standard H.Εχει μέσα σφουγγάρια ανθρακα,για νιτρικο άλας,υαλοβαμβακα και τα κανονικα για τις αποικιες των βακτηρίων.Το νερό είναι πολυ καθαρό και τα ψαρακια συμπεριφεροντε πολυ φυσιολογικά.

Για αναταραξεις εννοείς απο την εξαγωγή του καθαρού νερού?γιατι και γι'αυτο δεν ξέρω τι είναι προτιμοτερο!Να φυσάει λίγο προς τα 'πανω ή χωρίς να κουνιέται καθόλου η επιφάνεια?

Πάντως ένα μηνα τώρα δεν γινόταν αυτό με τις φυσαλίδες.Οταν έβαλα τα φυτά ξεκίνησε..

Link to comment
Share on other sites

Ανατάραξη από το εσωτερικό φίλτρο, αυτό που γράφεις. Εγώ που έχω φυτά έβγαλα την αεραντλία και χρησιμοποιώ μόνο εσωτερικό φίλτρο.

Για τις φυσαλίδες δεν ξέρω να σου απαντήσω..

Link to comment
Share on other sites

Θα στρέψεις την έξοδο του φίλτρου σου προς την επιφάνεια για να δημιουργείτε ένας μικρός κυματισμός!

Θα σου πρότεινα μια και έχει φυτά να βγάλεις τον άνθρακα από το φίλτρο μια και δεν προσφέρει κάτι αντίθετα αφαιρεί χρήσιμα στοιχεία από το νερό!

Link to comment
Share on other sites

Ολα Ο.Κ..Απο χθές το βράδυ που άλλαξα την ροή του νερού και έκανε αναταράξεις στην επιφάνεια,σήμερα που δοκίμασα την αεραντλία σταμάτησαν να μην σκάνε οι φυσαλίδες.Ολα καλά!

Οσο για το φίλτρο του ανθρακα διάβασα και στην ενότητα φυτεμένο ενυδρείο και όντως τώρα κατάλαβα γιατί πρέπει να βγεί κια θα το βγάλω...

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Την αεραντλια την εχεις για καποιο συγκεκριμενο λογο;Γιατι τωρα με τα φυτα, δεν χρειαζεται για οξυγονωση του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Οχι..Καθαρά απο άποψη ομορφιάς

Και λοιπον,την έβαλα πριν λίγο ξανά να δουλέψει και έκανε το ιδιο.Προφανώς,(έτσι όπως το εξηγώ εγώ δηλαδή),πρέπει να οφείλετε στο ότι το νερό διαθέτει όσο οξυγόνο ειναι απαραίτητο,απο την παραγωγή του την διάρκεια της μέρας απο τα φυτά,σε αντίθεση με το πρωί που το είχα ξαναδοκιμάσει που δεν θα ήταν αρκετό..

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα παθει και εγω.Μολις εβαλα φυτα (ειχα πλαστικα) αφησα και την αεραντλια για ομορφια εμφανιστηκε το φαινομενο που περιγραφεις.Και μαλλον, ειναι αυτο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...